Wat i głośniki: fakty dotyczące jednostki mocy energii

Liczba watów odgrywa istotną rolę we wzmacniaczach i głośnikach. Fizyczna jednostka miary Wat podaje moc (zużycie energii w danym okresie czasowym) wybranego systemu. Dla dźwięku jest szczególnie ważne, aby głośniki przetwarzały podaną moc w dobre i czyste brzmienie. Przy tym nie zawsze jest jasne, co oznacza liczba watów. Ważnymi pojęciami są tutaj zatem wytrzymałość i moc RMS.

Od watów do dźwięku: moc systemów audio

W międzynarodowym systemie jednostek wat jest fizyczną jednostką mocy. Nazwa pochodzi od szkockiego naukowca i inżyniera Jamesa Watta. Pisane dużą literą „W” oznacza zatem symbol jednostki. Ale zanim przejdziemy do szczegółów, najpierw wyjaśnimy, skąd bierze się moc elektryczna i do czego ona służy: w technice audio zajmujemy się przede wszystkim mocą prądu zmiennego. Jest on zależny on siły prądu i napięcia oraz jest zawsze mierzony w określonym czasie.

W systemie audio to właśnie wzmacniacz dostarcza moc elektryczną w formie prądu zmiennego. W tych prądach zmiennych sygnał audio kodowany jest ze swoimi różnymi częstotliwościami. Decydujące dla wzmacniacza jest przede wszystkim podana w watach moc wyjściowa pojedynczego kanału głośnika. Od czasu do czasu spotykamy się również z oznaczeniem „Wat RMS” (RMS oznacza Root Mean Square). W RMS chodzi o średnią wartość mocy w odpowiednim zakresie częstotliwości. Wprowadzająca w błąd jest często zawyżona wartość P.M.P.O (Peak Music Power Outpout) wzmacniacza.

Głośniki (pasywne) są uznawane jako konsument energii. Przetwarzają one odbierany prąd elektryczny w dźwięk i wytwarzają tak zwane ciśnienie akustyczne, które jest mierzone w decybelach. Prąd zmienny wprawia cewkę drgającą w ruch, która jest połączona z membranami głośnika. Membrana z kolei wypycha powietrze, co sprawia, że powstają fale dźwiękowe.

Chcesz więcej informacji na ten temat? Nie ma problemu:

Wytrzymałość i moc RMS w głośnikach

Wartości wat w głośnikach odnoszą się przede wszystkich do ich wytrzymałości. Innymi słowy chodzi o sprawdzenie tego, ile mocy elektrycznej są w stanie wytrzymać głośniki. Im wyższe parametry, tym wyższa jest maksymalna wytrzymałość głośnika.

Wytrzymałość głośnika można zmierzyć na różne sposoby. Europejscy producenci głośników są zobowiązani do zmierzenia wytrzymałości głośników w standaryzowanych testach (Normy ISO IEC). Miarodajne są trzy nastpujące wartości:

  • Nominalna wartość wytrzymałości: głośniki są testowane przez 100 godzin.
  • Długotrwała wartość wytrzymałości (długotrwała): głośniki są testowane 10 razy w ciągu 1 minuty. Przerwy pomiędzy poszczególnymi fazami trwają 2 minuty.
  • Impulsowa wartość wytrzymałości (krótkotrwała): głośniki sa testowane 60razy w ciągu jednej minuty. Przerwy pomiędzy poszczególnymi fazami wynoszą 60 sekund.

Subwoofery Teufel na każdą okazję:

SUBWOOFER T 10

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

PŁASKI SUBWOOFER T 4000 WIRELESS

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Zależność watów między wzmacniaczem a głośnikiem

Moc wzmacniacza i wytrzymałość głośnika muszą być do siebie dopasowane. Zależność między tymi komponentami można porównać do zależności między oponami a najwyższą prędkością auta: opony powinny być zawsze zaprojektowane z myślą o maksymalnej prędkości pojazdu, w przeciwnym razie mogą zostać uszkodzone. Jeśli są one zaprojektowane do jazdy z dużo większą prędkością, niż samochód może osiągnąć, oznacza to niewykorzystanie całego potencjału. Poza tym jest to również bardzo nierozsądne.

Podobnie jak w przypadku opon powinniśmy się zatem upewnić, że moc wzmacniacza jest odpowiednia dla wytrzymałości głośników. W przeciwnym razie głośniki mogą zostać uszkodzone przez zbyt duże obciążenie. Z drugiej strony bardzo wytrzymałe głośniki nie będą w stanie pokazać swojego całego dźwiękowego potencjału, jeśli wybierzemy zbyt słaby wzmacniacz.

Class-D: wystarczy niewiele watów do uzyskania basu Teufel

Marka Teufel stała się rozpoznawalna między innymi dzięki swoim mocnym subwooferom. Jednakże nowa generacja subwooferów: T 8 i T 10 posiada nominalnie mniejszą moc. A wszystko to dzięki nowemu, wydajnemu i niskoszumiącemu wzmacniaczowi Class-D znajdującymu się w subwooferze. Z łatwością obsługuje klasyczne wzmacniacze, które zużywają aż do 300 watów.

Watowy cud Teufel

Leistungstarker Lautsprecher mit starker Watt Leistung
Budowa przetwornika w systemie Kombo 62

Dane dotyczące mocy naszych głośników i wzmacniaczy nie są sfałszowanymi, tylko przetestowanymi wartościami wytrzymałości i mocy wyjściowej. A co najważniejsze: systemy Teufel przetwarzają moc w potężny i mocny dźwięk.

  • Zestaw LT 4 IMPAQ “5.1-Set M”: zewnątrz aluminiowa elegancja, wewnątrz high-endowa technika audio. Gotowy do gry system LT 4 Impaq 5.1 osiąga moc o wartości 750 watów. Pojedyncze kanały są do siebie dopasowane. Potężny płaski subwoofer dopasowuje się do każdego pomieszczenia a zawarty w zestawie amplituner Blu- ray jest nowoczesnym odtwarzaczem z wejściem HDMI/CEC, Bluetoothem i najważniejszymi kodekami audio.
  • ULTIMA 40 KOMBO: więcej się nie da: amplituner Bluetoot/CD zapewnia dla obu kanałów audio moc o wartości 200 watów. Trójdrożne głośniki wytwarzają czysty i potężny dźwięk w całym zakresie częstotliwości. Poza tym amplituner jest wyposażony w technologię Bluetooth z aptX, radiem cyfrowym (DAB+) i interfejsem USB.

Najmocniejsze kompletne zestawy i aktywne głośniki Teufel

ULTIMA 40 ACTIVE

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

THEATER 500 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

CONCEPT E 450 DIGITAL “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: wat jest benzyną w baku systemu audio

  • Liczba watów określa moc danego systemu
  • Wzmacniacz produkuje moc, którą zużywają głośniki
  • Oprócz mocy wyjściowej niekiedy jest podawana również wartość wat RMS dla mocy w systemach audio
  • Wartość wat w głośnikach określa ich wytrzymałość
  • Moc wzmacniacza i wytrzymałość głośnika powinny być zawsze do siebie dopasowane.

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.