Amplitunery AV – centrum sterowania dla inteligentnej rozrywki

Amplitunery AV to wszechstronne urządzenia wśród wzmacniaczy. Stanowią one centrum sterowania w systemach kina domowego i przetwarzają sygnały audio i wideo z różnych urządzeń odtwarzających, tworząc spójny obraz dźwięku przestrzennego. Ze względu na powszechne zastosowanie technologii cyfrowej i internetu w elektronice użytkowej, zmieniły się wymagania stawiane amplitunerom AV. Powstały nowe obszary zastosowań, metody transmisji i oprogramowania. W tym artykule wyjaśniamy, które funkcje będą szczególnie ważne w przyszłości.

Końcówki mocy oraz najnowsze formaty dźwięku przestrzennego

Klasyczna konfiguracja dla dźwięku przestrzennego przewiduje system z kanałami 5.1, które są odpowiednio obsługiwane przez amplituner AV. Ważnym pytaniem jest zatem, czy amplituner powinien obsługiwać systemy wielokanałowe wykraczające poza konfigurację 5.1. Kolejną, większą konfiguracją na rynku są amplitunery 5.2, gdzie oprócz klasycznej konstelacji 2 głośników przednich, 1 głośnika centralnego, 2 głośników surround i 1 subwoofera, można podłączyć drugi subwoofer.

Amplitunery AV 7.1 wspierają przesyłanie sygnału audio do dwóch dodatkowych głośników w obszarze tylnym. Obsługa kanałów przez amplitunery AV nie kończy się na konfiguracji 7.1 czy 7.2. Miłośnicy dźwięku przestrzennego znajdą na rynku amplitunery obsługujące systemy 9-, a nawet 11-kanałowe. W tym celu trzeba zainwestować sporą sumę pieniędzy.

W obszarze formatów dźwięku przestrzennego wiele się wydarzyło. Lider branży, Dolby, wprowadził na rynek nowy stanrad dźwięku o nazwie Dolby Atmos, a jego konkurent, DTS, poszedł w jego ślady i zaprezentował technologię DTS:X. Dodatkowo poruszenie wywołał producent formatu Auro 3D, który w coraz większym stopniu stawia na kanałowy dźwięk 3D, podczas gdy dwaj uznani producenci tworzą przede wszystkim dźwięk 3D oparty na obiektach. Wszystkie trzy formaty mają na celu stworzenie sceny dźwiękowej, która również autentycznie odtwarza wymiar wysokości dźwięku. Nowe amplitunery uznanych producentów zazwyczaj obsługują zarówno Dolby Atmos, jak i DTS:X. Auro-3D jest mniej znanym standardem na rynku, ale firmy Denon i Marantz udostępniają płatne aktualizacje do pobrania dla niektórych amplitunerów.

HDMI dominuje wśród złączy

Obecnie HDMI to prawdopodobnie najważniejszy standard przesyłania cyfrowych sygnałów audio i wideo. Dzięki funkcji kanału zwrotnego audio dodatkowy kabel jest zbędny. Właśnie dlatego nowe amplitunery AV powinny być wyposażone w wystarczającą ilość wejść HDMI do podłączenia telewizorów, odtwarzaczy Blu-ray czy konsoli do gier. Dwa wejścia HDMI to minimum, lepszym rozwiązaniem są cztery lub więcej złączy HDMI. Standard HDMI 2.0 obsługuje również niezwykle wysoką rozdzielczość płyt Blu-ray 4k (do 4096 x 2560 pikseli). Dodatkowo do odtwarzania takich płyt Blu-ray amplitunery muszą być kompatybilne z technologią HDCP 2.2.

Jeśli podłączone urządzenia są wyposażone w funkcję HDMI CEC (Consumer Electronics Control), użytkownicy mogą sterować nimi za pomocą tylko jednego pilota. Ponadto amplitunery powinny być wyposażone w co najmniej jedno wejście USB, gdyż dzięki niemu można podłączyć do amplitunera urządzenia mobilne, odtwarzacze MP3 lub zewnętrzne nośniki pamięci. Analogowe metody transmisji, takie jak wtyczki jack lub cinch, nie muszą być już brane pod uwagę – chyba że używasz odtwarzacza, który nie jest wyposażony w wyjścia cyfrowe. Osoby posiadające gramofon powinny również się upewnić, że amplituner jest wyposażony w wejście gramofonowe. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat funkcji najnowszego standardu HDMI.

Standardy dźwiękowe dla bezprzewodowej łączności

Coraz większe znaczenie dla odtwarzania muzyki mają platformy streamingowe, dlatego wielu producentów zaczęło przygotowywać swoje nowe amplitunery AV do odtwarzania muzyki za pomocą bezprzewodowej transmisji. Podstawowym warunkiem jest dostęp do sieci domowej, który może odbywać się poprzez odpowiedni interfejs lub połączenie wi-fi. Oprócz sieciowej transmisji danych, Bluetooth jest najprostszym i najbardziej przekonującym rozwiązaniem, pozwalającym na wykorzystanie telefonów i innych urządzeń jako bezprzewodowych źródeł muzyki. Jeśli chcemy słuchać muzyki w wysokiej jakości dźwięku za pośrednictwem systemu kina domowego, powinniśmy zwrócić uwagę na obsługę formatów audio wysokiej rozdzielczości, takich jak FLAC, WAV czy ALAC firmy Apple.

Kina domowe marki Teufel:

CINEBAR LUX Surround Ambition "5.1-Set"

CINEBAR LUX Surround Ambition "5.1-Set"

5999,00 zł6899,00 złW różnych kolorach
Consono 35 Mk3

Consono 35 Mk3

1849,00 zł1999,00 złW różnych kolorach
ULTIMA 20 Surround "5.1-Set"

ULTIMA 20 Surround "5.1-Set"

2799,00 zł3299,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie: Sieć domowa i HDMI to podstawa w systemach kina domowego

Technologia sieciowa i standardy transmisji bezprzewodowej mają bardzo duże znaczenie dla amplitunerów AV. Na szczęście nowe urządzenia ze średniej półki cenowej takich marek, jak Pioneer, Denon czy Marantz są już wyposażone w połączenie sieciowe, wi-fi i technolgię Bluetooth. Oczywiście nawet najnowsze urządzenia nie mogą zrezygnować z połączenia kablowego. Tutaj decydującym interfejsem jest HDMI. Jego zaletą jest możliwość przesyłania sygnałów audio i wideo za pomocą tylko jednego kabla oraz fakt, że HDMI 2.0 wspiera rozdzielczość Ultra HD.

Istotne przy podejmowaniu decyzji pozostają parametry wydajnościowe, takie jak częstotliwość, podział kanałów, moc oraz rezystancja. W przypadku wątpliwości lepiej wybrać urządzenie o większej mocy, gdyż jakość dźwięku w systemie kina domowego jest zależna od jakości amplitunera A/V.

Zdjęcie tytułowe © William Hook Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Flickr.com

Najnowszy artykuł

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.