Subwoofer typu down-firing – w jaki sposób emituje on fale dźwiękowe?

Subwoofer typu down-firing czy front-firing? To pytanie pojawi się prędzej czy później, jeśli planujesz zakup wysokiej jakości kina domowego i musisz wybrać typ budowy subwoofera. Przy podejmowaniu decyzji należy zwrócić uwagę nie tylko na swój gust, ale także na miejsce ustawienia subwoofera oraz na warunki pomieszczenia. W tym artykule pomożemy Ci wybrać odpowiedni subwoofer.

Budowa subwoofera typu down-firing

Konstrukcja subwoofera typu down-firing została zaprojektowana tak, aby wykorzystać podłogę jako powierzchnię do odbicia dźwięku. Oznacza to, że taki subwoofer możemy ustawić w miejscach, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie są do tego przeznaczone.

Z zewnątrz subwoofer typu down-firing wygląda jak zamknięta bryła. Dopiero na spodzie można zobaczyć membranę głośnika, która jest skierowana w dół – i właśnie tutaj skrywa się cała tajemnica systemu down-firing. Drgania o niskiej częstotliwości są odtwarzane w kierunku podłogi, a następnie od niej odbijane. W ten sposób fala dźwiękowa jest równomiernie emitowana w całym pomieszczeniu, a tak zwane tryby pomieszczenia są minimalizowane.

Wskazówka: Tutaj dowiesz się więcej na temat przetworników dźwięku.

Subwoofery marki Teufel

Front-firing i bass-reflex jako inne typy budowy

W subwooferze typu front-firing membrana emituje falę dźwiękową do przodu lub na boki, tak jak w tradycyjnych głośnikach. Takie Subwoofery potrzebują zatem dużo miejsca, aby móc odtwarzać sygnały dźwiękowe. Fala dźwiękowa wraca zatem bezpośrednio do Twoich uszu. Rezultatem są mocne i głębokie basy.

Porady dotyczące ustawienia subwoofera.

Unterseite Downfire Subwoofer
Spód subwoofera typu down-firing

Subwoofery typu front-firing i down-firing mogą być zaprojektowane również jako systemy bass-reflex. W takim przypadku w obudowie subwoofera znajduje się dodatkowy otwór. Jeśli membrana głośnika poprzez swoje odchylenie emituje fale dźwiękowe do tyłu, są one wzmacniane przez odbicia w otworze we wnętrzu głośnika. Zarówno pozycja, jak i rozmiar otworu bass-reflex, przez który jest emitowana fala dźwiękowa, są precyzyjnie obliczone. Obudowa subwoofera pełni funkcję rezonatora Helmholtza. W subwooferach typu down-firing otwór bass-reflex można zamontować na spodzie obudowy lub na bocznych ścianach.

Które rozwiązanie jest lepsze: Subwoofer typu front-firing czy down-firing? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która konstrukcja subwoofera jest lepsza. Decydujące są parametry wydajności subwoofera oraz miejsce jego ustawienia.

Subwoofery marki Teufel

CINEBAR 11 "2.1-Set" Soundbar mit Subwoofer
CINEBAR 11 w zestawie z subwooferem

W sklepie internetowym Teufel subwoofery są dostępne także osobno, dzięki czemu możesz je łączyć z innymi zestawami audio lub stworzyć swój indywidualny system dźwiękowy:

  • T 6 Subwoofer: Mały, praktyczny, o potężnej mocy – to cechy nowego Subwoofera T 6 marki Teufel. W małych pomieszczeniach ten subwoofer radzi sobie znakomicie z każdym zadaniem, niezależnie od tego, czy oglądasz Twoje ulubione filmy, grasz na konsoli czy słuchasz muzyki.
  • Płaski Subwoofer T 4000: Subwoofer, który nie idzie na żadne kompromisy. Subwoofer T 4000 oferuje przekonujące odtwarzanie dźwięku i maksymalną integrację w pokoju np. na szafce pod telewizorem, pod sofą lub przy ścianie. Mistrz maskowania i dźwięku.
  • Inne subwoofery i pasujące akcesoria w sklepie internetowym Teufel

Inne produkty marki Teufel

ULTIMA 40 SURROUND

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

TEUFEL STEREO L

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: Subwoofer typu down-firing odtwarza potężny bas

  • Pod względem promieniowania dźwięku rozróżnia się subwoofer typu down-firing i front-firing.
  • Subwoofer typu down-firing promieniuje fale dźwiękowe w kierunku podłogi. Fale dźwiękowe są natychmiast odbijane i gwarantują równomierne rozchodzenie się sygnału dźwiękowego w całym pomieszczeniu. Subwoofer można ustawić blisko ściany lub na przykład pod kanapą.
  • Subwoofery typu front-firing promieniują dźwięk do przodu, tak jak tradycyjne głośniki. Bas w bardzo krótkim czasie dociera do naszych uszu i brzmi bardzo precyzyjnie. Taki subwoofer potrzebuje jednak bardzo dużo miejsca przed membraną.

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.