Czy obudowa głośników musi być prostokątna?

Prawie wszystkie głośniki mają ze sobą coś wspólnego: ich obudowa ma kształt skrzyni. Pojawia się jednak pytanie: Czy zawsze musi tak być? Czy istnieje inny kształt, który pozytywnie wpyłwa na doświadczenia odsłuchowe?

Wróćmy do podstaw: Jak powstaje dźwięk w głośniku?

Pod koniec XIX wieku pomysłowi naukowcy odkryli działanie głośników dynamicznych, które są stosowane do dziś. Najważniejszymi elementami są magnes w kształcie pierścienia oraz znajdujący się w jego środku żelazny rdzeń. Pomiędzy nimi znajduje się cewka, przez którą płynie prąd. Kiedy przekształcona w sygnały elektryczne muzyka przepływa przez cewkę, porusza się ona pomiędzy dwoma polami magnetycznymi (stałym i zmiennym) – innymi słowy cewka zostaje wprowadzona w drgania.

Dźwięk powstaje za pomocą membrany, która jest przymocowana do cewki. Drgająca membrana wytwarza ciśnienie i wprawia cząsteczki powietrza w ruch: fale dźwiękowe rozchodzą się po całym pomieszczeniu.

Gdybyśmy poprzestali na tej minimalistycznej konstrukcji, dźwięk byłby jednak bardzo cichy i niewyraźny, ponieważ drgania membrany powodują powstanie ciśnienia przed i podciśnienia pod membraną. Jednakże w otwartym głośniku oba te elementy równoważą się i wzajemnie neutralizują. W ten sposób każda fala dźwiękowa traci swoją moc. Aby temu zapobiec, należy oddzielić przednią i tylną część głośnika. Najskuteczniej działa to w przypadku szczelnie zamkniętej obudowy.

Który materiał najlepiej sprawdzi się w głośniku?

Materiał, z którego wykonana jest obudowa głośnika, musi spełniać określone wymagania, aby pozytywnie wpływał na jakość dźwięku:

 • Materiał musi być twardy i sztywny, aby nie został wprowadzony w drgania
 • Obudowa musi być dodatkowo dobrze izolowana i musi zapobiec przedostawaniu się fali dźwiękowej na zewnątrz
 • Obudowa musi być hermetycznie zamknięta, aby fale dźwiękowe nie wydostawały się przez żadne szczeliny

Obudowa głośnika może być także wykonana z betonu lub kamienia. Firma Teufel testowała już eksperymentalne materiały, takie jak beton. Jednakże duża waga oraz skomplikowana produkcja przeważyły nad akustycznymi zaletami.

To tylko eksperyment: obudowa głośnika wykonana z betonu

Bardziej powszechnymi materiałami, które są łatwiejsze i tańsze w obróbce, są płyty z prawdziwego drewna, płyty wiórowe oraz płyty MDD. Te wykonane z połączonych włókien drzewnych płyty są mocne, szczelne i sztywne.

Smukły soundbar wypełniony potężnym dźwiękiem: CINEBAR LUX

Soundbar jest fascynującym urządzeniem, którego konstrukcja została dokładnie i szczegółowo przemyślana. W tak kompaktowej konstrukcji została zintegrowana zaawansowana technologia. Smukły i niepozorny soundbar może w zasadzie zastąpić cały system kina domowego. CINEBAR LUX to kolejne dzieło sztuki w portfolio głośników designerskich marki Teufel. Dzięki wbudowanemu subwooferowi oraz głośnikom upward-firing i side-firing ten elegancki soundbar sprawi, że poczujesz się jak w kinie.

Soundbar Cinebar Lux Nahaufnahme
CINEBAR LUX wyróżnia się ponadczasowym designem.

Czy obudowa głośnika musi mieć formę skrzyni?

Z tego względu, że obudowa głośnika musi spełniać określone wymagania, decydującym czynnikiem dla jakości dźwięku jest w pierwszej linii funkcjonalność, a nie wygląd. Ważny jest przede wszystkim stosunek rzeczywistego głośnika do wielkości i objętości obudowy – musi być on tak dopasowany, aby rezonans był wyważony, a dźwięk mógł być odtwarzany bez żadnych zniekształceń.

Materiały, takie jak drewno czy płyty MDF, spełniają wszystkie fizyczne wymagania oraz z łatwością można z nich stworzyć obudowę w kształcie skrzyni o prostych bokach. Z pewnością jest to także dobry powód, dla którego obudowy głośnika mają właśnie taki kształt.

Istnieją także obudowy, które znacznie odbiegają od przyjętych standardów i mają na przykład kulisty kształt, ale nie tylko ze względów estetycznych – kulisty kształt cechuje się pewnymi zaletami w porównaniu do klasycznych głośników o prostokątnej obudowie:

 • Ze względu na zaokrąglony kształt, boki obudowy nie znajdują się naprzeciwko siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu fale dźwiękowe rozchodzące się wewnątrz obudowy nie przeszkadzają sobie nawzajem i mogą się łatwiej przemieszczać.
 • Głośniki o kulistym kształcie szerzej promieniują dźwięk w pomieszczeniu: oznacza to, że dźwięk może być dobrze słyszalny w kilku miejscach w pomieszczeniu, a nie tylko punktowo, tak jak w przypadku wielu innych głośników.
 • Boki obudowy o kulistym kształcie rzadziej zostają wprowadzone w drgania niż boki obudowy w kształcie skrzyni.

Jednakże stworzenie kulistego kształtu obudowy z drewna wymaga wiele czasu i wysiłku. Właśnie dlatego do seryjnej produkcji głośników o okrągłym kształcie potrzebny jest inny materiał.

Teufel X Rosenthal: Lautsprecher und Design-Objekt
Dzięki nowoczesnemu designowi głośnik Teufel X Rosenthal stylowo wkomponuje się w każde pomieszczenie.

Innym materiałem, który świetnie nadaje się do produkcji obudowy głośników, jest porcelana. Można ją formować w dobrowolne kształty, wykazuje dużą szczelność i jest bardzo twarda, a przez to nie jest podatna na drgania. Jednakże produkcja głośników z tego materiału jest niezwykle kosztowna. Właśnie z tego powodu głośniki porcelanowe nie są produkowane seryjnie. Mimo to materiał ten świetnie nadaje się do tworzenia edycji specjalnych głośników, jak na przykład Teufel X Rosenthal.

Dźwięk, który wygląda niezwykle elegancko: Teufel X Rosenthal

Design-Lautsprecher Teufel X Rosenthal
Głośniki Teufel X Rosenthal łączą najlepszy dźwięk ze szlachetnym wyglądem.

Okrągły, wykonany z porcelany i niezwykle elegancki: głośnik Teufel X Rosenthal łączy w sobie szlachetne materiały i idealne kształty. Biała obudowa głośnika przymocowana na stalowej ramie wzbogaca wizualnie każde pomieszczenie. Dodatkowo, ten głośnik pozwala na słuchanie ulubionej muzyki poprzez różne usługi streamingowe dzięki sieci wi-fi i technologii Bluetooth.

Najważniejsze funkcje:

 • ▶ Ręcznie wykonana obudowa z porcelany do odtwarzania wyśmienitego dźwięku – ekskluzywna edycja składająca się z 500 egzemplarzy
 • ▶ Dzięki zintegrowanemu systemowi bass reflex głośnik odtwarza głębokie basy
 • ▶ Obudowa w kształcie kropli gwarantuje liniowy przebieg częstotliwości
 • ▶ Streaming muzyki za pomocą aplikacji dzięki zintegrowanej technologii Raumfeld

Inne produkty marki Teufel

ULTIMA 40 ACTIVE

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

TEUFEL STEREO L

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: Prostokątna obudowa jest praktyczna, ale nie jest konieczna

 • Prostokątna obudowa głośnika jest wprawdzie praktyczna, ale nie jest konieczna.
 • Okrągłe kształty kuli mają niezwykle pozytywny wpływ na dźwięk.
 • Decydujące znaczenie mają fizyczne właściwości materiału, z którego wykonana jest obudowa głośnika. Porcelana spełnia wszystkie potrzebne wymagania.

Zdjęcie 1: ©Thorton. Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Wikimedia Commons

Najnowszy artykuł

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.