Netflix Wohnzimmer Fuß

Nie tylko Polacy je polubili. Te polskie produkcje królowały na Netflix w innych krajach

Bijatyki w imię drużyny, gwiazdy rodzimej gangsterki i (nie tak) soft erotyczny romans to tylko początek – oto 7 polskich produkcji, które podbiły kino domowe zagranicznych widzów platformy Netflix.

Polskie produkcje na Netflix coraz głośniejsze na świecie

Wejście platformy Netflix na polski rynek spowodowało niemałą rewolucję. Nie tylko ułatwiło Polakom dostęp do ogromu zagranicznych produkcji, ale również otworzyło świat na to, co kręci się u nas. I okazało się, że świat to kupił!

Oto  tytuły, które długo królowały w międzynarodowych statystykach tej platformy.

Furioza

Furioza z 2021 r. to krew, pot i łzy przelane za ukochaną drużynę, zasady, przyjaciół i rodzinę. Wokół kibicowskiego dramatu obyczajowego w reżyserii Cypriana T. Olenckiego było głośno jeszcze sporo przed premierą. Kiedy bowiem ogłoszono obsadę, wśród polskiej widowni zawrzało – bo jak to, uroczy dziecięcy gwiazdor sprzed lat i jeden z ulubionych amantów ma zagrać agresywnego kibica? Mateuszowi Damięckiemu chyba jednak udało się przekonać do siebie niedowiarków, bo Furioza nie schodziła z TOP3 netflixowej listy najpopularniejszych filmów na świecie przez kilka ładnych tygodni. 

Jak pokochałam gangstera

Znacie ten dowcip?

– Mamo, chcę obejrzeć RocknRolla

– Mamy RocknRolla w domu

RocknRolla w domu: Jak pokochałam gangstera

Trudno nie zauważyć, że reżyser polskiej komedii sensacyjnej mocno inspirował się dynamiczno-nonszalanckim stylem Guy’a Richiego. Jak pokochałam gangstera to historia życia Nikodema “Nikosia” Skotarczaka, który trząsł gangsterskim półświatkiem w Polsce lat 70., 80. i 90.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Podobnie jak w przypadku Furiozy, wokół filmu Macieja Kawulskiego szumiało – tym razem nie chodziło jednak o obsadę, lecz o wybór głównego bohatera. Wiele osób bezpośrednio lub pośrednio pokrzywdzonych przez Nikosia i jego ludzi wyraziła głośne oburzenie w związku ze sposobem przedstawienia gangstera w filmie. Ci, którzy mieli z nim styczność, twierdzą, że prawdziwy Skotarczak w niczym nie przypominał sympatycznego Nikosia w interpretacji Tomasza Włosoka, a twórcy filmu nie powinni tworzyć laurki przestępcy, ponieważ jest to gloryfikacja przemocy wobec bezbronnych.

365 dni

O filmie 365 dni trudno cokolwiek napisać. Spróbujmy zatem tak: piękna i naiwna słowiańska kobieta, równie piękny i niebezpieczny latynoski mężczyzna, syndrom sztokholmski pod płaszczykiem miłości, zagrożenie życia i bardzo, ale to bardzo dużo sytuacji typu ciało z ciałem.. w przeróżnych pozycjach, okolicznościach i stanach emocjonalnych. Jedno jest pewne: nie chcesz oglądać tego z babcią.

Może to fabuła według prozy Blanki Lipińskiej, może uroda odtwórców głównych ról, a może to ich wspólne roznegliżowane sceny – nikt nie wie co, ale coś sprawiło, że cały świat (łącznie z Kardashiankami!) rozgrzał się przy seansie tego filmu.

Za duży na bajki

Za duży na bajki to stare, dobre kino familijne w polskim wydaniu,  jednak na tyle uniwersalnym, że zachwycili się nim nie tylko polscy widzowie. Nie tylko urocza i momentami ściskająca za gardło fabuła podbiły serca publiczności. Tyle samo miejsca zajął w nich uroczy Waldi, wokół którego kręci się cała opowieść o pogoni za marzeniami i różnych formach miłości na kolejnych etapach życia.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Cały fanbase Waldka zapewne ucieszy się z tej wiadomości: właśnie trwają zdjęcia do drugiej części filmu! Jak w przypadku pierwowzoru na ekranie zobaczymy m.in. Andrzeja Grabowskiego i Karolinę Gruszkę.

Dzień matki

Mniej więcej w tym samym czasie na serwery Netflix trafiły dwa filmy o walecznych matkach: amerykańska Matka z Jennifer Lopez i polski Dzień Matki z Agnieszką Grochowską. Pierwszy z nich miał za sobą wielomilionową promocję we wszystkich możliwych mediach, a drugi pojawił się na Netflix bez większego teasowania. Jak to się rozwinęło?

Film z J.LO przeszedł bez większego echa, a polski thriller akcji w reżyserii Mateusza Rakowicza błyskawicznie podbił ekrany kina domowego widzów na całym świecie.

P.S. Jak ona się bije!

W lesie dziś nie zaśnie nikt

Polska raczej horrorem nie stoi, a jak już stoi… to często staje się pośmiewiskiem. Ten los nie spotkał jednak pierwszego rodzimego slashera, który zdobył uznanie użytkowników Netflix nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Wypchany wschodzącymi (Julia Wieniawa, Sebastian Dela, Wiktoria Gąsiewska) i dobrze znanymi (Michał Zbrojewicz, Piotr Cyrwus, Olaf Lubaszenko) gwiazdami film Bartosza M. Kowalskiego wylał morze krwi na ekranach kina domowego na całym świecie, utrzymując się na topowej liście Netflix przez długie tygodnie.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Ciekawostka: Wszystkie wymienione wyżej filmy są dostępne w systemie Dolby Atmos.

Kino domowe w jakości Dolby Atmos

  • System 6 THX AVR dla Dolby Atmos “5.2.4-Set”: Ten optymalnie wyposażony i gotowy do gry zestaw nie pozostawia nic więcej do życzenia. Odkryj prawdziwy i porywający dźwięk 3D z mocnym i ziemistym basem i korzystaj z wielu możliwości streamingowych.

Zdjęcie tytułowe: Mollie Sivaram. Źródło: Unsplash. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.