Sztuczna inteligencja komponuje muzykę i wskrzesza zmarłe gwiazdy

Projekt “Lost Tapes of the 27 Club” po raz kolejny podkreślił znaczenie sztucznej inteligencji (AI) w sektorze audio. Z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy: Inteligentne narzędzia do komponowania i miksowania muzyki od dawna są zakotwiczone w masowo produkowanym oprogramowaniu. W tym artykule zebraliśmy to, co wiadomo na ten temat.

Nowe piosenki Nirvany? Dzięki sztucznej inteligencji ma być to wiarygodne

Zupełnie nowy utwór Nirvany? Brzmi to wręcz nieprawdopodobnie, ale pewnej firmie z Toronto udało się ożywić pionierów grunge’u z pomocą sztucznej inteligencji i wygenerować nowy utwór Nirvany. “Over the Bridge” to nazwa firmy, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do reedycji muzyki zmarłych artystów. W ramach projektu przywrócono do życia nie tylko Kurta Cobaina, ale także innych członków legendarnego Club 27, w tym Amy Winehouse i Jimiego Hendrixa. Wykorzystano narzędzie AI Magenta Studio, oprogramowanie Open Source opracowane przez Google, które wykorzystuje uczenie maszynowe do analizy istniejących utworów, a następnie generowania nowych piosenek.

Jednak zwrócenie uwagi na znaczenie sztucznej inteligencji w muzyce nie było celem projektu. Zamiast tego twórcy chcieli podnieść świadomość na temat chorób psychicznych, zwłaszcza na scenie muzycznej. “Depresja członków Club 27 jest romantyzowana” – to krytyka płynąca od firmy “Over the Bridge”.

Sztuczna inteligencja w dziedzinie audio: oto jak ważna jest ta technologia dla produkcji muzycznej

Komponowanie nowych piosenek z wykorzystaniem głosów zmarłych piosenkarzy to jedno. Jednak sztuczna inteligencja od dawna jest wypróbowanym i przetestowanym narzędziem w muzyce i jest wykorzystywana głównie w dziedzinie produkcji komputerowej. Wiele bezpłatnie dostępnych aplikacji audio wykorzystuje sztuczną inteligencję do programowania muzyki za naciśnięciem jednego przycisku, ulepszania dźwięku za pomocą sztucznej inteligencji lub po prostu generowania określonych dźwięków.

Najlepszym tego przykładem jest narzędzie Cubase AI. Posiada ono inteligentne funkcje, które sprawiają, że nagrywanie, edytowanie i miksowanie własnej muzyki jest niezwykle proste. Narzędzia do komponowania zapewniają cenną inspirację i wsparcie podczas produkcji. W zestawie znajduje się również edytor klawiszy, perkusji i sampli, instrumenty wirtualne, różne narzędzia AudioWarp oraz szeroka gama efektów studyjnych. Cubase AI stanowi zatem dobre wprowadzenie do świata komponowania i produkcji.

Projekt Google MusicLM również dowodzi, że technologia audio AI otwiera wiele nowych możliwości. Tutaj muzyka jest również generowana przy użyciu uczenia maszynowego, a mianowicie na podstawie wcześniej wprowadzonego tekstu. Poniższy film na kanale YoTube pokazuje kolejne interesujące możliwości zastosowania:

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Sztuczna inteligencja jest obecnie zaangażowana nawet w remiksowanie starszej muzyki. Na przykład Giles Martin, który jest odpowiedzialny za remiksy stereo różnych albumów Beatlesów, donosi, że był w stanie oddzielić oryginalne ścieżki audio albumu Revolver, a następnie zremiksować je za pomocą sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja może być również wykorzystywana do remasteringu.

Generowanie kompletnych utworów przy użyciu sztucznej inteligencji? Żaden problem!

Mimo że sztuczna inteligencja od dawna jest zakotwiczona w wielu narzędziach cyfrowych, wciąż istnieje duży potencjał, który można wykorzystać. Dwaj Amerykanie Isaac Tham i Matthew Kim, obaj studiujący na Uniwersytecie Pensylwani, chcieli dowiedzieć się, jaką rolę sztuczna inteligencja może odegrać w nowych kompozycjach i rozpoczęli ekscytujący projekt, w którym narzędzia cyfrowe nie tylko działałyby jako pomoc, ale także generowałyby kompletne utwory muzyczne – wyłącznie za pomocą głębokiego uczenia się.

Dwaj studenci wykorzystali 20 000 próbek MIDI z Lakh MIDI Dataset (LMD), często używanego zestawu danych do cyfrowego generowania muzyki. Aby stworzyć harmonijną kompozycję, wykorzystali rekurencyjne sieci neuronowe (RNN). Metoda ta polega na sformułowaniu problemu przewidywania dla następnej nuty. Istniejący zestaw danych jest następnie analizowany w celu znalezienia nuty, która brzmi spójnie w stosunku do poprzednich nut.

Chcesz samodzielnie tworzyć nową muzykę z pomocą sztucznej inteligencji? Aplikacja taka jak SONGEN – AI Music Generator umożliwia programowanie własnych utworów za pomocą smartfona – niezależnie od preferowanego gatunku. Dostępne są również narzędzia do edycji i miksowania.

Mann sitzt an einem Keyboard vor zwei PC-Bildschirmen
Narzędzia AI są szczególnie przydatne w produkcji muzyki.

Inteligentne narzędzia dla DJ-ów: Idealne dla początkujących

Sztuczna inteligencja już teraz odgrywa ważną rolę nie tylko w dziedzinie produkcji i komponowania muzyki. Oprogramowanie dla DJ-ów również w coraz większym stopniu opiera się na uczeniu maszynowym, oferując zupełnie nowe możliwości. Funkcje wspierane przez sztuczną inteligencję nie są już rzadkością, zwłaszcza w korektorach. Odpowiednie narzędzia są w stanie automatycznie analizować sygnały audio i obliczać, w jaki sposób dźwięk może być zrównoważony w najlepszy możliwy sposób. Ponadto funkcje AI mogą być również wykorzystywane do tworzenia znacznie płynniejszych przejść. Wszystkie te zalety znacznie ułatwiają pracę DJ-ów, niezależnie od tego, czy jest to dźwięk techno, house, hip-hopu czy jakikolwiek inny gatunek.

Jeśli chcesz samodzielnie wypróbować wirtualne miksery na następnej imprezie, polecamy aplikację Mixonset. Aplikacja automatycznie generuje playlisty Spotify, których utwory są idealnie zsynchronizowane pod względem rytmu i nastroju. Zapewnia również odpowiednie wypełnienia pomiędzy poszczególnymi utworami.

Z kolei zaawansowani użytkownicy powinni zainteresować się djay Pro AI. Dzięki tej aplikacji (na iPhone’a, iPada i Maca) można w czasie rzeczywistym izolować od siebie wokale, instrumenty i beaty oraz błyskawicznie tworzyć remiksy. Jest to możliwe dzięki innowacyjnej technologii NEURAL MIX™ AI. Następnie możesz dodać szeroką gamę efektów do poszczególnych ścieżek lub włączyć różne sample.

Wskazówka: Sprawdź również, jak stworzyć swoje pierwsze miksy

Wysokiej jakości sprzęt dla ambitnych DJ-ów i producentów

Potrzebujesz odpowiedniego sprzętu do miksowania? Teufel oferuje wyselekcjonowane produkty partnerów zapewniające wysokie standardy jakości. Produkty Pioneer doskonale uzupełniają głośniki i słuchawki Teufel. Praktyczne akcesoria K&M pomogą Ci skoncentrować się na tym, co najważniejsze: muzyce.

Produktbild Pioneer DJ DJM-250MK2
Przenieś swoją muzykę na nowy poziom: mikser DJ firmy Pioneer

Pioneer DJ DJM-250MK2: 2-kanałowy mikser DJ umożliwia łatwe i profesjonalne miksowanie i skreczowanie. Intuicyjny układ wzorowany jest na większych mikserach. Karta dźwiękowa jest zintegrowana w celu podłączenia do komputera, dzięki czemu można bezpośrednio nagrywać swoje utwory.

▶ Aby mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu podczas sesji DJ-skich, polecamy również akcesoria DJ-skie firmy K&M, na przykład stolik DJ-ski, pasującą boczną podstawkę na laptopa i uchwyt na słuchawki.

▶ Odkryj cały sprzęt DJ-ski dostępny w sklepie Teufel.

Podsumowanie: Sztuczna inteligencja odgrywa ważną rolę w sektorze audio

  • Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w różnych formach do produkcji i komponowania muzyki.
  • Wykorzystywane są tu zasady uczenia maszynowego i głębokiego uczenia.
  • Z pomocą inteligentnego oprogramowania i narzędzi DJ-skich, Ty również możesz wykorzystać nowe możliwości.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.