Router, czyli niedoceniany silnik streamingu muzyki

W prawie każdym mieszkaniu znajduje się małe i szybko migające plastikowe pudełko. Często znajdują się ono w niewidocznych miejscach – na przykład blisko drzwi wejściowych lub zaraz obok szafki na buty, ponieważ tam znajduje się również złącze telefoniczne. Ale co dokładnie robi to małe migające pudełko? Jest to tak zwany router, który łączy mieszkanie z internetem. Najczęściej gwarantuje on również sieć wi-fi, którą mogą używać wszystkie urządzenia smart znajdujące się w mieszkaniu. Router odgrywa również bardzo ważną rolę podczas streamingu muzyki. W poniższej części dowiesz się więcej na ten temat.

Zadania routera podczas streamingu muzyki

Podstawowym zadaniem routera jest nawiązanie połączenia z internetem. Przede wszystkim dla laptopów, komputerów i głośników wi-fi pełni on funkcję punktu dostępowego (ang. accespoint) – czyli centralnego punktu połączenia i koordynacji z internetem.

Router jest również „mostem danych” pomiędzy internetem a urządzeniami sieciowymi. Do nich zaliczają się na przykład głośniki wi-fi systemu streamingowego. Strumienie muzyki muszą najpierw przejść przez to połączenie, zanim sygnał będzie mógł być wysłany. Jeśli „most danych” jest za długi lub zastawiony meblami, drzwiami, roślinami lub innymi przeszkodami, połączenie będzie niestabilne, na czym ucierpi wydajność i działanie streamingu muzyki. Skargi klientów, jak: „Strumień muzyki ciągle przerywa” lub „Odtworzenie muzyki trwa zawsze całą wieczność” są niesprawiedliwe przypisywane głośnikom wi-fi. Typowe lokalizacje routera, czyli blisko drzwi wejściowych i złącza telefonicznego, mogą zdawać się na pierwszy rzut oka dobrym rozwiązaniem, jednak dla sygnału wi-fi jest to po prostu źle wybrane miejsce.

Streaming działa najlepiej, gdy posiadamy aktualny router, który znajduje się niedaleko głośników.

W każdym urządzeniu streamingowym Teufel znajduje się samowystarczalny minikomputer, który wymaga połączenia danych. Nie jest ono nawiązywane przez system streamingowy, lecz przez router. Kiedy domowe głośniki wi-fi są podłączone do routera, tworzą one sieć, którą router kontroluje i steruje jako „silnik sieci”. Wydajność przepływu danych routera wpływa bezpośrednio na jakość streamingu muzyki. Aby zapewnić optymalną jakość transmisji streamingowej, router powinien być możliwie nowy i dobrze umiejscowiony.

Głośniki wi-fi marki Teufel

TEUFEL STEREO M

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

TEUFEL STEREO L

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podstawowe zadania i funkcje routera

 • ✔ Router przyporządkowuje pakiety danych przychodzące z zewnętrznej sieci do odpowiedniego urządzenia w obrębie sieci domowej.
 • ✔ Router umożliwia również przesyłanie danych do (zewnętrznych) sieci lub urządzeń docelowych.
 • ✔ Dane cyfrowe są przesyłane przez różne protokoły transmisji. Routery obsługują różne protokoły, na przykład SMTP (e-mail) i HTTPS (www).
 • ✔ Router z modułem wi-fi wysyła pakiety danych poprzez sygnał radiowy do wyznaczonych miejsc w sieci.

Przede wszystkim ten ostatni punkt decyduje o wydajności i działaniu streamingu muzyki i video. A to dlatego, że muzyka z internetu z lokalnie zapisanej biblioteki w obrębie lokalnej sieci jest streamowana do głośników wi-fi poprzez bezprzewodową transmisję danych.

Teufel One M All-in-one-Soundsystem für WLAN- und Bluetooth-Streaming
Wysokiej jakości głośniki do bezstratnego streamingu muzyki

Co powinien posiadać router do streamingu muzyki?

Jeśli chcemy wysyłać strumienie audio za pomocą sieci wi-fi, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić nasz router. Czy jest on jeszcze aktualny pod względem technicznym? Czy działał on, jeszcze zanim pojawił się streaming muzyki? Jeśli tak, powinniśmy koniecznie zakupić nowy router. Dlaczego?

W ubiegłych latach prędkość danych ciągle wzrastała. Obecny standard jest określany według następującego schematu: 802.11 b/g/n/ac. Standard b jest najstarszym, ale ciągle stosowanym standardem i pozwala on na maksymalną prędkość 11 Mbit/s. Nowszymi standardami są standardy n i ac. W zależności od szerokości kanału osiągają one prędkość transmisji danych o wartości 800 Mbit/s i więcej. To prawie stukrotnie(!) większa przepustowość danych!

W zależności od standardu różnią się również zakresy częstotliwości, przez które routery nadają sygnały. Starsze standardy wykorzystują częstotliwość 2.4 Ghz. Standard n może nadawać sygnały w zakresie częstotliwości 2.4 oraz 5 Ghz. Standard ac funkcjonuje wyłącznie w paśmie częstotliwości 5 Ghz. Wprawdzie możemy ustawić w routerze, który standard powinien być aktywowany, jednakże w praktyce sprawdzało się zazywczaj ustawienie automatyczne. Ponadto, zależności od urządzenia, router wybiera najlepszy tryb transmisji.

Jak uniknąć „korku” na ścieżce transmisji

Wi-fi jest z reguły bardzo stabilną metodą radiową o stosunkowo dużym zasięgu. Mimo tego może się zdarzyć, że streamowana muzyka zatrzymuje się lub przerywa. Do możliwych przyczyn zaliczają się interferencje z innymi sygnałami wi-fi. Wyraźnym znakiem interferencji jest przerywanie strumienia danych pomimo wysokiej siły sygnału. Ryzyko interferencji pojawia się zazwyczaj w blokach mieszkalnych, gdy w otoczeniu dostępnych jest wiele sieci. Zagrożone są również połączenia nawiązywane za pośrednictwem szeroko rozpowszechnionego pasma częstotliwości 2.4 Ghz.

W takich przypadkach często pomaga po prostu zmiana kanału wi-fi. W paśmie częstotliwości 2.4 Ghz jest dostępnych 13 lub 14 kanałów. Kanał można wybrać w ustawieniach użytkownika w routerze. Profil użytkownika można wywołać w wybranej przeglądarce internetowej. Dokładny adres różni się w zależności od urządzenia i producenta. W ustawieniach użytkownika można zobaczyć, ile routerów używa danego kanału.

Jeśli obciążenie koncentruje się tylko na jednym kanale, zmień go na inny, mniej używany kanał. A ponieważ sąsiednie kanały wi-fi również mogą powodować interferencje, spróbuj zachować jak największy odstęp pomiędzy starym, a nowym kanałem.

Porady dla słabego zasięgu wi-fi

Do najczęstszych przyczyn słabego sygnału transmisji zaliczają się, jak już wcześniej wspomniano, fizyczne przeszkody i za duża odległość pomiędzy odtwarzaczem a routerem. Szczególnie ściany mogą ograniczać siłę sygnału. Dlatego odległość między odtwarzaczem lub głośnikami wi-fi a routerem nie powinna być za duża. Najczęjściej znajduje się on obok gniazdka telefonicznego. Dzięki tej pozycji nie musimy rozkładać długich kabli. Jeśli jednak odtwarzacze znajdują się za daleko lub stoją za przeszkodami, w najgorszym wypadku musimy liczyć się ze słabym sygnałem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dla optymalnej pozycji routera:

 • ✔ Router powinien znajdować się możliwie centralnie w mieszkaniu
 • ✔ Obszary niedaleko drzwi najdają się zdecydowanie lepiej niż miejsce w kącie
 • ✔ Masywne przeszkody nie powinny zastawiać widoku i dostępu do routera

Więcej porad dotyczących słabego sygnału wi-fi znajdziesz w kategorii Wsparcie techniczne!

Jeśli strumień muzyki przerywa, problem leży po stronie routera

Router ustala infrastrukturę – Teufel Streaming załatwia całą resztę

Posiadasz aktualny router wi-fi? Świetnie. Dzięki temu spełniasz podstawowe wymaganie dla dobrego i wygodnego streamingu audio. Dodatkowo Teufel Streaming wraz ze swoimi głośnikami wi-fi i darmową aplikacją Teufel Raumfeld gwarantuje wszystko to, czego potrzebujesz do wysokiej jakości streamingu muzyki. Dzięki odpowiedniej technologii audio Teufel w zakresie smart audio, głośników smart i smart home będziesz dobrze wyposażony.

Porada: Jeśli używasz więcej niż jednego urządzenia wi-fi, najlepiej byłoby, gdyby urządzenie główne, czyli host był podłączony do routera kablem LAN. Sam możesz wybrać, które urządzenie powinno być hostem. Z reguły pierwsze skonfigurowane urządzenie jest hostem.

 • STEREO L: Fakty przemawiają za tymi kolumnami wysokiej klasy. Ciesz się wszechstronnym streamingiem muzyki przez wi-fi i Bluetooth z najlepszym dźwiękiem! Przesyłaj Twoją muzykę bezpośrednio z Apple Music, Amazon Music, YouTube i wielu innych aplikacji poprzez dokładnie dostrojony system trójdrożny. Na życzenie możesz połączyć system STEREO L z innym urządzeniem Teufel Streaming i głośnikami smart dla uzyskania bezstratnego streamingu w trybie multiroom!
 • SOUNDDECK STREAMING: Czysty dźwięk filmowy! Inteligentny dźwięk dla inteligentnych telewizorów! System all-in-one do odtwarzania dźwięku telewizyjnego i streamingu muzyki przez wi-fi. Postaw Twój telewizor bezpośrednio na SOUNDDECKU. Jeśli połączysz go na przykład z głośnikiem ONE S, powstanie potężny zestaw multiroom, dzięki któremu możesz odtwarzać różnorodną muzykę w różnych pomieszczeniach. Za przestrzenny i olbrzymi dźwięk odpowiedzialnych jest 6 głośników najwyższej klasy, 2 subwoofery typu downfire i zintegrowany 280-watowy wzmacniacz. Ciesz się najlepszym dźwiękiem telewizyjnym i wyśmienitym streamingiem muzyki – bezpośrednio z ponad 100 aplikacji i serwisów muzycznych.

Jeszcze więcej głośników smart i soundbarów firmy Teufel

Podsumowanie: Czym jest router? Węzeł komunikacyjny dla cyfrowego ruchu danych

 • Routery koordynują i sterują ruchem danych pomiędzy siecią domową i internetem oraz w obrębie lokalnej sieci.
 • Router wi-fi obsługują bezprzewodowe transmisje danych.
 • Obsługiwany standard wi-fi ma decydujący wpływ na prędkość transmisji przez wi-fi. Aby streamować muzykę, router powinien obsługiwać standard 802.11 n.
 • Każde gospodarstwo domowe może wybrać swój własny router.
 • Poprzez zmianę kanałów wi-fi w ustawieniach routera można poprawić jakość transmisji, jeśli kanał jest przeciążony.
Zdjęcie tytułowe: ©andibreit „Modem-sieciowy-wi-fi-online“ Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Flickr.com

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.