Teufel Motiv Go

Mikroprzygody: wyprawy na wyciągnięcie ręki

Opuszczenie własnej strefy komfortu i zrobienie czegoś, czego wcześniej nigdy nie robiliśmy: to nie tylko ekscytujące, ale jest to również skuteczna recepta na to, aby choć raz uciec od obowiązków życia codziennego. Po prostu zrelaksuj się, zanurz się w przyrodzie, podejmij nowe wyzwania. Czy to na urlopie, czy podczas zwykłego dnia: mikroprzygody są po prostu do tego idealne. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji krótkich wypraw przed drzwi Twojego domu, których jeszcze na pewno nie doświadczyłeś.

Czym jest mikroprzygoda?

Spędzenie czasu na łonie natury przez parę godzin lub parę dni i zrobienie czegoś dobrego dla siebie: To właśnie jest mikroprzygoda. Co dokładnie jest dla Ciebie czymś nowym i nadzwyczajnym, to oczywiście sprawa indywidualna. Prawie wszystko może stać się mikroprzygodą. Nie możemy tutaj mówić o nowym odkryciu, ale właśnie Alastair Humphreys był tym, który w 2014 roku stworzył pojęcię „Mikroprzygody” (ang. microadventure). I tak powstała nazwa dla poszukiwaczy aktywności po zakończeniu dnia pracy.

Noc pod gołym niebem

Karimata, śpiwór i widok na gwiazdy – niczego więcej nie potrzeba do spędzenia mikroprzygody, którą możesz zorganizować nawet w środku tygodnia i tym samym na krótką chwilę oderwać się od wszystkiego. A może preferujesz spędzenie nocy pod gołym niebem w hamaku? Zamontuj go po prostu stabilnie między dwoma solidnymi drzewami, połóż się wygodnie i wsłuchaj się w odgłosy natury.

Zwei Hängematten zwischen Bäumen am See bei Sonnenuntergang
W tak idyllicznych miejscach opłaca się zostać na noc.

Czy mogę tak po prostu spać gdziekolwiek na łonie natury?

Bardzo łatwo jest znaleźć miejsce do spania na łonie natury, jeśli Ty lub Twoi rodzice, przyjaciele czy też krewni posiadają ogród. Alternatywnie możesz zatroszczyć się również o miejsce kempingowe, ale musisz to zrobić z lekkim czasowym wyprzedzeniem, gdyż „dzikie biwakowanie” jest w Polsce niestety zabronione.

Skorzystaj z oficjalnych miejsc kempingowych i biwakowych

Alternatywnie możesz poszukać oficjalnych miejsc biwakowych i kempingowych dla Twojej mikroprzygody w Polsce, gdzie będziesz mógł legalnie przenocować i nadal korzystać z uroków przyrody. Poszukaj po prostu regionów lub województw, do których chciałbyś się wybrać: na przykład w Bory Tucholskie lub na Mazury: na tej stronie możesz znaleźć odpowiednie dla Ciebie miejsce.

Dla jeszcze większej porcji rozrwyki mamy dla Ciebie jeszcze jedną propozycję: w różnych miejscach istnieje możliwość spania na platformie między drzewami lub w domku na drzewie, śledzenia gwiazd przez koronę drzew i bycia bisko szumiących drzew.

Pasujące produkty Teufel

AIRY TRUE WIRELESS

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wykorzystaj swój zmysł orientacji: wędruj bez smartfona i GPS

Stale podążamy za regułami i ustalonymi ścieżkami. Nasze oczy są ciągle wpatrzone w smartfon i ślepo podążamy za głosem nawigacji „teraz skręć w lewo”. Wędrowanie bez smartfona i innych technicznych urządzeń może stać się ciekawym i orzeźwiającym doświadczeniem. Po prostu spróbuj: wyszukaj trasę wędrówki lub jakiś konkretny cel lub przybliżony kierunek. Zacznij swoją wędrówkę i dla jej urozmaicenia orientuj się po znakach ukrytych w naturze.

Rückenansicht einer Frau vor Bergkulisse
Spróbuj orientować się po znakach pojawiających się w przyrodzie i przyglądaj się im bardzo uważnie.

Tak powiedzie się orientacja w naturze

Ponieważ dużo łatwiej jest powiedzieć, niż to zrobić, przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym będziesz wiedział jak i po czym zorientować się w terenie:

 • Kompas jest oczywiście pomocny przy wyborze jendego z czterech kierunków świata.
 • Nawiguj i orientuj się korzystając z punktów orientacyjnych, takich jak rzeki, szczyty górskie, mosty i krawędzie lasów.
 • W oparciu o punkty orientacyjne, takie jak charakterystyczne drzewa, stare chaty, a nawet mrowiska możesz w drodze powrotnej sprawdzić, czy wybrałeś właściwą drogę.
 • Pocyzja słońca jest rówież ważnym wskaźnikiem dla obrania odpowiedniego kierunku. Pamiętaj jednak, o której porze roku wędrujesz – a nawet, w jakim miejscu na kuli ziemskiej, jeśli wyruszysz w zagraniczną mikroprzygodę.

Nie każda wskazówka jest pomocna

Istnieje jeszcze wiele rzekomych wskazówek, jak należy orientować się przebywając na łonie natury. Niektóre z nich mogłyby Cię jednak tylko zmylić. Na przykład:

 • Podobno porośnięta mchem strona pnia drzew jest skierowana na północ – w rzeczywistości jest to bardzo zróżnicowane, zwłaszcza w bardzo gęstych lasach, gdyż porost mchu zależy od wielu faktorów. W przypadku wolnostojących drzew porost mchu wskazuje zazwyczaj stronę nawietrzną.
 • Tak samo jak mech po północnej stronie, leżą również mrowiska rzekomo po południowej stronie drzewa. Rzeczywiście, te owady lubią ciepło i dlatego szukają sobie nasłonecznione miejsca. Ale które z nich jest szczególnie nasłonecznione, może się różnić. W gęsto zadrzewionym lesie dochodzi jeszcze jeden ważna kwestia: Czy możesz przyporządkować mrowisko do dokładnie jednego drzewa?
 • Jeśli masz wątpliwości, najlepiej idź cały czas prosto, a na pewno za jakiś czas pojawi się ulica … Jest to dobra rada, ale nie zawsze prowadzi ona do sukcesu. Każdy z nas ma dominującą nogę, przez co podczas długich podróży w nieunikniony sposób krążymy w kółko: przynajmniej wtedy, gdy nieświadomie nie podążamy prostą linią. W lesie można ustawić drzewa w jednym rzędzie i podążać wzdłuż tej linii, którą będziesz dalej szedł.

Rozpalanie ogniska bez zapalniczki i zapałek

Na początek małe ostrzeżenie: zanim rozpalisz ognisko, poszukaj miejsca, w którym można to zrobić i w którym jest to bezpieczne. Na przykład w (Twoim) ogrodzie w palenisku ogrodowym lub w kominku. W lesie jest to niedozwolone, a latem szczególnie niebezpieczne i nierozważne.

Miejsce znalezione, zatem zabieramy się do pracy. Zaplanuj trochę czasu, gdyż wzniecenie ognia bez zapalniczki i zapałek może trochę potrwać. Istnieje wiele możliwości wzniecenia ognia. Pierwszyk krokiem jest jednak zebranie odpowiedniej rozpałki.

Hände richten Holz am Lagerfeuer aus
Rozpalenie ogniska jest trudniejsze, niż się wydaje – przynajmniej wtedy, gdy zapalniczkę zostawimy w kieszeni lub w torbie.

Wszystko co musisz wiedzieć o idealnej rozpałce

Oprócz większych kawałków drewna do ogniska potrzebujesz również na samym początku bardzo suchego i łatwopalnego materiału. Jedna iskra powinna wystarczyć, aby podpalić taki materiał. Do tego nadają się idealnie na przykład sucha trawa, gazeta, zeskrobane wióry drzewne, pyłki ostu lub mniszka lekarskiego oraz kora brzozy. W każdym razie materiał powinien być bardzo suchy.

Wiele możliwości powstania iskry: tak rozpalisz ogień

Znalazłeś odpowiedni materiał, teraz potrzebujesz tylko jednej iskry – lub po prostu dużo ciepła. W ten sposób możesz rozpalić ogień:

 • Lupa lub butelka plastikowa z wodą skupia światło słoneczne. Skieruj wiązkę przez długi czas na jedno pojedyncze miejsce w suchej podpałce.
 • Poprzez pocieranie o krzemień lub krzesiwo sprawisz, że polecą iskry
 • Metoda MacGyvera: Użyj baterii i papierka od gumy do żucia do wzniecenia ognia. Powleczoną stronę papierka przyłóż do bieguna dodatniego i ujemnego – wcześniej przytnij papierek wąsko na środku lub lekko go zagnieć. Już chwilę po tym papier podpala się poprzez zwarcie na zwężeniu.
 • Dla surwiwalowych zawodowców w grę wchodzi tylko łuk ogniowy i dużo pocierania, aby przyzwoicie rozpalić ognisko. Ta metoda jest najbardziej czasochłonna – ale za to przynosi najwięcej satysfakcji, jeśli wszystko się powiedzie. Aby Ci się to udało, poniżej znajdziesz krótki filmik z instrukcją.

https://www.youtube.com/watch?v=rt4HZS-QUVE

Jeśli wszystko się udało, zasłużyłeś sobie na toast z Twoimi przyjaciółmi przy rozpalonym przez Ciebie ognisku.

Gwarantują odpowiednie brzmienie podczas Twojej mikroprzygody: przenośne głośniki Teufel

Głośnik MOTIV GO będzie Ci towarzyszył podczas każdej mikroprzygody
 • MOTIV GO: Ten przenośny głośnik Bluetooth jest wodoodporny zgodnie z normą IPX5 i dzięki temu może Ci towarzyszyć nawet wtedy, gdy chcesz spędzić noc pod gołym niebem.
 • ROCKSTER CROSS: Wytrzymały, praktyczny, głośny – ROCKSTER CROSS jest po prostu stworzonu do przygód na dworze. Czy to wielkie wyprawy, czy mikroprzygody: ten potężny system stereo z dwoma głośnikami wysokotonowymi, subwooferem i dwoma pasywnymi głośnikami gwarantuje odpowiedni nastrój w każdym miejscu.
 • ▶ Więcej przenośnych głośników znajdziesz w naszym sklepie internetowym

Inni towarzysze Twoich przygód na świeżym powietrzu

Zdjęcie 1: ©makenzie cooper. Źródło: Unsplash Zdjęcie 2: ©Holly Mandarich. Źródło: Unsplash Zdjęcie 3: ©Ian Keefe.Źródło: Unsplash

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.