Eine junge Frau lacht und hält das Handy vor sich. Im Hintergrund ist blauer Himmel zu sehen.

Jak nazywa się ta piosenka? Sposoby na znalezienie raz usłyszanego utworu

Czy to przypadkowo w radiu, podczas wyjścia do klubu, czy na plaży – zdarza nam się usłyszeć bardzo fajny utwór. Melodia brzmi znajomo, ale nie możemy sobie przypomnieć ani tytułu ani wykonawcy. Może słyszelismy coś zupełnie nowego, melodię, która wpada w ucho i którą chcielibyśmy znowu usłyszeć. Ale jak nazywa się ta piosenka i jak ją mogę znaleźć? Przecież nikt nie zapamiętuje więcej, niż tylko fragment utworu lub tylko sam refren. Ale bez obaw! Z naszymi poradami na pewno odnajdziesz szukaną piosenkę.

Chcesz bezpośrednio poszukać utworu? W takim razie możesz zrobić to tutaj:

Proszę kliknąć na poniższy przycisk, aby załadować zawartość programowalnej wyszukiwarki Google.

Załaduj zawartość

Aktywując wyszukiwanie utworu, zgadzasz się – tak jak tutaj opisano – na przetwarzanie Twoich danych przez Google.

Shazam & Co. – znajdź piosenkę dzięki aplikacji rozpoznającej utwory

Dzięki aplikacjom rozpoznającym utwory, takim jak Shazam lub TrackID, można naprawdę łatwo znaleźć tytuł i wykonawcę nieznanej piosenki. Wystarczy, że włączysz aplikację i pozwolisz jej posłuchać przez chwilę szukanej melodii. Wbudowany w smartfonie mikrofon wyłapuje częstotliwość dźwiękową i tworzy tak zwany „akustyczny odcisk palca” nieznanej dotąd piosenki. Zebrane informacje będą porównywane z bazą danych znajdującą się w aplikacji. Jeśli znalezione dane będą zgodne z zebranymi informacjami, oznacza to, że aplikacja znalazła odpowiedź na pytanie: jak nazywa się ta piosenka. Dodatkowo aplikacja pokazuje inne informacje, takie jak wskazówki dotyczące zakupu lub link do usług streamingowych.

Logo der Musikerkennungs-App Shazam. Ein Lied suchen, während dieses abgespielt wird

Ale istnieją również pewne ograniczenia: ponieważ bazy danych nie są przechowywane lokalnie w aplikacji, tylko na serwerze w internecie, rozpoznanie utworu funkcjonuje tylko wtedy, gdy mamy pełny dostęp do internetu, który w klubie, czy na plaży jest raczej nieosiągalny. Aplikacja Shazam & Co wykazuje trudności z rozponaniem utwory, gdy z głośnika, oprócz muzyki, słyszalne są również szumy w tle. Poza tym musisz mieć swój telefon zawsze przy sobie, aby dowiedzieć się, jak nazywa się ta piosenka.

Shazam oferuje również tryb offline. Dzięki niemu aplikacja nagrywa najpierw fragment utworu, a następnie porównuje nagranie z bazą danych, gdy masz dostęp do internetu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w klubie lub na plaży.

Zanuć coś Twojemu smartfonowi – aplikacja SoundHound

Aplikacja rozpoznająca utwory SoundHound wirbt damit, reklamuje się tym, że rozpoznaje zanucone przez nas melodie. Wprawdzie nie zawsze to funkcjonuje, ale warto spróbować. Im bardziej znamy piosenkę i im większe mamy wyczucie do melodii, tym większe są szanse, że poszukiwania utworu zakończą się sukcesem. Tak jak Shazam, aplikacja SoundHound jest połączona z usługami streamingowymi, jak na przykład Spotify.

Kliknij w logo, aby przejść do SoundHound

Z wyczuciem – Musipedia rozpoznaje takt spacji

„Jak nazywa się ten utwór?” „Let it be.” Niestety, tak szybko i prosto nie działa żadna aplikacja. Ten, kto ma poczucie rytmu, może spróbować znaleźć nieznany utwór na stronie musipedia.org. Rytm możesz tutaj wpisać przez użycie spacji, a następnie porównać go z bazą danych. Alternatywnie możesz zanucić melodię na platformie internetowej Open Source.

Logo strony Musipedia

Znajdź piosenkę dzięki jej tekstowi

Jeśli masz w głowie chociaż część tekstu, może być to również dobry punkt zaczepenia podczas poszukiwań nowej piosenki. Jednak nie jest to takie proste. Wpisz w Google to, co jeszcze pamiętasz, a następnie sprawdź wyniki wyszukiwania. Pomóc może ewentualnie podanie takich pojęć, jak „Piosenka” albo „Tekst”. Oprócz Google istnieje również wiele baz danych z tekstami piosenek. Jedną z większych jest Genius. Tutaj oprócz niezliczonych tekstów piosenek możemy znaleźć również komentarze i interpretacje użytkowników.

Odkryj nowe utwory dzięki Teufel Streaming

Multiroom-Lautsprecher Stereo L aufgestellt in einem Zimmer
Pare kliknięć wystarczy, aby znaleźć i odtwarzać Twoją ulubioną muzykę.

Radio internetowe, usługi streamingowe i wiele innych – zintegrowana w systemach streamingowych Teufel technologia Raumfeld łączy świat online i hi-fi. Sterowanie głośnikami odbywa sie przez aplikację Teufel Raumfeld. Dzięki temu możesz sam zarządzać wszystkimi ustawieniami i w prosty sposób skonfigurować system Multiroom.

  • Teufel STEREO M: regałowe głośniki streamingowe dla wi-fi i Bluetooth ze zintegrowanym wzmacniaczem dla wypełniającego, dokładnego dźwięku.
  • Głośniki STEREO L: koncertowy dźwięk w Twoim domu dzięki aktywnym głośnikom podłogowym z systemem trójdrożnym, wbudowanym wzmacniaczem o mocy 280 watów i doskonałą łącznością.

Podsumowanie: żadna piosenka się nie ukryje

  • Aplikacje rozpoznające utwory, takie jak Shazam, rozpoznają usłyszane w radiu lub w klubie piosenki oraz zawierają tryb offline, dzięki któremu nagrane utwory możesz znaleźć później
  • Aplikacja SoundHound potrafi znaleźć za pomocą bazy danych zanucone melodie
  • Na stronie Musipedia.org możesz wpisać rytm utworu przy użyciu spacji, a następnie porównać z piosenkami znajdującymi się w bazie danych
  • Poprzez wpisanie w Google lub w inne bazy danych z tekstami utworów możesz znaleźć tytuł dłługo szukanej piosenki
  • Jeśli znalazłeś już długo szukany utwór i masz ochotę na coś innego, w tym artykule znajdziesz 5 polskich podcastów, które warto posłuchać.
Zdjęcie tytułowe: ©Perzon Seo, przedsiębiorca pracujący na swoim mackbooku 2. Określone prawa zastrzeżone Źródło: Flickr
Zdjęcie 1: ©Shazam, Logo. Określone prawa zastrzeżone Źródło: Wikimedia

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.