Netflix z dźwiękiem przestrzennym – wszystkie fakty

Usługi streamingowe a przede wszystkim Netflix stały się konkurencją dla klasycznych programów telewizyjnych i odtwarzaczy Blu-ray. Jeśli chodzi o jakość obrazu usługi streamingowe dotrzymują kroku tradycyjnym ofertom. Zakładając, że połączenie internetowe oferuje wystarczającą szerokosć pasma, można odtwarzać wideo w jakości HD – niektóre programy są nawet dostępne w jakości UHD. Jakość dźwięku często jednak nie współgra z rozdzielczością obrazu – w wielu domach programy są odtwarzane w trybie stereo. Ale doskonały dźwięk jest również możliwy podczas seansu z Netflixem.

Netflix w Polsce ma się świetnie. Niedługo dotrze do miliona klientów!

*Liczba subskrybentów w tysiącach

Źródło: statista.com

Wymagania dla mocnego dźwięku Netflixa

Doskonały dźwięk podczas oglądania Netflixa w jakości 5.1 można osiągnąć, jeśli system kina domowego, amplituner lub kompaktowy system, taki jak soundbar lub sounddeck obsługują niezbędny do tego kodek.  Prawdziwym dźwiękiem przestrzennym w konfiguracji 5.1 można zatem cieszyć się za pośrednictwem systemu z głośnikami surround lub kompletnych systemów ze zintegrowanymi funkcjami wirtualnego dźwięku przestrzennego.

Cinebar One z HDMI – jeden kabel do telewizora w zupełności wystarczy

Netflix stawia na Dolby Digital Plus (DD+). Jako inne wymagania amerykański dostawca wymienia połączenie internetowe z szerokością pasma o wartości przynajmniej 3 megabitów na sekundę (downstream). Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy dźwięk filmu jest dostępny w DD+, należy sprawdzić stronę informacyjną wybranego tytułu.  DD+ jest transmitowany przez HDMI (od wersji 1.3). Tak więc kupując system, który ma być również używany do oglądania Netflixa, należy sprawdzić, czy obsługuje on HDMI, tak jak na przykład Teufel Cinebar One.

Poradnik: Nie wiesz jak znaleźć piosenkę, która wczoraj leciała w radiu? Teufel przychodzi z pomocą! Sprawdź nasze sposoby na znalezienie raz usłyszanego utworu.

Jak to wygląda w innych usługach streamingowych?

W innych usługach streamingowych dźwięk przestrzenny jest odtwarzany tak samo, jak w przypadku Netflixa przez DD+. Liczba programów, które są dostępne w standardzie dźwiękowym 5.1 waha się w zależności od dostawcy, do których należą:

 • Amazon Prime
 • Maxdome
 • Google Play Movie
 • Sky Ticket

Kto ogląda filmy przez różne platformy na laptopie lub komputerze, musiał niestety na długo pożegnać się z dźwiękiem przestrzennym. W międzyczasie firma Microsoft ściśle współpracuje z firmą Dolby i dzięki temu przeglądarka Edge jako pierwsza przeglądarka Windowsa 10 może używać technologii Dolby Digital Plus. To powinno pomóc również innym usługom streamingowym ulepszyć dźwięk. Teraz platformy muszą tylko wykorzystać tę szansę.

 

Oglądanie seriali na komputerze należy do codzienności.

Dlaczego Netlix i Co. odtwarzają dźwięk przestrzenny w DD+?

DD+ w poprzednich latach zyskało na znaczeniu dzięki coraz większej ofercie programów online. Cyfrowy kodek jest w stanie skompresować najważniejsze informacje dla wielokanałowych ścieżek dźwiękowych w taki sposób, że powstaje jedynie niewielka ilość danych. Przy streamingu danych jest to bardzo ważna zaleta w odniesieniu do wydajności połączenia internetowego. Jednak w przypadku płyt Blu-ray proces kompresji jest za to mało znany.

Nośnik danych oferuje wystarczającą ilość miejsca w pamięci do przechowywania bezstratnych standardów, takich jak Dolby True HD. W DD+ zakodowane informacje dźwiękowe są poza tym komatybilnie wstecz. Dzięki temu również amplitunery, które obsługują tylko standard Dolby Digital mogą również przetwarzać ten kodek.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video


DD+ nie oznacza jednak końca rozwoju bezprzewodowej transmisji dźwięku. Coraz więcej filmów Netflix obsługuje obiektowy format dźwięku 3D Dolby Atmos oraz Dolby Vision. Użytkownicy potrzebują do tego jednak konta premium.

Cinebar One – wirtualny dźwięk przestrzenny dla Netflixa

Lepszy dźwięk podczas oglądania filmów – Cinebar One

Cinebar One jest naszą odpowiedzią na Netflixa, streaming muzyki i bezprzewodową transmisją dźwięku. W tym kompaktowym soundbarze zostały wbudowane cztery potężne głośniki szerokopasmowe. Dzięki głośnikowi typu side-firing, który promieniuje dźwięk na zewnątrz, powstaje imponujący dźwięk przestrzenny. Dzięki technologii Dolby Digital Cinebar One jest dodatkowo kompatybilny z Dolby Digital Plus.

Wielostronny Cinebar One może być również sterowany za pomocą telefonu

Zalety Cinebar One:

 • ▶ Kompaktowa budowa ze zintegrowanym stojakiem i otworem do zawieszenia na ścianie
 • ▶ Technologia Dynamore® dla wirtualnego dźwięku przestrzennego
 • ▶ Dolby Digital umożliwia (wirtualny) dźwięk przestrzenny podczas streamingu – dźwięk przestrzenny 5.1 transmitowany przez Netflix und Co.
 • ▶ Bluetooth 5.0 z aptX dla doskonałej jakości dźwięku podczas bezprzewodowej transmisji – idealny do streamingu muzyki

Chcesz zobaczyć więcej soundbarów Teufel?

CINEBAR TRIOS “3.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

CINEBAR 11 “2.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: streaming i dźwięk przestrzenny nie wykluczają się wzajemnie

 • Aby odtwarzać dźwięk przestrzenny 5.1 przez Netflixa, musi być obsługiwany kodek Dolby Digital Plus (DD+)
 • Zdaniem Netflixa połączenie internetowe musi umożliwiać przesyłanie danych z prędkością co najmniej 3 Mbit/s
 • Również inne usługi streamingowe wideo, takie jak Amazon Prime lub Maxdome stawiają na standard DD+ podczas transmisji dźwięku przestrzennego
 • DD+ oferują istotną korzyść dla usług streamingowych, jaką jest efektywna kompresja informacji dźwiękowych
 • Netflix chce w przyszłości coraz częściej oferować Dolby Atmos w formacie 3D

Znajdujący się na ilustracji tytułowej pilot nie należy do produktów marki Teufel

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.