Bluetooth umożliwa bezprzewodową transmisję dźwięku

Bluetooth stał się standardem, jeśli chodzi o bezprzewodowe i bezpośrednie połączenie mobilnych lub przenośnych urządzeń. Dzięki technologii Bluetooth komputer, smartfon, tablet oraz urządzenia zewnętrzne, jak mysz do komputera czy klawiatura, mogą się ze sobą komunikować – a sygnały audio są przesyłane przez Bluetooth do głośników i słuchawek. Przy tym istnieją pewne różnice pomiędzy różnymi urządzeniami Bluetooth.

Teufel posiada w swojej ofercie zarówno duże, jak i przenośne głośniki i słuchawki Bluetooth! Poniżej wyjaśniamy, dlaczego standard Bluetooth odgrywa tak dominującą rolę i jakie nowości pojawiły się w temacie technologii Bluetooth.

Projekt Bluetooth: standard dla wszystkich producentów

Rozwój technologii bezprzewodowej został zapoczątkowany na końcu lat 90-tych przez Bluetooth Special Interest Group (Bluetooth SIG). Jej założyciele, w tym Ericsson, IBM, Intel, Nokia i Toshiba chcieli stworzyć standard technologii bezprzewodowej obejmujący wszystkich producentów. Inicjatywa osiągnęła swój cel w ciągu kilku lat, a dzisiaj ponad 8.000 przedsiębiorstw i firm są członkami SIG. Dzięki temu Bluetooth stał się, oprócz sieci wi-fi, znaczącym bezprzewodowym standardem radiowym.

Jedną z największych zalet technologii Bluetooth jest bardzo stabilne połączenie między stacjonarnymi i mobilnymi urządzeniami. Jaki zasięg posiada dane urządzenie, zależy od konkretnego zastosowania. Dzięki nowemu profilowi niskoenergetycznemu teoretycznie możliwy jest zasięg aż do 200 metrów. Ten profil jest częścią Bluetooth 5 i jest ważny przede wszystkim dla internetu przedmiotów (IoT). Ze względu na dużą ilość danych zasięg dla streamingu audio jest najczęściej ograniczony do 10 metrów, większe odległości byłyby jednakże teoretycznie możliwe. Niezależnie od zastosowania przeszkody takie jak ściany mają ogromny wpływa na zasięg fal radiowych.

Głośnik bezprzewodowy BOOMSTER GO
BOOMSTER GO – najlepszy dźwięk w podróży

Prędkość transmisji Bluetooth znacząco rośnie z każdą nową wersją

Na samym początku funkcjonowania Bluetooth prędkość transmisji danych była dosyć skromna. Jednakże z każdą nową generacją znacznie wzrosła: już Bluetooth 2.0 osiągnął prędkość transmisji danych aż do 2 Mbit/s, a wraz z Bluetooth 3.0 wzrosła ona ponownie. Innowacje Bluetooth 4.0 i Bluetooth 5.0 odnosiły się do urządzeń przenośnych i transferu danych w IoT. Tak został zintegrowany szczególnie energooszczędny tryb pracy dla niewielkich ilości danych. Czwarta generacja została dwukrotnie rozszerzona. Bluetooth 4.2 oferuje jeszcze więcej bezpieczeństwa niż jego poprzednik. Takie cyfry porządkowe nie powinny się już pojawić w trakcie rozwoju Bluetooth 5.

Korzyści płynące z wykorzystania technologii Bluetooth przy streamingu audio

Każdy, kto chociaż raz sparował swój telefon ze słuchawkami za pomocą Bluetooth może potwierdzić, że technologia Bluetooth i streaming audio to idealne połączenie. Oferta urządzeń Bluetooth audio znacznie się powiększyła w ostatnich latach. Ma to związek po pierwsze z zasadniczo mocnymi stronami tego standardu, a po drugie z ważną innowacją technologiczną.

Na początek przejdźmy do ogólnych mocnych stron: Bluetooth poza stabilnością połączenia i stosunkowo wysoką prędkością transmisji przekonuje również niskim zużyciem prądu. Jest to korzystne przede wszystkim dla budowy mobilnych odtwarzaczy z baterią. Dodatkowo potrzeba niewiele wysiłku, aby nawiązać połączenie Bluetooth. Inaczej niż w przypadku wi-fi, Bluetooth nie wymaga żadnego dodatkowego urządzenia sieciowego (routera). Wystarczy, że nadajnik i odbiornik Bluetooth znajdują się w urządzeniach.

Odkąd istnieją coraz lepsze możliwości kompresji audio, jakość dźwięku jest również na wysokim poziomie: kto bezprzewodowo transmituje dane audio, nie musi rezygnować z dobrego dźwięku.

Głośniki Bluetooth ROCKSTER marki Teufel

ROCKSTER GO 2

ROCKSTER GO 2

689,00 złW różnych kolorach
ROCKSTER stereo para

ROCKSTER stereo para

8749,00 zł9199,00 zł
Zestaw Stereo ROCKSTER AIR 2

Zestaw Stereo ROCKSTER AIR 2

5499,00 zł6499,00 zł

Profile Bluetooth i kompresja audio

W zależności od zastosowania wykorzystywane są różne profile Bluetooth. Drukarka wymaga na przykład innego profilu niż bezprzewodowy telefon. Tak również został wyspecjalizowany własny profil z oznaczeniem A2DP dla transmisji danych audio. Zasadniczo byłoby możliwe przesyłanie danych audio w formacie MP3 lub AAC za pomocą tego profilu, jednak w celu zapewnienia szybkiej transmisji te dane zostaną skompresowane dzięki kodekowi audio.

Przed długi czas do tego celu stosowany był kodek SBC. Ponieważ chodzi tutaj o stratny proces kompresji, powoduje on utratę jakości, co było dla audiofilów szczególnie ważnym argumentem przeciwko transmisji Bluetooth. Dzięki aptX w ostatnich latach inny kodek stał się bardzo ważny, który sprawia, że Bluetooth jest interesujący również dla entuzjastów dźwięku hi-fi.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Ten kodek opiera się na innym procesie kompresji, który idzie w parze ze znacznie mniejszą utratą danych. Przy tym należy zauważyć, że aptX jest bardziej ponownym odkryciem niż nową technologią. Ten proces został opracowany już w latach 80-tych i 90-tych i został zastosowany przede wszystkim w obszarze telefonii ISD, aby zagwarantować lepszą jakość rozmów. Aby aptX miał możliwość działania, zarówno nadajnik, jak i odbiornik muszą obsługiwać ten kodek. Jeśli jest to możliwe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać jakości hi-fi w głośniku Bluetooth. To, czego Bluetooth jednakże nie potrafi i w najbliższym czasie nie będzie potrafił, jest streaming prawdziwych przestrzennych formatów dźwiękowych dla konfiguracji 5.1 lub większej.

W naszym artykule opisujemy szczegółowo cechy i zastosowanie Bluetooth aptX.

Portfolio urządzeń Bluetooth marki Teufel ciągle rośnie

airy ng 2018
AIRY – słuchawki Bluetooth

Teufel oferuje dużą ilość urządzeń z technologią Bluetooth. Te systemy można szybko połączyć ze smartfonem, notebookiem lub tabletem i dzięki temu doświadczyć przyjemności ze słuchania – i to bezprzewodowo.

  • AIRY to nasze najpopularniejsze słuchawki nauszne Bluetooth. Nie tylko brakujący kabel, ale również zoptymalizowany design i niewielka waga sprawiają, że zapomnisz, że w ogóle je nosisz.
  • ▶Kto woli subtelniejsze rozwiązanie, powinien sięgnąć po słuchawki douszne SUPREME IN. W każdej sytuacji możesz cieszyć się pełną swobodą ruchu. Aby nic się nie zgubiło, lekki kabel łączy obie słuchawki. Mimo swojego kompaktowego rozmiaru słuchawki SUPREME IN dostarczają najlepszy dźwięk dzięki aptX.

Tutaj można zobaczyć wszystkie produkty Bluetooth marki Teufel.

Tak możesz dodatkowo wyposażyć Twoje urządzenie w Bluetooth

Nie musisz rezygnować z komfortu bezprzewodowej transmisji nawet w przypadku istniejących systemów, ponieważ w każdej chwili możesz wyposażyć Twój zestaw w funkcję Bluetooth dzięki adapterowi Bluetooth Teufel BT Link. Ten adapter wystarczy podłączyć za pomocą gniazda mini jack lub kabla stereo cinch do wolnego wejścia Twojego systemu. Po parowaniu z dowolnym odtwarzaczem dźwięk będzie odtwarzany przez system.

Inne produkty Bluetooth firmy Teufel:

BOOMSTER

BOOMSTER

1399,00 zł1749,00 złW różnych kolorach
HOLIST M

HOLIST M

1849,00 zł2299,00 złW różnych kolorach
RADIO ONE

RADIO ONE

599,00 zł789,00 złW różnych kolorach

Zamiast podsumowania

Na końcu pozostaje tylko pytanie: skąd pochodzi właściwie nazwa „Bluetooth”? Otóż, jak podają niektóre źródła, jest to zasługa króla Haralda Blaatanda (z niem. „Niebieski ząb”), któremu w X wieku udało się zjednoczyć zwaśnione ze sobą królestwa Norwegii i Danii. To sprawia, że Bluetooth jest naprawdę odpowiednią nazwą dla standardu, na który choć raz zgodziło się wiele producentów ku radości użytkowników.

Zdjęcie 1: ©Bluetooth, Logo Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Wikimedia

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.