Poradnik: jak odpowiednio ustawić głośniki?

W naszym poradniku na temat ustawienia głośników wyjaśniamy podstawowe zasady dotyczące systemów stereo i kina domowego. Omawiamy również idealne odległości i wysokości. Ponadto dajemy wskazówki dotyczące różnych typów głośników, takich jak głośniki centralne, głośniki dipolowe i głośniki promieniujące dźwięk bezpośrednio.

Staraj się postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi rozmieszczenia głośników. Odbiorniki A/V oferują wiele sposobów na elektroniczną kompensację wszelkich kompromisów związanych z ustawieniem głośników. Ogólna zasada brzmi: w oparciu o nasze zalecenia możesz poeksperymentować, co najlepiej sprawdza się pod względem akustycznym w danym pomieszczeniu. Niech zadecydują Twoje uszy!

Ustawienie głośników systemu stereo

Zasady dotyczące głośników stereo mają z reguły zastosowanie do wszystkich wielokanałowych konfiguracji z głośnikami przednimi. Idealnie byłoby, gdyby dwa głośniki i obszar odsłuchu tworzyły tzw. trójkąt stereo. W tym trójkącie odległość pomiędzy dwoma głośnikami jest taka sama, jak odległość pomiędzy słuchaczem a dwoma głośnikami (co tworzyłoby trójkąt równoramienny, gdybyśmy narysowali linie).

Głośniki przednie są ustawione pod kątem 60 stopni w kierunku miejsca odsłuchu. Przelicznik 0,87 służy do obliczenia idealnej odległości pomiędzy miejscem siedzącym a środkiem między głośnikami – w miejscu, w którym powinien znajdować się telewizor. Wierzchołek trójkąta stereo jest często nazywany jako “Sweet Spot“.

Przykładowe obliczenie: 4 m (odległość między głośnikami) x 0,87 = 3,48 m

Rozszerzenie systemu o subwoofer: zestaw 2.1

Zasady rozmieszczenia subwoofera są stosowane niezależnie od tego, w jakiej konfiguracji głośników jest on ustawiany. Ogólnie rzecz biorąc pozycja subwoofera w pomieszczeniu nie jest aż tak ważna, ponieważ źródło basu (niskie częstotliwości) może być zlokalizowane przez nasz słuch tylko częściowo albo wcale. Niemniej jednak również podczas ustawiania subwoofera może coś pójść nie tak. Generalnie chodzi o to, aby zapewnić basom odpowiednie rozprzestrzenianie się w pomieszczeniu.

Z jednej strony subwoofer powinien być w stanie swobodnie promieniować fale dźwiękowe po całym pomieszczeniu, a nie być zastawiony szafkami lub innymi meblami. Z drugiej strony należy unikać rezonansów pomieszczeń i wygaszenia fali dźwiękowej. Ryzyko wystąpienia tych niepożądanych efektów jest szczególnie duże, gdy subwoofer jest umieszczony w rogu pomieszczenia. Umieszczenie subwoofera blisko ściany może mieć również negatywne skutki. Dlatego też często zalecana pozycja “centralnie lub lekko przesunięta pomiędzy przednimi głośnikami” jest zazwyczaj dobrą decyzją.

Wskazówka: Dowiedz się więcej o subwooferze typu down-firing

Ustawienie głośników w systemach 5.1

Klasyczny system kina domowego składa się łącznie z sześciu głośników. Dwa głośniki przednie i głośnik centralny odtwarzają przede wszystkim głosy, ścieżkę filmową i najważniejsze efekty dźwiękowe. Bas pochodzi z subwoofera, a dwa głośniki efektowe odtwarzają dźwięk przestrzenny.

Coś do poczytania: 5.1 czy 7.1? Który system dźwiękowy jest dla mnie idealny?

Optymalna wysokość dla zestawów kina domowego 5.1 z głośnikami dipolowymi w obszarze tylnym

Schematische Darstellung eines 5.1. Heimkinos mit 2 Dipolen

W konfiguracji 5.1 głośniki przednie są umieszczane w tradycji stereo (jak już wcześniej wspomniano: odległość do słuchacza = odległość między lewym a prawym głośnikiem) obok telewizora w równych odległościach po lewej i prawej stronie lub są montowane na ścianie. Zastosowanie stojaków gwarantuje, że głośniki przednie znają się na optymalnej wysokości.

A propos: Odpowiednie ustawienie głośników gwarantuje także świetny dźwięk i niezapomniane wrażenia podczas oglądania EURO 2024!

Zalecana wysokość głośników dipolowych

W przypadku głośników ściennych lub regałowych: wysokość montażu powinna wynosić od 40 centymetrów do 1,20 metra. Jeśli wysokość znajduje się poza tym zakresem, możesz również ustawić głośniki pod odpowiednim kątem w kierunku pozycji słuchacza. Ważne jest, aby głośnik centralny i głośniki przednie były ustawione mniej więcej w linii prostej lub ewentualnie były lekko skręcone w kierunku telewizora/ekranu. Przesunięty panel przedni głośnika może powodować różnice w czasie rozchodzenia się fali dźwiękowej, co z kolei może wpływać na symetrię obrazu dźwiękowego.

Ponieważ głośnik centralny odtwarza dialogi aktorów, musi być on umieszczony jak najbardziej centralnie pod lub nad ekranem. Tylko wtedy obraz i dźwięk tworzą jedną całość. Jeśli głośnik centralny jest umieszczony poza wysokością od 40 cm do 1,20 m, powinien być on lekko odchylony w górę lub w dół w kierunku słuchacza.

Głośniki dipolowe powinny być zamontowane po obu stronach miejsca odsłuchowego na wysokości od 1,40 do 2,10 metra. Wiele głośników dipolowych firmy Teufel posiada zintegrowany uchwyt ścienny. Głośniki dipolowe promieniują wtedy dźwięk do przodu (w kierunku telewizora/ekranu) i do tyłu (w kierunku tylnej ściany), dzięki czemu w miejscu odsłuchowym nie słychać żadnego bezpośredniego dźwięku. Odległość od tylnej ściany powinna wynosić co najmniej 10 centymetrów.

Alternatywnie można zamontować głośniki dipolowe za miejscem siedzącym na tylnej ścianie na wysokości od 1,40 do 2,10 metra za pomocą uchwytu ściennego. Prawie wszystkie głośniki dipolowe marki Teufel mają wbudowaną w podstawie śrubę wtykową M6 do montażu uchwytu ściennego.

Zalecana odległość od głośników dipolowych

Zalecamy opcjonalnie dostępne uchwyty ścienne do montażu na ścianie. Wtedy głośniki dipolowe mogą być obracane pod kątem 45 stopni, przy czym jedna strona promieniująca dźwięk jest skierowana w stronę tylnej ściany, a druga w stronę ściany bocznej. Odbijający się w ten sposób dźwięk tworzy pożądany i rozproszony efekt dźwiękowy. Odległość do bocznej ściany pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 10 centymetrów.

Lokalizacja subwoofera jest, jak wspomniano powyżej (przy zalecanej częstotliwości zwrotnicy poniżej lub dokładnie 120 Hz), praktycznie nieograniczona i nie ma wpływu na pozostałe głośniki. Idealnie byłoby umieścić go w linii prostej pomiędzy dwoma przednimi satelitami.

Zestawy kina domowego 5.1 z głośnikami promieniującymi dźwięk bezpośrednio w obszarze tylnym

Schematische Darstellung eines 5.1. Heimkinos mit 2 Direktstrahlern

W konfiguracji 5.1 głośniki przednie są umieszczane w tradycji stereo (jak już wspomniano: odległość do słuchacza = odległość między lewym a prawym głośnikiem) obok telewizora w równych odległościach po lewej i prawej stronie lub są montowane na ścianie. Zastosowanie stojaków gwarantuje, że głośniki przednie znajdą się na optymalnej wysokości.

Zalecana wysokość głośników promieniujacych dźwięk bezpośrednio

W przypadku głośników ściennych lub regałowych: wysokość montażu powinna wynosić od 40 centymetrów do 1,20 metra. Jeśli wysokość znajduje się poza tym zakresem, możesz również ustawić głośniki pod odpowiednim kątem w kierunku pozycji słuchacza. Ważne jest, aby głośnik centralny i głośniki przednie były ustawione mniej więcej w linii prostej ewentualnie były lekko skręcone w kierunku telewizora/ekranu. Przesunięty panel przedni głośnika może powodować różnice w czasie rozchodzenia się fali dźwiękowej, co z kolei może wpływać na symetrię obrazu dźwiękowego.

Ponieważ głośnik centralny odtwarza dialogi aktorów, musi być on umieszczony jak najbardziej centralnie pod lub nad ekranem. Tylko wtedy obraz i dźwięk tworzą jedną całość. Jeśli głośnik centralny jest umieszczony poza wysokością od 40 cm do 1,20 m, powinien być on lekko odchylony w górę lub w dół w kierunku słuchacza.

Zalecana odległość od głośników promieniujących dźwięk bezpośrednio

W przypadku zestawu koncertowego z głośnikami promieniującymi dźwięk bezpośrednio (promieniują one dźwięk bezpośrednio do słuchacza), tylne głośniki muszą być zamontowane po lewej i prawej stronie miejsca odsłuchowego. Odległość między głośnikami tylnymi a pozycją słuchacza powinna wynosić co najmniej jeden metr.

Jeśli nie możesz zachować minimalnej odległości, upewnij się, że głośnik nie promieniuje dźwięku bezpośrednio do miejsca odsłuchowego. Głośnik możesz skierować na przeciwległą ścianę lub w kierunku telewizora. W odległości większej niż jeden metr od miejsca odsłuchu, głośniki tylne powinny znajdować się w jednej linii z głośnikami przednimi – najlepiej na stojaku lub zamontowane na ścianie na wysokości do 2,10 metra.

Jeśli głośniki muszą być zamontowane znacznie wyżej lub niżej, przydatne może być ich ustawienie na pozycji słuchacza. Jeśli głośniki są zamontowane na ścianie, należy użyć najlepiej dopasowanych uchwytów ściennych z naszego sklepu.

Lokalizacja subwoofera jest, jak wspomniano powyżej (przy zalecanej częstotliwości zwrotnicy poniżej lub dokładnie 120 Hz), praktycznie nieograniczona i nie ma wpływu na pozostałe głośniki. Idealnie byłoby umieścić go w linii prostej pomiędzy dwoma przednimi satelitami.

Masz ochotę na więcej informacji? W takim razie dowiedz się, jak działają głośnikilub jakie są trzy najważniejsze rodzaje przetworników.

Instalacja głośników w systemach 7.1

W systemie 7.1 dźwięk przestrzenny ma być jeszcze bardziej wzmocniony. Słuchacz powinien być otoczony dźwiękiem ze wszystkich czterech stron. Konfiguracja głośników w systemie 7.1 zawiera dwie dodatkowe satelity za miejscem odsłuchu: tylne głośniki centralne.

Zestawy kina domowego 7.1 z głośnikami dipolowymi w obszarze tylnym

Schematische Darstellung eines 7.1. Heimkinos mit 4 Dipolen

W konfiguracji 7.1, głośniki przednie są umieszczane w tradycji stereo (jak już wspomniano: odległość do słuchacza = odległość między lewym a prawym głośnikiem) obok telewizora w równych odległościach po lewej i prawej stronie lub są montowane na ścianie. Zastosowanie stojaków gwarantuje, że głośniki przednie znajdują się na optymalnej wysokości.

W przypadku głośników ściennych lub regałowych: wysokość montażu powinna wynosić od 40 centymetrów do 1,20 metra. Jeśli wysokość znajduje się poza tym zakresem, możesz również ustawić głośniki pod odpowiednim kątem w kierunku pozycji słuchacza. Ważne jest, aby głośnik centralny i głośniki przednie były ustawione mniej więcej w linii prostej ewentualnie były lekko skręcone w kierunku telewizora/ekranu. Przesunięty panel przedni głośnika może powodować różnice w czasie rozchodzenia się fali dźwiękowej, co z kolei może wpływać na symetrię obrazu dźwiękowego.

Ponieważ głośnik centralny odtwarza dialogi aktorów, musi być on umieszczony jak najbardziej centralnie, pod lub nad ekranem. Tylko wtedy obraz i dźwięk tworzą jedną całość. Jeśli głośnik centralny jest umieszczony poza wysokością od 40 cm do 1,20 m, powinien być od lekko odchylony w górę lub w dół w kierunku słuchacza.

Głośniki dipolowe powinny być montowane z boku miejsca słuchacza na wysokości od 1,40 do 2,10 metra. Wiele głośników dipolowych firmy Teufel posiada już zintegrowany uchwyt ścienny. Głośniki dipolowe promieniują wtedy dźwięk do przodu (w kierunku telewizora/ekranu) i do tyłu (w kierunku tylnej ściany), dzięki czemu nie słychać żadnego bezpośredniego dźwięku w miejscu odsłuchowym. Odległość od tylnej ściany powinna wynosić co najmniej 10 centymetrów.

Jeśli odległość między pozycją słuchacza a tylną parą głośników środkowych (7.1) jest mniejsza niż jeden metr, np. dlatego, że sofa znajduje się przy tylnej ścianie, zalecamy użycie głośników dipolowych zamiast głośników promieniujących dźwięk bezpośrednio.

W systemie 7.1 głośniki Effekt należy zamontować na ścianie bocznej obok miejsca słuchacza, natomiast tylne głośniki centralne należy  zamontować na tylnej ścianie – każdy na wysokości od 1,40 do 2,10 metra.

Odnośnie odległości między czterema głośnikami Effekt obowiązują następujące zasady: odległość między wszystkimi głośnikami powinna być taka sama i powinna wynosić co najmniej jeden metr. Jeśli odległości są różne lub cztery głośniki tylne są ustawione na różnych wysokościach, można skompensować tę asymetrię w zarządzaniu głośnikami w amplitunerze AV. W tym celu należy określić rzeczywiste odległości między poszczególnymi głośnikami; następnie oprogramowanie odbiornika automatycznie kompensuje wynikające z tego różnice w czasie odtwarzania fal dźwiękowych.

Lokalizacja subwoofera jest, jak wspomniano powyżej (przy zalecanej częstotliwości zwrotnicy poniżej lub dokładnie 120 Hz), praktycznie nieograniczona i nie ma wpływu na pozostałe głośniki. Idealnie byłoby umieścić go w linii prostej pomiędzy dwoma przednimi satelitami.

Zestawy kina domowego 7.1 z 2 głośnikami promieniującymi dźwięk bezpośrednio i 2 głośnikami dipolowymi w obszarze tylnym

Schematische Darstellung eines 7.1. Heimkinos mit Direktstrahlern und Dipolen

W konfiguracji 7.1, głośniki przednie są umieszczane w tradycji stereo (jak już wspomniano: odległość do słuchacza = odległość między lewym a prawym głośnikiem) obok telewizora w równych odległościach po lewej i prawej stronie lub są montowane na ścianie. Zastosowanie stojaków gwarantuje, że głośniki przednie znajdują się na optymalnej wysokości.

W przypadku głośników ściennych lub regałowych: wysokość montażu powinna wynosić od 40 centymetrów do 1,20 metra. Jeśli wysokość znajduje się poza tym zakresem, możesz również ustawić głośniki pod odpowiednim kątem w kierunku pozycji słuchacza. Ważne jest, aby głośnik centralny i głośniki przednie były ustawione mniej więcej w linii prostej ewentualnie były lekko skręcone w kierunku telewizora/ekranu. Przesunięty panel przedni głośnika może powodować różnice w czasie rozchodzenia się fali dźwiękowej, co z kolei może wpływać na symetrię obrazu dźwiękowego.

Ponieważ głośnik centralny odtwarza dialogi aktorów, musi być on umieszczony jak najbardziej centralnie, pod lub nad ekranem. Tylko wtedy obraz i dźwięk tworzą jedną całość. Jeśli głośnik centralny jest umieszczony poza wysokością od 40 cm do 1,20 m, powinien być on lekko odchylony w górę lub w dół w kierunku słuchacza.

Głośniki dipolowe powinny być montowane z boku miejsca słuchacza na wysokości od 1,40 do 2,10 metra. Wiele głośników dipolowych firmy Teufel posiada już zintegrowany uchwyt ścienny. Głośniki dipolowe promieniują wtedy dźwięk do przodu (w kierunku telewizora/ekranu) i do tyłu (w kierunku tylnej ściany), dzięki czemu nie słychać żadnego bezpośredniego dźwięku w miejscu odsłuchowym. Odległość od tylnej ściany powinna wynosić co najmniej 10 centymetrów.

Jeśli odległość między pozycją słuchacza a tylną parą głośników środkowych (7.1) jest mniejsza niż jeden metr, np. dlatego, że sofa znajduje się przy tylnej ścianie, zalecamy użycie głośników dipolowych zamiast głośników promieniujących dźwięk bezpośrednio.

W systemie 7.1 głośniki Effekt należy zamontować na ścianie bocznej obok miejsca słuchacza, natomiast tylne głośniki centralne należy  zamontować na tylnej ścianie – każdy na wysokości od 1,40 do 2,10 metra.

Odnośnie odległości między czterema głośnikami Effekt obowiązują następujące zasady: odległość między wszystkimi głośnikami powinna być taka sama. Odległość między głośnikami powinna wynosić co najmniej jeden metr. Jeśli odległości są różne lub cztery głośniki tylne są ustawione na różnych wysokościach, można skompensować tę asymetrię w zarządzaniu głośnikami w amplitunerze AV. W tym celu należy określić rzeczywiste odległości między poszczególnymi głośnikami; następnie oprogramowanie odbiornika automatycznie kompensuje wynikające z tego różnice w czasie odtwarzania fal dźwiękowych.

Lokalizacja subwoofera jest, jak wspomniano powyżej (przy zalecanej częstotliwości zwrotnicy poniżej lub dokładnie 120 Hz), praktycznie nieograniczona i nie ma wpływu na pozostałe głośniki. Idealnie byłoby umieścić go w linii prostej pomiędzy dwoma przednimi satelitami.

Zestaw kina domowego 7.1 z czterema głośnikami promieniującymi dźwięk bezpośrednio w obszarze tylnym

"DE

Możliwe jest również ustawienie głośników z czterema głośnikami promieniującymi dźwięk bezpośrednio w obszarze tylnym. W tym przypadku jednak wszystkie głośniki Effekt powinny być ustawione w odległości większej niż jeden metr od słuchacza. Jeśli nie możesz uzyskać minimalnej odległości, pamiętaj, aby głośniki nie promieniowały dźwięku bezpośrednio do miejsca odsłuchowego. Głośniki tylne powinny być zawsze umieszczone w odległości od 1,40 do 2,10 metra.

Inna możliwość: Przedni głośnik wysokotonowy

Przednie głośniki wysokotonowe zapewniają dźwiękowi więcej przestrzenności i blasku. Odbiornik AV musi być wyposażony w złącza do przednich głośników wysokotonowych lub złącza „Presence”. Przednie głośniki wysokotonowe powinny być umieszczone bezpośrednio nad ekranem lub telewizorem i być lekko zwrócone do pozycji odsłuchowej. Przednie głośniki wysokotonowe mogą być montowane jako dodatek do zestawu 5.1 lub 7.1.

Ustawienie głośników w zestawie Dolby Atmos

Schematische Darstellung eines Dolby Atmos Heimkinos mit 2 Aufsatz-Lautsprechern

W przeciwieństwie do innych standardów dźwięku przestrzennego, Dolby Atmos opiera się nie tylko na kanałach, ale działa z tzw. obiektami dźwiękowymi. W przypadku dotychczas opisanych systemów 5.1 lub 7.1 dźwięk jest wcześniej miksowany w taki sposób, aby później współpracował dokładnie z tymi sześcioma lub ośmioma kanałami. Z kolei Dolby Atmos może elastycznie sterować kanałami.

Do odtwarzania dźwięku Atmos potrzebujemy minimalnie ośmiu głośników (5.1.2). Teoretycznie można obsługiwać aż do 32 (jak 31.1 lub 24.2.6) głośników. Gdy inżynierowie dźwięku produkują filmy w Dolby Atmos, mogą oni przedstawiać obiekty dźwiękowe przestrzennie bez konieczności wybierania określonego kanału. Wybuch po lewej stronie obrazu jest definiowany po prostu jako dźwięk z określonej pozycji po lewej stronie, na odpowiednim poziomie i w odpowiednim czasie. Podobna metoda jest stosowana od lat w systemach gier komputerowych.

Instalacja dodatkowych głośników Dolby Atmos (Reflekt) jest stosunkowo prosta, ponieważ są one umieszczane na głośnikach przednich. Do uzyskania dźwięku Atmos potrzebne są co najmniej dwa, a najlepiej cztery dodatkowe głośniki.

Schematische Darstellung eines Dolby Atmos Heimkinos mit 4 Aufsatz-Lautsprechern

Wciągający efekt dźwiękowy jest tworzony przez specjalnie zastosowane odbicia dźwięku.

Kompletne systemy Teufel dla Twojego kina domowego

THEATER 500 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DEFINION 3 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wszystkie głośniki kina domowego i stereo można znaleźć w naszym sklepie.

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.