SPDIF: koncentryczne wyjście cyfrowe i interfejs

Ten wpis jest drugą częścią naszej odpowiedzi na pytania naszego czytelnika dotyczące artykułu AUX i Co. Jeden z czytelników zapytał o funkcję wyjścia cyfrowego w odtwarzaczu CD. Odpowiadamy na to pytanie i omawiamy oznaczenie kabli „Cinch” i „Coax” oraz standardu interfejsu S/PDIF. Te trzy terminy mogą bardzo łatwo i szybko powodować mętlik w głowie.

SPDIF, coax, cinch? Przyglądamy się poszczególnym kablom

Już w artykule na temat kabla TOSLINK wyjaśniliśmy, że standard ten wykorzystuje sygnały optyczne do przesyłania danych cyfrowych. Jednak pytanie czytelnika o “wyjście cyfrowe” w odtwarzaczu CD dotyczy drugiej powszechnej metody transmisji cyfrowych danych audio. W tym przypadku dane cyfrowe są przesyłane za pomocą impulsów elektrycznych z urządzeń odtwarzających, takich jak odtwarzacze CD lub DVD, do odbiorników lub wzmacniaczy. Oba standardy są kompatybilne z interfejsem SPDIF (skrót od “Sony/Philips Digital Interface”) i często oba gniazda znajdują się w tym samym urządzeniu.

Kabel koncentryczny marki Teufel z interfejsem Toslink

Gniazda wejściowe do transmisji elektrycznej są okrągłe i często mają żółtą lub pomarańczową obwódkę. Natomiast wejścia kabli optycznych można rozpoznać po ich prostokątnym kształcie. Kable koncentryczne z wtykami RCA są stosowane jako kable elektryczne. Terminy “koaksjalny” (również współosiowy) i “cinch” mogą powodować wiele nieporozumień. A to dlatego, że koaksjalność odnosi się początkowo tylko do struktury kabla, a nie do obszaru zastosowania, gdyż kable antenowe TV są również zbudowane koaksjalnie. Ten typ kabla składa się z wewnętrznego i zewnętrznego przewodu, który chroni sygnały wewnętrzne przed zakłóceniami. Szeroko stosowane są również złącza Cinch (RCA). Znajdują się one np. w kablach do analogowej transmisji danych audio i wideo.

Co jakiś czas pojawia się pytanie, czy nie każdy kabel RCA nadaje się do elektrycznej transmisji cyfrowej. Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Powodem jest charakterystyczna impedancja kabla. W przypadku kabli koncentrycznych do cyfrowej transmisji danych audio, impedancja ta jest ustalona na 75 omów. W przypadku kabli analogowych RCA wartość ta może się różnić (50 omów), co może prowadzić do zakłóceń, szczególnie w przypadku dłuższych połączeń kablowych.

Głośniki stereo dla najlepszego dźwięku

Ultima 40 Active

Ultima 40 Active

3199,00 zł4199,00 złW różnych kolorach
DEFINION 3 + DENON DRA-900H + DUAL DT 500

DEFINION 3 + DENON DRA-900H + DUAL DT 500

11499,00 zł14499,00 złW różnych kolorach
DEFINION 3 + DENON DRA-900H

DEFINION 3 + DENON DRA-900H

9699,00 zł12499,00 złW różnych kolorach

Które rozwiązanie jest lepsze: kabel optyczny czy koncentryczny?

Porównując metody transmisji, nie usłyszymy dużej różnicy. Zarówno kabel TOSLINK, jak i kabel koncentryczny przesyłają dane cyfrowe i korzystają z interfejsu S/PDIF, co nie ma wpływu na szybkość transmisji.

Jednak w pewnych sytuacjach różne metody transmisji mogą mieć wpływ na jakość dźwięku. Na przykład cyfrowe kable koncentryczne lepiej sprawdzają się w transmisji na dalekie odległości. W przypadku kabla optycznego może pojawić się konieczność zastosowania tzw. repeatera do wzmocnienia sygnału już po 5 do 10 metrach. Ogólnie przyjmuje się, że kable koncentryczne są mniej podatne na złamania i nie zbierają kurzu w porównaniu do kabli TOSLINK, do których często dołączana jest zaślepka. Najważniejszym argumentem przemawiającym za metodą optyczną jest niewrażliwość na zakłócenia. Oznacza to, że pomiędzy różnymi komponentami Hi-Fi nie mogą wystąpić błędne sygnały, szumy czy pętle naziemne.

W większości scenariuszy czynniki te nie odgrywają jednak żadnej roli. Konkurencją dla SPDIF staje się natomiast inny cyfrowy standard: HDMI. Z jednej strony dzięki HDMI nie będziesz już więcej potrzebował kabla wideo do różnych zastosowań kina domowego, a z drugiej strony możesz uzyskać jeszcze lepszy dźwięk w formatach audio HD, gdyż HDMI oferuje wystarczającą przepustowość do przesyłania dużej ilości nieskompresowanych danych.

Silny kontrast - nowe Ultima 20 są dostępne również w eleganckiej, białej obudowie

Theater 500S: duża wydajność dźwięku nawet w mniejszych pomieszczeniach. Głośniki stereo o dwudrożnej konstrukcji zapewniają równomierną jakość dźwięku. Nieważne, w którym miejscu w pokoju się właśnie znajdujesz: akustyka jest zawsze doskonała.

Ultima 20: te głośniki Hi-Fi z naszej legendarnej serii Ultima oferują zrównoważony i precyzyjny dźwięk. Każdy komponent pozwala na dokładne dostrojenie. Ten zestaw jest idealny do odtwarzania muzyki, filmów i gier w mniejszych pomieszczeniach.

Kable i inne akcesoria

Wnioski dotyczące wyjścia cyfrowego SPDIF

  • Cyfrowy interfejs SPDIF obsługuje dwa typy gniazd: Coax i TOSLINK
  • Cyfrowe gniazdo koncentryczne jest okrągłe i ma żółtą lub pomarańczową obwódkę
  • Cyfrowe kable koncentryczne są wyposażone w złącze wtykowe Cinch/RCA
  • Wtyki typu cinch/RCA są również używane w kablach do transmisji analogowych danych audio i wideo
  • Ze względu na różnice w wartościach impedancji nie zawsze są one odpowiednie dla gniazda koncentrycznego SPDIF
  • Nie ma różnicy w jakości dźwięku pomiędzy transmisją za pośrednictwem kabla TOSLINK lub kabla koncentrycznego
  • Kable koncentryczne lepiej nadają się do połączeń przy odległościach większych niż 5 metrów

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.