Ideale luisterpositie bepalen aan de hand van de sweet spot

Sweet Spot, czyli na co należy zwrócić uwagę przy ustawianiu głośników

Dźwięk jest odtwarzany przez wysokiej jakości system, jednakże nie jest on aż tak dobry, jakbyśmy tego oczekiwali? Powodem może być pozycja słuchacza lub głośników, a to dlatego, że obszar, w którym odtwarzany jest dźwięk o najlepszej jakości, mieści się w wyraźnych granicach przestrzennych. Ten obszar jest określany przez ekspertów jako Sweet Spot. Jego położenie zależy od pozycji systemu dźwiękowego oraz od liczby i pozycji poszczególnych głośników.

Dlaczego efekt dźwiękowy jest w takim stopniu zależny od pozycji głośnika? Zanim fale dźwiękowe dotrą do naszych uszu, muszą przebyć pewną odległość. Jeśli źródło dźwięku, na przykład instrument lub samochód, rozbrzmiewają na ekranie za pośrednictwem kilku kanałów, a czas odtwarzania tej fali dźwiękowej jest zróżnicowany, może to znacznie zaburzyć efekt dźwiękowy. Na tym cierpi zarówno lokalizacja pojedynczego źródła dźwięku, jak i cały dźwięk przestrzenny. Dlatego tak ważne jest, aby umieścić głośniki w odpowiedniej pozycji.

Klasyczny trójkąt stereo

System stereo uzyskuje najlepszy efekt dźwiękowy, gdy odległość między słuchaczem a dwoma głośnikami jest taka sama. Sweet Spot powstaje zatem na wierzchołku trójkąta utworzonego przez umowne linie pomiędzy pozycją słuchacza a dwoma głośnikami. W tym celu głośniki muszą być ustawione pod kątem 60 stopni w kierunku słuchacza. W przypadku trójkąta równoramiennego odległość pomiędzy pozycją odsłuchową a środkiem podstawy głośnika może być obliczona z uzwglęgnieniem przelicznika 0.87. Poniżej prezentujemy przykład:

  • Odległość od głośnika: 3,20 m
  • 3,2 × 0,87 = 2,78
  • Odległość Sweet Spot (wierzchołka trójkąta stereo) od środka podstawy głośnika wynosi zatem 2,78 m

Trójkąt stereo służy jedynie orientacji, ponieważ kąt promieniowania dźwięku przez głośnik oraz akustyka pomieszczenia mają wpływ na położenie Sweet Spot. Te wartości nie powinny się jednak różnić od trójkąta równobocznego o więcej niż 20%. Z reguły to właśnie dostępna powierzchnia określa wielkość trójkąta stereo. Przy mniejszych odległościach dźwięk będzie docierał do nas niemalże od razu, jednakże dzieje się to kosztem przestrzenności dźwięku.

Równowaga w systemach kina domowego 5.1 i 7.1

Im większy jest system dźwiękowy, tym więcej jest czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas ustawiania systemu. Dobra wiadomość jest taka, że również w systemach kina domowego trójkąt stereo, składający się z głośników przednich i pozycji słuchacza, może służyć wstępnej orientacji. Pozostałe elementy kina domowego mogą być ustawione względem trójkąta stereo. Telewizor powinien być umieszczony centralnie pomiędzy dwoma głośnikami przednimi i być lekko przesunięty do tyłu.

Głośnik centralny, który odpowiada za odtwarzanie dialogów, powinien znajdować się przed telewizorem na wysokości głośników. Pozycja subwoofera jest drugorzędna, ponieważ ludzkie ucho może zlokalizować szczególnie niskie częstotliwości tylko w ograniczonym zakresie. Subwoofer nie powinien być jednak umieszczony za przeszkodą, ponieważ fale dźwiękowe w zakresie niskich częstotliwości muszą się równomiernie rozchodzić po pomieszczeniu. Polecamy umieścić subwoofer obok głośnika centralnego.

Głośniki surround systemu 5.1 powinny być umieszczone w jednej lini z pozycją słuchacza lub zostać lekko przesunięte do tyłu. Odległość do słuchacza powinna być zawsze taka sama. To, jaka wysokość jest najlepsza, zależy od rodzaju systemu i akustyki pomieszczenia. Podobnie wygląda to w przypadku dwóch dodatkowych satelit systemu 7.1. Z reguły ważne jest to, aby umieścić satelity po bokach lub w obszarze tylnym w takich samych odległościach.

Technologia Audyssey – pomoc w strojeniu głośników

W praktyce często jest to niemożliwe, aby uwzględnić wszystkie kryteria związane z idealną pozycją systemu kina domowego. Głośniki przednie i głośnik centralny często nie są ustawione w tej samej lini, a warunki pomieszczenia nie pozwalają na zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy obszarem odsłuchowym a głośnikami tylnymi i bocznymi. Wysokiej jakości amplitunery AV oferują wiele ustawień, aby zrekompensować takie problemy, jednakże musimy mieć na uwadze to, że dołączona do zestawu instrukcja jest jeszcze bardziej obszerniejsza.

Technologie takie jak Audyssey mogą pomóc w kalibracji systemów dźwiękowych. Oprogramowanie tej technologii wraz z dołączonym mikrofonem pomiarowym analizuje sygnały testowe głośników. Z reguły pomiary powinny być przeprowadzone dla wielu możliwych pozycji odsłuchowych do 50 cm wokół Sweet Spot, aby otrzymać jak najwięcej danych. Na podstawie tych wyników oprogramowanie przeprowadza kalibrację. W zależności od subjektywnego wrażenia dźwiękowego dalsze ustawienia możemy przeprowadzić ręcznie.

Pasujące produkty w naszym sklepie internetowym:

ULTIMA 40 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

  • Wszystkie systemy stereo marki Teufel znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Podsumowanie: Nie śpiesz się i poeksperymentuj

Wrażenie dźwiękowe jest czymś bardzo subiektywnym, a warunki pomieszczenia są zazwyczaj bardzo zróżnicowane. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Niemniej jednak trójkąt stereo może służyć orientacji zarówno w przypadku małych, jak i większych systemów kina domowego. Przy tym należy pamiętać, aby odległość między głośnikami przednimi a pozycją odsłuchową była mniej więcej taka sama. Satelity systemów kina domowego 5.1 i 7.1 powinny być ustawione w miarę możliwości symetrycznie. Technologie kalibracyjne jak Audyssey mogą pomóc Ci w ustawieniach amplitunera.

Zdjęcie tytułowe © DAVINCI Haus Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Flickr.com

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.