Czy obudowa głośników musi być prostokątna?

Prawie wszystkie głośniki mają ze sobą coś wspólnego: ich obudowa ma kształt skrzyni. Pojawia się jednak pytanie: Czy zawsze musi tak być? Czy istnieje inny kształt, który pozytywnie wpyłwa na doświadczenia odsłuchowe?

Wróćmy do podstaw: Jak powstaje dźwięk w głośniku?

Pod koniec XIX wieku pomysłowi naukowcy odkryli działanie głośników dynamicznych, które są stosowane do dziś. Najważniejszymi elementami są magnes w kształcie pierścienia oraz znajdujący się w jego środku żelazny rdzeń. Pomiędzy nimi znajduje się cewka, przez którą płynie prąd. Kiedy przekształcona w sygnały elektryczne muzyka przepływa przez cewkę, porusza się ona pomiędzy dwoma polami magnetycznymi (stałym i zmiennym) – innymi słowy cewka zostaje wprowadzona w drgania.

Dźwięk powstaje za pomocą membrany, która jest przymocowana do cewki. Drgająca membrana wytwarza ciśnienie i wprawia cząsteczki powietrza w ruch: fale dźwiękowe rozchodzą się po całym pomieszczeniu.

Gdybyśmy poprzestali na tej minimalistycznej konstrukcji, dźwięk byłby jednak bardzo cichy i niewyraźny, ponieważ drgania membrany powodują powstanie ciśnienia przed i podciśnienia pod membraną. Jednakże w otwartym głośniku oba te elementy równoważą się i wzajemnie neutralizują. W ten sposób każda fala dźwiękowa traci swoją moc. Aby temu zapobiec, należy oddzielić przednią i tylną część głośnika. Najskuteczniej działa to w przypadku szczelnie zamkniętej obudowy.

Który materiał najlepiej sprawdzi się w głośniku?

Materiał, z którego wykonana jest obudowa głośnika, musi spełniać określone wymagania, aby pozytywnie wpływał na jakość dźwięku:

 • Materiał musi być twardy i sztywny, aby nie został wprowadzony w drgania
 • Obudowa musi być dodatkowo dobrze izolowana i musi zapobiec przedostawaniu się fali dźwiękowej na zewnątrz
 • Obudowa musi być hermetycznie zamknięta, aby fale dźwiękowe nie wydostawały się przez żadne szczeliny

Obudowa głośnika może być także wykonana z betonu lub kamienia. Firma Teufel testowała już eksperymentalne materiały, takie jak beton. Jednakże duża waga oraz skomplikowana produkcja przeważyły nad akustycznymi zaletami.

To tylko eksperyment: obudowa głośnika wykonana z betonu

Bardziej powszechnymi materiałami, które są łatwiejsze i tańsze w obróbce, są płyty z prawdziwego drewna, płyty wiórowe oraz płyty MDD. Te wykonane z połączonych włókien drzewnych płyty są mocne, szczelne i sztywne.

Smukły soundbar wypełniony potężnym dźwiękiem: CINEBAR LUX

Soundbar jest fascynującym urządzeniem, którego konstrukcja została dokładnie i szczegółowo przemyślana. W tak kompaktowej konstrukcji została zintegrowana zaawansowana technologia. Smukły i niepozorny soundbar może w zasadzie zastąpić cały system kina domowego. CINEBAR LUX to kolejne dzieło sztuki w portfolio głośników designerskich marki Teufel. Dzięki wbudowanemu subwooferowi oraz głośnikom upward-firing i side-firing ten elegancki soundbar sprawi, że poczujesz się jak w kinie.

Soundbar Cinebar Lux Nahaufnahme
CINEBAR LUX wyróżnia się ponadczasowym designem.

Czy obudowa głośnika musi mieć formę skrzyni?

Z tego względu, że obudowa głośnika musi spełniać określone wymagania, decydującym czynnikiem dla jakości dźwięku jest w pierwszej linii funkcjonalność, a nie wygląd. Ważny jest przede wszystkim stosunek rzeczywistego głośnika do wielkości i objętości obudowy – musi być on tak dopasowany, aby rezonans był wyważony, a dźwięk mógł być odtwarzany bez żadnych zniekształceń.

Materiały, takie jak drewno czy płyty MDF, spełniają wszystkie fizyczne wymagania oraz z łatwością można z nich stworzyć obudowę w kształcie skrzyni o prostych bokach. Z pewnością jest to także dobry powód, dla którego obudowy głośnika mają właśnie taki kształt.

Istnieją także obudowy, które znacznie odbiegają od przyjętych standardów i mają na przykład kulisty kształt, ale nie tylko ze względów estetycznych – kulisty kształt cechuje się pewnymi zaletami w porównaniu do klasycznych głośników o prostokątnej obudowie:

 • Ze względu na zaokrąglony kształt, boki obudowy nie znajdują się naprzeciwko siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu fale dźwiękowe rozchodzące się wewnątrz obudowy nie przeszkadzają sobie nawzajem i mogą się łatwiej przemieszczać.
 • Głośniki o kulistym kształcie szerzej promieniują dźwięk w pomieszczeniu: oznacza to, że dźwięk może być dobrze słyszalny w kilku miejscach w pomieszczeniu, a nie tylko punktowo, tak jak w przypadku wielu innych głośników.
 • Boki obudowy o kulistym kształcie rzadziej zostają wprowadzone w drgania niż boki obudowy w kształcie skrzyni.

Jednakże stworzenie kulistego kształtu obudowy z drewna wymaga wiele czasu i wysiłku. Właśnie dlatego do seryjnej produkcji głośników o okrągłym kształcie potrzebny jest inny materiał.

Teufel X Rosenthal: Lautsprecher und Design-Objekt
Dzięki nowoczesnemu designowi głośnik Teufel X Rosenthal stylowo wkomponuje się w każde pomieszczenie.

Innym materiałem, który świetnie nadaje się do produkcji obudowy głośników, jest porcelana. Można ją formować w dobrowolne kształty, wykazuje dużą szczelność i jest bardzo twarda, a przez to nie jest podatna na drgania. Jednakże produkcja głośników z tego materiału jest niezwykle kosztowna. Właśnie z tego powodu głośniki porcelanowe nie są produkowane seryjnie. Mimo to materiał ten świetnie nadaje się do tworzenia edycji specjalnych głośników, jak na przykład Teufel X Rosenthal.

Dźwięk, który wygląda niezwykle elegancko: Teufel X Rosenthal

Design-Lautsprecher Teufel X Rosenthal
Głośniki Teufel X Rosenthal łączą najlepszy dźwięk ze szlachetnym wyglądem.

Okrągły, wykonany z porcelany i niezwykle elegancki: głośnik Teufel X Rosenthal łączy w sobie szlachetne materiały i idealne kształty. Biała obudowa głośnika przymocowana na stalowej ramie wzbogaca wizualnie każde pomieszczenie. Dodatkowo, ten głośnik pozwala na słuchanie ulubionej muzyki poprzez różne usługi streamingowe dzięki sieci wi-fi i technologii Bluetooth.

Najważniejsze funkcje:

 • ▶ Ręcznie wykonana obudowa z porcelany do odtwarzania wyśmienitego dźwięku – ekskluzywna edycja składająca się z 500 egzemplarzy
 • ▶ Dzięki zintegrowanemu systemowi bass reflex głośnik odtwarza głębokie basy
 • ▶ Obudowa w kształcie kropli gwarantuje liniowy przebieg częstotliwości
 • ▶ Streaming muzyki za pomocą aplikacji dzięki zintegrowanej technologii Raumfeld

Inne produkty marki Teufel

ULTIMA 40 ACTIVE

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

TEUFEL STEREO L

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: Prostokątna obudowa jest praktyczna, ale nie jest konieczna

 • Prostokątna obudowa głośnika jest wprawdzie praktyczna, ale nie jest konieczna.
 • Okrągłe kształty kuli mają niezwykle pozytywny wpływ na dźwięk.
 • Decydujące znaczenie mają fizyczne właściwości materiału, z którego wykonana jest obudowa głośnika. Porcelana spełnia wszystkie potrzebne wymagania.

Zdjęcie 1: ©Thorton. Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Wikimedia Commons

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.