Podłączanie kabli głośnikowych: najważniejsze zasady

Nowy system jest już dawno rozpakowany, a głośniki znalazły swoje miejsce. Teraz nadchodzi moment okablowania. I chociaż jest ono niezbędne, większość z nas nie lubi ciągnąć kabli przez cały pokój. Nic dziwnego, w końcu przy okablowaniu wymagana jest zręczność i cierpliwość, ale gdy zrozumiesz ogólne zasady i poświęcisz temu trochę czasu, to skomplikowane zadanie może być bardzo szybko rozwiązane. Niektóre pomocne narzędzia mogą znacznie ułatwić sprawę.

Tutorial Teufel w serwisie YouTube: Podłączanie kabli głośnikowych

Lisa udzieli Wam kilka wskazówek dotyczących podłączania kabli głośnikowych

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Kable głośnikowe: podstawy

W systemie hi-fi każdy głośnik jest sterowany własnym sygnałem elektrycznym. Dlatego z każdego głośnika jest prowadzony kabel do odbiornika (amplitunera) lub wzmacniacza. W systemie 5.1 jest to sześć kabli, w systemie 7.1 osiem, a subwoofer jest zazwyczaj połączony z głośnkiem kablem mono Cinch/RCA. W pozostałych głośnikach zastosowane są natomiast dwuprzewodowe kable stereo; dwa przewody miedziane (druty przewodowe) przekazują sygnał audio z odbiornika do głośnika. Te przewody miedziane składają się z wielu cienkich drutów. Kabel jest osłonięty polietylenem, odsłonięte są tylko końce drutów – prąd powinien w końcu przez nie płynąć.

Jak prawidłowo ustalić przekrój poprzeczny kabla

Wybór odpowiedniego przekroju poprzecznego w głośnikach lub zestawach kina domowego jest często bagatelizowany. Kable głośnikowe w nowoczesnych pomieszczeniach mieszkalnych muszą teraz spełniać więcej niż tylko jedną funkcję techniczną, dlatego zmieniają się również wymagania dotyczące kabli. Powinny być one w miarę możliwości niewidoczne i zasadniczo pasować do reszty pomieszczenia, a z drugiej strony powinny być w stanie doskonale transmitować sygnał audio.

Aby ustalić odpowiedni przekrój poprzeczny, należy po pierwsze wyjść z fizycznego założenia, że na każdy metr przewodu występuje pewna strata sygnału. Jednakże przy długościach kabli do 10 metrów, szczególnie w systemach kina domowego w salonie o mocy wyjściowej wzmacniacza do 80 watów, strata ta jest właściwie niesłyszalna. Oczywiście kabel powinien też pasować do złączy w głośnikach. Do jakiego przekroju kabli głośnikowych są zaprojektowane głośniki satelitarne, jest wyraźnie podane na stronach produktów.

Typowe rozmiary przekrojów to: 0,75 mm², 1,5 mm², 2,5 mm², 4 mm² i 6 mm²

Porada: zasadniczo im krótsza jest ścieżka transmisji, tym większa jest możliwa głośność. Jednak krótkie trasy kablowe nie zawsze są możliwe, zwłaszcza w systemach kina domowego. W przypadku odległości transmisji powyżej 7 m zaleca się stosowanie kabla głośnikowego o przekroju 2,5 mm². W przeciwnym razie maksymalna głośność może dosłownie gubić się po drodze.

Kable głośnikowe Teufel

Co potrafią wtyki bananowe i końcówki kablowe

Czasami poszczególne przewody miedziane są dosyć krnąbrne. Na przykład mogą one wystawać i wyginać się na wszystkie strony. Ponadto wygląd luźno połączonych przewodów miedzianych nie trafia w każdy gust. W takich wypadkach pomocne są szczególnie końcówki kablowe i wtyki bananowe.

Końcówki kablowe:

Są to mocowania, w które wsuwa się końcówki przewodów przed ich zamocowaniem za pomocą zacisków śrubowych lub wkrętów gwintujących. Końcówka złączy jest spłaszczona i podłączona w taki sam sposób w głośnikach, jak na wyjściu amplitunera (wzmacniacza). Średnica tulei i kabla musi się ze sobą zgadzać.

✔ Porada: W przypadku końcówek kablowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie zaślepka zostanie poluzowana. Od czasu do czasu należy dokręcać nakrętkę.

Wtyki bananowe Teufel – łatwe do podłączenia i idealnie dopasowane

Wtyki bananowe: wtyki bananowe podłącza się nieco inną metodą niż złącza głośnikowe czy klasyczne przewody miedziane. Nie są one mocowane zakrętką, ale wpinane do wyjścia odbiornika lub wzmacniacza. Poniższy film YouTube pokazuje, jak to działa:

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Wystarczy 6 prostych kroków: w ten sposób można szybko i bezpiecznie podłączyć przewody

 • Najpierw ustaw głośniki i amplituner lub wzmacniacz. Okablowanie jest dużo łatwiejsze, gdy złącza są swobodnie dostępne.
 • Kable głośnikowe powinny być poprowadzone od głośników do amplitunera w taki sposób, aby nie przeszkadzały i nie powodowały niebezpieczeństwa potknięcia się o kable. Pomocne mogą być tu plastikowe listwy lub przepusty kablowe.
 • Odkręć nakrętki na wyjściach amplitunera tak, aby powstała szczelina. Do każdego wyjścia należy przymocować odizolowany koniec kabla.
 • Włóż odizolowane końce przewodów tak, aby żadne druciki przewodów nie wystawały.
 • Do jakich wyjść podłącza się jakie kable głośnikowe można łatwo zauważyć, gdyż każde wyście jest dokładnie oznakowane: na przykład głośniki po prawej stronie muszą być podłączone do wyjścia o nazwie “Speaker right”.
 • Uważaj, aby nie pomylić polaryzacji kabli głośnikowych. Kabel podłączony do dodatniego bieguna głośnika musi również przebiegać do dodatniego bieguna wzmacniacza. Dla orientacji kable są oznaczone kolorami. Jeśli dojdzie do odwrócenie polaryzacji, bas oscyluje do wewnątrz, a nie na zewnątrz.

Teufel łączy

Zestaw kabli Teufel z kolcami do satelit – idealnie nadają się do nowych głośników stereo

W naszym sklepie internetowym oferujemy kable głośnikowe o różnych długościach i średnicach. W przypadku produktów upewnij się, że zestaw kabli jest już objęty zakresem dostawy.

Te produkty mogą Cię zainteresować:

THEATER 500 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

The ULTIMA 40 home cinema set

ULTIMA 40 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wniosek: zręczność, która się opłaca

 • Kabel głośnikowy w obszarze hi-fi zwykle składa się z dwóch miedzianych przewodów (drut).
 • Subwoofery są podłączane osobno kablem Cinch/RCA (mono) (do „Sub out”).
 • Odizolowane przewody głośnikowe mocowane są do wyjść odbiornika (amplitunera) za pomocą zacisków śrubowych. Ważne jest, aby żadne przewody miedziane nie wystawały ani się nie zaginały.
 • Alternatywnie możesz użyć wtyków bananowych lub końcówek kablowych.
 • Do okablowania wystarczy 6 prostych kroków.
Zdjęcie tytułowe: ©Bru-nO Licencja Pixabay. Źródło: Pixabay

Najnowszy artykuł

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.