Tak to idzie: Jak podłączyć prawidłowo subwoofer

W konwencjonalnych systemach kina domowego, ale również w większości soundbarów, subwoofer jest odpowiedzialny za bas. W odróżnieniu od satelitów, aktywny subwoofer nie jest połączony kablem głośnikowym, tylko kablem cinch (RCA) lub, w zależności od sprzętu, jest również sterowany bezprzewodowo, ponieważ w aktywnej konstrukcji sam wzmacnia swój sygnał. W tym artykule podsumowaliśmy jak prawidłowo podłączyć, skonfigurować i ustawić subwoofer.

Tutorial Teufel z Lisą w serwisie YouTube

W tym filmiku wyjaśniamy, do czego służy subwoofer i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego ustawiania. Ponadto Lisa wyjaśni Wam, jakiego kabla należy użyć i jak podłączyć subwoofer do amplitunera. Miłego oglądania!

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Czym dokładnie jest subwoofer?

Subwoofery są przeznaczone dla basu, czyli inaczej mówiąc dla dźwięków niskich częstotliwości. Gdy tylko częstotliwości spadną poniżej pewnego zakresu, są one przekazywane do subwoofera, a nie do pozostałych głośników. Limit ten różni się w zależności od konfiguracji systemu. Więcej na ten temat w rozdziale „Konfiguracja subwoofera” nieco później w tym artykule.

Subwoofery są stosunkowo młodym wynalazkiem. Ci, którzy byli świadkami rozkwitu hi-fi w latach osiemdziesiątych z pewnością mogą potwierdzić, że niezależne głośniki basowe były wtedy rzadkością. W latach dziewięćdziesiątych zmieniło się to dość szybko, co wynikało również z niższych kosztów produkcji. Jeśli chodzi o solidną jakość, niezależne subwoofery mają już przekonujące argumenty w niektórych obszarach zastosowań.

Wskazówka: Jak działa subwoofer typu down-firing?

Podłączanie aktywnych subwooferów do wzmacniacza lub soundbara

Jeśli używasz nowszego amplitunera AV lub soundbara, zwykle ma on co najmniej jedno tylne złącze dla subwooferów. Często jest on oznaczony jako “Sub out” i jest połączony kablem mono cinch (RCA).

Teufel Impaq 8000 Widok panelu tylnego z wyjściem Pre Out dla subwoofera

Sygnał subwoofera jest doprowadzany z tego jednokanałowego gniazda cinch (RCA) za pomocą monofonicznego przewodu cinch (RCA) bezpośrednio do subwoofera. Do podłączenia aktywnego subwoofera nie jest wymagane żadne dodatkowe okablowanie, poza obowiązkowym podłączeniem do prądu.

Tył subwoofera Teufel z wejściem RCA i własną regulacją głośności

Bezprzewodowe sterowanie aktywnymi subwooferami przez Bluetooth / fale radiowe

Aktualnym trendem jest bezprzewodowe połączenie systemu z subwooferem. Połączenie jest nawiązywane przez Bluetooth lub fale radiowe zamiast kabla. Korzyści są oczywiste: nie ma potrzeby stosowania kabla, który jest denerwujący dla niektórych osób lub niekorzystny pod względem umiejscowienia, ponieważ jest zbyt długi. Wstępna konfiguracja jest nieco bardziej skomplikowana, ale nie ma już ryzyka potknięcia się.

Subwoofer płaski T 4000 o częstotliwości odcięcia 35 Hz.
Subwoofer płaski T 4000 o częstotliwości odcięcia 35 Hz.

Soundbary z bezprzewodowymi subwooferami znajdziesz w naszym sklepie internetowym

Wyjątkek: Subwoofer pasywny

Subwoofery pasywne stały się w ostatnich latach niezwykle rzadkie na rynku i często są dostępne tylko jako komponent w niedrogich kompletnych systemach. Wzmacniacze, które wzmacniają sam kanał subwoofera, są w dzisiejszych czasach równie rzadkie. Głośniki niskotonowe pasywne podłączane są w zasadzie tak samo jak inne głośniki za pomocą dwukanałowego kabla głośnikowego. Jedną z zalet subwooferów pasywnych jest to, że nie ma potrzeby zasilania prądem.

 

PŁASKI SUBWOOFER T 4000 WIRELESS

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Prawidłowe ustawienie subwoofera

Po otrzymaniu nowego systemu surround kina domowego większość ludzi przechodzi od razu do instalacji i testowania. Powinien byś jednak chwilę poczekać i dokładnie się zastanowić, jak rozmieścić nowe głośniki, szczególnie subwoofer, abyś mógł z twojego kina domowego jeszcze więcej wydobyć.

Na co należy przy tym zwrócić uwagę, przedstawiamy w osobnym artykule na temat zakładania subwooferów: Wskazówki dotyczące idealnej pozycji.

Konfiguracja subwoofera – uzyskanie najlepszego dźwięku metodą próby

Jeśli subwoofer znalazł swoje miejsce i zostało nawiązane połączenie z systemem audio, ostatnim krokiem jest prawidłowe skonfigurowanie urządzenia. Aktualne amplitunery AV często oferują automatyczny program kalibracji, który automatycznie rozpoznaje podłączone głośniki i ich wydajność. Jeśli nie przeprowadzasz codziennie manualnej kalibracji, zalecamy jednorazowe uruchomienie programu automatycznego w celu dokonania podstawowej konfiguracji, a następnie, jeśli chcesz, dostosowanie dźwięku do własnych preferencji.

Ważnymi parametrami przy (manualnym) ustawianiu głośnika basowego jest częstotliwość zwrotnicy podziału i podstawowa głośność:

Określanie częstotliwości zwrotnicy do subwoofera

Częstotliwość podziału jest wartością ustawianą w amplitunerze AV, przy której wzmacniacz rozdziela sygnał na wysokie i niskie częstotliwości, a następnie przekazuje tą część sygnału do satelitów (wszystko powyżej częstotliwości granicznej) lub do subwoofera (wszystko poniżej tej częstotliwości). Aby nie było dziury częstotliwości, musi istnieć możliwość odtworzenia tej części tego sygnału z satelitów lub subwoofera. Wartość, którą należy określić, powinna więc wynikać z technicznie możliwego zakresu częstotliwości poszczególnych głośników. W tym celu przydatne jest zapoznanie się z danymi technicznymi satelitów i subwoofera w zakresie częstotliwości.

Jeśli możliwie nie chcesz zlokalizować subwoofera w ogólnym obrazie dźwięku, częstotliwość podziału rzadko przekracza 160 Hz. Wskazówką jest np. standard kina domowego THX o częstotliwości 80 Hz, pod warunkiem, że pozostałe głośniki satelitarne mogą również emitować tę częstotliwość. Częstotliwości podziału od 80 Hz do 140 Hz są najbardziej typowe, ponieważ głośniki centralne i tylne nie spadają poniżej tego zakresu częstotliwości ze względu na ich konstrukcję.

Wyjątek: głośnik podłogowy: Fokus filmowy vs. muzyczny

Optymalne odtwarzanie filmów i muzyki przy użyciu głośników podłogowych jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną uwzględnione szczególnie odpowiednie funkcje specjalne. Ze względu na różne opcje ustawień, wyniki dźwiękowe mogą być bardzo różne. Aktualne odbiorniki AV są wyposażone w mikrofony i odpowiednie programy. Jednak działają one nie zawsze precyzyjnie lub wyniki są zniekształcane przez inne czynniki podczas kalibracji. Dlatego też zaleca się przeprowadzenie kilku prób w celu zminimalizowania jakichkolwiek efektów akustycznych w pomieszczeniu.

Konfiguracja A

Jeżeli głośniki podłogowe pracują z ustawieniem “small”, możliwe jest ustawienie częstotliwości zwrotnicy na 100 Hz (“crossover frequency”).  Odpowiada to dolnej granicy częstotliwości odcięcia większości głośników centralnych i tylnych, co oznacza, że poszczególne komponenty dobrze ze sobą harmonizują. Jednak stromość filtra w odbiorniku nie zawsze jest wystarczająca, aby nagle obniżyć poziom basu dużych głośników podłogowych poniżej częstotliwości podziału.

Dlatego głośniki nie są całkowicie wyregulowane pomimo to nadal odtwarzają częstotliwości podziału poniżej 100 Hz (choć zredukowane). W ten sposób, subwoofer i głośnik podłogowy współdziałają w zakresie niskich częstotliwości. Daje to ładne rezultaty w przypadku filmów, ale może być mniej korzystne dla odtwarzania muzyki.

Pasmo przenoszenia subwoofera i głośnika podłogowego
Pasmo przenoszenia subwoofera i głośnika podłogowego nakładają się na siebie na średnich poziomach, co po zsumowaniu daje lekkie podbicie basu.

Konfiguracja B

Dzięki temu ustawieniu osiągi subwoofera są dostosowane do głośników podłogowych. Również tutaj wybiera się parametr “small“, ale częstotliwość podziału ustawia się na 40 Hz. W zależności od umiejscowienia subwoofera, konieczne byłoby ponowne ustawienie lub regulacja tego poziomu. Prawie całe spektrum częstotliwości jest objęte tą kombinacją. Dlatego też to ustawienie jest zalecane przy odtwarzaniu muzyki. Podczas odtwarzania filmu tworzy się jednak ” dziura częstotliwościowa” z głośnikami środkowymi i tylnymi, ponieważ nie osiągają one dolnej granicy częstotliwości 40 Hz. Dlatego to ustawienie powinno być używane tylko w trybie stereo.

Konfiguracja C

Głośniki podłogowe muszą być ustawione w tym miejscu na parametr “large“, tak aby odtwarzały cały zakres częstotliwości źródła sygnału. Częstotliwość zwrotnicy dla pozostałych głośników ustawia się na 100 Hz. W ten sposób czysty sygnał LFE (“Low Frequency Effects”), a także niskoczęstotliwościowe komponenty głośników centralnych i tylnych są wyprowadzane przez subwoofer. To ustawienie jest odpowiednie zarówno dla muzyki jak i filmu. Gdy odtwarzana jest muzyka, sterowane są tylko głośniki podłogowe.

Całe spektrum częstotliwości nie sięga tak głęboko, jak w przypadku ustawienia A lub B, ale w przeciwieństwie do filmów, takie niskoczęstotliwościowe komponenty dźwiękowe bardzo rzadko występują podczas odtwarzania muzyki. Najlepszą opcją jest tutaj eksperymentowanie z różnymi ustawieniami, aby uzyskać jak najlepszy wynik.

Ustawienie głośności subwoofera

Większość aktywnych głośników niskotonowych posiada własną regulację głośności. Zaleca się wstępne ustawienie głośności tego urządzenia na około jednej trzeciej do maksymalnie 50% i wybranie odpowiedniej całkowitej głośności za pośrednictwem amplitunera AV. W ten sposób wewnętrzny wzmacniacz Subwoofera nie musi pracować na granicy możliwości, co z kolei może zmniejszyć zużycie prądu i wydłużyć okres działania urządzenia.

Dodatkowe subwoofery:

SUBWOOFER T 10

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

KOLCE DO SATELIT AC 8544 BA

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

 

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.