Eine junge Frau lacht und hält das Handy vor sich. Im Hintergrund ist blauer Himmel zu sehen.

Jak nazywa się ta piosenka? Sposoby na znalezienie raz usłyszanego utworu

Czy to przypadkowo w radiu, podczas wyjścia do klubu, czy na plaży – zdarza nam się usłyszeć bardzo fajny utwór. Melodia brzmi znajomo, ale nie możemy sobie przypomnieć ani tytułu ani wykonawcy. Może słyszelismy coś zupełnie nowego, melodię, która wpada w ucho i którą chcielibyśmy znowu usłyszeć. Ale jak nazywa się ta piosenka i jak ją mogę znaleźć? Przecież nikt nie zapamiętuje więcej, niż tylko fragment utworu lub tylko sam refren. Ale bez obaw! Z naszymi poradami na pewno odnajdziesz szukaną piosenkę.

Chcesz bezpośrednio poszukać utworu? W takim razie możesz zrobić to tutaj:

Proszę kliknąć na poniższy przycisk, aby załadować zawartość programowalnej wyszukiwarki Google.

Załaduj zawartość

Aktywując wyszukiwanie utworu, zgadzasz się – tak jak tutaj opisano – na przetwarzanie Twoich danych przez Google.

Shazam & Co. – znajdź piosenkę dzięki aplikacji rozpoznającej utwory

Dzięki aplikacjom rozpoznającym utwory, takim jak Shazam lub TrackID, można naprawdę łatwo znaleźć tytuł i wykonawcę nieznanej piosenki. Wystarczy, że włączysz aplikację i pozwolisz jej posłuchać przez chwilę szukanej melodii. Wbudowany w smartfonie mikrofon wyłapuje częstotliwość dźwiękową i tworzy tak zwany „akustyczny odcisk palca” nieznanej dotąd piosenki. Zebrane informacje będą porównywane z bazą danych znajdującą się w aplikacji. Jeśli znalezione dane będą zgodne z zebranymi informacjami, oznacza to, że aplikacja znalazła odpowiedź na pytanie: “Jak nazywa się ta piosenka?”

Shazam

Shazam jest najbardziej znaną aplikacją do rozpoznawania muzyki i posiada ogromną bazę danych milionów utworów. Wyświetla również dodatkowe informacje o tym, czego słuchasz, w tym informacje o zakupie. Możesz także otworzyć muzykę, której szukasz, bezpośrednio od dostawców usług streamingowych, takich jak Apple Music lub Spotify, i dodać ją do swoich list odtwarzania.

Logo der Musikerkennungs-App Shazam. Ein Lied suchen, während dieses abgespielt wird

Ale istnieją również pewne ograniczenia: ponieważ bazy danych nie są przechowywane lokalnie w aplikacji, tylko na serwerze w internecie, rozpoznanie utworu funkcjonuje tylko wtedy, gdy mamy pełny dostęp do internetu, który w klubie, czy na plaży jest raczej nieosiągalny. Aplikacja Shazam & Co wykazuje trudności z rozponaniem utwory, gdy z głośnika, oprócz muzyki, słyszalne są również szumy w tle. Poza tym musisz mieć swój telefon zawsze przy sobie, aby dowiedzieć się, jak nazywa się ta piosenka. Shazam oferuje już jednak rozszerzenie dla przeglądarki Chrome.

Shazam oferuje również tryb offline. Dzięki niemu aplikacja nagrywa najpierw fragment utworu, a następnie porównuje nagranie z bazą danych, gdy masz dostęp do internetu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w klubie lub na plaży.

Wskazówka: Shazam oferuje listę odtwarzania Top 200, która zawiera najczęściej odtwarzane utwory w bieżącym tygodniu! Istnieje globalna lista odtwarzania, ale można również wyszukiwać piosenki według kraju. To świetny sposób na odkrycie nowej muzyki lub może rozpoznanie utworu, którego szukałeś. Sprawdź i znajdź swój nowy ulubiony utwór!

Shazam: zalety i wady

 • Prosta obsługa, praktyczne zastosowanie
 • Bezpłatna aplikacja
 • Ogromna baza danych
 • Dalsze informacje i linki do innych usług streamingowych
 • Nagrywanie możliwe również w trybie offline
 • Problemy z hałasem otoczenia i hałasem w tle

SoundHound

Aplikacja rozpoznająca utwory SoundHound, reklamuje się tym, że rozpoznaje zanucone przez nas melodie. Wprawdzie nie zawsze to funkcjonuje, ale warto spróbować. Im bardziej znamy piosenkę i im większe mamy wyczucie do melodii, tym większe są szanse, że poszukiwania utworu zakończą się sukcesem. Tak jak Shazam, aplikacja SoundHound jest połączona z usługami streamingowymi, jak na przykład Spotify. Wraz z Midomi, twórcy SoundHound oferują również rozszerzenie do przeglądarki.

Kliknij w logo, aby przejść do SoundHound

SoundHound: zalety i wady

 • Prosta obsługa, praktyczne zastosowanie
 • Bezpłatna aplikacja
 • Rozpoznawanie często szybsze niż w przypadku Shazam
 • Czasami działa również śpiewanie, gwizdanie lub nucenie melodii
 • Dalsze informacje i linki do innych usług streamingowych
 • Problemy z hałasem otoczenia i hałasem w tle
 • Korzystanie możliwe tylko w trybie online

Inną alternatywą jest AHA Music. Rozszerzenia te działają w podobny sposób jak aplikacje i są szczególnie praktyczne, jeśli słuchasz muzyki na komputerze.

Jeśli używasz Deezer do strumieniowego przesyłania muzyki, możesz pobrać powiązaną aplikację SongCatcher. Umożliwia ona rozpoznawanie muzyki i dodawanie utworów bezpośrednio do ulubionych piosenek lub list odtwarzania bez konieczności otwierania aplikacji Deezer. Większość innych aplikacji do rozpoznawania muzyki można połączyć głównie z Apple Music lub Spotify. Jednak w przeciwieństwie do SongCatcher, aplikacje te mogą być również używane bezpłatnie bez subskrypcji jednego z serwisów streamingowych.

Zanuć coś Twojemu smartfonowi – z Asystentem Google, Siri i Alexą

Istnieje jednak teraz inny sposób wyszukiwania znanego utworu muzycznego. Asystenci głosowi, tacy jak Google Assistant, Siri czy Alexa, nauczyli się rozumieć nucenie: Jeśli porozmawiasz z asystentem głosowym, a następnie zaczniesz nucić melodię, w najlepszym przypadku szybko znajdziesz utwór, którego szukasz. Siri używa Shazam do rozpoznawania muzyki i umożliwia dostęp do niej, nawet jeśli aplikacja Shazam nie jest zainstalowana.

Należy zauważyć, że nie wszystkie smartfony mają zintegrowaną funkcję rozpoznawania muzyki. Wiele smartfonów z Androidem polega na aplikacjach innych firm. Można jednak pobrać aplikację Google na dowolny smartfon i korzystać z Asystenta Google.

Streamuj dowolny utwór: głośniki Bluetooth Teufel

STEREO M 2

STEREO M 2

4149,00 zł4599,00 złW różnych kolorach
MOTIV® GO

MOTIV® GO

829,00 zł1149,00 złW różnych kolorach

Z wyczuciem – Musipedia rozpoznaje takt spacji

„Jak nazywa się ten utwór?” „Let it be.” Niestety, tak szybko i prosto nie działa żadna aplikacja. Ten, kto ma poczucie rytmu, może spróbować znaleźć nieznany utwór na stronie musipedia.org. Rytm możesz tutaj wpisać przez użycie spacji, a następnie porównać go z bazą danych. Alternatywnie możesz zanucić melodię na platformie internetowej Open Source.

Logo strony Musipedia

Jak znaleźć piosenki z tekstem? Jak wyszukać piosenkę z tekstem?

Jeśli nadal masz w głowie przynajmniej część tekstu, jest to również dobry punkt wyjścia do uzyskania odpowiedzi na pytanie “Jak nazywa się ta piosenka?”. Jeśli jesteś użytkownikiem Spotify, jest to bardzo proste: możesz bezpośrednio wyszukać fragment tekstu, który wciąż pamiętasz. Otrzymasz wtedy zazwyczaj kilka możliwych trafień. Przy odrobinie szczędzua będziesz wiedział od razu, którego utworu szukasz, możesz także odsłuchać wyniki wyszukiwania. W ten sposób odkryjesz także nową muzykę.

Mówiąc o odkrywaniu muzyki: zawsze sprawdzaj najlepsze listy przebojów na Spotify!

Poprzez włączenie odtwarzacza wyrażasz zgodę na politykę prywatności serwisów Spotify/Soundcloud.
Dowiedz się więcej

Włącz odtwarzacz

Poprzez włączenie odtwarzacza wyrażasz zgodę na politykę prywatności serwisów Spotify/Soundcloud.
Dowiedz się więcej

Włącz odtwarzacz

Możesz także spróbować wyszukać tekst piosenki za pomocą klasycznej wyszukiwarki Google. Pomocne może być dodanie słów takich jak “piosenka” lub “tekst” do danych wejściowych, aby zbliżyć się do właściwego wyniku. Istnieje również wiele dużych baz danych tekstów online. Jedną z największych jest Genius. Ponadto: Można tam znaleźć nie tylko niezliczone teksty piosenek, ale także komentarze i interpretacje społeczności.

Nasza rada: Jeśli umieścisz szukany fragment tekstu w cudzysłowie i wpiszesz go w Google, zobaczysz konkretne wyniki.

Specjalną aplikacją do wyszukiwania tekstów piosenek jest Musixmatch. Tutaj również wystarczy wpisać wers lub fragment tekstu, który pamiętamy – aplikacja wyświetli pasujący utwór, w tym linki do Spotify i YouTube. Ciekawostka: tekst piosenki jest zsynchronizowany z szukanym utworem, dzięki czemu można wykorzystać Musixmatch do śpiewania karaoke. Teksty piosenek można również tłumaczyć na różne języki lub zapisywać je w trybie offline. Dzięki temu aplikacja jest świetnym dodatkiem do ulubionego serwisu streamingowego. Ale uwaga: aplikacja jest płatna. Można ją jednak przetestować bezpłatnie przez 7 dni.

Wyszukiwanie utworów w stacjach radiowych

Czy słyszałeś w radiu piosenkę, której nie możesz wyrzucić z głowy? Wiele głównych stacji radiowych oferuje obecnie własną funkcję wyszukiwania utworów. Sukces wyszukiwania zależy jednak od tego, jak dobrze pamiętasz, kiedy utwór, którego szukasz, był odtwarzany. Ponadto w przypadku większości dostawców nie można prześledzić programu radiowego w nieskończoność (zwykle do 14 dni). Niemniej jednak, warto spróbować.

Wyszukiwanie utworów za pomocą ChatGPT

Chatbot ChatGPT wykorzystuje sztuczną inteligencję do komunikowania się za pomocą wiadomości tekstowych, a nawet obrazów. Jeśli chcesz znaleźć piosenkę, którą słyszałeś wcześniej, możesz podać chatbotowi kilka linijek tekstu z piosenki. Im więcej informacji podasz, tym większe szanse na znalezienie utworu, którego szukasz. Jeśli nie znasz dokładnego tytułu piosenki, opis utworu lub wykonawcy może również pomóc. Z funkcji tej można korzystać bezpłatnie.

Dla użytkowników ChatGPT Plus dostępne są dwa praktyczne dodatki, które mogą jeszcze bardziej usprawnić wyszukiwanie:

 • SongFinder: Ta wtyczka rozszerza funkcjonalność darmowej wersji ChatGPT o specjalne narzędzia dostosowane do wyszukiwania muzyki i rekomendacji. Użytkownicy mogą wyszukiwać utwory na czacie bez konieczności przełączania aplikacji. Ponadto wtyczka ta oferuje zaawansowane funkcje, takie jak większa baza danych utworów, bardziej precyzyjne rekomendacje i dodatkowe opcje dostrajania wyszukiwania. Może na przykład rozpoznawać muzykę z klipów z Instagrama i TikTok. Wtyczkę Song Finder można zainstalować tutaj.
 • Music GPT: Oprócz wyszukiwania tekstów, wtyczka ta umożliwia również tworzenie spersonalizowanych rekomendacji muzycznych w oparciu o preferencje użytkownika, a także analizę utworów i tworzenie list odtwarzania. MusicGPT może być również wykorzystywany do generowania kreatywnych pomysłów na piosenki, teksty lub melodie, pomagając użytkownikowi rozwijać lub ulepszać koncepcje muzyczne. Zainstaluj wtyczkę Music GPT już teraz.

Znajdź nową muzykę na forach i w mediach społecznościowych

Istnieje wiele grup muzycznych i społeczności na platformach takich jak Facebook, X (dawniej Twitter) lub Reddit, które specjalizują się w identyfikowaniu utworów. Wystarczy zamieścić opis utworu, kilka linijek tekstu lub link do próbki audio. Inni użytkownicy często znają utwór i mogą Ci pomóc. Fora, takie jak “tipofmytongue” na Reddit, są świetnym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań. Tamtejsza społeczność jest zazwyczaj bardzo pomocna i doświadczona w wyszukiwaniu piosenek. W serwisie TikTok można wyszukiwać utwory, wprowadzając słowa kluczowe w funkcji wyszukiwania. Zostaną wyświetlone filmy i dźwięki, które mogą pasować do wyszukiwanego hasła.

Aktualne listy odtwarzania z utworami z TikToka można znaleźć w serwisie Spotify:

Poprzez włączenie odtwarzacza wyrażasz zgodę na politykę prywatności serwisów Spotify/Soundcloud.
Dowiedz się więcej

Włącz odtwarzacz

Poprzez włączenie odtwarzacza wyrażasz zgodę na politykę prywatności serwisów Spotify/Soundcloud.
Dowiedz się więcej

Włącz odtwarzacz

Znajdź zapomniane utwory za pomocą Last.fm

Dzięki funkcji śledzenia Last.fm można łatwo znaleźć zapomniane utwory: Najpierw pobierz scrobbler na pulpit lub aplikację mobilną (na Androida i iOS). Zaloguj się do Last.fm i połącz swoje konto z ulubionymi usługami streamingowymi, takimi jak Spotify, Apple Music lub Deezer. Last.fm automatycznie śledzi Twoje słuchane piosenki i tworzy historię wszystkich odtwarzanych utworów. Należy jednak pamiętać, że Scrobbler nie jest jeszcze obsługiwany przez wielu dostawców, takich jak YouTube czy SoundCloud. Możesz przeglądać swoją historię odsłuchań w dowolnym momencie, aby znaleźć utwór, którego szukasz. Last.fm oferuje również spersonalizowane rekomendacje oparte na Twoim guście muzycznym, dzięki czemu nie tylko odkryjesz stare utwory na nowo, ale także nową muzykę. Ta aplikacja pozwala na śledzenie całej kolekcji muzycznej i łatwe odnajdywanie zapomnianych utworów.

To najlepszy sposób, aby znaleźć teledysk!

Czasami pojawia się inny problem: co zrobić, jeśli szukasz muzyki lub konkretnego teledysku, ale nie pamiętasz tytułu utworu? Nie martw się, na to też są rozwiązania. Możesz zidentyfikować aktualnie odtwarzany utwór za pomocą aplikacji takich jak Shazam lub SoundHound, a następnie wyszukać teledysk. Lub, przy odrobinie szczęścia i poszukiwań, można go znaleźć za pomocą wyszukiwarek, takich jak Google lub YouTube. Czasami wystarczy wpisać pojedyncze linijki tekstu – jeśli znasz wykonawcę i gatunek utworu, tym lepiej!

Wskazówka dotycząca YouTube: Odkryj MTV: “100 najlepszych teledysków w historii” – może znajdziesz swój nowy ulubiony!

Odkryj nowe utwory dzięki Teufel Streaming

Multiroom-Lautsprecher Stereo L aufgestellt in einem Zimmer
Pare kliknięć wystarczy, aby znaleźć i odtwarzać Twoją ulubioną muzykę.
 • Teufel STEREO M 2: regałowe głośniki streamingowe dla wi-fi i Bluetooth ze zintegrowanym wzmacniaczem dla wypełniającego, dokładnego dźwięku.
 • Głośniki STEREO L: koncertowy dźwięk w Twoim domu dzięki aktywnym głośnikom podłogowym z systemem trójdrożnym, wbudowanym wzmacniaczem o mocy 280 watów i doskonałą łącznością.

Więcej głośników streamingowych firmy Teufel

Teufel Streamer

Teufel Streamer

919,00 zł1399,00 zł
HOLIST S

HOLIST S

1099,00 zł1149,00 złW różnych kolorach
STEREO M 2

STEREO M 2

4149,00 zł4599,00 złW różnych kolorach

Teksty, które sprawią, że się uśmiechniesz: Najzabawniejsze źle usłyszane teksty

Czy Ty też to znasz? Śpiewasz swoją ulubioną piosenkę z przekonaniem, że dokładnie znasz jej słowa, a dopiero później zdajesz sobie sprawę, że tych słów wcale nie ma w tej piosence. Ups… Żenujące! Ale nie martw się, zdarza się to nawet najlepszym. Czasami po prostu nie rozumiemy każdego słowa w piosenkach (nawet polskich!). Nasz mózg często wymyśla wtedy coś oryginalnego i całkiem zabawnego – tak zwane “źle usłyszane teksty”. Zebraliśmy dla Ciebie niektóre z najzabawniejszych źle usłyszanych tekstów:

Piosenka: “We Built This City” zespołu Starship

Źle usłyszany tekst: “We built this city on sausage rolls”

Oryginał: “We built this city on rock and roll”

Piosenka: “I Want to Hold Your Hand” zespołu The Beatles

Źle usłyszany tekst: “I want to hold your ham”

Oryginał: “I want to hold your hand”

Piosenka: “Dancing Queen” zespołu ABBA

Źle usłyszany tekst: “See that girl, watch her scream, kicking the dancing queen”

Oryginał: “See that girl, watch that scene, diggin’ the dancing queen”

Piosenka: “Clarity” zespołu Zedd ft. Foxes

Źle usłyszany tekst: “’Cause you are the piece of meat / I wish I didn’t eat.”

Oryginał: “’Cause you are the piece of me / I wish I didn’t need.”

Podsumowanie: żadna piosenka się nie ukryje

 • Aplikacje rozpoznające utwory, takie jak Shazam, rozpoznają usłyszane w radiu lub w klubie piosenki oraz zawierają tryb offline, dzięki któremu nagrane utwory możesz znaleźć później
 • Aplikacja SoundHound potrafi znaleźć za pomocą bazy danych zanucone melodie
 • Na stronie Musipedia.org możesz wpisać rytm utworu przy użyciu spacji, a następnie porównać go z piosenkami znajdującymi się w bazie danych
 • Poprzez wpisanie w Google lub w inne bazy danych utworów możesz znaleźć tytuł długo poszukiwanej piosenki
 • Jeśli znalazłeś już długo szukany utwór i masz ochotę na coś innego, w tym artykule znajdziesz 5 polskich podcastów, które warto posłuchać.

Wypróbowałeś wszystkie wskazówki i nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz pod tym postem! Być może my lub nasi czytelnicy pomogą Ci w poszukiwaniach. Możesz również wymienić się pomysłami z przyjaciółmi lub członkami rodziny.

Zdjęcie tytułowe: ©Perzon Seo, przedsiębiorca pracujący na swoim mackbooku 2. Określone prawa zastrzeżone Źródło: Flickr
Zdjęcie 1: ©Shazam, Logo. Określone prawa zastrzeżone Źródło: Wikimedia

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.