Audio HiFi Verstärker

Wzmacniacze hi-fi – fundament każdego systemu dźwiękowego

Każdy system dźwiękowy potrzebuje wzmacniacza hi-fi, gdyż bez niego głośniki nie mogłyby odtwarzać dźwięku. To, czego nowicjusze w obszarze audio mogą nie wiedzieć to fakt, że nawet najmniejsze systemy audio mają wbudowany wzmacniacz stereo. Tutaj dowiesz się, dlaczego dobry wzmacniacz jest tak ważny.

Dobry wzmacniacz hi-fi jest niezbędny

Ten, kto chciałby zamienić swój stary kompaktowy system dźwiękowy na prawdziwy zestaw hi-fi, nie ma z reguły pojęcia o wzmacniaczach. Szczególnie w niskim przedziale cenowym jest wiele zestawów głośnikowych, które mają już zintegrowany wzmacniacz. Jednak kupienie od razu mocniejszego wzmacniacza hi-fi może okazać się pomocne – na przykład wtedy, gdy chciałbyś rozbudować swój zestaw audio. Najważniejszą rzeczą, o której powinien pamiętać każdy nowicjusz w świecie hi-fi:

▶ Jakość dźwięku całego systemu audio zależy od wzmacniacza hi-fi

Wzmacniacz jest elementem łączącym źródło dźwięku (iPod, odtwarzacz CD, gramofon itd.) i głośniki. Mały przykład: Właśnie zakupiłeś najlepszy w swojej klasie cenowej gramofon i zestawiłeś go z doskonałymi głośnikami. Jeśli do połączenia tych dwóch elementów chcesz użyć przeciętnego wzmacniacza audio, to popełniasz duży błąd, gdyż tym samym obniżasz jakość dźwięku całego systemu audio. Warto więc zainwestować trochę więcej pieniędzy i kupić porządny wzmacniacz stereo, gdyż jest on sercem całego systemu dźwiękowego hi-fi.

Różnice pomiędzy wzmacniaczem lampowym a wzmacniaczem tranzystorowym

Wzmacniacz robi dokładnie to, co obiecuje jego nazwa: wzmacnia sygnały audio zanim zostaną one przekazane do głośników. Dokładny proces jest bardzo złożony, jednakże istnieje kilka podstawowych zasad, które powinieneś wiedzieć o funkcji wzmacniacza. Generalnie rozróżnia się pomiędzy wzmacniaczem lampowym a tranzystorowym.

  • Wzmacniacz lampowy hi-fi jest znany z odtwarzania ciepłego i naturalnego obrazu dźwiękowego
  • Wzmacniaczowi tranzystorowemu zarzuca się, że tłumi on delikatne i drobne niuanse dźwięku

Być może jest to prawda, jednakże jak wiemy, wyjątki potwierdzają regułę. To samo dotyczy kosztów zakupu. Zasadniczo wzmacniacz tranzystorowy jest tańszy, jednakże również w tym wypadku dostępne są modele hi-fi z górnej półki cenowej.

Jakie zadania ma właściwie wzmacniacz?

Większość aktualnych wzmacniaczy jest wyposażonych w tak zwany przedwzmacniacz, który jest zazwyczaj zintegrowany w obudowie. Wzmacnia on sygnał audio w taki sposób, aby wzmacniacz mógł dalej pracować z optymalnym sygnałem dźwiękowym. Jest to niezbędne na przykład podczas odtwarzania różnych sygnałów audio. W takim przypadku przedwzmacniacz wyrównuje wszystkie sygnały do takiego samego poziomu, aby wzmacniacz mógł przetworzyć wszystkie sygnały w taki sam sposób. Innym produktem, który każdy nowicjusz audio powinien znać, jest także wzmacniacz odwracający. Technologia ta jest często stosowana w zewnętrznych przedwzmacniaczach (np. w przedwzmacniaczu gramofonowym) i dba o to, aby napięcie przedwzmacniacza dopasowało się do napięcia głównego wzmacniacza.

Uwielbiane zestawy hi-fi marki Teufel

THEATER 500 SURROUND AVR “5.1-Set”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DEFINION 3 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Rodzaje wzmacniaczy

Obecnie na rynku audio można znaleźć trzy rodzaje wzmacniaczy: amplituner AV, wzmacniacz stereo oraz wzmacniacz hi-fi

Amplituner AV: wszechstronny wzmacniacz

Amplituner AV to stały element systemów kina domowego, który potrafi właściwie wszystko. Nie jest on typowym wzmacniaczem audio, tylko połączeniem wzmacniacza i amplitunera. Amplituner, który jest także dostępny jako samodzielne urządzenie, zarządza różnymi źródłami dźwięku (telewizorem, odtwarzaczem DVD, tabletem itd.). Szczególną zaletą amplitunera jest to, że może on zarządzać także sygnałami video.

Oprócz podstawowych funkcji wzmacniacza amplituner AV ma także inne, praktyczne zalety:

  • Możliwość połączenia się z domową siecią internetową i streamingiem filmów oraz muzyki

  • Możliwość sterowanie nim za pomocą telefonu lub laptopa dzięki technologii Bluetooth

Amplituner AV DENON AVC-X3700H

Wzmacniacz stereo i hi-fi: eksperci w swoim fachu

O ile amplituner AV jest wielofunkcyjnym urządzeniem, o tyle klasyczne wzmacniacze stereo i hi-fi są absolutnymi purystami. Często nie oferują one żadnych komfortowych funkcji, są jednak bezkonkurencyjne w swojej klasie. Niektóre z tych wzmacniaczy są wyposażone jedynie w przycisk włączania i wyłączania, inne oferują jeszcze kilka innych przycisków i regulacji do korektora dźwięku – zatem nie znajdziemy w nich szerokiej palety ustawień i funkcji. Dobre modele gwarantują jednak to, czego szukają entuzjaści dźwięku hi-fi: wyraźny i niezakłócony obraz dźwiękowy, który przekazuje każdy, choćby najmniejszy sygnał audio do głośników. Wielbiciele gramofonów z pewnością zakochają się w ciepłych barwach wzmacniacza lampowego.

Muzyczni puryści powinni więc sięgnąć po taki właśnie wzmacniacz, gdyż przekazuje on niemalże czysty sygnał audio do głośników ze źródła odtwarzania. To, czy zdecydujemy się na wzmacniacz tranzystorowy czy lampowy, zależy od gustu muzycznego danej osoby oraz dostępnego budżetu. W niższym przedziale cenowym znajdują się przeważnie wzmacniacze tranzystorowe.

Potężny dźwięk kina domowego, muzyki i gier

Consono Impaq 35 5.1-Set mit AV-Receiver
Consono Impaq 35 5.1-Set z amplitunerem AV
  • Consono 35 Impaq “5.1-Set”: Zestaw Consono 35 Impaq 5.1 łączy najnowszy oraz bogaty w funkcje odtwarzacz Blu-ray 5.1 Impaq 8000 marki Teufel z popularnym kinem domowym 5.1 Consono. Mikrogłośniki Consono 35 o potężnym dźwięku są bardzo kompaktowe i nie rzucają się w oczy również w mniejszych pomieszczeniach, jednak przy tym zestawie nie musisz rezygnować z komfortowej obsługi i wielostronności kompletnego systemu Blu-ray.
  • LT 4 Impaq Living “5.1-Set M”: Elegancki system LT 4 wykonany z aluminium uzupełniony o amplituner AV z odtwarzaczem Blu-ray Impaq 8000 to kompletny system gotowy do gry. Dla wymagających estetów, którzy nie chcą tracić na jakości dźwięku.

Osobne amplitunery i wzmacniacze znajdziesz w naszym sklepie internetowym w kategorii Amplitunery

Amplitunery do Twojego salonu:

DENON AVR-X1700H DAB

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DENON AVR-X2700H DAB

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DENON DRA-800H

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie

  • Wzmacniacz jest sercem systemu dźwiękowego i decyduje o jakości odtwarzanego dźwięku.
  • System 5.1 czy kino domowe? Wybór odpowiedniego modelu zależy w dużej mierze od celu użytkowania.
  • Amplituner AV jest idealny do kina domowego i innych urządzeń z obszaru elektroniki użytkowej w salonie, natomiast wzmacniacze stereo i hi-fi nadają się przede wszystkim do odtwarzania muzyki, gwarantując przy tym najlepszy obraz dźwiękowy.

Zdjęcie tytułowe: Shenzhenaudio (Dzieło własne) via Wikimedia Commons, Licencja: CC BY-SA 3.0

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.