W traycyjnych systemach kina domowego, ale również w większości soundbarów, subwoofer jest odpowiedzialny za bas. W odróżnieniu od głośników satelitarnych, aktywny subwoofer nie jest połączony kablem głośnikowym, tylko kablem cinch (RCA) lub, w zależności od sprzętu, jest również sterowany bezprzewodowo, ponieważ w aktywnej konstrukcji sam wzmacnia swój sygnał. W tym artykule podsumowaliśmy jak prawidłowo podłączyć, skonfigurować i ustawić subwoofer.
Tutorial Teufel z Lisą w serwisie YouTube
W tym filmiku wyjaśniamy, do czego służy subwoofer i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego ustawiania. Ponadto Lisa wyjaśni Wam, jakiego kabla należy użyć i jak podłączyć subwoofer do amplitunera. Jeśli więc chcesz tylko poznać podstawy instalacji i konfiguracji subwoofera, ten tutorial jest dla Ciebie idealny. W dalszej części artykułu zajmiemy się bardziej szczegółowo poszczególnymi aspektami. Miłego oglądania!
Krótka instrukcja na podstawie filmiku: Podłączanie subwoofera
Chcesz się dokładnie dowiedzieć, jakie czynności trzeba wykonać podczas podłączania subwoofera? W takim razie czytaj dalej, a my szczegółowo wyjaśnimy, co jest ważne podczas konfiguracji subwoofera. Dla wszystkich tych, którzy się spieszą, najważniejsze kroki z wideo jako krótka instrukcja:
Podłącz subwoofer do źródła zasilania.
Podłącz subwoofer do amplitunera za pomocą kabla RCA (złącze “Sub-out” lub podobne). W przypadku subwooferów Bluetooth lub wi-fi nie jest wymagany kabel Cinch.
Włącz subwoofer za pomocą przycisku na samym urządzeniu.
Ustaw głośność subwoofera na około 40 do 50 procent. Ogólną głośność można dostosować później za pomocą amplitunera.
Czym dokładnie jest subwoofer?
Subwoofery są przeznaczone dla basu, czyli inaczej mówiąc dla dźwięków niskich częstotliwości. Gdy tylko częstotliwości spadną poniżej pewnego zakresu, są one przekazywane do subwoofera, a nie do pozostałych głośników. Limit ten różni się w zależności od konfiguracji systemu. Więcej na ten temat w rozdziale „Konfiguracja subwoofera” nieco później w tym artykule.
Subwoofery są stosunkowo młodym wynalazkiem. Ci, którzy byli świadkami rozkwitu hi-fi w latach osiemdziesiątych z pewnością mogą potwierdzić, że niezależne głośniki basowe były wtedy rzadkością. W latach dziewięćdziesiątych zmieniło się to dość szybko, co wynikało również z niższych kosztów produkcji. Jeśli chodzi o solidną jakość, niezależne subwoofery mają już przekonujące argumenty w niektórych obszarach zastosowań.
Subwoofer aktywny vs. subwoofer pasywny
W internecie można znaleźć niezliczone artykuły i dyskusje na temat tego, który subwoofer jest właściwym wyborem: aktywny czy pasywny?. Krótka odpowiedź: to zależy od zastosowania. Pasywne subwoofery stały się niezwykle rzadkie na rynku w ostatnich latach i często są dostępne tylko jako komponent w niedrogich kompletnych systemach. Wzmacniacze wzmacniające sam kanał subwoofera są obecnie równie rzadkie. Zasadniczo, pasywne głośniki niskotonowe są podłączane w taki sam sposób jak inne głośniki, przy użyciu dwukanałowego kabla głośnikowego. Jedną z zalet subwooferów pasywnych jest brak konieczności stosowania zasilacza.
Zaletą subwooferów aktywnych jest zintegrowany wzmacniacz wbudowany w subwooferze. Ma to nie tylko pozytywny wpływ na koszty zakupu, ale także umożliwia bezprzewodowe sterowanie z poziomu amplitunera za pośrednictwem sygnału radiowego i rozszerza opcje regulacji dźwięku. W szczególności dotyczy to precyzyjnej regulacji częstotliwości zwrotnicy i poziomu głośności.
Wskazówka: Jak działa subwoofer typu down-firing?
Podłączanie aktywnych subwooferów do wzmacniacza lub soundbara
Jeśli używasz nowszego amplitunera AV lub soundbara, zwykle ma on co najmniej jedno tylne złącze dla subwooferów. Często jest on oznaczony jako “Sub out” i jest połączony kablem mono cinch (RCA).
Sygnał subwoofera jest doprowadzany z tego jednokanałowego gniazda cinch (RCA) za pomocą monofonicznego przewodu cinch (RCA) bezpośrednio do subwoofera. Do podłączenia aktywnego subwoofera nie jest wymagane żadne dodatkowe okablowanie, poza obowiązkowym podłączeniem do prądu.
Bezprzewodowe sterowanie aktywnymi subwooferami przez Bluetooth / sygnały radiowe
Aktualnym trendem jest bezprzewodowe połączenie systemu z subwooferem. Połączenie jest nawiązywane przez Bluetooth lub sygnały radiowe zamiast kabla. Korzyści są oczywiste: nie ma potrzeby stosowania kabla, który jest denerwujący dla niektórych osób lub niekorzystny pod względem umiejscowienia, ponieważ jest zbyt długi. Wstępna konfiguracja jest nieco bardziej skomplikowana, ale nie ma już ryzyka potknięcia się.
Wyjątkek: Subwoofer pasywny
Subwoofery pasywne stały się w ostatnich latach niezwykle rzadkie na rynku i często są dostępne tylko jako komponent w niedrogich kompletnych systemach. Wzmacniacze, które wzmacniają sam kanał subwoofera, są w dzisiejszych czasach równie rzadkie. Głośniki niskotonowe pasywne podłączane są w zasadzie tak samo jak inne głośniki za pomocą dwukanałowego kabla głośnikowego. Jedną z zalet subwooferów pasywnych jest to, że nie ma potrzeby zasilania prądem.
Soundbary z subwooferem
Prawidłowe ustawienie subwoofera
Po otrzymaniu nowego systemu surround kina domowego większość ludzi przechodzi od razu do instalacji i testowania. Powinien byś jednak chwilę poczekać i dokładnie się zastanowić, jak rozmieścić nowe głośniki, szczególnie subwoofer, abyś mógł z twojego kina domowego jeszcze więcej wydobyć.
Wskazówka: Na co należy przy tym zwrócić uwagę, przedstawiamy w osobnym artykule na temat ustawiania subwooferów: Wskazówki dotyczące idealnej pozycji subwoofera.
Konfiguracja subwoofera – uzyskanie najlepszego dźwięku metodą próby
Jeśli subwoofer znalazł swoje miejsce i zostało nawiązane połączenie z systemem audio, ostatnim krokiem jest prawidłowe skonfigurowanie urządzenia. Aktualne amplitunery AV często oferują automatyczny program kalibracji, który automatycznie rozpoznaje podłączone głośniki i ich wydajność. Jeśli nie przeprowadzasz codziennie manualnej kalibracji, zalecamy jednorazowe uruchomienie programu automatycznego w celu dokonania podstawowej konfiguracji, a następnie, jeśli chcesz, dostosowanie dźwięku do własnych preferencji.
Ważnymi parametrami przy (manualnym) ustawianiu głośnika basowego jest częstotliwość zwrotnicy podziału i podstawowa głośność.
Ustawianie głośności subwoofera
Większość aktywnych głośników niskotonowych ma własną regulację głośności. Zaleca się początkowe ustawienie głośności tego urządzenia na około jedną trzecią do maksymalnie 50% i wybranie żądanej głośności ogólnej za pośrednictwem amplitunera AV. Oznacza to, że wewnętrzny wzmacniacz subwoofera nie musi działać w zakresie granicznym, co z kolei może zmniejszyć zużycie energii i wydłużyć żywotność.
Określanie częstotliwości zwrotnicy dla subwoofera
Częstotliwość podziału jest wartością ustawianą w amplitunerze AV, przy której wzmacniacz rozdziela sygnał na wysokie i niskie częstotliwości, a następnie przekazuje tą część sygnału do satelitów (wszystko powyżej częstotliwości granicznej) lub do subwoofera (wszystko poniżej tej częstotliwości). Aby nie było dziury częstotliwości, musi istnieć możliwość odtworzenia tej części tego sygnału z satelitów lub subwoofera. Wartość, którą należy określić, powinna więc wynikać z technicznie możliwego zakresu częstotliwości poszczególnych głośników. W tym celu przydatne jest zapoznanie się z danymi technicznymi satelitów i subwoofera w zakresie częstotliwości.
Jeśli możliwie nie chcesz zlokalizować subwoofera w ogólnym obrazie dźwięku, częstotliwość podziału rzadko przekracza 160 Hz. Wskazówką jest np. standard kina domowego THX o częstotliwości 80 Hz, pod warunkiem, że pozostałe głośniki satelitarne mogą również emitować tę częstotliwość. Częstotliwości podziału od 80 Hz do 140 Hz są najbardziej typowe, ponieważ głośniki centralne i tylne nie spadają poniżej tego zakresu częstotliwości ze względu na ich konstrukcję.
Głośnik podłogowy jako wyjątek: Fokus filmowy vs. muzyczny
Optymalne odtwarzanie filmów i muzyki przy użyciu głośników podłogowych jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną uwzględnione szczególnie odpowiednie funkcje specjalne. Ze względu na różne opcje ustawień, wyniki dźwiękowe mogą być bardzo różne. Aktualne odbiorniki AV są wyposażone w mikrofony i odpowiednie programy. Jednak działają one nie zawsze precyzyjnie lub wyniki są zniekształcane przez inne czynniki podczas kalibracji. Dlatego też zaleca się przeprowadzenie kilku prób w celu zminimalizowania jakichkolwiek efektów akustycznych w pomieszczeniu.
Konfiguracja A
Jeżeli głośniki podłogowe pracują z ustawieniem “small”, możliwe jest ustawienie częstotliwości zwrotnicy na 100 Hz (“crossover frequency”). Odpowiada to dolnej granicy częstotliwości odcięcia większości głośników centralnych i tylnych, co oznacza, że poszczególne komponenty dobrze ze sobą harmonizują. Jednak stromość filtra w odbiorniku nie zawsze jest wystarczająca, aby nagle obniżyć poziom basu dużych głośników podłogowych poniżej częstotliwości podziału.
Dlatego głośniki nie są całkowicie wyregulowane pomimo to nadal odtwarzają częstotliwości podziału poniżej 100 Hz (choć zredukowane). W ten sposób, subwoofer i głośnik podłogowy współdziałają w zakresie niskich częstotliwości. Daje to ładne rezultaty w przypadku filmów, ale może być mniej korzystne dla odtwarzania muzyki.
Konfiguracja B
Dzięki temu ustawieniu osiągi subwoofera są dostosowane do głośników podłogowych. Również tutaj wybiera się parametr “small“, ale częstotliwość podziału ustawia się na 40 Hz. W zależności od umiejscowienia subwoofera, konieczne byłoby ponowne ustawienie lub regulacja tego poziomu. Prawie całe spektrum częstotliwości jest objęte tą kombinacją. Dlatego też to ustawienie jest zalecane przy odtwarzaniu muzyki. Podczas odtwarzania filmu tworzy się jednak ” dziura częstotliwościowa” z głośnikami środkowymi i tylnymi, ponieważ nie osiągają one dolnej granicy częstotliwości 40 Hz. Dlatego to ustawienie powinno być używane tylko w trybie stereo.
Konfiguracja C
Głośniki podłogowe muszą być ustawione w tym miejscu na parametr “large“, tak aby odtwarzały cały zakres częstotliwości źródła sygnału. Częstotliwość zwrotnicy dla pozostałych głośników ustawia się na 100 Hz. W ten sposób czysty sygnał LFE (“Low Frequency Effects”), a także niskoczęstotliwościowe komponenty głośników centralnych i tylnych są wyprowadzane przez subwoofer. To ustawienie jest odpowiednie zarówno dla muzyki jak i filmu. Gdy odtwarzana jest muzyka, sterowane są tylko głośniki podłogowe.
Całe spektrum częstotliwości nie sięga tak głęboko, jak w przypadku ustawienia A lub B, ale w przeciwieństwie do filmów, takie niskoczęstotliwościowe komponenty dźwiękowe bardzo rzadko występują podczas odtwarzania muzyki. Najlepszą opcją jest tutaj eksperymentowanie z różnymi ustawieniami, aby uzyskać jak najlepszy wynik.
Subwoofery marki Teufel
▶Płaski subwoofer T 4000 Wireless: Dzięki smukłej i stylowej konstrukcji T 4000 Wireless pasuje do każdego salonu. Ale ten subwoofer zachwyca nie tylko minimalistycznym wyglądem: imponująca moc 250 W zapewnia potężne basy – bez żadnych kabli!
▶Subwoofer T 6: Pierwszy wybór do małych salonów – subwoofer T 6 nadaje się do zestawów stereo i surround, a dzięki mocy 90 W zapewnia potężny dźwięk w małych pomieszczeniach!
Inne subwoofery firmy Teufel
Jeszcze więcej informacji na temat konfiguracji i ustawienia subwooferów: