Słownik terminów audio

W tym słowniku wyjaśniamy wiele pojęć ze świata audio. Nie znalazłeś szukanego terminu? W takim razie napisz do nas wiadomość na adres blog@teufel.de, a my uzupełnimy nasz słownik!


| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z|


TerminWyjaśnienie
AACSkrót od "Advanced Audio Coding". Ten format dźwiękowy zapewnia lepszą jakośc dźwięku przy tej samej ilości danych niż odtwarzacz MP3.
Adapter gramofonowyJest to element gramofonu, za pomocą którego odczytywane są sygnały dźwiękowe zapisane na płycie winylowej. W języku potocznym adapter gramofonowy jest nazywany również igłą.
Akustyka pomieszczeniaAkustyka pomieszczenia opisuje właściwości akustyczne danego pomieszczenia. Ważnymi faktorami są odbicie, pochłanianie i rozpraszanie dźwięku.
ALACSkrót od "Apple Lossless Audio Codec". Jest to określenie bezstratnego formatu dźwiękowego stworzonego przez firmę Apple, który w przeciwieństwie do oryginalnego sygnału jest bezstratny.
aptXCecha przesyłanego przez Bluetooth sygnału dźwiękowego. Oryginalny sygnał jest przesyłany niemalże bezstratnie.
ARCSkrót od "Audio Return Channel". Umożliwia on przesyłanie sygnału do i z telewizora za pomocą tylko jednego kabla HDMI.
ASMRSkrót od "Autonomous Sensory Meridian Response". Oznacza percepcję sensoryczną, która może być wywoływana określonymi dźwiękami (szept).
Ambience, Ambient AudioOkreślenie dyfuzyjnych szumów czy też dźwięków otoczenia w filmach, radiu lub telewizji, jak na przykład hałas uliczny.
AudiogramOkreślana także jako krzywa izofoniczna, subjektywnie opisuje sprawność słuchu danej osoby (zależny od częstotliwości).
AUXWejście AUX (skrót od ang. Auxilary) to analogowe wejście dla stereofonicznych sygnałów audio.
BasOkreślenie zakresu częstotliwości poniżej około 200 Hz, który człowiek może usłyszeć.
Beats per minute (bpm)Oznacza tempo utworu muzycznego.
Bezprzewodowe HDMIPotoczne określenie bezprzewodowej transmisji sygnałów HDMI.
Bi-AmpingSpecjalna metoda połączenia pomiędzy wzmacniaczem (wzmacniaczami) i głośnikami. W przypadku połączenia Bi-Amping do pary głośników podłączone są dwie końcówki mocy, przy czym każda z nich wzmacnia swój własny zakres częstotliwości.
BitrateBitrate (przepływność) oznacza ilość transmitowanych przez formaty multimedialne sygnałów audio i video w jednostce czasu. Bitrate jest mierzona w "bitacg na sekundę" (bs lub bps)
Bi-WiringSpecjalna metoda połączenia pomiędzy wzmacniaczem i głośnikami. Połączenie Bi-Wiring rozdziela pojedyncze zakresy częstotliwości na różne przewody, które są następnie poprowadzone razem do głośnika.
BoomboxBoombox to duży i przenośny radioodtwarzacz popularny w latach 80-tych.
CECZnany skrót od "Consumer Electronics Control". CEC obejmuje niezależne od produktów sterowanie za pomocą pilota co najmniej dwóch urządzeń, które są ze sobą połączone kablem HDMI.
Cewka drgającaCewka drgająca dostarcza siłę napędową do głośnika, a konkretnie do wierzchołka stożka.
ChassisPojęcie określające nieruchomą część głośnika.
CinchStandardowy kabel przesyłający sygnały audio i video.
Clipping (Przesterowanie)Clipping oznacza przesterowanie wzmacniacza. Podczas przesterowania poziom sygnału jest tak wysoki, że następuje zbyt duże wychylenie membrany, co skutkuje odtwarzaniem zniekształconego dźwięku.
Częstotliwość graniczna (odcięcia)Górna lub dolna granica zakresu częstotliwości, do której głośnik może odtwarzać sygnał dźwiękowy bez żadnych zniekształceń.
Częstotliwość rezonansowaJest to częstotliwość, przy której amplituda drgającego układu jest większa niż przy ta spowodowana sąsiednimi częstotliwościami.
DAB/DAB+Skrót od "Digital Audio Broadcacsting". Jest to standard transmisji, który umożliwia naziemny odbiór stacji radiowych nadawanych cyfrowo.
DecybelDecybel (db) jest nazwaną na cześć słynnego naukowca Aleksandra Grahama Bella jednostką miary, która określa głośność fal dźwiękowych.
DiscmanJest to niewielki, przenośny odtwarzacz CD, który został opracowany i stworzony przez firmę Sony.
Dolby AtmosNajnowszy format dźwiękowy firmy Dolby do systemów kina domowego. Dzięki technologii Dolby Atmos można teoretycznie stworzyć nieskończoną ilość ścieżek dźwiękowych. Na szczególną uwagę zasługuje nowy wymiar dźwięku, który może dochodzić do słuchacza "z góry".
Dolby Digital (Plus)Kodek firmy Dolby służący do cyfrowej transmisji sygnału dźwiękowego 5.1 podczas streamingu. Nowszy standard Dolby Digital Plus umożliwia również transmisję sygnałów dźwiękowych 7.1.
Dolby Pro LogicOznacza kodek audio firmy Dolby. Dolby Pro Logic może dekodować informacje o dźwięku przestrzennym ze źródła stereo.
Dolby SurroundDolby Surround jest przestarzałym wielokanałowym systemem dźwiękowym, który może pomieścić cztery kanały dźwiękowe w dwóch ścieżkach dźwiękowych.
Dolby True HDDolby True HD został opracowany przez Dolby Laboratories specjalnie dla ścieżek dźwiękowych z płyt HD, DVD i Blu-ray. Według informacji producenta ta technologia jest bezstratna.
Dolby VisionDolby Vision to algorytm optymalizujący obraz firmy Dolby, który umożliwia uzyskanie dynamicznego kontrastu obrazu.
DSPSkrót od "Digital signal processor". Jest to procesor przeznaczony do cyfrowej obróbki sygnału dźwiękowego.
DTS HDSkrót od "Digital Theater Systems High Definition". DTS HD to cyfrowy wielokanałowy system dźwiękowy, który został specjalnie opracowany dla płyt Blu-ray oraz HD DVD. DTS HD jest konkurencyjnym formatem dźwiękowym dla technologii Dolby True HD.
DTS:XDTS:X to technologia, która bazuje na obiektach dźwiękowych i dzięki temu nie jest ona zależna od określonej liczby głośników. Ten format dźwiękowy jest alternatywą dla technologii Dolby Atmos.
Dyfrakcja (ugięcie fali)Zjawisko określające rozchodzenie się (ugięcie) fal dźwiękowych po napotkaniu przeszkody lub przedmiotu z otworem.
DynamoreDynamore to opracowana i opatentowana przez firmę Teufel technologia polegająca na psychoakustycznym poszerzeniu pola dźwiękowego.
EchoEcho jest słyszalne wtedy, gdy odbicie źródła dźwięku jest tak opóźnione, że nasze ucho odbiera ten dźwięk jako niezależne zdarzenie dźwiękowe.
Efekt Haas'aJest to zjawisko psychoakustyczne polegające na tym, że słuchacz zawsze lokalizuje źródło fali dźwiękowej z kierunku, z którego nadszedł pierwszy dźwięk, np. z lewej strony. Późniejsze odbicia tego samego dźwięku (np. odbicie z prawej strony) nie wpływają na zmiane pierwszego wrażenia słuchowego. Nazwa tego zjawiska pochodzi od niemieckiego naukowca Helmuta Hassa, który jako pierwszy opisał to zjawisko.
Emisja dźwiękuW dziedzinie akustyki emisja dźwięku oznacza wydobywanie się dźwięku z jego źródła.
EqualizerEqualizer (korektor) jest analogowym lub cyfrowym interfejsem użytkownika, który umożliwia ręczne ustawienie poszczególnych zakresów częstotliwości, aby na przykład uwydatnić niskie tony.
FadePowolna ręczna lub automatyczna zmiana głośności.
FLACSkrót od "Free lossless audio codec". FLAC jest formatem dźwiękowym, który zapewnia bezstratne kompresowanie sygtnałów audio.
Filtr grzebieniowyJest to filtr, który może odfiltrować wcześniej zdefiniowane częstotliwości sygnałów dźwiękowych.
Głośnik/KolumnaJest to głośnik, który promieniuje dźwięk tylko w jednym kierunku oprócz głośników bipolarnych, dipolarnych i omnipolarnych.
Głośnik aktywnyOkreślenie głośnika, który zawiera własny, zintegrowany wzmacniacz.
Głośnik bass reflexOkreśla głośniki, które wzmacniają emitowane (najczęściej) przez otwór w kształcie tunelu fale dźwiękowe poprzez odbicie.
Głośnik dwudrożnyRodzaj głośnika, w którym odtwarzany zakres częstotliwości jest dzielony pomiędzy dwa przetworniki (zazwyczaj wysokotonowy i niskotonowy).
Głośnik kopułkowyJest to dynamiczny głośnik, którego wygięta membrana ma kształt kopuły.
Głośnik pasywnyTypowe głośniki pasywne potrzebują sygnału z zewnętrznego wzmacniacza, aby móc odtworzyć dźwięk.
Głośnik stożkowyJest to głośnik, w którym membrany mają kształt stożka. W obszarze audio jest to często spotykany kształt.
Głośnik tubowyGłośnik tubowy to rodzaj głośnika, w którym jeden lub więcej przetworników ma kształt lejka (tuby). Głośniki tubowe wyróżniają się wysokim zakresem dynamiki przy niskim poborze mocy.
Głośniki tylneGłośniki tylne to głośniki w typowej konfiguracji systemu kina domowego 5.1, które są używane w obszarze tylnym. Często są one określane jako głośniki efektowe.
Gumowa otoczkaObwódka to część głośnia, która łączy i uszczelnia membranę oraz kosz głośnikowy.
HDMIHDMI to multimedialny interfejs (głównie) do przesyłania sygnałów wideo. Skrót od "High Definition Multimedia Interface".
HDRSkrót od "High Dynamic Range". Oznacza on szeroki zakres dynamiki kontrastu obrazu . HDMI wymaga interfejsu HDMI 2.0 lub nowszej wersji.
HeadsetHeadset (zestaw słuchawkowy) to połączenie słuchawek ze zintegrowanym mikrofonem.
HercHerc (niem. Hertz) to fizyczna jednostka częstotliwości. W hercach podawana jest ilość powtarzających się cyklów prądu lub napięcia przemiennego na sekundę. Nazwa jednostki pochodzi od niemieckiego fizyka Heinricha Hertza.
Hi-FiSkrót od "High Fidelity". Hi-Fi jest standardem jakości w technologii dźwięku.
InterferencjaInterferencja to zjawisko nakładania się na siebie co najmniej dwóch fal dźwiękowych o tej samej częstotliwości.
JitterJitter to termin określający krótkookresowe odchylenie od ustalonych częstotliwości sygnału, które mogą wpłynąć negatywnie na dźwięk.
Kabel optycznyKable tego typu są stosowane do optycznej transmisji sygnałów. Sygnały świetlne są przesyłane za pomocą kabla wykonanego z kwarcu, szkła i tworzywa sztucznego, czyli tzw. falowodów optycznych.
Karta dźwiękowaJest to sprzęt do komputerów i laptopów, który służy do generowania i odtwarzania sygnałów dźwiękowych.
Kaseta Przestarzały nośnik do zapisywania i przechowywania nagrań dźwiękowych.
Kąt promieniowaniaKąt promieniowania to obszar przed głośnikiem, w którym dźwiek jest najlepiej słyszalny.
KondensatorKondensator to element elektryczny, który przechowuje ładunek elektryczny. W głośnikach jest on stosowany w zwrotnicach.
Kolumny omnipolarneSą to kolumny, które promieniują dźwięk dookoła, zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej.
Końcówka mocyKońcówka mocy jest elementem hi-fi, którego zadaniem jest wzmocnieniem sygnału dźwiękowego.
LimiterJest to urządzenie, które służy do ograniczenia maksymalnej amplitudy sygnału.
Magnes neodymowyMagnes jest zbudowany z pierwiastka chemicznego neodymu, który występuje głównie w pierwiastkach ziem rzadkich. Magnesy neodymowe są stosowane w konstrukcji głośników, gdyż mogą generować silne pole magnetyczne przy niewielkiej objętości.
MembranaCzęść głośnika, która wytwarza słyszalne fale dźwiękowe.
MIDISkrót od "Musical Instrument Digital Interface". MIDI to cyfrowy interfejs, który służy do synchronizacji pomiędzy elektronicznymi instrumentami muzycznymi.
Międzyuszna różnica czasuTo pojęcie opisuje niewielką różnicę czasu, w jakim dana fala dźwiękowa dociera do każdego ucha.
MinimoogMinimoog to instrument muzyczny, który został wynaleziony przez fizyka Roberta Mooga w 1970 roku.
MDSkrót od MiniDisc. Jest to nośnik do przechowywania cyfrowych danych.
Monitor studyjny"Monitor studyjny" to głośnik kontrolny (lub słuchawki), które są stosowane w studiu nagraniowym lub na scenie. Zazwyczaj są one sterowane za pomocą miksera DJ. Monitorowanie (Monitoring) odnosi się do kontroli zdarzeń dźwiekowych w inżynierii dźwięku.
MP3Jest to popularna metoda kompresji plików dźwiękowych, która jest popularna i stosowana na całym świecie.
Niska częstotliwość Jest to zakres częstotliwości od 20 - 20.000 Hz.
Odsprzężenie akustyczne Głośniki mogą być odsprzężone akustycznie od podłogi, aby zmniejszyć przenoszenie drgań na podłogę.
OmOm jest fizyczną jednostką oporu elektrycznego. W głośnikach impedancja jest podawana właśnie w omach.
Pasmo przenoszenia Oznacza zakres częstotliwości sygnału analogowego, który jest przenoszony przez dane urządzenie.
Percepcja słuchowaOkreśla zdolność słuchu do odbierania fal dźwiękowych
Pętla masyZjawisko, które może pojawić się podczas połączenia dwóch urządzeń i jest zazwyczaj słyszalne jako brzęczenie.
PogłosPogłos to zjawisko akustyczne w pomieszczeniu. Pogłos jest spowodowany odbiciem fal dźwiękowych od powierzchni pomieszczenia.
Poziom ciśnienia akustycznegoJest to wielkość logarytmiczna, która opisuje siłę źródła dźwięku.
Pulsc-Code-Modulation (PCM)PCM, czy też modulacja kodowa, to metoda przekształcania sygnałów analogowych na dane binarne. Może być ona stosowana podczas dygitalizacji sygnałów analogowych, takich jak film, muzyka, czy dialogi.
PrzedwzmacniaczJest to urządzenie hi-fi, które przygotowuje i filtruje sygnały dźwiękowe pochodzące z różnych źródeł zanim trafią one do wzmacniacza.
Przetwornik D/ASkrót od "Przetwornik cyfrowo-analogowy". Ten komponent elektroniczny przekształca sygnały cyfrowe w analogowe. Często nazywany jest również konwerterem cyfrowo-analogowym.
Przetwornik trójdrożnyGłośnik, który jest wyposażony we własny przetwornik do wysokich, średnich i niskich częstotliwości.
Przetwornik współosiowy (koaksjalny)Przetwornik współosiowy (lub koaksjalny) składa się z co najmniej dwóch przetworników ułożonych na jednej osi. Takie ułożenie jest pod względem akustycznym korzystne, gdyż w ten sposób przetwonik współosiowy odtwarza naturalny dźwięk.
Regał hi-fi Regał hi-fi (ang. Hi-Fi-Rack) to mebel audio najczęściej do użytku prywatnego, na którym przechowywane są urządzenia audio, takie jaki wzmacniacze, amplitunery itd.
Rozdzielczość Ultra HD Blu-rayRozdzielczość obrazu UHD lub 4K to standard, który może wyświetłać do 3.849 x 2.160 pikseli zamiast tradycyjnej płyty Blu-ray, która może wyświetlać "tylko" 1.920 x 1.080 pikseli.
SCARTSCART - potocznie nazywany eurozłączem - to rodzaj złącza stosowanego pomiędzy urządzeniami audio i wideo.
Słuchawki douszneJest to rozpowszechniona konstrukcja słuchawek, w której słuchawki należy włożyć bezpośrednio do kanału słuchowego, aby móc słuchać muzyki.
Słuchawki nausznePopularna konstrukcja słuchawek. Słuchawki leżą bezpośrednio na uszach, ale nie zamykają ich całkowicie.
Słuchawki Noise CancellingNoise Cancelling to angielskie określenie redukcji szumów i hałasów zewnętrznych. Zadaniem tego typu słuchawek jest redukcja szumów i hałasów otoczenia. Do tego celu stosowane są echnologie aktywne i pasywne.
Słuchawki wokółuszneJest to konstrukcja słuchawek przypominająca słuchawki nauszne, ale w przeciwieństwie do nich obejmują całe ucho.
Silent DiscoSilent Disco to impreza, na której ludzie tańczą w rytm muzyki słuchanej przez słuchawki. Dzięki takiemu rozwiązaniu imprezy mogą się odbywać tam, gdzie odtwarzanie głośnej muzyki jest niedozwolone.
Subwoofer typu down-firingW przypadku subwoofera typu downfire membrana głośnika jest skierowana w dół. Dzięki temu sygnał dźwiękowy jest natychmiast odbijany od podłogi i tym samym homogeniczny.
Subwoofer typu front-firingJest to subwoofer, w którym fale dźwiękowe są promieniowane do przodu.
SPDIFOznacza interfejs optyczny, przez który można przesyłać sygnały dźwiękowe za pomocą światłowodów. Innym oznaczeniem jest TOSLINK.
Sweet SpotSweet Spot jest to obszar w pomieszczeniu, w którym odtwarzany jest dźwięk o najlepszej jakości.
Szczelina powietrznaW konstrukcji głośników szczelina powietrzna oznacza wąską szczelinę w magnesie stałym, w której może drgać cewka.
Szum w głośnikachOznacza szum systemów audio bez aktualnego sygnału użytecznego.
System MultiroomSystem Multiroom to połączone w sieć głośniki (także w różnych pomieszczeniach), które można sterować za pomocą jednostki centralnej.
Technologia DPUOpracowana przez firmę Teufel technologia bass reflex, która zapobiega szumom przepływu.
TOSLINKOznacza interfejs optyczny, przez który można przesyłać sygnały dźwiękowe za pomocą światłowodów. Innym oznaczeniem jest S/PDIF.
Tryb pomieszczeniaJest to termin oznaczający nakładanie się na siebie fal dźwiękowych.
THXTHX obejmują wytyczne dotyczące jakości dźwięku kinowego, które wprowadził hollywoodzki reżyser George Lucas (Gwiezdne Wojny). THX zakłada, że dźwięk filmowy powinien brzmieć tak samo dobrze w każdym kinie.
USBJest to interfejs do przesyłania sygnałów dźwiękowych przez USB.
Vector Linear Shaping Circuitry (VLSC)Jest to technologia, która sprawdza sygnały wejściowe i wyjściowe pod kątem możliwych zakłóceń i szumów oraz je eliminuje. Dzięki temu możemy usłyszeć każdy muzyczny szczegół, który w przeciwnym razie mógłby zostać zamaskowany przez szumy o wysokiej częstotliwości.
Wtyki bananowePotoczne określenie wtyków laboratoryjnch o srednicy 4 mm. Lączą one kable głośnikowe, na przykład ze wzmacniaczem.
Wydajność akustycznaNazywana również jako moc dźwięku, jest to jednostka akustyczna, która podaje energię dźwięku emitowaną przez źródło dźwięku.
WytrzymałośćOkreśla wartosć mocy w watach, którą głośnik jest w stanie wytrzymać przy maksymalnym poziomie głośności.
Współczynnik zniekształceń nieliniowychTen współczynnik podaje informuje o tym, w jakim stopniu sygnały wyjściowe są zniekształcone, czyli odbiegają od sygnałów wejściowych.
Wtyczka JackWtyczka Jack to złącze stosowane na całym świecie w technologii audio.
WzmacniaczJest to urządzenie, które wzmacnia przychodzące sygnały dźwiękowe, aby były one słyszalne.
XLRJest to standard profesjonalnych złączy stosowany w profesjonalnych studiach nagraniowych i technologiach audio. Potocznie nazywany również złączem Cannon.
Zakres częstotliwościJest to przedział częstotliwości, który określa liczbę cykli lub oscylacji w jednostce czasu, jakie występują w sygnale lub w falach elektromagnetycznych. Na przykład zakres częstotliwości słyszalnych dla człowieka wynosi od 20 Hz do 20 kHz.
ZwrotnicaZwrotnica jest elementem konstrukcji w głośniku, która rozdziela wejściowe sygnały elektroakustyczne na różne zakresy częstotliwości i przekazuje je do odpowiednich przetworników.