Jak nazywa się ta piosenka? – sposoby na znalezienie raz usłyszanego utworu

Czy to przypadkowo w radiu, podczas wyjścia do klubu, czy na plaży – zdarza nam się usłyszeć bardzo fajny utwór. Melodia brzmi znajomo, ale nie możemy sobie przypomnieć ani tytułu ani wykonawcy. Może słyszelismy coś zupełnie nowego, melodię, która wpada w ucho i którą chcielibyśmy znowu usłyszeć. Ale jak nazywa się ta piosenka i jak ją mogę znaleźć? Przecież nikt nie zapamiętuje więcej, niż tylko fragment utworu lub tylko sam refren. Ale bez obaw! Z naszymi poradami na pewno odnajdziesz szukaną piosenkę.

Old School: poczekać czy zapytać?

Jak nazywa się ta piosenka? Istnieją różne możliwości, aby się tego dowiedzieć. Zanim na świecie pojawiły się smartfony i internet, zawsze miało się w zanadrzu inne sposoby, które dzisiaj również mogłyby funkcjonować:

  1. Zaczekać przed radiem, aż piosenka zostanie odtworzona ponownie, a moderator wypowie nazwę utworu,
  2. Zanucić znajomemu lub przyjacielowi melodię i mieć nadzieję, że ten ją zna,
  3. Zapytać DJ’a lub kelnerki, jak nazywa się utwór, który właśnie leci.

Na szczęście dzięki sieci wi-fi istnieją w dzisiejszych czasach lepsze metody na odnalezienie nowego utworu.

Shazam & Co. – znajdź piosenkę dzięki aplikacji rozpoznającej utwory

Dzięki aplikacjom rozpoznającym utwory, takim jak Shazam lub TrackID, można naprawdę łatwo znaleźć tytuł i wykonawcę nieznanej piosenki. Wystarczy, że włączysz aplikację i pozwolisz jej posłuchać przez chwilę szukanej melodii. Wbudowany w smartfonie mikrofon wyłapuje częstotliwość dźwiękową i tworzy tak zwany „akustyczny odcisk palca” nieznanej dotąd piosenki. Zebrane informacje będą porównywane z bazą danych znajdującą się w aplikacji. Jeśli znalezione dane będą zgodne z zebranymi informacjami, oznacza to, że aplikacja znalazła odpowiedź na pytanie: jak nazywa się ta piosenka. Dodatkowo aplikacja pokazuje inne informacje, takie jak wskazówki dotyczące zakupu lub link do usług streamingowych.

Logo der Musikerkennungs-App Shazam. Ein Lied suchen, während dieses abgespielt wird

Ale istnieją również pewne ograniczenia: ponieważ bazy danych nie są przechowywane lokalnie w aplikacji, tylko na serwerze w internecie, rozpoznanie utworu funkcjonuje tylko wtedy, gdy mamy pełny dostęp do internetu, który w klubie, czy na plaży jest raczej nieosiągalny. Aplikacja Shazam & Co wykazuje trudności z rozponaniem utwory, gdy z głośnika, oprócz muzyki, słyszalne są również szumy w tle. Poza tym musisz mieć swój telefon zawsze przy sobie, aby dowiedzieć się, jak nazywa się ta piosenka.

Shazam oferuje również tryb offline. Dzięki niemu aplikacja nagrywa najpierw fragment utworu, a następnie porównuje nagranie z bazą danych, gdy masz dostęp do internetu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w klubie lub na plaży.

Zanuć coś Twojemu smartfonowi – aplikacja SoundHound

Aplikacja rozpoznająca utwory SoundHound wirbt damit, reklamuje się tym, że rozpoznaje zanucone przez nas melodie. Wprawdzie nie zawsze to funkcjonuje, ale warto spróbować. Im bardziej znamy piosenkę i im większe mamy wyczucie do melodii, tym większe są szanse, że poszukiwania utworu zakończą się sukcesem. Tak jak Shazam, aplikacja SoundHound jest połączona z usługami streamingowymi, jak na przykład Spotify.

Kliknij w logo, aby przejść do SoundHound

Z wyczuciem – Musipedia rozpoznaje takt spacji

„Jak nazywa się ten utwór?” „Let it be.” Niestety, tak szybko i prosto nie działa żadna aplikacja. Ten, kto ma poczucie rytmu, może spróbować znaleźć nieznany utwór na stronie musipedia.org. Rytm możesz tutaj wpisać przez użycie spacji, a następnie porównać go z bazą danych. Alternatywnie możesz zanucić melodię na platformie internetowej Open Source.

Logo strony Musipedia

Znajdź piosenkę dzięki jej tekstowi

Jeśli masz w głowie chociaż część tekstu, może być to również dobry punkt zaczepenia podczas poszukiwań nowej piosenki. Jednak nie jest to takie proste. Wpisz w Google to, co jeszcze pamiętasz, a następnie sprawdź wyniki wyszukiwania. Pomóc może ewentualnie podanie takich pojęć, jak „Piosenka” albo „Tekst”. Oprócz Google istnieje również wiele baz danych z tekstami piosenek. Jedną z większych jest Genius. Tutaj oprócz niezliczonych tekstów piosenek możemy znaleźć również komentarze i interpretacje użytkowników.

Odkryj nowe utwory dzięki Teufel Streaming

Multiroom-Lautsprecher Stereo L aufgestellt in einem Zimmer
Pare kliknięć wystarczy, aby znaleźć i odtwarzać Twoją ulubioną muzykę.

Radio internetowe, usługi streamingowe i wiele innych – zintegrowana w systemach streamingowych Teufel technologia Raumfeld łączy świat online i hi-fi. Sterowanie głośnikami odbywa sie przez aplikację Teufel Raumfeld. Dzięki temu możesz sam zarządzać wszystkimi ustawieniami i w prosty sposób skonfigurować system Multiroom.

  • Teufel Sounddeck Streaming: dzięki sześciu zintegrowanym głośnikom i dwóm subwooferom bezprzewodowy Sounddeck wi-fi dostarcza dźwięk najwyższej klasy. Dodatkowo dzięki aluminiowym elementom, drewnianej obudowie i szlifowanemu lakierowi sounddeck oferuje pierwszoligowy design.
  • Głośniki STEREO L: koncertowy dźwięk w Twoim domu dzięki aktywnym głośnikom podłogowym z systemem trójdrożnym, wbudowanym wzmacniaczem o mocy 280 watów i doskonałą łącznością.

Podsumowanie: żadna piosenka się nie ukryje

  • Aplikacje rozpoznające utwory, takie jak Shazam, rozpoznają usłyszane w radiu lub w klubie piosenki oraz zawierają tryb offline, dzięki któremu nagrane utwory możesz znaleźć później
  • Aplikacja SoundHound potrafi znaleźć za pomocą bazy danych zanucone melodie
  • Na stronie Musipedia.org możesz wpisać rytm utworu przy użyciu spacji, a następnie porównać z piosenkami znajdującymi się w bazie danych
  • Poprzez wpisanie w Google lub w inne bazy danych z tekstami utworów możesz znaleźć tytuł dłługo szukanej piosenki
Zdjęcie tytułowe: ©Perzon Seo, przedsiębiorca pracujący na swoim mackbooku 2. Określone prawa zastrzeżone Źródło: Flickr
Zdjęcie 1: ©Shazam, Logo. Określone prawa zastrzeżone Źródło: Wikimedia

Powiązane artykuły

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.