Ustawienie głośników pod odpowiednim kątem – nadaj dźwiękowi właściwy kierunek

Dla optymalnego dźwięku kina domowego głośniki muszą być prawidłowo skonfigurowane i ustawione. W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiednie miejsce w pomieszczeniu dla każdego pojedynczego głośnika, a dopiero potem należy ustawić głośniki pod odpowiednim kątem. Dokładnie takie ustawienie względem miejsca odsłuchowego – również nazywane jako precyzyjne dostrojenie – będziemy omawiać w tym artykule.

Dlaczego należy w ogóle ustawiać głośniki pod kątem?

Poprzez ustawienie głośników pod kątem mamy wpływ na źródło dźwięku i sposób, w jaki fale dźwiękowe docierają do miejsca odsłuchowego. Ma to znaczący wpływ na wrażenie dźwiękowe, a w zależności od typu głośnika, wymagane są różne ustawienia. W przypadku głównych głośników po lewej i prawej stronie telewizora i głośnika centralnego ważne jest, aby były one skierowane na obszar odsłuchowy.

Odwrotnie jest w przypadku głośników efektowych, niezależnie od tego, czy są to systemy 5.1 czy 7.1. Głośniki powinny promieniować fale dźwiękowe do pomieszczenia, ale nie bezpośrednio do miejsca odsłuchowego. Te różnice wynikają z zadań, które głośniki przejmują w obrębie jednego systemu kina domowego.

Tutaj znajdziesz szczegółowe wskazówki dotyczące ustawienia głośników z ważnymi informacjami na temat odległości i wysokości.

Kiedy jest wymagany jaki dźwięk?

Głośniki przednie odtwarzają przede wszystkim głosy i muzykę filmową. Przy tym jest ważne, aby fale dźwiękowe docierały bezpośrednio do słuchacza. Celem jest stworzenie kierunkowego wrażenia dźwiękowego tak, jakby osoba do nas mówiła. W przypadku efektów surround ważniejsze jest uzyskanie wrażenia rozproszonego dźwięku. W efekcie słyszymydźwięk pomieszczenia w większym stopniu.

Podczas szelestu wiatru lub hałasu ulicznego w rzeczywistości również nie możemy stwierdzić, z którego kierunku pochodzą te hałasy. Rozproszony dźwięk powstaje wtedy, gdy fale dźwiękowe są odbijane od ścian i innych powierzchni w pomieszczeniu, zanim dotrą do naszych uszu.

Wskazówka: Chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jak powstaje dźwięk w głośnikach? W takim razie koniecznie zajrzyj do tego artykułu.

Ustawienie pod kątem różnych głośników krok po kroku

Center-Lautsprecher mit leicht angewinkelten Standfüßen
Głośnik centralny systemu Cets LT 5 5.1
 • Głośnik centralny: Głośnik centralny powinien promieniować dźwięk możliwie bezpośrednio do słuchacza; jeśli siedzi on na kanapie, jego uszy znajdują się na wysokości około 1 metra. Dlatego nie powinno się stawiać głośnika centralnego na podłodze. Często jest on umieszczany na stoliku RTV, na wysokości około 50 cm. Przy takim ustawieniu rozsądne byłoby ustawienie głośnika pod kątem poprzez podłożenie pod niego przedmiotów, jak na przykład płyt CD, aby fale dźwiękowe były emitowane bardziej w górę.
 • Głośniki przednie: Oba głośniki przednie stoją zazwyczaj w równej odległości po prawej i lewej stronie telewizora. Ogólna zasada mówi, że powinny one promieniować dźwięk do słuchacza, a nie na całe pomieszczenie. Pod jakim kątem powinny one być ustawione na osi poziomej, zależy od odstępu między głośnikami a miejscem odsłuchowym. W przypadku klasycznego trójkąta stereo (trójkąt równoramienny) kąt ustawienia odpowiadałby 60 stopniom.
 • Głośniki efektowe: Te głośniki są zawieszone najczęściej w podwyższonej pozycji powyżej głowy na ścianie z boku obszaru odsłuchowego. Najczęściej nic stoi na na przeszkodzie, aby były one skierowane prosto do pomieszczenia. Wrażenie rozproszonego dźwięku pozostaje zachowane, ponieważ duża część fal dźwiękowych ze względu na podwyższoną pozycję jest odbijana od ścian, zanim dotrą one do słuchacza. Przy niewielkiej odległości do pozycji słuchacza (mniej niż 1,5 m) może się jednak opłacić ustawienie satelit tak, aby nie promieniowały one dźwięku bezpośrednio w jego kierunku.
 • Subwoofer: Precyzyjne ustawienie subwoofera nie jest konieczne. Basy (fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości) rozprzestrzeniają się w sposób kulisty i bezkierunkowy. Czy zdecydujemy się na ustawienie subwoofera pod kątem czy też nie, nie ma żadnego słyszalnego wpływu. Z kolei jego pozycja w pomieszczeniu może jednakże wpłynąć na dźwięk. O tym możesz poczytać tutaj.

W praktyce idealne ustawienie głośników zależy od warunków naszego pomieszczenia. Aby w pełni wykorzystać możliości głośników przednich, powinieneś zawsze porównać wrażenie dźwiękowe głośników ustawionych równolegle i pod kątem. Równoległe ustawienie, czyli ustawienie głośników nie skierowanych na obszar odsłuchowy, osłabia wrażenia dźwiękowe w środkowym i wysokim obszarze częstotliwości. Poprzez ustawienie głośników pod kątem bezpośrednio na obszar odsłuchowy występują one raczej na pierwszym planie.

Scena Teufel dla Twoich głośników

Wykonane z metalu kolce służą do sprzężenia głośników

Ustawienie głośników pod kątem, ich odłączanie, ustawienie ich wysokości i ich wygląd – kolce głośnikowe Teufel, uchwyty ścienne i stojaki są idealną sceną dla Twoich głośników

 • Kolce głośnikowe: Kolce zostaną zamocowane w przewidzianych do tego otworach w podstawie głośników. Sprzężanie głośników poprawia dźwięk w całym obszarze częstotliwości.
 • Uchwyt ścienny AC 7500 SM: Kompaktowe głośniki nie spełniają swoich zadań stojąc na regałach czy szafkach. Funkcjonalną alternatywą są uchwyty ścienne. Ten wykonany z metalu uchwyt jest bardzo wytrzymały i dzięki zawiasom można ustawić głośniki pod kątem na osi poziomej.
 • Stojaki M Stands: Dwa stojaki dla głośników STEREO M. Dzięki stojakom o wysokości 62 cm głośniki STEREO M znajdują się na odpowiednij pozycji i wyglądają do tego niezwykle dobrze.
Die Stands erleichtern das Lautsprecher anwinkeln und bieten die ideale Höhe
Konstrukcja jest wykonana z aluminium i stali

Podsumowanie: Każdy typ głośnika wymaga indywidualnego ustawienia

 • Poprzez poziome i pionowe ustawienie głośnika możemy wpłynąć na promieniowanie dźwięku i wrażenia dźwiękowe głośników
 • W przypadku głośników przednich wymagany jest raczej bezpośredni dźwięk. Oba głośniki główne i głośnik centralny są więc zazwyczaj ustawione w linii prostej do obszaru odsłuchowego.
 • Efekty dźwiękowe powinny otaczać słuchacza, a nie być bezpośrednio zlokalizowane. Dlatego głośniki te powinny być zamontowane możliwe powyżej obszaru odsłuchowego.
 • Ze względu na to, że basy rozchodzą się w sposób kulisty, nie da się ich dokładnie zlokalizować, dlatego subwoofer nie musi być ustawiony pod kątem.

Wybór akcesoriów do ustawienia głośników

Stojak K&M AC 7001 SP 3

Stojak K&M AC 7001 SP 3

449,00 złW różnych kolorach
Nauszniki (Para) do REAL BLUE PRO

Nauszniki (Para) do REAL BLUE PRO

94,00 złW różnych kolorach

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.