Teufel Logo

Głośniki aktywne czy pasywne? Oto różnice

Rozróżnienie pomiędzy aktywnymi a pasywnymi głośnikami zawsze prowadzi do nieporozumień wśród laików. Często przyjmuje się, że wystarczy podłączyć głośnik do urządzenia odtwarzającego, a głośnik pasywny po prostu będzie odtwarzać sygnały audio. Jednakże jest to możliwe tylko z aktywnym głośnikiem. Wyjaśniamy, o co w tym wszystkim chodzi.

Co to jest głośnik pasywny?

W przeciwieństwie do głośnika pasywnego, głośnik aktywny posiada już zintegrowany wzmacniacz w obudowie. Natomiast wersja pasywna musi być zasilana przez zewnętrzny wzmacniacz, w przeciwnym razie głośnik nie będzie odtwarzać dźwięku. To właśnie różni głośniki aktywne od głośników pasywnych. Istnieją jednak również tzw. kombinacje aktywno-pasywne.

Aby wyjaśnić te różnice bardziej szczegółowo, najlepiej zacząć od głośników pasywnych, które są bardzo popularne w obszarze produktów hi-fi i kina domowego. Głośniki pasywne zawsze były pierwszym wyborem, jeśli chodzi o wysokiej jakości systemy hi-fi. Jednym z powodów jest to, że do wyboru jest o wiele więcej pasywnych głośników. Poza tym wśród purystów hi-fi panuje nie do końca słuszne przekonanie, że tylko samodzielnie połączenie kolumn i wzmacniaczy może dać najlepszy możliwy dźwięk.

Najlepszy dźwięk w szlachetnym stylu – nasze kolumny THEATER 500S to pasywne głośniki o najlepszej tradycji stereo.

Decydującą zaletą połączenia pasywnych głośników i wzmacniacza jest uniwersalność całego systemu. W każdej chwili można wymienić poszczególne elementy systemu, na przykład w celu zmiany obrazu dźwiękowego za pomocą innego wzmacniacza. Również wzmacniacz można zastąpić amplitunerem AV, a do systemu 5.1 można dokupić dodatkowe głośniki. Podłączenie Bi-wiring lub podwójne stereo jest możliwe tylko z pasywnymi głośnikami i odpowiednim wzmacniaczem. Ta uniwersalność jest jednym z powodów, dla których fani hi-fi prawie zawsze wybierają głośniki pasywne.

Wskazówka: tutaj dowiesz się, w jaki sposób działa głośnik i jak powstaje dźwięk.

Głośnik pasywne firmy Teufel:

THEATER 500 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DEFINION 3 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Co to jest głośnik aktywny?

Głośnik aktywny, w przeciwieństwie do pasywnego, nie potrzebuje wzmacniacza, ponieważ już go posiada. W przypadku głośnika aktywnego potrzebny jest tylko sam głośnik i urządzenie źródłowe. Oczywiście wymagany jest również prąd lub opcjonalnie akumulator.

Taka konstrukcja głośnika nadaje się szczególnie do mniejszych urządzeń lub do użytku mobilnego. Wszystkie głośniki Bluetooth w naszym sklepie, można na przykład opisać jako technicznie aktywne systemy.

Prawdziwy głośnik aktywny, który można również zabrać nad jezioro.

Głośnik całkowicie aktywny czy tylko częściowo aktywny?

Możemy również rozróżnić pomiędzy systemami półaktywnymi i całkowicie aktywnymi:

  • Systemy częściowo aktywne są podłączane do amplitunera AV. Dostarcza on wymaganą moc do głównych głośników. Jest to również rozwiązanie uniwersalne, ponieważ do jednego amplitunera można podłączyć kilka odtwarzaczy, np. odbiorniki telewizyjne, konsole do gier, odtwarzacze Blu-ray lub CD, a także starsze urządzenia, takie jak gramofony.
  • Całkowicie aktywne zestawy nie potrzebują odbiornika. W tym przypadku główne głośniki są zasilane przez wzmacniacze wbudowane np. w subwooferze. Dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze przy zakupie amplitunera, jednakże całkowicie aktywne subwoofery mogą być podłączone tylko do jednego źródła w tym samym czasie. Można również rozbudować całkowicie aktywne systemy za pomocą amplitunera AV.

Kombinacja aktywno-pasywna

Zestaw głośników aktywno-pasywnych to para głośników, w której jeden głośnik jest aktywny, a drugi jest zasilany przez wzmacniacz głośnika aktywnego. Takie kombinacje są jednak zazwyczaj określane jako aktywne głośniki, aby podkreślić, że nie jest wymagany oddzielny wzmacniacz. Ściślej rzecz ujmując jest to jednak kombinacja aktywno-pasywna. Takie połączenie jest bardzo popularne. Kiedy więc mówi się o parze głośników aktywnych, często ma się na myśli jeden aktywny i jeden pasywny głośnik, tak jak w przypadku ULTIMA 40 Active.

W przeciwieństwie do oddzielnej kombinacji głośnika i wzmacniacza, w aktywno-pasywnej konstelacji korzystasz z perfekcyjnie dopasowanej technologii. Takie rozwiązanie jest korzystne szczególnie dla osób, którym zależy na tym, aby funkcjonowanie systemu było proste i łatwe.

W CONCEPT E 450 subwoofer kontroluje dźwięk – niezależnie od tego, czy pochodzi on z telewizora, czy z konsoli do gier.

Podłączanie aktywnych lub pasywnych systemów głośnikowych

W zależności od wybranego systemu dźwiękowego, podłączenie wszystkich elementów wymaga wykonania różnych kroków. Ogólnie rzecz biorąc, podłączenie systemu pasywnego lub półaktywnego wymaga na początku nieco więcej pracy. Kompletnie aktywne systemy są szybko gotowe do odtwarzania dźwięku. Jeśli zdecydowałeś się na aktywne głośniki stereo, wystarczy, że podłączysz je do źródła dźwięku – np. do telewizora. Natomiast aktywne systemy 5.1, takie jak CONCEPT E 450 Digital “5.1 Set”, są sterowane przez wbudowany wzmacniacz w aktywnym subwooferze. Pozostałe głośniki są pasywne i muszą być podłączone do subwoofera: klasyczne połączenie aktywno-pasywne.

W innych artykułach znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat podłączenia głośników do amplitunera.

Nasze wszechstronne urządzenia do kina domowego, muzyki i gier

ULTIMA 40 ACTIVE SURROUND “4.0 SET”

ULTIMA 40 ACTIVE SURROUND “4.0-SET” : Ta bezprzewodowa para trójdrożnych głośników z efektem surround zapewni Ci wspaniałe kinowe wieczory we własnych czterech ścianach. Do tego zestawu można również podłączyć konsolę do gier, subwoofer i telewizor.

THEATER 500 SURROUND “5.1-Set” : Ten uniwersalny zestaw do słuchania muzyki, kina domowego z dźwiękiem przestrzennym oraz gier komputerowych posiada precyzyjny system trójdrożny. Dzięki systemowi bass reflex głośniki podłogowe brzmią doskonale w każdym miejscu.

Aktywne głośniki firmy Teufel:

Podsumowanie

  • Podczas gdy wzmacniacz jest już zintegrowany w głośnikach aktywnych, głośniki pasywne wymagają zewnętrznego wzmacniacza.
  • Zewnętrzny wzmacniacz sprawia, że system audio jest bardziej uniwersalny; dzięki niemu można lepiej dostosować obraz dźwiękowy.
  • W połączeniach aktywno-pasywnych wzmacniacz głośnika aktywnego sprawia, że jego pasywny odpowiednik odtwarza dźwięk, co ułatwia odpowiednie ustawienie sygnału.
YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.