Uwaga: Ten artykuł pochodzi z archiwum naszego bloga i nie będzie już aktualizowany. Niektóre wymienione produkty są częściowo już niedostępne. Ten artykuł jest częścią naszej historii i dlatego pozostanie na blogu. Życzymy miłej lektury.

Zmysł słuchu – jakość życia w czasie pandemii

„Słyszycie mnie?”, „Twój mikrofon jest wyłączony”, „A teraz?”, „Tak, włącz jeszcze tylko swoją kamerę” i tak dalej, i tak dalej… Pewnie już każdy zna te zdania na pamięć albo sam już nie raz je wypowiedział podczas konferencji wideo, które stały się normalanością w czasie pandemii koronawirusa. Ten artykuł chcielibyśmy poświęcićroli i znaczeniu dobrego słuchu.

Słyszysz mnie?

Pandemia koronawirusa ma znaczący wpływ na komunikację międzyludzką i dobre słyszenie: lockdown, praca zdalna i społeczny dystans w życiu codziennym oznaczają mniej fizycznych kontaktów. Najważniejsza komunikacja niewerbalna odbywa się poniżej przez monitor lub jest schowana za maseczką – zmysł słuchu musi więc samodzielnie dźwigać ten ciężar podczas konferencji wideo lub rozmowy telefonicznej. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o nasz słuch i to nie tylko w czasie pandemii. Przypomina o tym Światowy Dzień Słuchu obchodzony 3 marca.

Również Sascha Mallah, dyrektor generalny firmy Teufel, przykłada dużą wagę do zdrowego słuchu:

„Właśnie w czasie globalnej pandemii, w której kontakt z naszą rodziną i naszymi przyjaciółmi odbywa się tylko i wyłącznie przez telefon lub platformy wideo, temat słuchu i jego zdrowia nabiera na znaczeniu. Tak samo jak dźwięk w filmach również zdrowie naszego słuchu jest zwykle niedoceniane. Dobry dźwięk wywołuje w nas emocje, dobre samopoczucie, napędza nas i pomaga nam podnieść się w ciężkich chwilach. Każdy z nas ma swój ulubiony bit, swóje własne brzmienie, za którym podążamy i które kształtuje nasze życie. Nie przez przypadek jako producent wysokiej jakości produktów audio wspieramy inicjatywę Światowego Dnia Słuchu z całego serca.”

Nasza komunikacja uległa zmianie i obecnie prawie wszyscy komunikujemy się na co dzień – czy to prywatnie czy zawodowo –  za pomocą telefonu lub formatów wideo. Bez komunikacji niewerbalnej, mimiki i gestów, które odrywają ogromną rolę w przekazywaniu emocji, pomyślny przebieg rozmowy zależy wyłącznie od sprawnego słuchu. Nadwyrężenie słuchu stale rośnie: pojawiają się nowe zapytania od klientów, trzeba omówić ważne tematy w firmie. Dobre połączenie jest równie ważne, tak samo jak dobre słuchawki, mikrofony i głośniki: zły dźwięk podczas konferencji wideo denerwuje bardziej niż migające obrazki. Osoby niedosłyszące są tym bardziej zestresowane podczas cyfrowych konferencji, nie rozumieją wszystkiego lub całkowicie się wyłączają (mentalnie i kognitywnie). High-endowa technologia audio może temu zapobiec.

Praca zdalna to dla niektórych ogromne wyzwanie

Według aktualnych ankiet ponad 60% przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej (źródło: Statista 2021). W obliczu aktualnej sytuacji jest to mile widziane, jednakże to nie oznacza, że w naszych domowych biurach panuje przyjemna atmosfera i komunikacja ulegnie poprawie.

Wprawdzie możemy zaoszczędzić na kosztach dojazdu, a ryzyko zarażenia spada, ale według reprezentatywnej ankiety Civey praca zdalna wcale nie jest tak bezproblemowa, jakby się mogło wydawać: zawodowa komunikacja z domu jest dla niektórych dużym wyzwaniem. Mowa tutaj nie tylko o ludziach, którzy żyją na co dzień z ubytkiem słuchu, tylko o reprezentatywnej średniej ilości osób pracujących zdalnie: prawie 50% ankietowanych stwierdziło, że przez pracę zdalną komunikacja z kolegami z pracy uległa znacznemu pogorszeniu. Jeszcze więcej ankietowanych, bo aż 57% , skarżą się na uciążliwe hałasy w porównaniu z normalnym dniem w biurze.

Słuchawki Bluetooth Teufel AIRY z gniazdem Jack

Więcej niż jedna czwarta ankietowanych stwierdziła, że nadążanie za rozmowami i telekonferencjami z domu są dla nich o wiele trudniejsze. Zmuszeni złymi warunkami pracy zdalnej coraz więcej pracowników sięga więc po optymalne rozwiązania technologiczne, takie jak na przykład aktywne urządzenia tłumiące hałasy.

Muzyczna przerwa

W czasach pandemii zdrowy słuch nabiera na znaczeniu nie tylko w obliczu bezstresowej organizacji codziennego życia zawodowego – zdrowy zmysł słuchu jest również niezbędny dla możliwości organizacji czasu wolnego. Z powodu braku możliwości pójścia do teatru, kina czy opery, wiele osób pielęgnuje swoją pasję do muzyki, audiobooków i słuchowisk za pośrednictwem plików do pobrania lub streamingu.

Obok technicznych wymagań dobrej transmiji dźwięku, przyjemność słuchania zależy również od sprawnego i dobrze zadbanego zmysłu słuchu. Pogarszający się słuch nie musi od razu oznaczać, że jesteśmy skazani na złą akustykę. Nie powinniśmy więc zbyt długo zwlekać, aż nasz mózg przyzwyczai się do pogarszającego się słuchu i spróbuje go zrekompensować, co może prowadzić do stopniowej i długo niezauważalenj utraty prawidłowego zmysłu słuchu. Zatem im szybciej zatroszczymy się o nasz słuch i odwiedzimy naszego laryngologa, tym lepiej. 60% osób noszących aparaty słuchowe żałują, że tak długo zwlekały z założeniem aparatu słuchowego i niepotrzebnie zrezygnowało ze społecznych kontaktów, aktywności i jakości życia.

Zmysł słuchu – fundament każdej komunikacji

Przykłady pokazują, dlaczego niektórzy uważają zmysł słuchu za najbardziej „społeczny” zmysł człowieka. Wybrany cytat Immanuela Kanta lub Helen Keller brzmi:

“Niewidzenie oddziela nas od rzeczy a nie słyszenie od ludzi.”

Nie musimy lubić tego cytatu lub się z nim identyfikować – osobiście uważam je za niepełne i niezbyt zachęcające. Jeśli jednak ten cytat odwrócimy, możemy stwierdzić, że zmysł słuchu bez żadnych wątpliwości łączy ludzi – czy to w rozmowie czy podczas tworzenia muzyki.

Sprawny zmysł słuchu jest niezaprzeczalnie ważnym elementem dla aktywnego udziału w życiu społeczenym. Jeśli ubytek słuchu nie zostanie wczesnie rozpoznany i leczony, może to mieć negatywny wpływ na wszystkie obszary naszego życia: rozmowy staną się męczące, a kontakty społeczne w mgnienu oka zaczną słabnąć, a w następstwie nastąpi całkowita społeczna izolacja. W takim wypadku nasz mózg musi zrezygnować z ważnych sygnałów słuchowych, a kompensacja naszych wysiłków prowadzi do zaniedbania kognitywnych umiejętności. W najgorszym wypadku nawet ryzyko demencji znacząco wzrośnie.

Nowoczesne aparaty słuchowe – cyfrowy multitalent

Nowoczesne aparaty słuchowe są technologicznie udoskonalone do tego stopnia, że mogą być również zastosowane jako inteligentny asystent w życiu codziennym. Co ciekawe, można je również połączyć ze smartfonem, tabletem lub laptopem za pomocą technologii Bluetooth i sterować za pomocą aplikacji. Aparaty słuchowe stały się multifunkcjonalnym urządzeniem, które umożliwia udział w wirtualnych spotkaniach i konferenacjach bez obawy o nadwyrężenie słuchu. Dodatkowo dzięki cyfrowemu połączeniu aparatów słuchowych pojawiają się inne funkcje, takie jak na przykład bezpośrednie tłumaczenie do ucha lub mierzenie istotnych danych do kontroli stanu naszego zdrowia. Wizualna różnorodność również zachwyca: na życzenie możemy zamówić mały i nierzucający się w oczy lub stylowy i elegancki aparat słuchowy.

Światowy Dzień Słuchu

Światowy Dzień Słuchu został zapoczątkowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i jest obchodzony 3 marca każdego roku. Celem tego wydarzenia jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu oraz zakrojona na światową skalę promocja profilaktyki słuchu.  W tym roku Światowy Dzień Słuchu jest obchodzony w Polsce pod hasłem: “Ochrona słuchu dla wszystkich! Badania. Rehabilitacja. Komunikacja.” (Źródło: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu)

Kto regularnie bada swój słuch i podda się profesjonalnemu leczeniu wady słuchu, zapobiega utracie kontaktów społecznych, żyje pewniej i bezpieczniej, może usłyszeć wszystkie hałasy i szumy, których wcześniej nie słyszał oraz zapobiega obniżeniu kognitywnych umiejętności w starszym wieku. Nieleczony ubytek słuchu jest największym potencjalnym czynnkiem ryzyka demencji. Ponieważ ubytek słuchu pojawia się niezauważalnie i postępuje mniej więcej w średnim wieku, zaleca się, aby badania słuchu stały się regularnym badaniem profilaktycznym, najpóźniej od 50 roku życia – w trosce o godne starzenie się.

Intensywne, ale zdrowe słuchanie muzyki

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.