Wszystko co musisz wiedzieć o głośnikach

Gdy fani i entuzjaści hi-fi rozmawiają między sobą o głośnikach, wiele osób z reguły szybko odpuszcza temat, gdyż rozmowa często schodzi na temat przetworników, czasu odtwarzania, zakresów częstotliwości, typów konstrukcji oraz innych faktorów. Ponadto istnieje wiele opinii na temat tego, jaki typ głośnika i jaka konfiguracja jest najlepsza dla danego zakresu częstotliwości. Jest to więc bardzo obszerny i skomplikowany temat. Mimo tego istnieją pewne fakty, którymi chcemy się z Tobą podzielić.

Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniego produktu, możesz także przejść do naszego cyfrowego poradnika dźwiękowego, który w mgnieniu oka pomoże Ci wybrać pasujące urządzenie.

Jak działa głośnik?

Podstawowym zadaniem głośnika jest przemiana prądu zmiennego w fale dźwiękowe. Odbywa się to poprzez wywoływanie drgań membrany za pomocą cewki i magnesu. Przepływający przez cewkę prąd zmienny magnetyzuje ją, dzięki czemu cewka jest przyciągana i odpychana przez wbudowany magnes. Częstotliwość przepływającego prądu zmiennego określa, jak szybko porusza się cewka i przymocowana do niej membrana. W ten sposób określana jest wysokość dźwięku, ponieważ membrana wprawia cząsteczki powietrza w ruch o odpowiedniej częstotliwości, tworząc fale dźwiękowe. Urządzenia, które zamieniają prąd zmienny w fale dźwiękowe, są nazywane przetwornikami dźwięku. Ta podstawowa zasada jest stosowana w różny sposób.

Przetwornik dźwiękowy w głośniku

Wśród przetworników dźwiękowych dominującymi konstrukcjami są kopułka, stożek i tuba. Kopułkę i stożek znajdziemy przede wszystkim w obszarze hi-fi i systemów kina domowego. Głośniki tubowe odgrywały wcześniej znaczącą rolę, dzisiaj są używane przede wszystkim w megafonach. W głośniku stożkowym (konos, z greckiego stożek) membrana ma kształt stożka. W głośniku kopułkowym natomiast brakuje stożka, dlatego drgania powietrza generuje membrana w kształcie kopuły. Głośniki kopułkowe mają z reguły znacznie mniejszą średnicę i emitują falę dźwiękową pod szerokim kątem. Są one stosowane przede wszystkim do wysokich częstotliwości. Z kolei drgania membrany w głośniku stożkowym są stosowane do wytwarzania średnich i niskich częstotliwości.

Różne konstrukcje przetwornika: specjaliści od różnych zakresów częstotliwości

Przedstawione typy konstrukcji przetworników dźwiękowych dla różnych zakresów częstotliwości są często ze sobą łączone i stosowane w tym samym głośniku. Mówimy wtedy o systemach dwudrożnych, trójdrożnych lub czterodrożnych, w których wbudowane są głośniki wysokotonowe, średniotonowe lub niskotonowe. W głośnikach stereo są one zintegrowane pionowo. Stosowane są także systemy współosiowe. W takim przypadku głośnik kopułkowy (głośnik wysokotonowy) jest zintegrowany w głośniku średniotonowym. Jest to możliwe dzięki jego znacznie mniejszej średnicy. Często spotykane są także subwoofery i soundbary. Subwoofer to w zasadzie specjalistyczny głośnik z przetwornikiem, który jest przeznaczony do niskich zakresów częstotliwości. Jeśli chodzi o soundbar, to w tym przypadku nie mamy jednej określonej konstrukcji. Jednakże z reguły w soundbarze wbudowanych jest wiele przetworników – tylko dla niskich zakresów częstotliwości i w zależności od preferencji potrzebny jest zewnętrzny subwoofer.

Co kryje się w konstrukcji głośnika?

Querschnitt eines Lautsprechers
Co kryje się wewnątrz głośnika?

Czy to duża kolumna podłogowa czy mały głośnik Bluetooth: co tak naprawdę kryje się wewnątrz konstrukcji głośnika?

 • Wspomniane już przetworniki tworzą fale dźwiękowe poprzez drgającą membranę.
 • Napięcie jest generowane przez magnesy w przetworniku, gdy tylko płynie prąd – czyli gdy włączymy muzykę. Te zmienne napięcia powodują drgania membrany, która jest połączona cewką z magnesem.
 • Membrana jest zawieszona na obudowie głośnika zwanej Chassis. To pojęcie często powoduje nieporozumienia: nie chodzi tutaj o całą obudowę głośnika, lecz tylko o nieruchome części przetwornika.
 • Zwrotnice podziału dzielą sygnały według zakresów częstotliwości, aby móc docelowo napędzać przetworniki.
 • W aktywnym głośniku dodatkowo wbudowany jest wzmacniacz, dzięki czemu zewnętrzne wzmacniacze są zbędne. Natomiast głośniki pasywne muszą być podłączone do zewnętrznego wzmacniacza lub amplitunera.

Szczególny magnes zapewnia elastyczną budowę głośnika

Teraz już wiesz, jaką funkcję pełni wbudowany magnes w przetworniku. W głośniku mogą się jednak znajdować różne rodzaje magnesów. Szczególnym i bardzo wydajnym magnesem jest magnes neodymowy. Mimo swoich rozmiarów wytwarza on bardzo silne pole magnetyczne, co umożliwia budowę mniejszych i lżejszych przetworników. Wprowadzenie magnesu neodymowego unieważniło bardzo długą i niepisaną zasadę w dziedzinie audio: wcześniej panowało przekonanie, że dobre głośniki muszą sporo ważyć. W dzisiejszych czasach także małe głośniki mogą produkować potężny dźwięk. Jednakże magnesy neodymowe muszą być dobrze chłodzone, ponieważ powyżej określonej temperatury tracą swoją magnetyczną siłę.

Kilka słów o tonach niskich

Subwoofery zazwyczaj odtwarzają dźwięki w zakresie częstotliwości od 30 do 150 Hz. Mimo tego mają one ogromny wpływ na obraz dźwiękowy. Bardzo niskie tony możemy nawet poczuć w naszym ciele i to właśnie one umożliwiają uzyskanie prawdziwego dźwięku przestrzennego. Jest to szczególnie ważne w obszarze systemów kina domowego. Ze względu na budowę subwooferów dzielimy je na dwa rodzaje: subwoofery z budową zamkniętą i subwooferami typu bass reflex z otworem. Otwór w konstrukcji subwoofera działa jak rezonator, który wzmacnia odtwarzanie basów. Źle dostrojone subwoofery lub te o złej jakości mogą także negatywnie wpływać na dźwięk systemu audio, gdyż powstają niechciane refleksje i buczenie. Rozwiązaniem jest drugi subwoofer.

A propos niskich tonów: Zobacz juz teraz głośnik BOOMSTER AC/DC Edition z okazji 50-lecia zespołu!

Co potrafi pojedynczy głośnik?

Istnieją głośniki, które niemal w całości pokrywają zakres częstotliwości słyszalnych dla człowieka. Jednakże wśród audiofilów nie cieszą się one dobrą opinią. Najczęściej takie głośniki szerokopasmowe są stosowane w telewizorach i komputerach i produkują dźwięk o bardzo słabej jakości.

Niemniej jednak na przestrzeni ostatnich lat głośniki typu All-in-One zostały znacznie ulepszone i znajdują coraz to większe grono zwolenników. Również małe głośniki potrafią odtwarzać potężny dźwięk o dobrej jakości, a wczasach przenośnych urządzeń są one mile widzianym rozwiązaniem, gdy chcemy odtwarzać dźwięk w każdym miejscu i o każdej porze. Tak zwane głośniki przenośne są z reguły bezprzewodowe i sterowane za pomocą Bluetooth. Ponadto ich obsługa jest bardzo wygodna, a w swojej niewielkiej obudowie łączą wiele przetworników, a nawet całe systemy trójdrożne.

Głośniki przenośne firmy Teufel

MOTIV® GO

MOTIV® GO

829,00 zł1149,00 złW różnych kolorach
ROCKSTER GO 2

ROCKSTER GO 2

599,00 zł689,00 złW różnych kolorach
BOOMSTER GO

BOOMSTER GO

369,00 zł449,00 złW różnych kolorach

Funkcje i cechy głośników

Podstawowe działanie głośnika zostało już wyjaśnione. Tworzenie dźwięku odbywa się w taki sam sposób w każdym głośniku. Jednakże poszczególne głośniki bardzo się od siebie różnią. Zależy to nie tylko od tego, czy wybrałeś kompletny system 5.1, soundbar czy system stereo, lecz także od wielu różnych funkcji głośnika. Poniżej prezentujemy mały przegląd funkcji, które oferują nowoczesne głośniki. Być może niektóre pojęcia są Ci już znane:

 • Wodoszczelność: głośnik jest w pełni wodoszczelny, gdy posiada stopień odporności IPX7. Taki głośnik przetrwa krótkie zanurzenie pod wodą i jest odporny na bryzgi oraz zachlapania wodą.
 • Głośnik dipolowy: zazwyczaj głośnik promieniuje dźwięk w jednym kierunku. Jednakże głośniki dipolowe zawierają w swojej konstrukcji otwory z przodu i z tyłu. Stanowią one idealne uzupełnienie każdego systemu kina domowego.
 • THX: ten skrót, który pojawia się na różnych głośnikach marki Teufel, oznacza specjalna licencję. THX jest znakiem jakości, który został stworzony przez George’a Lucasa, aby zagwarantować perfekcyjny dźwięk filmowy.
 • Dolby: Za marką Dolby kryją się liczne technologie, które dbają o standardową jakość dźwięku w salach kinowych i systemach kina domowego.

Inne artykuły: Szukasz jeszcze więcej informacji lub wskazówek? W takim razie sprawdź, jak odpowiednio ustawić głośniki w domu lub jak ustawić głośniki pod odpowiednim kątem.

Szeroki wybór głośników w sklepie Teufel

Brzmi jak legenda: ULTIMA 40

Różne konstrukcje, innowacyjne funkcje, kombinacje głośników w całych systemach stereo: kto poszukuje dobrego dźwięku, znajdzie w naszym sklepie całą masę głośników. Przy wyborze odpowiedniego produktu z chęcią pomoże Ci nasz cyfrowy poradnik audio. Znajdziesz w nim między innymi takie skarby:

 • ULTIMA 40: Najpopularniejsze kolumny o bezkonkurencyjnym stosunku ceny do jakości produktu. Tak tworzy się legendy.
 • MUSICSTATION: Wszechstronny system odtwarza radio cyfrowe i FM, muzykę z internetu, płyt CD i portu USB zawsze i wszędzie.
 • CINEBAR DUETT “2.1-Set”: Ten zestaw oferuje więcej basu, więcej ciśnienia, więcej dźwięku. Wszystko inne pozostaje oczywiście bez zmian. Opcjonalnie dostępne głośniki EFFEKT umożliwiają także rozbudowanie zestawu do systemu o prawdziwym dźwięku surround.

Inne produkty marki Teufel

DEFINION 3 Surround Power Edition "5.1-Set"

DEFINION 3 Surround Power Edition "5.1-Set"

17949,00 zł19499,00 złW różnych kolorach
ULTIMA 40 Surround + Yamaha RX-V6A + BenQ W2710i "5.1-Set"

ULTIMA 40 Surround + Yamaha RX-V6A + BenQ W2710i "5.1-Set"

13799,00 zł16499,00 złW różnych kolorach
Zdjęcie 1: ©lamdogjunkie, licencja: CC BY 2.0, określone prawa zastrzeżone. Źródło: Flickr. Zdjęcie 3: Francis Barraud, His Master’s Voice. Public Domain. Źródło: Wikimedia Commons.

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.