Ustawienie subwoofera: porady dla uzyskania najlepszej pozycji

Oczywiście, że chcesz od razu ustawić i wypróbować Twój nowo kupiony systemem kina domowego z dźwiękiem przestrzennym. Zanim się jednak do tego zabierzesz, przemyśl dwa razy, jak i gdzie chcesz ustawić swoje głośniki, a przede wszystkim subwoofer. Dobrze dobrana pozycja Twojego kina domowego pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów dźwękowych. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas ustawienia subwoofera? Przydatne wskazówki znajdziesz wprawdzie również w dołączonej instrukcji obsługi, ale ze względu na to, że każde pomieszczenie jest inne, przygotowaliśmy dla Ciebie dodatkowe porady.

Ustawienie systemu: od stereo po surround

Głośniki tylne obiecują wysokiej jakości dźwięk przestrzenny, ale tylko, jeśli są odpowiednio ustawione. Amplitunery zawierają zazywczaj z tyłu wyjście dla subwoofera, które jest zaznaczone jako Sub out lub Line out. Dlatego najlepiej przygotuj krótki plan, jak i gdzie chcesz ustawić głośniki oraz subwoofer, aby potem przejść do konfiguracji systemu. Przy tym należy pamiętać o paru rzeczach.

Subwoofer T 10
Subwoofer T 10
  • Subwoofer Mono US 2106/1 SW: ten kompaktowy subwoofer gwarantuje podwójną moc z dużą dawką mocnego basu. Małe wymiary nie są tutaj żadną przeszkodą dla potężnego brzmienia. Dzięki częstotliwości 43 Hz (-3 db) i maksymalnej głośności 106 db Subwoofer Mono jest najlepszy w swojej klasie.
  • Płaski Subwoofer T 4000: dzięki swojej płaskiej formie i stylowemu designowi płaski subwoofer T 4000 dopasowuje się do każdego wnętrza. Ale nie tylko jego wygląd zewnętrzny robi wrażenie, lecz także imponująca moc o wartości 250 watów. Ta mała bestia odtwarza głębokie i mocne basowe brzmienia o częstotliwości do 35 Hz (-3 db).

Czy pozycja subwoofera nie ma znaczenia dla jakości dźwięku?

W kręgu posiadaczy zestawów kina domowego i subwooferów pojawiła się opinia, że ustawienie subwoofera nie wpływa na jakość odtwarzania basowych dźwięków. Na lewo, na prawo, z tyłu, z przodu – czy to naprawdę nie ma znaczenia?

Odpowiedź brzmi: subwoofer można ustawić w łatwy sposób lub troszkę bardziej skomplikowany. Technicznie rzecz biorąc subwoofer nie jest akustycznie połączony z innymi głośnikami systemu 5.1 lub 7.1, więc teoretycznie może stać gdziekolwiek. Należy jednak pamiętać, że subwoofer musi być podłączony do wyjścia Sub-out przy amplitunerze. Z drugiej strony według instrukcji obsługi pozycja subwoofera powinna znajdować się na środku pomiędzy lewym i prawym głośnikiem przednim oraz głośnikiem centralnym. Idąc tym tropem, coś w tym jednak musi być, skoro należy stawiać subwoofer dokładnie w tym miejscu, a nie z tyłu za kanapą. Inne pozycje mogą znacząco wpłynąć na jakość odtwarzania dźwięków basowych.

Dlatego radzimy: jeśli masz możliwość ustawienia subwoofera pomiędzy przednie głośniki i głośnik centralny, zrób to! Jeśli nie masz takiej możliwości, nie ustawiaj subwoofera gdziekolwiek, tylko najpierw spróbuj wykluczyć niektóre pozycje, a następnie skorzystaj z naszych porad.

Wskazówka: Dowiedz się więcej o subwooferze typu dowin-firing

Te produkty mogłyby Cię zainteresować:

The ULTIMA 40 home cinema set

ULTIMA 40 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

CINEBAR 11 “2.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

W tych miejscach lepiej nie stawiać subwoofera

Ze względu na masywne rozmiary suwboofera niektórzy wpadają na pomysł ustawienia go gdzieś w kącie lub blisko przy ścianie, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Jednakże takie ustawienia subwoofera nie wpływa dobrze na jakość odtwarzanego dźwięku. Te argumenty wyjaśniają, dlaczego nie powinno się stawiać subwoofera w kącie lub przy ścianie:

Nasze ucho nie jest w stanie zlokalizować pochodzenia niskich dźwięków. Dlatego teoretycznie możesz ustawić subwoofer gdzie tylko zechcesz, gdyż dzięki częstotliwości basu nagłośni on całe pomieszczenie. W praktyce powinno się jednak pamiętać o akustyce pomieszczenia i innych głośnikach. Z tego powodu ustawienie subwoofera w kącie lub bezpośrednio przy ścianie nie wchodzi w grę. A to dlatego, że fale dźwiękowe, które są emitowane w kulistym kształcie, uderzają w najbliżej znajdującą się przeszkodę i natychmiast się od niej odbijają. Więc, jeśli zaraz za subwooferem znajduje się ściany, występuje ten sam minimalnie zredukowany efekt.

Zjawiskiem fizycznym leżącym u podstaw  niewyczerpanego dźwięku subwoofera jest tak zwany tryb pomieszczenia. Wpływa on na postrzeganie wrażeń słuchowych, które są zależne od stacjonarnych cech źródła dźwięku, pozycji słuchacza i warunków pomieszczenia. Tryb pomieszczenia może sprawić, że bas ekstremalnie huczy i drży lub jest w ogóle niesłyszalny, gdyż fale dźwiękowe wzajemnie się wygaszają.

Problematyka trybu pomieszczenia przyczyniła się do tego, że instrukcje obsługi nie tylko pozycjonują subwoofer centralnie pomiędzy dwa głośniki, ale również przeznaczają na jego ustawienie od jednej czwartej do jednej piątej pomieszczenia. Te obliczenia zgadzają się, jeśli cały system jest ustawiony na środku pomieszczenia. Przy takim ustawieniu emitowane fale dźwiękowe uderzają w ścianę w różnym momencie, co sprawia, że odbijanie dźwięku nie ma żadnego wpływu na przyjemność słuchania.

Subwoofery Teufel

SUBWOOFER T 10

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

PŁASKI SUBWOOFER T 4000 WIRELESS

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Ustawienie soundbara to czysta precyzja

Kto jest niezadowolony z udzielonych wskazówek, może sam wypróbować i znaleźć odpowiednią pozycję. Jak już wspomniano, większość pomieszczeń nie dają zbyt wielu możliwości na indywidualne ustawienie subwoofera. Aby uzykać jeszcze lepszy efekt dźwiękowy, możesz skorzystać z następujących metod:

  • Czołganie się: punktem wyjścia jest to, że subwoofer jest ustawiany dokładnie w miejscu, w którym będziemy później siedzieć i słuchać. Dlatego włącz muzykę, przy której bas jest szczególnie dobrze słyszalny, a następnie czołgaj się wolno po podłodze w poszukiwaniu miejsca, w którym bas brzmi najlepiej. Właśnie w tym miejscu powinien być ustawiony subwoofer. Innymi słowy: najlepszy dźwięk jest tam, gdzie siedzimy. To funkcjonuje prawie zawsze.
  • Testowanie różnych pozycji: krótko i zwięźle chodzi tutaj o to, aby ustawiać subwoofer tam, gdzie chcemy aby został na stałe. Tam, gdzie subwoofer brzmi najlepiej, tam go ostatecznie ustawisz. Należy pamiętać, że przy każdej pozycji powinna być odtwarzana taka sama muzyka.
  • Dwa subwoofery: możesz również ustawić dwa subwoofery, aby lepiej kontrolować fale dźwiękowe. Przy tym należy pamiętać, że nie chodzi tutaj o uzyskanie jeszcze mocniejszego basu, tylko o lepszą aranżację niskich dźwięków z trybem pomieszczenia (przynajmniej w teorii).

Ostatnia wskazówka: jeśli masz sąsiadów, to wyświadcz im przysługę i podłóż pod subwoofer styropian lub inny materiał izolacyjny. Dzięki temu Twoi sąsiedzi nie będą musieli słuchać uciążliwego basu, który przenika przez podłogi.

Podsumowanie: idealne miejsce dla subwoofera

  • Dzięki właściwej pozycji ulepszysz jakość basu
  • Optymalnym miejscem dla subwoofera jest umieszczenie go pomiędzy głośnik centralny oraz lewy i prawy głośnik przedni
  • Ustawienie głośników przy ścianie lub w kącie pomieszczenia to zły pomysł
  • Aby uzyskać jeszcze lepszy dźwięk subwoofera należy wypróbować niektóre ustawienia

Merken

Merken

Merken

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.