Frau im See mit Luftboot und Bluetooth-Speaker

Od IPX5 po IPX7: jak wodoszczelne głośniki stawiają czoła żywiołowi wody

Nowoczesne głośniki potrafią wiele, ale tylko niektóre z nich radzą sobie z wodą. Wyjątek stanowią wodoszczelne głośniki. W zależności od tego, co zamierzasz zrobić ze swoim głośnikiem, powinieneś zwrócić uwagę na stopień jego wodoszczelności.

Wodoszczelne głośniki: kiedy są nam przydatne?

Odpowiedź jest bardzo prosta: Od czasu do czasu używamy głośniki w wilgotnych miejscach i na nierównych terenach. W takich przypadkach wodoodporność i wytrzymałość nie są jedynymi kryteriami, którymi powinniśmy się kierować, kupując głośnik. Dla głośników stosowanych stacjonarnie w pomieszczeniach – szczególnie systemów wielokanałowych – te cechy nie są aż tak ważne, gdyż w większości salonów z pewnością jest sucho. Jednakże gdy chcemy odtwarzać muzykę przy basenie, na balkonie lub na tarasie, sprawa wygląda zupełnie inaczej: wodoszczelne i wytrzymałe głośniki są na wagę złota.

Dowiedz się, jak działają głośniki i jak powstaje dźwięk.

Na to musisz uważać podczas zakupu wodoszczelnych głośników

Głośnik posiada dosyć wrażliwą konstrukcję. Cewka drgająca, membrany, koszyk oraz gumowa otoczka są dostrojone do siebie z milimetrową dokładnością, a wewnątrz głośnika znajdują się elektroniczne komponenty. Dlatego też wstrząsy podczas transportu i konfiguracji mogą spowodować rozstrojenie głośnika, a w najgorszym wypadku nawet jego wyciszenie. Woda ma dokładnie takie samo działanie.

Do tego głośnik nie musi być na zewnątrz podczas silnej ulewy. Już poranna rosa unosząca się w ogrodzie po całonocnej imprezie może spowodować słyszalne uszkodzenia. Dlatego też głośniki, które są stosowane na świeżym powietrzu w różnych miejscach, powinny mieć następujące cechy:

 • Wytrzymałą obudowę wysokiej jakości, która chroni głośnik przed wstrząsami i uderzeniami
 • Komponenty zabezpieczające membranę głośnika (na przykład metalowa kratka)
 • Antypoślizgowy spód, zapewniający pewną pozycję głośnika na różnych powierzchniach
 • Otwór w obudowie do zawieszenia głośnika
 • Wodoodporną konstrukcję, zapewniającą ochronę przed bryzgami wody

Głośniki z rodziny ROCKSTER

ROCKSTER CROSS

ROCKSTER CROSS

1149,00 zł1649,00 zł
ROCKSTER

ROCKSTER

4149,00 zł4599,00 zł
Zestaw Stereo ROCKSTER AIR 2

Zestaw Stereo ROCKSTER AIR 2

5499,00 zł6499,00 zł

IPX7 oraz inne stopnie ochrony dla wodoszczelnych głośników

Pojęcie „wodoszczelności”, może się znacznie różnić w zależności od pojedynczego przypadku. Podany stopień ochrony dostarcza jednak wiarygodnych informacji. Powinieneś zwrócić uwagę na to, aby Twój głośnik posiadał stopień ochrony, według którego jest on chroniony przed wilgocią.

Stopień ochrony jest podawany jako kod IP (International Protection) i składa się z dwóch cyfr – na przykład IP34. Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed kurzem, a druga – ochronę przed wodą. Jeśli jedna z tych informacji nie jest istotna, zamiast cyfry stawia się znak X. Te informacje opierają się na międzynarodowo znormalizowanych procedurach testowych.

Poniżej wymieniono stopnie ochrony, które zapewniają skuteczną ochronę przed wodą:

 • IPX5: Ochrona przed strumieniami wody ze wszystkich kierunków
 • IPX6: Ochrona przed silnym strumieniem wody
 • IPX7: Ochrona przed krótkotrwałego zanurzenia
 • IPX8: Ochrona przed długotrwałym zanurzeniem

Wskazówka: Czy Twoje głośniki są gotowe na śmigus-dyngus?

Wodoszczelne głośniki Bluetooth

Przenośne i wodoszczelne głośniki są często oferowane wraz z technologią Bluetooth. Dzięki temu standardowi transmisji możemy nawiązać bezprzewodowe połączenie pomiędzy zewnętrznym odtwarzaczem a głośnikiem. Zalety są oczywiste: nie trzeba podłączać kabli do źródła dźwięku – na przykład do smartfona – i głośników, co znacznie ułatwia konfigurację. Inne zalety technologii Bluetooth to szybkie parowanie i stabilna transmisja danych na odległość aż do 10 metrów. Ponadto transmisja ta wymaga niewielkiego zużycia energii.

Jednakże jakość dźwięku może ucierpieć podczas działania Bluetooth, ponieważ aby zmniejszyć ilość danych, pliki audio są kodowane zgodnie z profilem Bluetooth A2DP. Podczas tego kodowania informacje o źródle pliku zostają utracone, co może mieć negatywny wpływ na jakość dźwięku.  Ulepszeniem jest technologia Bluetooth aptX, dzięki któremu plik audio mogą być przesyłane niemal bez utraty danych. Standard ten może być jednak stosowany, gdy jest on obsługiwany zarówno przez nadajnik, jak i odbiornik.

ROCKSTER nad jeziorem

Głośnik ROCKSTER GO 2 radzi sobie nawet w wilgotnych warunkach, a dzięki certyfikatowi IP67 jest on wodoszczelny.
 • ROCKSTER GO 2: najmniejszy głośnik z rodziny ROCKSTER, a mimo to najmocniejszy ze wszystkich: dzięki stopniu ochrony IP67 ROCKSTER GO 2 wytrzyma nawet zanurzenie pod wodą. Ponadto głośnik ten posiada niezwykle wytrzymałą obudowę. Potężny system stereo z technologią Dynamore gwarantuje potężny i wypełniający całe pomieszczenie dźwięk. Jednakże ten głośnik zachwyca nie tylko swoim dźwiękiem: jego bateria zapewnia czas odtwarzania aż do 28 godzin, Bluetooth aptX gwarantuje prawie bezstratny streaming muzyki. Dodatkowo w głośniku są zintegrowane zarówno funkcja systemu głośnomówiącego, jak i karta dźwiękowa, umożliwiająca podłączenie głośnika do komputera i laptopa.
 • ROCKSTER CROSS: Głośnik CROSS jest o 2,4 kg cięższy niż głośnik GO. Jest on również odporny na działanie wody dzięki certyfikatowi IPX5. Ponadto wytrzymała i grubościenna obudowa chroni głośnik przed wstrząsami oraz uderzeniami. System stereo składa się z dwóch głośników wysokotonowych oraz subwoofera i odtwarza potężne brzmienie również na świeżym powietrzu. Również w tym głośniku znajduje się technologia Bluetooth aptX. Dodatkowo głośnik ROCKSTER CROSS otrzymał specjalne funkcje: z głośnikiem mogą być sparowane dwa smartfony jednocześnie, a zintegrowana funkcja systemu głośnomówiącego umożliwia rozmowy przez Facetime i Skype.
 • ▶ Inne głośniki Bluetooth znajdziesz w naszym cyfrowym poradniku.

Inne głośniki Bluetooth marki Teufel

ULTIMA 25 ACTIVE

ULTIMA 25 ACTIVE

2299,00 zł2599,00 złW różnych kolorach
MOTIV® GO

MOTIV® GO

829,00 zł1149,00 złW różnych kolorach
MOTIV® HOME

MOTIV® HOME

2099,00 zł2599,00 złW różnych kolorach

Najważniejsze fakty dotyczące głośników wodoszczelnych:

 • Wodoszczelne głośniki przetrwają kontakt z bryzgami wodnymi i wilgocią bez żadnego szwanku.
 • (Krótkotrwałe) zanurzenie pod wodą przetrwają tylko głośniki z certyfikatem IPX7 lub większym stopniem ochrony.
 • Ważnymi cechami głośników wodoszczelnych to ochrona membrany głośnika, obudowa odporna na uderzenia i wstrząsy oraz stabilna i pewna pozycja na każdej powierzchni.

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.