Jak podłączyć system dźwiękowy przez amplituner do telewizora?

Kto kiedyś chciał podłączyć system dźwiękowy do amplitunera, mógł się czuć lekko zagubiony. Podczas gdy z przodu urządzenia panuje idealna harmonia, złącza, wejścia i skróty znajdujące się z tyłu są dla niejednego wielką zagadką. Jedno jest pewne: wszystkie kable prowadzą do amplitunera. To właśnie on transmituje i odtwarza sygnały audio i wideo oraz przesyła je do głośników i telewizora. Ale który kabel należy do którego złącza? W tym artykule wyjaśnimy konfigurację różnych urządzeń i mozliwości ich podłączenia.

Podłączenie telewizora przez HDMI do amplitunera

W obszarze domowej rozrywki HDMI (High Definition Multimedia Interface) jest z reguły pierwszym wyborem, jeśli chodzi o transmisję danych. Ten standard transmisji oferuje po pierwsze niezbędną szerokość pasma dla obrazów o dużej rozdzielczości, a po drugie przesyła zarówno sygnały wideo, jak i sygnały dźwiękowe. W związku z tym pierwsze pytanie, które nasuwa się podczas podłączania amplitunera do telewizora, brzmi: czy oba urządzenia zawierają interfejs HDMI? Jeśli tak, to kabel HDMI należy podłączyć bezpośrednio do wyjścia znajdującego się w amplitunerze i wejścia znajdującego się  z tyłu telewizora.

Przy użyciu kabla HDMI powinniśmy również wiedzieć, czy nasze urządzenie obsługuje ARC. Prawie wszystkie nowoczesne telewizory zawierają ten port. Skrót ten oznacza Audio Return Channel (kanał zwrotny audio). Ta funkcja pozwala telewizorowi na odtwarzanie sygnałów audio i na ich przesyłanie do innych urządzeń. Tak więc biorąc pod uwagę różne scenariusze podłączania, dodatkowy kabel audio (do tej pory optyczny kabel TOSLINK lub S/PDIF) jest zbędny, gdy:

 • sygnał audio powinien być przesyłany do amplitunera przez wbudowany w telewizorze odbiornik DVB-T, aby system mógł odtwarzać dźwięk;
 • kabel TV jest podłączony do telewizora, a dane audio dla dźwięku przestrzennego 5.1 powinny zostać przetransmitowane do amplitunera;
 • dysk twardy jest podłączony do telewizora za pomocą USB lub gdy treść powinna zostać odtworzona przez pamięć USB, ale chcemy cieszyć się jakością dźwięku z zakupionego systemu surround;
 • chcemy odtworzyć dźwięk konsoli do gier, która jest podłączona do telewizora.

Bez portu ARC należałoby umieścić dodatkowy kabel audio między amplitunerem i telewizorem. Najczęściej chodzi o kabel koaksjalny lub TOSLINK. Złącza HDMI, które obsługują port ARC, są z reguły odpowiednio opisane. W wielu wejściach HDMI przy telewizorze często tylko jedno gniazdko obsługuje kanał zwrotny audio (ARC).

Te wersje HDMI obsługują ARC:

HDMI 1 HDMI 1.3 HDMI 1.4 HDMI 2.0
Nie Nie Tak Tak

Pasujące produkty Teufel

Połączenie telewizora i amplitunera bez kabla HDMI

Gdy ani telewizor, ani amplituner nie są wyposażone w złącze HDMI, zawsze znajdzie się plan B. Wiele starszych telewizorów zawierają przynajmniej jeden analogowy interfejs. Niestety, ich wadą jest to, że nie osiągają one jakości HD. W grę wchodzą następujące interfejsy:

 • Component-Video: sygnał jest z reguły transmitowany przez oddzielny kabel cinch. Kolory gniazdek są zazwyczaj zielone (Y), niebieskie (Pb/Cb) i czerwone (Pr/Cr). Ten standard obsługuje sygnały analogowe do odtwarzania w jakości HD.
 • S-Video: barwy i jasność są transmitowane przez jeden kabel. Jakość przesyłanych sygnałów znacznie odbiega od sygnałów odtwarzanych przez Component-Video.
 • Composite-Video: ten rodzaj transmisji sygnału może odbywać się zarówno przez złącze SCART, jak i cinch. Sygnały umożliwiają tylko jakość PAL.

Analogowy plan B funkcjonuje również, gdy starsze odtwarzacze, takiej jak na przykład magnetowid, są podłączone do amplitunera. Jeśli amplituner nie jest w stanie przekształcić analogowych sygnałów wideo w cyfrowe, sygnały analogowe muszą zostać przesłane do telewizora.

✔ Uwaga: tutaj dowiesz się, jak możesz przesłać sygnały ze złącza SCART do HDMI.

Podłączenie odtwarzaczy do telewizora

Przy podłączaniu odtwarzaczy, takich jak Blu-ray czy DVD, obowiązują takie same reguły, jak przy podłączaniu telewizora do amplitunera. W idealnym wypadku możesz je podłączyć za pomocą kabla HDMI. To samo dotyczy konsoli do gier i rzutników. Kto używa odtwarzacza DVD lub innego odtwarzacza bez HDMI, musi podłączyć go do amplitunera drogą analogową. W wielu odtwarzaczach może niekiedy dojść do tego, że wejścia HDMI, znajdujące się w amplitunerze, nie wystarczą. W tym wypadku istnieje możliwość przesłania sygnału wideo bezpośrednio z odtwarzacza do telewizora oraz przesłania sygnału audio wyjątkowo za pomocą kabla audio do amplitunera. Wadą takiej konfiguracji jest duża ilość potrzebnych kabli. Jeśli amplituner zawiera interfejs USB, można do niego podłączyć zewnętrzne dyski twarde, iPody i odtwarzacze MP3.

Podłączenie głośników do amplitunera

W systemach dźwięku przestrzennego należy podłączyć odpowiednią ilość głośników do amplitunera. Od każdego głośnika jest prowadzony tak zwany kabel z dwoma przewodami (jeden przewód dla +, drugi dla -) do amplitunera. Miedziane końcówki są mocowane za pomocą specjalnych zacisków. Osoby początkujące nie muszą się o nic martwić. Z technicznego punktu widzenia konfiguracja systemu wcale nie jest trudna – wszystko wyjaśnimy krok po kroku.

Ważne jest, aby miedziane końcówki kabla pozostały czyste i aby pojedyncze miedziane żyłki nie były wystrzępione. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na poprawną pozycje plusów i minusów. Wprawdzie nic się nie stanie, jeśli się pomylimy, ale wpłynie to w znacznym stopniu na jakość dźwięku. Schemat na amplitunerze dokładnie obrazuje, gdzie należy podłączyć odpowiedni głośnik.

✔ Uwaga: Z tyłu amplitunera znajduje się z reguły osobne wejście dla subwoofera. Najczęściej jest ono oznaczone jako „Sub Out”, a subwoofer jest podłączany za pomocą kabla mono cinch. Chcesz dowiedzieć się więcej o ustawieniu subwoofera? Przejdź do tego artykułu.

Inne interesujące produkty Teufel

TEUFEL STEREO M

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DEFINION 3 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: HDMI ułatwia wiele rzeczy

 • Najprostszym sposobem na podłączenie amplitunera do telewizora jest użycie kabla HDMI
 • Dzięki ARC nie musisz używać kabla audio pomiędzy telewizorem i amplitunerem
 • Odtwarzacze takie jak Blu-ray możesz podłączyć do amplitunera za pomocą kabla HDMI
 • Analogowe alternatywy dla HDMI to Component-Video, S-Video i Composite-Video
 • Głośniki są podłączane do amplitunera za pomocą miedzianego kabla z dwoma przewodami

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.