Odtwarzacz CD: nowoczesny klasyk hi-fi

Dzisiejsza technologia pozwala na odtwarzanie muzyki z różnych źródeł, do których należą między innymi platformy i aplikacje streamingowe, cyfrowe radio internetowe, płyty winylowe, a także niezastąpione płyty CD. Dzięki nowoczesnym odtwarzaczom CD możliwe jest słuchanie muzyki z prawie każdego źródła, gdyż pełnią one funkcję zewnętrznego urządzenia odtwarzającego oraz interfejsu do streamingu muzyki, a także steruje podłączonymi głośnikami.

Ważne kryteria podczas zakupu odtwarzacza CD

Głównym zadaniem odtwarzacza CD jest odczytywanie strumienia danych na płycie CD za pomocą lasera, przetworzenie danych cyfrowych na sygnał analogowy (prąd zmienny) oraz jego wzmocnienie. Wzmocniony sygnał – którego zadaniem jest wprawienie membrany głośnika w drgania – jest przesyłany do głośników pasywnych.

Zarówno zintegrowany przetwornik C/A lub DAC (Digital Audio Converter), jak i jednostka wzmacniająca, składająca się z przedwzmacniacza i końcówki mocy, mają znaczący wpływ na jakość dźwięku. Od tych elementów zależy bowiem zarówno wydajność odtwarzacza CD, jak i jakość sygnału audio. To do nich należy faktyczne przetworzenie cyfrowych danych audio o wysokiej rozdzielczości w dźwięk o wysokiej jakości. Różnice w cenie i jakości pomiędzy wysokiej klasy odtwarzaczami CD a słabszymi urządzeniami często tłumaczone są jakością tych komponentów.

Co sprawia, że odtwarzacz CD jest wszechstronnym urządzeniem?

Odtwarzacz CD KOMBO 62
Tylna strona odtwarzacza CD Kombo 62

To, w jakim stopniu można wykorzystać odtwarzacz CD, zależy od zintegrowanych interfejsów i obsługiwanych standardów audio. Umożliwiają one sterowanie systemem za pomocą różnych urządzeń końcowych: Prawie wszystkie smartfony i laptopy obsługują na przykład technologię Bluetooth. Jeśli odtwarzacz jest również wyposażony w tą bezprzewodową technologię, strumienie audio mogą być przesyłane za pośrednictwem tego standardu. Dzięki Bluetooth aptX strumień audio może osiągnąć nawet jakość płyty CD.

Cyfryzacja radia wciąż się rozwija. Jeśli chciałbyś słuchać swoich ulubionych stacji radiowych za pomocą odtwarzacza CD, powinieneś upewnić się, że odbiera on radio cyfrowe DAB+, gdyż urządzenia kompatybilne z DAB+ mogą odbierać również tradycyjnie radio DAB i FM.

Jeśli chcesz odtwarzać płyty Blu-ray lub DVD, a także płyty CD, powinieneś kupić amplituner AV ze zintegrowanym odtwarzaczem CD.

Pasujące produkty w sklepie internetowym Teufel

Decydujące wejścia i wyjścia audio

Jakie gniazda powinien zawierać odtwarzacz CD? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

 • Wyjścia głośnikowe: Decydującym czynnikiem jest w tym wypadku zestaw głośników. Do podłączenia głośników stereo wystarczą cztery wyjścia. W przypadku zestawu 2.1 wymagane jest dodatkowe wyjście dla subwoofera (mono RCA). Jeśli chciałbyś podłączyć zestaw surround, należy zwrócić uwagę na odpowiednią liczbę wyjść głośnikowych w odtwarzaczu.
 • Wyjścia słuchawkowe: Z reguły jest to gniazdo typu jack 3,5 mm. Niektóre słuchawki są jednak kompatybilne także ze gniazdem typu jack 6,3 mm.
 • Wejście optyczne: W niektórych konstelacjach inne urządzenie może służyć także jako źródło dźwięku – na przykład w przypadku odtwarzania dźwięku z konsoli do gier. Wtedy często dobrym rozwiązaniem jest optyczne wejście cyfrowe lub TOSLINK. Z tego samego powodu przydatne może być również wejście HDMI.
 • Port USB: Pamięć przenośną oraz zewnętrzne dyski twarde można podłączyć do odtwarzacza jako źródła muzyki za pomocą portu USB. Ważne jest, aby odtwarzacz obsługiwał odpowiedni format pliku. Oprócz MP3, WMA i Wave to również odpowiednie formaty plików audio.

Wszechstronne urządzenia marki Teufel

MUSICSTATION
 • MUSICSTATION: Najnowocześniejszy dźwięk stereo wyróżnia się wyjątkową jakością brzmienia, wysoką wydajnością oraz zawiera liczne interfejsy. MUSICSTATION marki Teufel ma wszystko to, czego potrzebujesz – zintegrowany odtwarzacz CD, port USB, radio internetowe i cyfrowe, streaming muzyki i wiele więcej. Wszystko z najwyższą jakością brzmienia dzięki Dynamore Ultra!
 • Marantz NR1510: W przypadku amplitunera Marantz NR1510 niepozorne są tylko jego wymiary. Jest on tylko o połowę mniejszy od zwykłego amplitunera AV, a jego potężny dźwięk pokazuje swoją moc, nawet w mniejszych głośnikach. Daj swoim ulubionym filmom to, na co zasługują.

Potężny dźwięk dzięki zestawom stereo Teufel Kombo

DENON DRA-900H

DENON DRA-900H

3299,00 zł4199,00 zł
Odtwarzacz CD KOMBO 62

Odtwarzacz CD KOMBO 62

2549,00 zł2999,00 zł
MARANTZ M-CR612

MARANTZ M-CR612

3099,00 zł3699,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie: Odtwarzacz CD jest gotowy na wszystko

 • Jakość dźwięku i wydajność odtwarzacza CD zależy w dużej mierze od zintegrowanego przetwornika C/A i wzmacniacza.
 • Zintegrowany moduł Bluetooth z kodekiem aptX umożliwia streaming muzyki w jakości płyty CD.
 • Odtwarzacze CD ze zintegrowanym DAB+ obsługują nowy standard radia cyfrowego.
 • Przydatne wejścia to wtyczki mini jack do słuchawek, port USB do cyfrowych nośników danych oraz TOSLINK do innych odtwarzaczy.

Powiązane artykuły

 1. Roman
  15. Nov. 2022, 18:00

  jak podłączyć amplituner z CD Teufel do telewizora. Wejście optyczne nie działa a HDMI nie ma.

  • Redakcja Bloga Teufel
   21. Nov. 2022, 8:56

   Cześć, dziękujemy za Twój komentarz. W tej sprawie prosimy o skontaktowanie się z naszym działem obsługi klienta telefonicznie lub mailowo pod adresem: serwis@teufelaudio.pl Pozdrawiamy :)

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.