Dzięki nim Polacy wracają do czytania. 7 topowych adaptacji polskich książek

Filmy i seriale zawsze kształtowały popkulturę, a w ostatnich latach widać to szczególnie mocno. Nawet w Polsce – kraju, w którym jeszcze niedawno statystyki dotyczące czytania książek były porażająco niskie,  widzowie zaczęli coraz chętniej sięgają po książki, które były inspiracją dla ich ulubionych produkcji. Oto 7 adaptacji, które najchętniej wrzucamy na kino domowe.

Filip / Netflix

Pełnometrażowy Filip w reżyserii Michała Kwiecińskiego (m.in. Jutro idziemy do kina, Statyści) to bijąca rekordy popularności adaptacja tak samo zatytułowanej powieści Leopolda Tyrmanda. 

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Choć niektórzy nazywają produkcję „polskimi Bękartami Wojny”, Filip raczej nie ma zbyt wiele wspólnego filmem Tarantino. Nie można za to odmówić mu pięknej scenografii, świetnych zdjęć i odwagi w podejściu do trudnego tematu drugiej wojny światowej w nowy dla polskiego kina sposób. W roli tytułowej Eryk Kulm Jr., a na ekranie towarzyszą mu m.in. Robert Więckiewicz i coraz częściej pojawiająca się w rodzimych produkcjach Sandra Drzymalska.

Warszawianka / SkyShowtime

Jeszcze na długo przed premierą pierwszego odcinka o serialu w reżyserii Jacka Borcucha (m.in. Dług i S@motność w sieci) i według scenariusza Jakuba Żulczyka mówiła cała serialo- i książkolubna Polska. 

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Chociaż ci, którzy znali już książkę Czułość Piotra Fiedlera, zapowiadali „polskie Californication”, produkcja okazała się dużo mniej komediowa, a znacznie bardziej sentymentalna, czasami nawet brutalna. Wcielający się w Czułego Borys Szyc mistrzowsko prowadzi widzów po mrocznych aspektach nocnego życia warszawskiej śmietanki – mimo, że po drodze nieco się zatacza.

Ślepnąc od świateł / HBOMax

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Znowu Żulczyk – tym razem w roli autora książki źródłowej, jak i współtwórcy serialu. Razem z Krzysztofem Skoniecznym (m.in. Yuma, Hardkor Disko) stworzyli serial podążający za losami  dilera Kuby (raper Kamil Nożyński), który każdej nocy przemierza Warszawę, by dostarczyć „zakupy” barwnemu wachlarzowi spragnionych osobowości. Przyzwoite auto, piękna ukochana i zadowalające zarobki – życie Kuby mogło być niemal idealne. 

Mogło, ale los w postaci świeżo wypuszczonego zza kratek oldschoolowego gangstera chciał inaczej. I to właśnie Dario (fenomenalny Jan Frycz) okazał się najbardziej elektryzującym bohaterem Ślepnąc od świateł – warto obejrzeć, chociażby dla tej roli.

Żmijowisko / Canal+

Żmijowisko na podstawie identycznie zatytułowanej powieści Wojciecha Chmielarza to serial kryminalny w reżyserii Łukasza Palkowskiego (m.in. Bogowie, Rezerwat), którego akcja toczy się na pięknych Mazurach. 

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Kompletne odludzie, morze alkoholu, grupka przyjaciół z dziećmi i tajemnice, które dusili w sobie latami – co może pójść nie tak? Kiedy po imprezie okazuje się, że brakuje nastoletniej córki jednej z par, równolegle z policją letnicy rozpoczynają swoje śledztwo. Szybko zaczynają podejrzewać siebie nawzajem, a im dalej w (mazurski) las, tym mroczniej…

Król / Canal+

Adaptacja prozy Szczepana Twardocha w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego (m.in. Wataha, Ostatnia Rodzina) to jedna z najlepiej ocenianych polskich produkcji telewizyjnych. 

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Przewodnikiem po nostalgiczno-brutalnym krajobrazie szemranych ulic Warszawy lat 30. jest Jakub Szapiro (Michał Żurawski) – bokser, cwaniaczek i członek socjalistycznego gangu Kuma Kaplicy (Arkadiusz Jakubik). Człowiek, który wypiera się swoich korzeni i tradycji dla „większej idei” – lecz czy ona okaże się tego warta?

Chyłka / Player.pl

Istnieje teoria, że Remigiusz Mróz jest cyborgiem… i wcale nas to nie dziwi. Bo który człowiek z krwi i kości byłby w stanie napisać 56 książek w 10 lat? 

Vimeo

By loading the video, you agree to Vimeo’s privacy policy.
Learn more

Load video

Bohaterką aż 17 z ich jest Joanna Chyłka – zdolna, odważna i bezkompromisowa prawniczka, która niemal codziennie musi mierzyć się z przebiegłością, chciwością i okrucieństwem. W 5-sezonowej adaptacji jej rolę zagrała Magdalena Cielecka, a na ekranie towarzyszą jej m.in. Katarzyna Warnke, Jacek Koman i Michał Żurawski. Za kamerą stanęli wspomniany wcześniej Łukasz Pałkowski oraz Marek Wróbel (m.in. Behawiorysta, Wotum).

Emigracja XD / Canal+

Serial Emigracja XD w reżyserii Łukasza Kośmickiego (Ukryta gra) to adaptacja bestsellerowej książki najbardziej tajemniczej persony polskiego internetu – jej autor, Malcolm XD, nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Częściowo zabawna, częściowo słodko-gorzka opowieść podąża za dwoma młodymi chłopakami z małego miasteczka bez perspektyw, którzy wyruszają do Londynu w pogoni za lepszym życiem. Nie podejrzewają jednak, jak trudno się tam dostać – zwłaszcza przez Polskę, która okazuje się pełna niespodziewanych atrakcji i dzikich pokus. Czy w ogóle tam dotrą? 

Kino domowe w jakości Dolby Atmos

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.