Gdzie można znaleźć darmowe audiobooki?

Lubisz audiobooki? A może po prostu chciałbyś, aby ktoś od czasu do czasu poczytał Ci interesującą książkę? Świat audiobooków jest ogromny i niezwykle różnorodny. Jednakże gdzie można znaleźć darmowe audiobooki? W tym artykule przedstawimy kilka stron internetowych, na których audiobooki nic nie kosztują!

Na tych platformach znajdziesz darmowe audiobooki

Zanim zaczniemy, mamy małą wskazówkę: wiele płatnych portali streamingowych, oferuje możliwość korzystania z bezpłatnego okresu próbnego (zazwyczaj jeden miesiąc). Należą do nich Audible, Bookbeat, Napster i Nextory.

Należy również wziąć pod uwagę, że nawet serwisy oferujące darmowe audiobooki często wymagają rejestracji i/lub wyświetlają reklamy. Dlatego należy się zastanowić, czy wystarczy nam bardzo ograniczona oferta darmowych audiobooków na niektórych stronach, czy też wolimy kupić audiobooki do pobrania lub skorzystać z płatnej subskrypcji na streaming audiobooków.

Spotify

Spotify Logo
Na platformie Spotify znajdziesz wiele różnorodnych audiobooków.

Serwis Spotify jest przede wszystkim znany jako wiodąca platforma streamingu muzyki, ale oferta audiobooków i podcastów jest również bardzo imponująca. Nie są one jednak łatwe do znalezienia. W serwisie Spotify nie ma osobnej kategorii dla bezpłatnych audiobooków, więc należy wyszukiwać według nazwiska autora lub tytułu książki. Jeśli szukasz propozycji lub nowości, musisz skorzystać z list odtwarzania. Są one jednak dość obszerne i szeroko zakrojone.

Ważne podczas słuchania: Tryb odtwarzania losowego musi być wyłączony. Właśnie z tego powodu nie można odsłuchiwać darmowych audiobooków w aplikacji, a jedynie w przeglądarce lub w aplikacji na komputerze w odpowiedniej kolejności. W przeciwnym razie wymagana jest subskrypcja premium. Inne wady wersji bezpłatnej: audiobooki można tylko przesyłać, a nie pobierać. Podczas słuchania pojawiają się także reklamy. Ponadto może się zdarzyć, że listy odtwarzania nie są kompletne, zwłaszcza w przypadku nowych wydań.

Zalety Wady
Ogromna oferta audiobooków, również nowe wydania Audiobooki można znaleźć wyłącznie za pomocą wyszukiwania lub list odtwarzania
Darmowa rejestracja i użytkowanie Darmowa wersja aplikacji nie jest dostępna dla audiobooków
Opcja pobierania audiobooków i słuchania ich bez reklam tylko z subskrypcją premium

Deezer

Deezer Logo
Deezer zawiera szeroką ofertę audiobooków, a struktura platformy jest niezwykle przejrzysta.

Serwis streamingowy Deezer również oferuje wiele darmowych audiobooków. Podobnie jak w przypadku serwisu Spotify, konieczna jest rejestracja. Oferta jest równie bogata i zawiera nowe wydania, a także znacznie łatwiej jest znaleźć szukany tytuł, ponieważ istnieje osobna kategoria (kanał) dla audiobooków różnego gatunku. W przypadku bezpłatnej wersji serwisu Deezer należy liczyć się z reklamami, a do pobierania audiobooków potrzebna jest subskrypcja premium.

Niezwykłą zaletą serwisu Deezer jest aplikacja Audiobooks, którą klienci subskrypcji premium otrzymują bezpłatnie. W tym przypadku również należy wykupić subskrypcję. Jeśli chcesz tylko słuchać darmowych audiobooków w serwisie Deezer, musisz korzystać z przeglądarki lub wersji na komputerze, podobnie jak w przypadku serwisu Spotify.

Zalety Wady
Ogromna oferta audiobooków, również nowe wydania Opcja pobierania audiobooków i słuchania ich bez reklam tylko z subskrypcją premium
Darmowa rejestracja i użytkowanie Darmowa wersja aplikacji nie jest dostępna dla audiobooków
Osobna kategoria dla audiobooków

YouTube (Music)

YouTube Music Logo
Ze względu na różne ograniczenia YouTube Music nie jest odpowiednią platformą do odtwarzania audiobooków.

Wielu wydawców umieszcza swoje audiobooki w serwisie YouTube, których można słuchać bezpłatnie i całkowicie legalnie, jednak nie można ich pobrać. Są to jednak zazwyczaj tylko próbki dźwiękowe lub skrócone wersje. Należy uważać na darmowe audiobooki zamieszczane przez prywatnych użytkowników – często są one nielegalne i mogą zostać usunięte przez serwis YouTube. Wyjątek stanowi amatorskie czytanie utworów, które znajdują się w domenie publicznej.

Jeśli chcesz być w stu procentach pewny, powinieneś zarejestrować się na kanale YouTube Music. Jest to również bezpłatna aplikacja, jednakże zawiera ona reklamy, nie ma możliwości pracy w trybie offline i odtwarzania w tle. Może to być uciążliwe zwłaszcza w przypadku długich książek audio.

Zalety Wady
Wiele darmowych audiobooków od wydawców, także nowe wydania Często dostępne są tylko próbki dźwiękowe lub skrócone wersje
Darmowa rejestracja oraz użytkowanie (YouTube Music) Darmowa wersja YouTube Music dostępna tylko ze znacznymi ograniczeniami w użytkowaniu
Oferta nie zawsze jest legalna

Słuchawki nauszne i wokółuszne marki Teufel

SUPREME ON

SUPREME ON

549,00 zł689,00 złW różnych kolorach
Teufel MASSIVE

Teufel MASSIVE

369,00 zł449,00 zł
SUPREME ON

SUPREME ON

549,00 zł689,00 złW różnych kolorach

wolnelektury.pl

Strona wolnelektury.pl gwarantuje nieograniczony dostęp do sporej bazy audiobooków. Tutaj można zupełnie legalnie i za darmo pobrać ulubione tytuły. Strona jest bardzo przejrzysta i oferuje osobną kategorię dla audiobooków, w której można znaleźć wiele ciekawych pozycji. Wolne Lektury jest projektem prowadzonym przez fundację Nowoczesna Polska. W cyfryzacji książek pochodzących z ich własnych zbiorów wzięły udział Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska oraz Biblioteka Elbląska.

Zalety Wady
Spora oferta darmowych audiobooków Wiele audiobooków to lektury szkolne dla dzieci i młodzieży
Możliwość legalnego pobierania plików audio na komputer i telefon

Audiobooki, słuchowiska i podcasty – czym się różnią?

Audiobooki w ścisłym znaczeniu tego słowa odróżniają się od innych produkcji dźwiękowych tym, że z reguły czyta je jeden lektor lub lektorka. Te czytane na głos teksty to zazwyczaj drukowane lub publikowane cyfrowo książki, przy czym wersja audio może być skrócona lub pełna. Słuchowisko to czytany przez kilku lektorów tekst podzielony na role, dodatkowo wzbogacony o odgłosy i efekty dźwiękowe. Z kolei podcast to zazwyczaj rozmowy, które są nagrywane i udostępniane online – wiele podcastów przypomina na przykład wywiady radiowe.

Przejścia są jednak płynne: na przykład audiobooki, które są udostępniane w postaci regularnych pojedynczych odcinków, są czasem nazywane podcastami. Ponadto istnieją audiobooki z kilkoma lektorami, które nie są słuchowiskami. Inne pokrewne formy obejmują audycje radiowe i przewodniki audio, np. dla wycieczek audio.

Jeśli chętnie słuchasz podcastów, mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji w tym artykule.

Słuchaj ulubionych audiobooków z inteligentnymi głośnikami wi-fi marki Teufel

Smart Speaker HOLIST S auf Tisch vor Sofa
Głośnik HOLIST S z przyjemnością odtwarza Twoje ulubione audiobooki.

HOLIST S: Inteligentny głośnik hi-fi z aplikacją Amazon Alexa* i bezpośrednim połączeniem z serwisem Audible. Ten sprytny głośnik odtwarza audiobooki i podcasty z bardzo dobrą zrozumiałością mowy w całym pomieszczeniu oraz muzykę w bardzo dobrej jakości dźwięku.

RADIO 3SIXTY: Nasze wszechstronne radio cyfrowe z dostępem do aplikacji streamingowych. To urządzenie współpracuje również z systemem Alexa.

*Alexa nie obsługuje języka polskiego.

Inne głośniki wi-fi w sklepie Teufel

Teufel ONE S

Teufel ONE S

919,00 zł1149,00 złW różnych kolorach
STEREO M 2

STEREO M 2

4149,00 zł4599,00 złW różnych kolorach
STEREO M 2

STEREO M 2

4149,00 zł4599,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie

  • Wielu serwisów, które oferują audiobooki pobierają opłaty, ale oferują także bezpłatny okres próbny.
  • Serwisy streamingowe, takie jak Spotify, Deezer czy YouTube Music, oferują szeroki wybór audiobooków, które są również dostępne bezpłatnie. Bez subskrypcji premium trzeba się jednak liczyć ze znacznymi ograniczeniami.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.