SPDIF: koncentryczne wyjście cyfrowe i interfejs

Ten wpis jest drugą częścią naszej odpowiedzi na pytania naszego czytelnika dotyczące artykułu AUX i Co. Jeden z czytelników zapytał o funkcję wyjścia cyfrowego w odtwarzaczu CD. Odpowiadamy na to pytanie i omawiamy oznaczenie kabli „Cinch” i „Coax” oraz standardu interfejsu S/PDIF. Te trzy terminy mogą bardzo łatwo i szybko powodować mętlik w głowie.

SPDIF, coax, cinch? Przyglądamy się poszczególnym kablom

Już w artykule na temat kabla TOSLINK wyjaśniliśmy, że standard ten wykorzystuje sygnały optyczne do przesyłania danych cyfrowych. Jednak pytanie czytelnika o “wyjście cyfrowe” w odtwarzaczu CD dotyczy drugiej powszechnej metody transmisji cyfrowych danych audio. W tym przypadku dane cyfrowe są przesyłane za pomocą impulsów elektrycznych z urządzeń odtwarzających, takich jak odtwarzacze CD lub DVD, do odbiorników lub wzmacniaczy. Oba standardy są kompatybilne z interfejsem SPDIF (skrót od “Sony/Philips Digital Interface”) i często oba gniazda znajdują się w tym samym urządzeniu.

Kabel koncentryczny marki Teufel z interfejsem Toslink

Gniazda wejściowe do transmisji elektrycznej są okrągłe i często mają żółtą lub pomarańczową obwódkę. Natomiast wejścia kabli optycznych można rozpoznać po ich prostokątnym kształcie. Kable koncentryczne z wtykami RCA są stosowane jako kable elektryczne. Terminy “koaksjalny” (również współosiowy) i “cinch” mogą powodować wiele nieporozumień. A to dlatego, że koaksjalność odnosi się początkowo tylko do struktury kabla, a nie do obszaru zastosowania, gdyż kable antenowe TV są również zbudowane koaksjalnie. Ten typ kabla składa się z wewnętrznego i zewnętrznego przewodu, który chroni sygnały wewnętrzne przed zakłóceniami. Szeroko stosowane są również złącza Cinch (RCA). Znajdują się one np. w kablach do analogowej transmisji danych audio i wideo.

Co jakiś czas pojawia się pytanie, czy nie każdy kabel RCA nadaje się do elektrycznej transmisji cyfrowej. Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Powodem jest charakterystyczna impedancja kabla. W przypadku kabli koncentrycznych do cyfrowej transmisji danych audio, impedancja ta jest ustalona na 75 omów. W przypadku kabli analogowych RCA wartość ta może się różnić (50 omów), co może prowadzić do zakłóceń, szczególnie w przypadku dłuższych połączeń kablowych.

Głośniki stereo dla najlepszego dźwięku

Które rozwiązanie jest lepsze: kabel optyczny czy koncentryczny?

Porównując metody transmisji, nie usłyszymy dużej różnicy. Zarówno kabel TOSLINK, jak i kabel koncentryczny przesyłają dane cyfrowe i korzystają z interfejsu S/PDIF, co nie ma wpływu na szybkość transmisji.

Jednak w pewnych sytuacjach różne metody transmisji mogą mieć wpływ na jakość dźwięku. Na przykład cyfrowe kable koncentryczne lepiej sprawdzają się w transmisji na dalekie odległości. W przypadku kabla optycznego może pojawić się konieczność zastosowania tzw. repeatera do wzmocnienia sygnału już po 5 do 10 metrach. Ogólnie przyjmuje się, że kable koncentryczne są mniej podatne na złamania i nie zbierają kurzu w porównaniu do kabli TOSLINK, do których często dołączana jest zaślepka. Najważniejszym argumentem przemawiającym za metodą optyczną jest niewrażliwość na zakłócenia. Oznacza to, że pomiędzy różnymi komponentami Hi-Fi nie mogą wystąpić błędne sygnały, szumy czy pętle naziemne.

W większości scenariuszy czynniki te nie odgrywają jednak żadnej roli. Konkurencją dla SPDIF staje się natomiast inny cyfrowy standard: HDMI. Z jednej strony dzięki HDMI nie będziesz już więcej potrzebował kabla wideo do różnych zastosowań kina domowego, a z drugiej strony możesz uzyskać jeszcze lepszy dźwięk w formatach audio HD, gdyż HDMI oferuje wystarczającą przepustowość do przesyłania dużej ilości nieskompresowanych danych.

Silny kontrast - nowe Ultima 20 są dostępne również w eleganckiej, białej obudowie

Theater 500S: duża wydajność dźwięku nawet w mniejszych pomieszczeniach. Głośniki stereo o dwudrożnej konstrukcji zapewniają równomierną jakość dźwięku. Nieważne, w którym miejscu w pokoju się właśnie znajdujesz: akustyka jest zawsze doskonała.

Ultima 20: te głośniki Hi-Fi z naszej legendarnej serii Ultima oferują zrównoważony i precyzyjny dźwięk. Każdy komponent pozwala na dokładne dostrojenie. Ten zestaw jest idealny do odtwarzania muzyki, filmów i gier w mniejszych pomieszczeniach.

Kable i inne akcesoria

OPTYCZNY KABEL CYFROWY C7515O

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

KOLCE DO SATELIT AC 8544 BA

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wnioski dotyczące wyjścia cyfrowego SPDIF

  • Cyfrowy interfejs SPDIF obsługuje dwa typy gniazd: Coax i TOSLINK
  • Cyfrowe gniazdo koncentryczne jest okrągłe i ma żółtą lub pomarańczową obwódkę
  • Cyfrowe kable koncentryczne są wyposażone w złącze wtykowe Cinch/RCA
  • Wtyki typu cinch/RCA są również używane w kablach do transmisji analogowych danych audio i wideo
  • Ze względu na różnice w wartościach impedancji nie zawsze są one odpowiednie dla gniazda koncentrycznego SPDIF
  • Nie ma różnicy w jakości dźwięku pomiędzy transmisją za pośrednictwem kabla TOSLINK lub kabla koncentrycznego
  • Kable koncentryczne lepiej nadają się do połączeń przy odległościach większych niż 5 metrów

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.