Podłączanie gramofonu- złącza phono i inne możliwości

Podłączanie gramofonu – złącza phono i inne sposoby

Gramofony są pewnego rodzaju żywymi skamieniałościami techniki audio: stara i fascynująca technologia, która ciągle z nami jest i jeszcze nie wymarła. Ze względu na wiek technologii czasami występują trudności w kompatybilności z nowoczesnymi wzmacniaczami i systemami głośnikowymi. Kto jest początkującym i chce podłączyć gramofon po raz pierwszy, może się czasami zastanawiać, którego interfejsu należy w ogóle szukać.

Gramofon potrzebuje wejścia phono

Sygnał audio generowany przez gramofon wymaga specjalnej regulacji oraz dedykowanego wejścia we wzmacniaczu: wejścia phono. Sygnał odczytany przez adapter i zakodowany jako impuls elektryczny jest zbyt słaby, aby mógł być przetworzony bezpośrednio przez wzmacniacz – dokładniej mówiąc napięcie wyjściowe jest za niskie.

Dlatego konieczny jest przedwzmacniacz. Jeśli wzmacniacz lub amplituner ma wejście gramofonowe, przedwzmacniacz jest również zintegrowany. Wtedy zwykle wystarczy podłączyć wzmacniacz (wejście phono) do gramofonu (wyjście phono) i podłączyć głośniki do wzmacniacza. Nawiasem mówiąc, istnieją także gramofony ze zintegrowanym przedwzmacniaczem gramofonowym.

Jeśli chcesz podłączyć gramofon z adapterem MC, upewnij się, że wejście phono również obsługuje taki system. Systemy MC są znacznie rzadsze niż adaptery MM i wytwarzają znacznie niższe napięcie wyjściowe. Systemy MC znajdują się głównie w sektorze High-End i emitują impulsy elektryczne o niskiej rezystancji (om) i niskim napięciu (wolt). Dlatego gramofon wysokiej jakości wymaga również mocnego wzmacniacza. Wzmacniacze, które obsługują zarówno wkładki MM, jak i MC, są często wyposażone w przełącznik dźwigniowy, za pomocą którego można ustawić odpowiedni tryb pracy.

Adapter z bliska

Zewnętrzne przedwzmacniacze i alternatywy dla wejścia phono

Połączenie staje się trochę bardziej skomplikowane, jeśli ani gramofon, ani wzmacniacz nie mają przedwzmacniacza gramofonowego. Jednak nawet wtedy można podłączyć posiadany amplituner do gramofonu. Przedwzmacniacz musi być wtedy odpowiednio wyposażony i podłączony zewnętrznie między gramofonem a wzmacniaczem. Takie przedwzmacniacze są już dostępne w podstawowej ofercie za mniej niż 200 zł i są bardzo kompaktowe.

Dostępne są również przedwzmacniacze z przetwornikiem analogowo-cyfrowym i wyjściem USB. Można to wykorzystać na przykład do skierowania sygnału z gramofonu do komputera. Taki przedwzmacniacz idealnie nadaje się do digitalizacji kolekcji płyt.

Zewnętrzne przedwzmacniacze to nie jedyny sposób na połączenie analogowego nośnika danych płyt winylowych z cyfrowymi procesami transmisji i odtwarzania. Najlepszym przykładem są modele producenta TEAC. W modelu TN-400BT tradycyjny japoński producent łączy znaną i doskonałą jakość produkcji oraz cyfrowe metody transmisji.

Dzięki zintegrowanemu modułowi Bluetooth gramofon bezprzewodowo przesyła dźwięk z płyt winylowych do głośników i słuchawek. Zintegrowany kodek aptX dba o to, aby jakość dźwięku podczas transmisji nie uległa zmianie. Dzięki wydajnym procesom kompresji możliwa jest prawie bezstratna transmisja dźwięku. Gramofon wyposażono również w wyjście USB.

Dowiedz się więcej o naszych zestawach – gramofon z głośnikami.

Zestaw winylowy Teufel z gramofonem

Teufel – ekspert do spraw gramofonów

Gramofon można podłączyć do wejść phono.
Po prawej stronie widać wejścia phono z tyłu zestawu Teufel Kombo 62

Dzięki naszemu odtwarzaczowi stereo Kombo 62, kolekcje płyt CD i winylowych są w dobrych rękach. Potężna technologia wzmacniacza, przekonujący przetwornik cyfrowo-analogowy i liczne interfejsy zapewniają wszechstronne możliwości odtwarzania cyfrowych i analogowych nośników danych.

▶ mocny wzmacniacz o mocy 200 W zapewnia bogaty dźwięk

▶ Wejścia Cinch, TOSLINK i phono (system MM i MC) zapewniające kompatybilność z szeroką gamą źródeł odtwarzania

▶ Bluetooth 4.0 z kodekiem aptX umożliwia przesyłanie danych w jakości CD

▶ Odbiornik DAB + dla radia cyfrowego nowej generacji

▶ Solidna obudowa aluminiowa wysokiej jakości ze szczotkowanym panelem przednim

Różne rozwiązania zestawów jako systemów gotowych do gry

Wniosek: podłączanie gramofonu – jak pozbyć się trzasków winylowych płyt z głośników

  • Sygnał generowany przez gramofon musi być wstępnie wzmocniony, aby wzmacniacz/odbiornik mógł go przetwarzać.
  • Przedwzmacniacz jest zintegrowany, jeśli odbiornik/wzmacniacz ma wejście phono.
  • Właściciele gramofonów z adapterem MC powinni się upewnić, że wejście gramofonowe również go obsługuje.
  • Przedwzmacniacze gramofonowe mogą być również zintegrowane z gramofonem lub montowane na zewnątrz.
  • Przetworniki cyfrowo-analogowe i moduły Bluetooth umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie sygnału audio do głośników Bluetooth.

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.