Bezprzewodowe słuchanie muzyki w jakości płyty CD dzięki Bluetooth® aptX®

Być może natknąłeś się już na kodek Bluetooth® aptX® podczas przeglądania naszego sklepu internetowego. Rzeczywiście, ten kodek staje się coraz bardziej popularny. Każdy, kto używa urządzeń audio ze standardem aptX, zwiększa jakość dźwięku transmitowanego przez Bluetooth. W tym artykule wyjaśniamy, co sprawia, że ta technologia jest tak wyjątkowa i na co należy zwrócić uwagę, aby zastosować ją podczas bezprzewodowego słuchania muzyki.

Transmisja danych przez Bluetooth

Bluetooth już od wielu lat jest najważniejszym standardem łączności w streamingu audio. Połączenie między odbiornikiem (np. słuchawkami) a nadajnikiem (np. smartfonem) może być z łatwością nawiązane, a transmisja Bluetooth jest bardzo stabilna przy odległości do ok. 10 metrów (więcej z wersją Bluetooth 5). Standard ten staje się coraz ważniejszy, ponieważ na rynku jest dostępnych coraz więcej smartfonów  bez gniazda mini – jack, czyli bez gniazda słuchawkowego. Możnaby zatem rzec: Bluetooth to Bluetooth, nie ma już co ulepszać. To jednak nie jest takie proste.

Bluetooth i jakość dźwięku

Fani hi-fi od dawna unikają technologii Bluetooth i nawet w dzisiejszych czasach niektórzy są sceptyczni, jeśli chodzi o jakość dźwięku tego standardu bezprzewodowego. Powodem jest ograniczone pasmo przepustowe, które Bluetooth udostępnia dla streamingu audio. Jeśli nie jest ono wystarczające duże, pliki muzyczne muszą zostać skompresowane, a informacje audio zostają w tym procesie utracone.

Ponadto, profil audio A2DP Bluetooth kompresuje pliki audio, które są już skompresowane, takie jak MP3. W praktyce może to oznaczać odcięcie wysokich i niskich tonów. I właśnie w tym może pomóc kodek Bluetooth aptX.

Jakie zalety ma Bluetooth® aptX®

Kodek aptX wykorzystuje bardziej efektywną metodę kompresji danych audio. Dzięki temu dostępne pasmo przepustowe jest lepiej wykorzystywane. Dla nerdów: używany proces nazywa się Adaptive Differential Pulse Code Modulation (ADPCM). Zresztą kodek aptX nie ma nic wspólnego z pasmem przepustowym Bluetooth, gdyż niezależnie od aptX pasmo z biegem czasu stale się zwiększało. Dlatego w zasadzie nie ma już powodu, nawet dla wymagających słuchaczy, aby wątpić w skuteczność technologii Bluetooth.

Bluetooth aptX
Bluetooth aptX

Warunkiem dla streamingu aptX jest to, aby zarówno urządzenie odtwarzające, jak i nadajnik obsługiwały kodek Bluetooth aptX. Taką funkcję można rozpoznać m.in. po etykiecie „aptX” na urządzeniu. Kodek obsługuje kompresję i transmisję popularnych formatów audio, takich jak MP3 oraz format wysokiej rozdzielczości FLAC. Znana procedura z początkowego parowania i faktycznego ustawienia połączenia Bluetooth pozostaje taka sama.

Tylna część głośnika Bluetooth ROCKSTER AIR z logo aptX oznaczonym na czerwono
Tył głośnika ROCKSTER AIR z logo aptX

aptX, aptX HD i wiele więcej

Producent chipów Qualcomm jest obecnie właścicielem kodeka aptX i sprzedaje licencje na cztery różne kodeki aptX. Oprócz standardowej wersji jest jeszcze kodek aptX HD, dzięki któremu można osiągnąć streaming Bluetooth z jakością dźwięku plików audio o wysokiej rozdzielczości.

Te produkty Teufel obsługują Bluetooth z aptX

TypCzęstotliwość i rozdzielczośćZaleta
aptX48 kHz / 16 Bitosiąga prawie jakość CD
aptX HD48 kHz / 24 Bitprawie nie do odróżnienia od plików o wysokiej rozdzielczości
aptX Low Latencyn/aNadaje się do interaktywnych aplikacji, takich jak gry dzięki niewielkim opóźnieniom.
aptX Adaptiven/aW zależności od zastosowania, koncentracja na jakości dźwięku lub niewielkim czasie opóźnienia

Urządzenia Teufel z aptX

Bluetooth Lautsprecher Rockster Cross auf Fahrrad
Głośnik Rockster Cross zapewnia najlepszy dźwięk w podróży dzięki kodekowi aptX
  • ROCKSTER CROSS – w podróży z dźwiękiem hi-fi – ROCKSTER CROSS to wytrzymały, łatwy w transporcie i jednocześnie mocny głośnik Bluetooth. Zawiera on nie tylko zintegrowany system stereo, ale także masywny subwoofer. Dzięki wydajnej baterii i czasowi odtwarzania aż do 16 godzin CROSS to także prawdziwy długodystansowiec.
  • TEUFEL AIRY – tylko to, co najlepsze dla uszu – te nauszne słuchawki Bluetooth łączą w sobie wygodę, jakość dźwięku i styl. Wbudowany przetwornik wysokiej klasy z magnesem neodymowym zapewnia dynamiczny i zróżnicowany dźwięk. Pałąk i nauszniki wykonane są z wysokiej jakości materiałów. A ponieważ nie będziesz chciał ich zdjąć, zwiększyliśmy maksymalny czas odtwarzania do 30 godzin.
  • Przegląd głośnikówsłuchawek Bluetooth w naszym sklepie z rozpoznawalnym kodekiem aptX – logo z boku
  • Inne produkty Bluetooth oraz pomoc w znalezieniu odpowiedniego produktu audio znajdziesz w naszym Poradniku dźwiękowym.

Najważniejsze fakty dotyczące Bluetooth aptX

  • Bluetooth aptX umożliwia uzyskanie jakości dźwięku na poziomie płyty CD dzięki ulepszonej metodzie kompresji.
  • Zarówno odbiornik, jak i urządzenia odtwarzające muszą być kompatybilne z kodekiem aptX.
  • Właścicielem aptX jest producent chipów Qualcomm.
  • Oprócz podstawowego kodeka istnieją również aptX HD, aptX Low Latency oraz aptX Adaptive.

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.