Subwoofer typu down-firing – w jaki sposób emituje on fale dźwiękowe?

Subwoofer typu down-firing czy front-firing? To pytanie pojawi się prędzej czy później, jeśli planujesz zakup wysokiej jakości kina domowego i musisz wybrać typ budowy subwoofera. Przy podejmowaniu decyzji należy zwrócić uwagę nie tylko na swój gust, ale także na miejsce ustawienia subwoofera oraz na warunki pomieszczenia. W tym artykule pomożemy Ci wybrać odpowiedni subwoofer.

Budowa subwoofera typu down-firing

Konstrukcja subwoofera typu down-firing została zaprojektowana tak, aby wykorzystać podłogę jako powierzchnię do odbicia dźwięku. Oznacza to, że taki subwoofer możemy ustawić w miejscach, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie są do tego przeznaczone.

Z zewnątrz subwoofer typu down-firing wygląda jak zamknięta bryła. Dopiero na spodzie można zobaczyć membranę głośnika, która jest skierowana w dół – i właśnie tutaj skrywa się cała tajemnica systemu down-firing. Drgania o niskiej częstotliwości są odtwarzane w kierunku podłogi, a następnie od niej odbijane. W ten sposób fala dźwiękowa jest równomiernie emitowana w całym pomieszczeniu, a tak zwane tryby pomieszczenia są minimalizowane.

Wskazówka: Tutaj dowiesz się więcej na temat przetworników dźwięku.

Subwoofery marki Teufel

Front-firing i bass-reflex jako inne typy budowy

W subwooferze typu front-firing membrana emituje falę dźwiękową do przodu lub na boki, tak jak w tradycyjnych głośnikach. Takie Subwoofery potrzebują zatem dużo miejsca, aby móc odtwarzać sygnały dźwiękowe. Fala dźwiękowa wraca zatem bezpośrednio do Twoich uszu. Rezultatem są mocne i głębokie basy.

Porady dotyczące ustawienia subwoofera.

Unterseite Downfire Subwoofer
Spód subwoofera typu down-firing

Subwoofery typu front-firing i down-firing mogą być zaprojektowane również jako systemy bass-reflex. W takim przypadku w obudowie subwoofera znajduje się dodatkowy otwór. Jeśli membrana głośnika poprzez swoje odchylenie emituje fale dźwiękowe do tyłu, są one wzmacniane przez odbicia w otworze we wnętrzu głośnika. Zarówno pozycja, jak i rozmiar otworu bass-reflex, przez który jest emitowana fala dźwiękowa, są precyzyjnie obliczone. Obudowa subwoofera pełni funkcję rezonatora Helmholtza. W subwooferach typu down-firing otwór bass-reflex można zamontować na spodzie obudowy lub na bocznych ścianach.

Które rozwiązanie jest lepsze: Subwoofer typu front-firing czy down-firing? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która konstrukcja subwoofera jest lepsza. Decydujące są parametry wydajności subwoofera oraz miejsce jego ustawienia.

Subwoofery marki Teufel

CINEBAR 11 "2.1-Set" Soundbar mit Subwoofer
CINEBAR 11 w zestawie z subwooferem

W sklepie internetowym Teufel subwoofery są dostępne także osobno, dzięki czemu możesz je łączyć z innymi zestawami audio lub stworzyć swój indywidualny system dźwiękowy:

  • T 6 Subwoofer: Mały, praktyczny, o potężnej mocy – to cechy nowego Subwoofera T 6 marki Teufel. W małych pomieszczeniach ten subwoofer radzi sobie znakomicie z każdym zadaniem, niezależnie od tego, czy oglądasz Twoje ulubione filmy, grasz na konsoli czy słuchasz muzyki.
  • Płaski Subwoofer T 4000: Subwoofer, który nie idzie na żadne kompromisy. Subwoofer T 4000 oferuje przekonujące odtwarzanie dźwięku i maksymalną integrację w pokoju np. na szafce pod telewizorem, pod sofą lub przy ścianie. Mistrz maskowania i dźwięku.
  • Inne subwoofery i pasujące akcesoria w sklepie internetowym Teufel

Inne produkty marki Teufel

The ULTIMA 40 home cinema set

ULTIMA 40 SURROUND

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

TEUFEL STEREO L

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: Subwoofer typu down-firing odtwarza potężny bas

  • Pod względem promieniowania dźwięku rozróżnia się subwoofer typu down-firing i front-firing.
  • Subwoofer typu down-firing promieniuje fale dźwiękowe w kierunku podłogi. Fale dźwiękowe są natychmiast odbijane i gwarantują równomierne rozchodzenie się sygnału dźwiękowego w całym pomieszczeniu. Subwoofer można ustawić blisko ściany lub na przykład pod kanapą.
  • Subwoofery typu front-firing promieniują dźwięk do przodu, tak jak tradycyjne głośniki. Bas w bardzo krótkim czasie dociera do naszych uszu i brzmi bardzo precyzyjnie. Taki subwoofer potrzebuje jednak bardzo dużo miejsca przed membraną.

Najnowszy artykuł

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.