Przerwanie pętli masy: co zrobić, gdy subwoofer brzęczy?

Jeśli zaraz po włączeniu subwoofer nie odtwarza mocnego basu, tylko dziwnie brzęczy, może to szybko prowadzić do frustracji posiadaczy kina domowego, którzy zamiast cieszyć się filmem, muszą pobawić się w detektywa: czy to aby na pewno brzęczy subwoofer? A może powód tego problemu znajduje się zupełnie gdzie indziej? W rzeczywistości głośnik niskotonowy jest w prawie wszystkich przypadkach niewinny: powodem całego zamieszania jest prawdopodobnie pętla masy. W tym artykule pomożemy Ci znaleźć przyczynę i pozbyć się zakłóceń subwoofera.

Jak postrzegasz brzęczenie?

Na początek dobra wiadomość: problemem jest prawdopodobnie pętla masy, a nie uszkodzony subwoofer. Pętla masy i inne czynniki zewnętrzne są często łatwe do naprawienia.

Istnieją trzy możliwe przyczyny brzęczenia – przy tym jest bardzo istotne, jak brzęczy Twój subwoofer: czy brzęczenie jest bardzo ciche i nie staje się głośniejsze nawet przy zwiększonej głośności? Czy jest to brzęczenie wyraźnie i słyszalne oraz zależne od głośności? A może jest to wyraźny i słyszalny, ale niezależny od głośności szum? Dla każdego z tych trzech rodzajów szumów istnieje logiczne wytłumaczenie.

 1. Tylko w pierwszym przypadku wina może leżeć po stronie subwoofera: brzęczenie, które słyszysz, może okazać się zasilaczem przewodowym, który nie działa prawidłowo.
 2. W drugim przypadku mogą wystąpić zakłócenia w sieci zasilającej albo to niewłaściwie umieszczony kabel subwoofera lub przewód zasilający mogą być źródłem buczenia. Jest to spowodowane sygnałami zakłóceń elektromagnetycznych, które wpływają na subwoofer i występują w mniejszym lub większym stopniu w zależności od mocy i głośności.
 3. W trzecim przypadku problemem jest najprawdopodobniej pętla masy, która przechodzi przez rezystory od gniazda do urządzenia źródłowego aż do subwoofera i powoduje tam głośne brzęczenie.
Teufel Subwoofer T 8 stojący na podłodze
Często podejrzewamy, że to właśnie subwoofer powoduje zakłócenia – Teufel Subwoofer T 8

Jak znaleźć przyczynę brzęczenia subwoofera?

Jeśli Twój subwoofer brzęczy oraz jeśli wykluczyłeś usterkę, możesz przeprowadzić dodatkowe testy, aby dowiedzieć się, czy problem dotyczy okablowania czy pętli masy: najpierw sprawdź, czy przy zwiększaniu głośności brzęczenie jest silniejsze czy też słabnie. Pewność uzyskasz jednak tylko wtedy, gdy wyciągniesz kabel cinch/RCA z wejścia subwoofera. Jeśli subwoofer przestanie buczeć, możesz być pewien, że przyczyną jest pętla masy.

Jeśli brzęczenie jest nadal słyszalne, możesz wykluczyć pętlę masy. Prawdopodobnie problemem są zakłócenia w sieci energetycznej lub nieodpowiednia izolacja kabli. W pierwszym z wyżej wymienionych przypadków nie możesz już nić zrobić, dlatego należy skontaktować się z naszym wsparciem technicznym i sprawdzić, czy można wymienić subwoofer.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli zauważysz cichy i przenikalny szum, możesz skontaktować się z naszym wsparciem technicznym. Jeśli rzeczywiście jest jakaś usterka, zajmiemy się nią – oczywiście tylko w urządzeniach marki Teufel.

Jeśli występują problemy z kablami lub zakłócenia w zasilaniu, należy spróbować podłączyć subwoofer do innego gniazda zasilania, najlepiej w innym pomieszczeniu. Jeśli brzęczenie już tam nie występuje, przenosimy głośnik niskotonowy do jego starej pozycji i kolejno odłączamy wszystkie urządzenia od gniazd. Jeśli subwoofer przestanie buczeć na jakimś urządzeniu – często są to ładowarki lub ściemniacze światła – źródło zakłóceń zostało zlokalizowane. Jeśli subwoofer nadal brzęczy również w innym pomieszczeniu, to możliwe, że coś się zmieniło w domowym systemie zasilania Twojego dostawcy prądu.

Możliwe jest również, że brzęczenie pochodzi z kabla głośnikowego: sygnały mogą być zakłócane przez niekorzystne ułożenie, np. w plątaninie kabli za szafką rtv. Jest to jednak dość mało prawdopodobne. Aby to sprawdzić możesz podłączyć inny kabel lub wymienić go na krótszy. Jeśli okablowanie rzeczywiście było przyczyną, można rozważyć użycie bezprzewodowego subwoofera, który pozwala uniknąć takiego problemu.

Głośniki Teufel zapewniają dobry dźwięk

TEUFEL STEREO M

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

 

W ten sposób pozbędziesz się pętli masy

Jeśli jest to pętla masy, należy sprawdzić, czy brzęczenia są spowodowane przez połączenie między subwooferem a urządzeniem źródłowym, czy też przez inne urządzenia, które są dodatkowo podłączone do urządzenia źródłowego. Odłącz przewód antenowy od odbiornika (jeśli odbiornik jest urządzeniem źródłowym) i sprawdź, czy subwoofer nadal brzęczy. Jeśli nie, to można użyć pośredniego filtra płaszczowego, aby zatrzymać pętlę masy, a problem zostanie rozwiązany.

Filtr płaszczowy Teufel
Może okazać się pomocny: filtr płaszczowy (niestety nie jest już dostępny w sklepieTeufel)

Jeśli nie jest to spowodowane kablem antenowym lub jeśli jest to inne urządzenie źródłowe, należy odłączyć wszystkie podłączone urządzenia od urządzenia źródłowego i zwrócić uwagę na to, które urządzenie przerywa pętlę masy. W takim wypadku można zainstalować filtr galwaniczny (dostępny w specjalistycznych sklepach) pomiędzy tym urządzeniem a urządzeniem źródłowym, który zapobiega powstawaniu pętli masy. Jeśli to też nie pomoże, skontaktuj się z naszym wsparciem technicznym.

Subwoofery Teufel – tutaj nic nie brzęczy

Subwoofer Teufel S 6000 SW
 • Aktywny Subwoofer S 6000 SW jest modelem najwyższej klasy wśród uniwersalnych subwooferów firmy Teufel. 300-milimetrowa obudowa zapewnia częstotliwość graniczną do 25 Hz, a wbudowany wzmacniacz o całkowitej mocy 240 W (sinus) zapewnia mocny, ziemisty bas.
 • Subwoofer Mono US 2106/1 SW to model nieco bardziej stonowany – również pod względem ceny. Mimo to usłyszysz różnicę, gdy zaczną grać dwa kanały bass-reflex. Subwoofer zawiera bardzo praktyczną funkcję automatycznego włączania i wyłączania.

Więcej produktów Teufel

TEUFEL STEREO L

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

THEATER 500 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wniosek: tak postępujesz, gdy Twój subwoofer brzęczy

 • Najpierw należy dokładnie sprawdzić, czy brzęczenie w subwooferze zależy od głośności i czy jest ciche czy głośne. Pomoże ci to zawęzić przyczyny zakłóceń.
 • Jeśli problem nie dotyczy samego subwoofera, należy szukać innych przyczyn: zmień gniazda, zamień kable, odłącz inne urządzenia od zasilania.Po chwili na pewno znajdziesz źródło zakłóceń.
 • W zależności od przyczyny pomocna może się okazać wymiana kabli, zastosowanie filtru płaszczowego lub filtru galwanicznego. Kiedy to nie pomoże należy skontaktować się z pomocą techniczną.

 

 

Najnowszy artykuł

 1. Piotr
  24. Jul. 2022, 18:01

  Dzień dobry. Brzęczący głośnik basowy w jednej z kolumn Ultima Teufel. Bardzo proszę o informację co z tym zrobić. Zestaw kilkumiesięczny; dotychczas bez zarzutów.

  • Redakcja Bloga Teufel
   04. Aug. 2022, 10:03

   Dzień dobry, dziękujemy za Twój komentarz. W tej sprawie prosimy o skontaktowanie się z naszym działem obsługi klienta telefonicznie lub pod następującym adresem e-mail: serwis@teufelaudio.pl
   Pozdrawiamy :)

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.