Oczy wszystkich skierowane na Liverpool: Eurowizja zbliża się wielkimi krokami!

Kurtyna w górę dla prawdziwej gwiazdy wśród konkursów muzycznych: wkrótce rozpocznie się Konkurs Piosenki Eurowizji! Już 9, 11 i 13 maja miliony fanów będą mogli śledzić z zaciekawieniem na ekranach telewizorów występy swoich faworytów w Liverpoolu – w nadziei na otrzymanie jak największej ilości magicznych „12 punktów”. Kto tym razem oczaruje publiczność i zachwyci surowe jury swoim występem i wokalnymi umiejętnościami?

Polski akcent na Eurowizji 2023 – Blanka z utworem „Solo”

Polską kandydatką na tegorocznej Eurowizji jest Blanka Stajkow. Wokalistka ma 23 lata i pochodzi ze Szczecina, gdzie dorastała w polsko-bułgarskiej rodzinie. Już w wieku 13 lat nagrała i wydała trzy piosenki: „Strong Enough”, I Feel it” oraz „Finally”. Od 2022 roku współpracuje z wytwórnią muzyczną Warner Bross Polska.

Podczas polskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji Blanka zdobyła uznanie jury i widzów utworem „Solo”. Wydany we wrześniu 2022 roku utwór szybko podbił muzyczne listy przebojów i stał się radiowym hitem. Jak poradzi sobie na Eurowizyjnej scenie? Dowiemy się już niebawem.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Eurowizja 2023 w Liverpoolu: inni uczestnicy i faworyci

Jak co roku możemy się spodziewać spektakularnej scenografii i prawdziwej muzycznej mieszanki stylów. I tak Holandię reprezentują Mia Nicolai i Dion Cooper z emocjonalnym utworem „Burning Daylight”, podczas gdy Włochy wystąpią z nastrojową balladą „Due Vite” w wykonaniu Mengoni.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Masywne riffy gitarowe, chwytliwy refren i mroczny styl: niemiecki zespół Lord of the Lost i jego wokalista Chris Harms reprezentują mieszankę gotyckiego metalu, industrialu i dark rocka. Z utworem „Blood & Gitter” spróbują podbić tegoroczną Eurowizję.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Francja, którą reprezentuje kanadyjska piosenkarka La Zarra, stawia na pełen temperamentu i inspirowany muzyką funk, dance i pop numer „Evidemment” w stylu à la Dua Lipa.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Prawdziwym fenomenem jest za to piosenka „Eaea” hiszpańskiej reprezentantki Blanci Palomy, w której 34-latka łączy tradycyjną muzykę Andaluzji w stylu flamenco z nowoczesnymi popowymi brzmieniami.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Jednakże do faworytów tegorocznego konkursu zaliczane są inne kraje. Według bukmacherów największą szansę na zwycięstwo mają Szwecja i Finlandia. Przewidywania bukmacherów są szczególnie dobre dla Szwecji i jej reprezentantki: piosenkarka Loreen już raz wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w 2012 roku. Poza tym Szwecja najlepiej wie, jak wygrywać Eurowizję – w końcu zespół ABBA również podbił serca jurorów i publiczności w 1974 roku piosenką „Waterloo”.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Udział Ukrainy w czasie trwającej wojny

Ukraina – ubiegłoroczny zwycięzca Eurowizji – w tym roku na konkurs w Liverpoolu wybrała zespół Tvorchi. W piosence “Heart of Steel” charyzmatyczny duet porusza kwestię wytrwałości żołnierzy i ludności, która stoi w obliczu ciągłego zagrożenia nuklearnego. Krajowe eliminacje odbyły się w czasie wyniszczającej wojny: aby ochronić uczestników przed ewentualnymi rosyjskimi atakami, konkurs był transmitowany na żywo ze stacji kijowskiego metra, podczas którego zespół Tvorchi zaimponował wszystkim swoim występem. Niewykluczone, że Ukraina powtórzy ubiegłoroczny sukces i obroni swój tytuł.

https://www.youtube.com/watch?v=q6QFVqWX2gM

Eurowizja – konkurs z długą tradycją

Tegoroczna Eurowizja w Liverpoolu to już 67. edycja konkursu o niezwykle bogatej tradycji. W pierwszych odsłonach konkursu w latach 50-tych przeważającą część występów stanowiły szlagiery i ballady. Jednak z czasem Eurowizja stała się najbardziej prestiżowym konkursem muzycznym w całej Europie, podczas którego artyści i ich utwory reprezentują różnorodne style muzyczne.

Systemy kina domowego marki Teuel

THEATER 500 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 SURROUND + DENON X2800H DAB “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Eurowizja – najważniejsze informacje i fakty

Dlaczego tym razem Eurowizja nie odbywa się w kraju ubiegłorocznego zwycięzcy?

Jako zwycięzca ostatniej Eurowizji Ukraina ma prawo do organizacji tegorocznego konkursu. Jednak z powodu wojny, Europejska Unia Nadawców (EBU) zdecydowała, że gospodarzem konkursu powinna zostać Wielka Brytania. Ukraińska flaga pozostanie jednak w logo Eurowizji.

Ile krajów weźmie udział w Eurowizji 2023?

W tegorocznej edycji Eurowizji bierze udział łącznie 37 krajów. Niektóre z nich, w tym Słowacja, Turcja, Macedonia Północna i Węgry, odwołały swój udział w konkursie. Podobnie jak w poprzednich latach Rosja i Białoruś zostały wykluczone z udziału w Eurowizji.

Jak działa głosowanie podczas konkursu Eurowizji?

W finale może głosować każdy kraj, który brał udział w konkursie Eurowizji. Dla każdego państwa przyznawane są dwa zestawy punktów (od 1 do 8, 10 i 12): punktacja jury i wyniki głosowania widzów są wliczane do ogólnej punktacji. Nie można przyznać punktów uczestnikowi z własnego kraju.

Gdzie będzie można obejrzeć konkurs Eurowizji 2023?

Konkurs Piosenki Eurowizji będzie można obejrzeć na antenie TVP1 i TVP Polonia kolejno 9, 11 i 13 maja o godzinie 21:00.

Kto poprowadzi Eurowizję 2023?

Gospodarzami tegorocznego konkursu Eurowizji w Liverpoolu będą Julia Sanina, Hannah Waddingham, Alesha Dixon oraz Graham Norton.

Prawdziwe gwiazdy Eurowizji – produkty marki Teufel

Ultima 40 Surround Lifestyle
Eurowizja w zupełnie nowym wydaniu – z kolumnami ULTIMA 40 firmy Teufel

ULTIMA 40 KOMBO – Multitalent na każdą dźwiękową okazję. Z ULTIMA 40 KOMBO wszystko jest możliwe: streaming muzyki, odbiór radia, odtwarzanie płyt CD i dźwięku telewizyjnego. Należąca do systemu ULTIMA 40 zawiesiła wysoko poprzeczkę dla innych produktów audio.

CINEBAR LUX AMBITION: Twój salon pokazuje Twój gust i to, co jest dla Ciebie ważne, dlatego też zasługuje on na soundbar, który ma ponadczasowy design, porywający dźwięk i jest niezwykle wytrzymały. Dwanaście przetworników i cztery pasywne membrany basowe produkują precyzyjny, mocny dźwięk, który prawie niczym nie ustępuje prawdziwemu systemowi kina domowego 5.1.

Wskazówka: Nie wiesz, na które urządzenie się zdecydować? Zajrzyj do naszego artykułu

Soundbary firmy Teufel

CINEBAR ULTIMA

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

CINEBAR 11 “2.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Interesujące ciekawostki dotyczące Eurowizji

Zakaz występów żywych zwierząt na scenie: imponujące występy artystów mogą sugerować, że na Eurowizji wszystko jest dozwolone. Niezupełnie! Istnieje jedna żelazna zasada: żadnych zwierząt na scenie! Ten temat tabu odbił się w mediach szerokim echem, gdy białoruski piosenkarz IVAN chciał zabrać ze sobą na scenę dwa wilki podczas swojego występu w 2016 roku.

Uwaga na intruzów: w długiej historii Eurowizji zdarzało się już, że fani z publiczności wdzierali się na scenę. Na przykład podczas Eurowizji w 2010 roku kataloński agent nieruchomości Jimmy Jump wskoczył na scenę i próbował wpasować się w choreografię tancerzy podczas występu Hiszpana Daniela Digesa.

Kraje pozaeuropejskie są również mile widziane: Choć nazwa konkursu sugeruje coś innego, również kraje pozaeuropejskie mogą wziąć udział w Eurowizji. Oprócz Australii, Izraela, Armenii, Gruzji i Azerbejdżanu, udział wzięło także Maroko.

Kto Twoim zdaniem podbije serca jury oraz publiczności i wygra tegoroczną Eurowizję? Podziel się z nami Twoją opinią w komentarzu na dole!

Zdjęcie tytułowe: IMAGO Images

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.