Bieganie zimą: porady dla treningu na świeżym powietrzu

Niebo jest zachmurzone, termometr pokazuje temperaturę ledwo powyżej zera, a w Twojej głowie pojawia się myśl: a może by tak pójść pobiegać? Odpowiedź brzmi: TAK! Bieganie zimą może być wyzwaniem – ale takim, które się opłaca. Istnieje wiele ważnych powodów, dla których nie powinniśmy rezygnować z regularnej dawki świeżego powietrza i światła słonecznego (nawet przy pochmurnej pogodzie) połączonej z ćwiczeniami, zwłaszcza w zimnej i ciemnej porze roku. Przygotowaliśmy dla Ciebie parę wskazówek, które sprawią, że bieganie zimną stanie się o wiele przyjemniejsze.

Sport zimą: na zewnątrz przynosi o wiele więcej korzyści

Każdy z nas to wie: ruch i świeże powietrze są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Połączenie obu tych elementów ma zatem sens – i to o każdej porze roku. Szczególnie zimą nasz organizm czerpie wiele korzyści z regularnego uprawiania sportu pod gołym niebem. O ile latem ciągle przebywamy na zewnątrz, o tyle zimą często pędzimy tylko od drzwi do drzwi. Podczas ferii zimowych często i chętnie wychodzimy na zewnątrz – ale również w życiu codziennym, między pracą a domem, powinniśmy uzwględnić odrobinę ruchu na świeżym powietrzu. Powodów przemawiających na korzyść biegania jest wiele:

  • Brak światła słonecznego zimą może powodować zły nastrój – zimowy blues to nie wymyślona plotka. Poza tym nasz układ odpornościowy potrzebuje, oprócz wielu innych rzeczy, witaminy D. Nasz organizm wprawdzie sam ją wytwarza, ale potrzebuje do tego światła dziennego.
  • Również ruch powoduje poprawę nastroju, gdyż podczas fizycznej aktywności uwalniane są hormony szczęścia, które automatycznie powodują lepszy nastrój. Nawet poziom stresu znacznie się zmniejsza. Wiele rzeczy, które właśnie spędzają Ci sen z powiek, mogą okazać się zupełnymi błachostkami po krótkiej przebieszce.
  • Jeśli przez resztę roku regularnie biegasz, a zimą robisz sobie radykalną przerwę, wiosną będzie Ci o wiele trudniej wrócić do formy. Zamiast całkowicie rezygnować z biegania, lepiej spróbuj ograniczyć liczbę dni w tygodniu, w których biegasz. Dzięki temu zachowasz dobrą kondycję przez całą zimę.

Bieganie zimą: odpowiednie wyposażenie to podstawa

Przygotowując się na bieganie zimą powinieneś oczywiście ubrać się inaczej niż latem. Ale czego konkretnie potrzebujemy do dobrego i przyjemnego treningu na świeżym powietrzu?

Przetestowany: ROCKSTER CROSS może grać w temperaturze aż do -10 stopni

Ubieraj się „na cebulkę”

Podobnie jak zimą, styl „na cebulkę” jest również dobrym wyborem do biegania. Warstwa podstawowa powinna składać się z oddychającej i regulującej wilgoć odzieży sportowej lub bielizny termoaktywnej, która zapobiega gromadzeniu się potu na skórze i odprowadza go na zewnątrz. Na to powinieneś założyć coś, coś będzie cię ogrzewać. Na przykład koszulkę lub bluzę z polaru. Jako warstwa wierzchnia świetnie nadaje się cienka i przeciwdeszczowa kurtka lub tylko wiatroszczelna kamizelka, gdy na zewnątrz jest sucho. W zależności od dokładnych warunków pogodowych, zawsze możesz dopasować swój strój.

Najlepiej ubrać się tak, abyś na początku miał lekkie dreszcze. Ruch szybko Cię rozgrzeje i dzięki temu unikniesz przegrzania Twojego ciała, gdy jesteś za grubo ubrany. Po kilku razach na pewno znajdziesz odpowiedni strój do biegania.

Bluzy z kapturem idealnie zastępują czapki podczas biegania i pozostawiają dużo miejsca na słuchawki.

Wskazówka na dobry start: Rozgrzej się w domu. Nie musi być to intensywna rozgrzewka – w końcu nie powinnieneś wychodzić spocony na zimne powietrze. Pare przysiadów, pajacyków i trucht w miejscu w zupełności wystarczą, a Tobie będzie się łatwiej i lepiej biegało.

Nie zapomnij o utrzymaniu ciepłych stóp

Szczególnie zimą powinieneś nosić wodoodporne buty, aby Twoje stopy były suche nawet podczas jesiennej pluchy. Buty do biegania są najczęściej najlepszym wyborem, gdyż mają one bezpieczny bieżnik, dzięki czemu będziesz mógł pewnie biegać. Do tego możesz dobrać specjalne skarpety do biegania, które utrzymują ciepło, są termoaktywne, dobrze przylegają do stopy i bezpośrednio ogrzewają Twoją łydkę i ścięgno Achillesa.

Dodatkowe wyposażenie do biegania zimą

Ponieważ dużo ciepła tracimy właśnie przez naszą głowę, w zimne dni powinniśmy pomyśleć o założeniu cienkiej czapki lub opaski na głowę. W przeciwnym razie bieganie pod wiatr stanie się bardzo nieprzyjemne. Do tego możesz dobrać rękawiczki do biegania: trzymanie rąk w kieszeniach podczas biegania to niezbyt dobry pomysł.

Za bezpieczeństwo podczas biegania zimą odpowiadają specjalne odblaski. Niektóre z nich są już bezpośrednio zintegrowane w ubraniu. Jeśli nie, powinieneś pomyśleć o zakupie na przykład opaski odblaskowej. Jeśli biegasz po zmroku, powinieneś zadbać o to, abyś był widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Idealnym towarzyszem może okazać się również latarka na głowę, dzięki której rozpoznasz trasę, po której biegniesz. W miastach latarnie uliczne oświetlają wszystko bardzo dokładnie. Ale jeśli musisz przebiec przez ciemną uliczkę lub biegasz na wsi, taka latarka zadba o Twoje bezpieczeństwo i sprawi, że będziesz dla innych również widoczny.

Wskazówka dla motywacji: właśnie kupiłeś odpowiedni strój sportowy, ale nie możesz się przemóc i zacząć? Energetyczna i porywająca muzyka na pewno Ci w tym pomoże: dobre brzmienie może poprawić Twoją sprawność i zachęcić cię do działania.

Słuchawki Teufel

Po treningu powinieneś się ogrzać

Jeśli jesteś już rozgrzana i zaczynasz się pocić, powinieneś udać się do ciepłego mieszkania zaraz po zakończeniu biegania, a następnie wskoczyć pod gorący prysznic, ubrać się w suche i ciepłe rzeczy i na końcu rozciągnąć się trochę po treningu. Dzięki temu Twoje ciało odpocznie po tak intensywnym wysiłku.

Porządne rozciąganie po intensywnym treningu sprawia o wiele więcej przyjemności z dźwiękiem Teufel

Ale zanim wskoczysz pod ciepłą kołdrę, powinieneś dobrze wysuszyć Twoje ubrania, zanim powędrują one do prania. Nie zapomnij również o butach: jeśli są mokre, wyłóż je gazetą, zamiast stawiać je na kaloryferze. To ochroni materiał przed zniszczeniem.

Abyś nie zmarzł podczas biegania, zaplanuj trasę tak, abyś na samym początku biegł pod wiatr. Droga powrotna z wiatrem jest nie tylko przyjemniejsza, ale też  sprawi, że nie wyziębisz Twojego organizmu, zanim dotrzesz do domu.

One również lubią spacery zimą: głośniki marki Teufel

Gra nawet przy -10 stopniach: Głośnik ROCKSTER GO kocha zimę.
  • ROCKSTER GO: mały, kompaktowy i wytrzymały – taki właśnie jest nasz głośnik ROCKSTER GO. Gumowana obudowa jest wodoszczelna zgodnie z normą IPX7. Porządna ulewa jest mu więc nie straszna. Ponadto może on przebywać na zewnątrz w temperaturze do -10 stopni i nie nabawi się odmrożeń.
  • ROCKSTER CROSS: tak samo wytrzymały jest jego starszy brat: ROCKSTER CROSS marznie dopiero w bardzo niskich temperaturach. Ze względu na swoje rozmiary jest nieco nieporęczny podczas biegania. Jednak dzięki paskowi do noszenia możesz go zabrać na wszystkie inne zimowe przygody na świeżym powietrzu.

Inne przenośne głośniki Teufel

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.