Soundbar czy system 5.1: który z nich i kiedy pokazuje swoje najlepsze strony?

Kto chciał zaimponować mocnym i potężnym dźwiękiem w swoim salonie, wybierał wcześniej system kina domowego 5.1. Ale od dłuższego czasu smukłe soundbary stają się silną konkurencją dla kompletnych systemów dźwiękowych. W związku z tym bardzo często zadajemy sobie pytanie, które rozwiązanie jest lepsze? Soundbar czy system 5.1? W tym artykule porównamy oba systemy dźwiękowe i już na wstępie możemy zdradzić: nie ma jednoznaczej odpowiedzi na to pytanie, gdyż zarówno system 5.1, jak i soundbar to mocne i wydajne systemy dźwiękowe, które mają własne grupy docelowe.

Soundbar vs. system 5.1: jak funkcjonują oba systemy?

Wyjaśnijmy najpierw podstawowe rzeczy, czyli co to jest soundbar i czym wyróżnia się system 5.1.

Soundbar

Soundbar lub określany również jako listwa dźwiękowa – to system składający się z wielu głośników w jednej smukłej konstrukcji. Soundbary są tak wykonane, aby mogły być ustawione bezpośrednio przed lub pod telewizorem znajdując przy tym wygodne miejsce na szafce. Również zamocowanie soundbara na ścianie za pomocą uchwytu ściennego bezpośrednio pod wiszącym telewizorem jest w większości przypadków możliwe. Soundbary są bardzo często i chętnie stosowane, aby poprawić dźwięk telewizora. Dzięki tej “listwie dźwiękowej” wzrasta przede wszystkim poziom zrozumiałości mowy.

Mann auf Sofa vor Fernseher und Cinebar
Usiądź wygodnie i ciesz się dobrym dźwiękiem w Twoim prywatnym kinie z zestawem CINEBAR DUETT Surround Power Edition “4.1-Set”.

W tej smukłej konstrukcji skrywa się potężna technologia: wiele głośników połączono do systemu dwu- lub nawet trójdrożnego. Nawet dla wewnętrznego subwoofera znajdzie się miejsce. O tym, co dokładnie znajduje się w danym soundbarze, zazywczaj decyduje cena. Ulubionym przez klientów rozwiązaniem jest również połączenie soundbara i zewnętrznego subwoofera.

Mocne zestawy: soundbary z subwooferem

CINEBAR DUETT “2.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

CINESYSTEM TRIOS

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

System 5.1

System dźwiękowy 5.1 jest już od dziesięcioleci, i to całkiem słusznie, standardem i klasycznym rozwiązaniem. Dzięki konfiguracji zestawu składającego się z głośnika centralnego, głośników przednich i tylnich oraz zewnętrznego subwoofera jesteśmy praktycznie otoczeni dźwiękiem z każdej strony, a do tego możemy cieszyć się prawdziwym dźwiękiem przestrzennym. Szczególnie w kategorii kino domowe system 5.1 olśniewa swoimi funkcjami: w filmie gdzieś w oddali pada strzał? Usłyszysz go dzięki tylnym głośnikom. Po prawej stronie właśnie eksploduje samochód? Dźwięk eksplozji dotrze do Twoich uszu właśnie z tej strony.

Aby dźwięki dochodziły z każdego kierunku, musisz ustawić wokół Twojego miejsca siedzienia kilka głośników. Każdy z nich ma swoje własne zadania i dba o określoną frekwencję dźwięku. Abyś mógł optymalnie usłyszeć każdy dźwiękowy szczegół, należy przestrzegać kilku zasad dotyczących ustawienia głośników: odległość między głośnikami, a Twoją pozycją i ścianą oraz kąt ustawienia odgrywają tutaj ważną rolę, gdyż dzięki temu dźwięk rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. W tym poradniku dotyczącym ustawienia głośników znajdziesz wiele przydatnych wskazówek.

Dodatkowo do głośników potrzebna jest centralna jednostka sterująca: chodzi tutaj o amplituner, który rozdziela wszystkie ścieżki dźwiękowe do odpowiednich głośników. Jeśli posiadasz głośniki aktywne, amplituner może okazać się niepotrzebny.

Wskazówka: dowiedz się, jak działają głośniki i jak powstaje dźwięk.

Dźwięk telewizora i muzyki oraz design: mocne strony soundbara

Soundbar poprawia jakość dźwięku Twojego telewizora. Czy to wiadomości, ulubiony serial, filmy na Netflixie czy gry: soundbar ulepsza często brzęczący ton płaskich telewizorów.

W smukłej konstrukcji soundbarów wbudowanych jest w bardzo sprytny sposób kilka głośników, które tworzą niepowtarzalny i imponujący wirtualny dźwięk przestrzenny. Aby stworzyć taki efekt, głośniki wykorzystują odbicie fal dźwiękowych od ścian pomieszczenia, co sprawia, że soundbary idealnie nadają się do małych i średnich pomieszczeń. Prawdziwy dźwięk przestrzenny, który znamy z systemów 5.1, jest tutaj jednak niemożliwy – ale możesz za to cieszyć się przekonującym dźwięk 3D Twojego soundbara. I to przy niewielkiej ilości miejsca oraz kompaktowej konstrukcji.

Głośniki w soundbarach są celowo uporządkowane i odpowiednio rozmieszone, tak jak na przykład głośniki typu side-firing w naszym CINEBAR DUETT. Te promieniują fale dźwiękowe na strony, a stamtąd do Ciebie, dzięki czemu powstaje przestrzenny efekt dźwiękowy. Również takie technologie, jak Dynamore® stwarzają efekt wielu oddzielnych głośników.

Side-Firing-Speaker der Cinebar Ultima
Mocne głośniki po obu stronach: głośniki typu Side-Firing w soundbarze CINEBAR ULTIMA.

Soundbar niesie ze sobą również inne korzyści: często posiada on interfejs Bluetooth i NFC oraz może być połączony z domową siecią Wi-Fi. Dzięki temu możesz sparować Twój smartfon z soundbarem i odtwarzać na nim muzykę.

Wskazówka: Który zestaw jest lepszy: ULTIMA 25 ACTIVE czy STEREO M 2?

Prawdziwy kinowy dźwięk z systemem 5.1

Dźwięk filmu jest istotny, aby podczas jego oglądania móc zanurzyć się w całkiem innym świecie. Celem są przede wszystkim realistyczne przeżycia audio, które dotyczą zarówno głosów aktorów, jak również dźwięków otoczenia i głośnych efektów specjalnych. Najlepiej udaje się to specjalnym głośnikom poprzez podział różnych frekwencji na pojedyncze: od delikatnych szeptów po głębokie basy. Również ustawienie głośników w pomieszczeniu jest istotne: głosy powinny dochodzić zasadniczo z przodu i być dobrz słyszalne. Dźwięk basu, który jest odtwarzany z subwoofera, może się również rozchodzić z bocznej pozycji na całe pomieszczenie.

Wskazówka dla dźwięku gier: systemy 5.1 są kompatybilne również z konsolami do gier.

Grafische Darstellung einer 5.1 Aufstellung
Klasyczna konfiguracja systemu kina domowego 5.1

Amplituner, który z reguły funkcjonuje jako wzmacniacz i centralna jednostka sterująca Twojego systemu dźwiękowego, może wziąć pod swoje skrzydła również inne urządzenia , gdyż posiada on więcej złączy niż soundbar: bez problemu możesz podłączyć kilka konsoli do gier i odtwarzaczy Blu-Ray.

Ogromną zaletą systemy 5.1 jest możliwość jego rozszerzenia na przykład do systemu 7.1. Na takiej samej zasadzie możesz najpierw zacząć z zestawem stereo i rozszerzyć go do systemu 5.1.

Soundbar czy system 5.1: który z nich lepiej pasuje do Twoich potrzeb?

Soundbar czy system 5.1? Pomożemy Ci w wyborze

Decyzja o zakupie albo systemu 5.1 albo soundbara zależy od wielu czynników. Jeśli nie jesteś w 100% pewny i ciągle się wahasz, pomocne może być następujące zestawienie tych dwóch zestawów.

SoundbarSystem 5.1
Nie wymaga okablowania i rozmieszczenia głośników w całym salonieWymaga rozmieszczenia głośników w całym salonie i okablowania, jeśli głośniki nie są sterowane bezprzewodowo
Możliwość zawieszenia soundbara na ścianieKażdy głośnik przedni, centralny i tylny potrzebuje osobnego stojaka lub montażu na ścianie
Wirtualny dźwięk surround, w zależności od miejsca ustawieniaPrawdziwy dźwięk surround odtwarzany przez tylne głośniki
Nie wymaga amplitunera AVWymaga amplitunera AV
Tańszy niż system 5.1Droższy niż soundbar
Idealny do mniejszych pomieszczeńOptymalny do większych pomieszczeń

Soundbary w sklepie Teufel : pełnowartościowe systemy dźwiękowe o kompaktowej konstrukcji

Detailaufnahme Soundbar Cinebar Pro
Smukły design wypełniony najlepszą technologią: CINEBAR PRO
 • CINEBAR PRO: ten najlepszy w swojej klasie soundbar sprawi, że nie będziesz w stanie wychwycić dźwiękowej różnicy między nim, a klasycznym zestawem kina domowego. 6 końcówek mocy, 8 potężnych przetworników high performance i oczywiście subwoofer XXL wprawią Twoje ściany w ruch.
 • CINEBAR ULTIMA: esencja naszej legendarnej serii Ultima w mocnym soundbarze, który brzmi tak samo dobrze, jak wygląda. 380 watów robią porządne ciśnienie, a to mówi samo za siebie.
 • CINEDECK: troszkę inną formą soundbara jest sounddeck. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz swobodnie postawić telewizor na jego stabilną konstrukcję i cieszyć się najlepszą rozumiałością mowy dzięki prawdziwemu kanałowi centralnemu.

Inne soundbary Teufel

CINEBAR ONE+

CINEBAR ONE+

1399,00 zł1849,00 złW różnych kolorach
CINEBAR LUX Ambition

CINEBAR LUX Ambition

4599,00 zł5599,00 złW różnych kolorach
CINEBAR ULTIMA

CINEBAR ULTIMA

2299,00 zł3299,00 złW różnych kolorach

Powiązane artykuły

 1. Jana
  21. Jan. 2023, 8:53

  „ pomocne może być następujące zestawienie tych dwóch zestawów.” po czym tabela po niemiecku :((( serio?

  • Redakcja Bloga Teufel
   31. Jan. 2023, 8:59

   Cześć, dziękujemy za Twoją wskazówkę. Na naszej stronie pojawił się mały błąd techniczny, który został już naprawiony. Tabelka jest dostępna w języku polskim. Pozdrawiamy :)

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.