Ustawienia korektora dla optymalnego obrazu dźwiękowego

Za pomocą equalizera, także znanego jako korektora dźwięku, możesz dostosować dźwięk do własnych preferencji lub do konkretnej akustyki pomieszczenia. Funkcje korektora różnią się w zależności od typu urządzenia i producenta. Korektory są dostępne jako stałe regulatory lub jako regulatory oparte na aplikacji i oprogramowaniu. W tym artykule opisujemy ich rolę dla obrazu dźwiękowego oraz wyjaśniamy, jak możesz odpowiednio ustawić korektor.

Lepszy dźwięk za jednym przyciskiem?

W większości wzmacniaczy stereo jest już zintegrowana jedna lub więcej opcji regulacji dźwięku.

Różnorodność tych opcji zależy od producenta i konstrukcji produktu. Kontrowersje budzi rozpowszechniony w szczególnie niedrogich urządzeniach przycisk „Loudness” (głośność). Jeśli ta funkcja zostanie włączona, tony wysokie, a zwłaszcza basy, zostaną znacznie podkreślone. To, co wydaje się poprawiać brzmienie kiepskich plików mp3 z dużą kompresją, jest odrzucane przez wielu purystów dźwiękowych, ponieważ (dobre) oryginalne nagrania są mocno zmodyfikowane.

Coroczny Dynamic Range Day poświęcony jest temu tematowi już od kilku lat i walczy z takimi zniekształceniami dźwięku w samozwańczej „Loudness War”.Inne popularne i, w porównaniu z przyciskiem “Loudness”, sensowne funkcje lub elementy sterujące, to:

 • Treble (tony wysokie): Tutaj możesz podkreślić lub obniżyć wysokie częstotliwości dźwięku.
 • Mindrange: Podkreślanie lub obniżanie średnich częstotliwości.
 • Bass: Ta regulacja dźwięku pozwala na wzmocnienie lub tłumienie niskich częstotliwości.
 • Balance: Możliwość podkreślenia odtwarzania dźwięku z lewej lub prawej strony.
Korektor w aplikacji Teufel Raumfeld

Rzadko używane: zewnętrzne korektory

W sektorze Hi-Fi – a jeszcze częściej w technice nagrywania – stosowane są również oddzielne, zewnętrzne korektory. Umożliwiają one regulację zakresu częstotliwości w znacznie dokładniejszy sposób niż tylko za pomocą powyżej dosyć powierzchownie wyjaśnionych funkcji. Zakres częstotliwości jest podzielony na pasma częstotliwości, które można zwiększyć lub zmniejszyć. Szeroko rozpowszechnione są korektory z siedmioma lub dziesięcioma pasmami częstotliwości.

Studio Equalizer
Korektor studyjny

Jednak zewnętrzne korektory występują stosunkowo rzadko w sprzęcie stereo, ponieważ w dobrze dopasowanym i dostrojonym systemie duże ingerencje w paśmie częstotliwości są zwykle zbędne.

Zewnętrzny korektor można podłączyć do wzmacniacza stereofonicznego – jeśli jest dostępny – poprzez wyjście Tape-Out (tzw. sterowanie pasmem tylnym). W przypadku oddzielnego przedwzmacniacza i wzmacniacza końcowego, często istnieje możliwość podłączenia i regulacji korektora.

Systemy stereo zapewniające mocny dźwięk hi-fi

THEATER 500 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 20 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Dla uzyskania najlepszego obrazu dźwiękowego: dopasowanie akustyki pomieszczenia i ustawień sprzętu

Głośniki są zaprojektowane w warunkach uprzednio zdefiniowanej, przypuszczalnej akustyki pomieszczenia, ponieważ nie każdy aspekt w pomieszczeniu może być brany pod uwagę. W rezultacie nawet dobrze dopasowane głośniki w salonie w domu mogą brzmieć inaczej niż oczekiwano. W szczególności pozycja słuchacza, odległości i meble, które mają wpływ na odbijanie fal dźwiękowych, zmieniają wrażenia dźwiękowe. 

Ogólnie rzecz biorąc, wrażenia słuchowe są subiektywne! Jeśli więc uważasz, że dźwięk jest zbyt wyważony, może to zależeć od Twojego osobistego gustu. Warto więc spróbować odpowiednio ustawić sygnał audio za pomocą korektora.

Możesz oczywiście dostosować korektor do swoich osobistych preferencji. Niektóre systemy cyfrowe lub te oparte na oprogramowaniu oferują fabryczne ustawienia pasma częstotliwości (“Presets“), dostosowane do konkretnych gatunków muzycznych.

Equalizer Teufel CAGE
Korrektor programowy w Teufel CAGE

W jakim stopniu te słupki trafią w Twój gust, zależy od indywidualnego przypadku. Częstymi i typowymi dla danego gatunku muzycznego ustawieniami korektora są:

 • Hip-hop i Pop: Ze względu na dużą ilość basu występującą w piosenkach często zaleca się uwydatnienie ich na krzywej częstotliwości.
 • Jazz: W tym przypadku najlepszym ustawieniem jest zrównoważenie pasma częstotliwości.
 • Rock and Metal: Tutaj zastosowanie ma reguła starej, dobrej „wanny” z uwydatnionymi dźwiękami wysokimi i niskimi oraz obniżonymi dźwiękami średnimi.
 • Klasyczne: Wiele fabrycznych ustawień krzywej częstotliwości podkreśla wysokie tony muzyki klasycznej.
Screenshots des Equalizer in der Spotify-App
Ustawienia fabryczne dla „Dance”, „Classical” i „Jazz” w korektorze aplikacji Spotify

Głośniki Teufel – wyważony dźwięk z indywidualną możliwością regulacji

Zdjęcie tylnej strony aktywnego głośnika Ultima 40
Regulacja basu i wysokich tonow (trebli) na tylnej stronie głośnika Ultima 40 Active

Tworząc nasze produkty zwracamy szczególną uwagę na to, aby pasmo przenoszenia było jak najbardziej liniowe, a tym samym, aby odtwarzany był wyważony dźwięk. Dzięki wielu kompletnym systemom stereo Teufel oraz Teufel Streaming masz również możliwość wyboru zestawu do Twoich osobistych preferencji muzycznych.

Ultima 40 Active: Te trójdrożne głośniki ze zintegrowanym wzmacniaczem stereo spełnią każde muzyczne życzenie. Jeśli chciałbyś coś poprawić, możesz to zrobić za pomocą regulatorów tonów wysokich i niskich oraz zmiennej częstotliwości zwrotnicy w podłączonym subwooferze.

CAGE: Teufel Audio Center oferuje różnorodne ustawienia dźwiękowe w zestawie słuchawkowym do gier CAGE, w tym dziesięciopasmowy korektor.

Świetny dźwięk w podróży: głośniki Bluetooth firmy Teufel

Ustawianie korektora: krótkie podsumowanie najważniejszych faktów

 • Korektory służą do regulacji głośności określonych częstotliwości.
 • Funkcje takie jak Balance, Treble i Bass można zwykle znaleźć we wzmacniaczach stereo.
 • Zewnętrzne korektory umożliwiają ustawienie zakresów częstotliwości dla określonych pasm częstotliwości.
 • Szczególnie korektory cyfrowe lub programowe oferują wiele charakterystycznych ustawień fabrycznych (Presets) dla danego gatunku muzycznego.

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.