Mostki kablowe, połączenia Bi-Wiring i Bi-Amping: jaki mają wpływ na obraz dźwiękowy?

Wśród purystów hi-fi toczą się nieustanne dyskusje na temat różnych metod poprawy dźwięku w systemie hi-fi. Jeśli szukasz w internecie porad dotyczących idealnej konfiguracji zestawu hi-fi, możesz natrafić na częściowo wątpliwe opinie i rekomendacje. Niektóre teorie brzmią nawet logicznie, chociaż z technicznego punktu widzenia nie da się udowodnić żadnej zmiany w obrazie dźwiękowym, na przykład przy zastosowaniu metody Bi-Wiring lub wysokiej jakości mostków kablowych. Jednak przejdźmy najpierw do omówienia każdej z metod połączenia.

Połączenie Bi-Wiring – wszystko na swoim miejscu

Bi-Wiring polega na rozdzieleniu poszczególnych częstotliwości na różne przewody. W przypadku połączenia Bi-Wiring na każdy głośnik przypadają dwa przewody, w przypadku Tri-Wiring trzy przewody, a w rzadkich przypadkach nawet cztery przewody. Na pewno każdy z was zadaje sobie teraz pytanie, po co nam ten cały cyrk, skoro jeden kabel do głośnika w zupełności wystarczy.

Niezakłócone sygnały dźwiękowe dzięki separacji?

Za tą metodą kryje się następująca myśl: podczas przesyłania sygnału ze wzmacniacza do głośnika wszystkie sygnały muszą być jednocześnie przewodzone przez tylko jeden kabel. Jednak są osoby, które rozpatrują tę sprawę tylko pod względem czysto fizycznym i twierdzą, że grubość kabla zależy wyłącznie od jego długości (odległość między wzmacniaczem a głośnikiem) i impedancją głośnika. Inni fani hi-fi, a także niektórzy eksperci są jednak zdania, że im więcej przestrzeni do dyspozycji ma sygnał, tym bardziej niezakłócony dociera on do głośnika. Według nich przyczyną takiego stanu jest między innymi większa częstotliwość basów: basy miałyby spowodować mocniejszy przepływ prądu, a ich pole elektromagnetyczne miałoby wpłynąć na tony średnie i wysokie. Ten efekt można zminimalizować poprzez rozdzielenie od siebie żył przewodów basów oraz tonów średnich i wysokich. Zdaniem ekspertów i niektórych fanów hi-fi wynikiem jest bardziej wyważony obraz dźwiękowy.

Tri-Wiring – wyższy poziom połączenia

W przypadku popularnego połączenia Bi-Wiring basy oraz tony średnie wraz z tonami wysokimi mają swój własny przewód. Stosując metodę Tri-Wring każdy z trzech zakresów częstotliwości jest przewodzony przez osobny przewód. Fani hi-fi są do dzisiaj niezgodni co do tego, czy takie rozwiązanie rzeczywiście przynosi korzyści i jak dokładnie miałyby one wyglądać. Jeśli zatem masz odpowiednie komponenty hi-fi w swoim domu, możesz wypróbować metodę Bi-Wiring i przekonać się na własnych uszach. Ważne jest jednak, aby komponenty hi-fi były przystosowane do połączenia Bi-Wiring: wzmacniacz musi mieć co najmniej dwa złącza na każdy kanał głośnika. Głośnik powinien mieć również odpowiednie złącza, tak jak pokazano to na zdjęciu poniżej:

Tył głośnika ULTIMA 40 Mk2 z Bi-Wiring

Mostki głośnikowe – czy potrzebujemy wysokiej jakości mostków kablowych?

Zdjęcie przedstawia tył głośnika ULTIMA 40 Mk2. Małe i pozłacane metalowe zaciski to mostki głośnikowe. Możesz je również znaleźć w aktualnym modelu głośnika ULTIMA 40. Są one montowane standardowo i należy je zdjąć, jeśli zdecydujesz się na zastosowanie połączenia Bi-Wiring. Jeśli jednak nie zamierzasz skorzystać z tej metody, metalowe zaciski pozostaną na swoim miejscu, a sygnał będzie przewodzony pomiędzy tymi dwoma złączami.

Od mostka głośnikowego po mostek kablowy

Również w tym obszarze możliwe są ulepszenia dla fanów hi-fi. Chociaż, tak jak w przypadku połączenia Bi-Wiring, nie można stwierdzić rzeczywistej różnicy w obrazie dźwiękowym, wysokiej jakości mostki kablowe są jednak bardzo popularne. Mostek kablowy to w zasadzie nic innego niż bardzo krótki przewód hi-fi, który jest stosowany zamiast mostka głośnikowego. Zazwyczaj są to wysokiej jakości kable z pozłacanymi złączami.

Fani hi-fi uważają, że znaczna poprawa dźwięku jest możliwa

Jak to często bywa, poglądy fanów hi-fi bardzo się różnią, jednakże wiele ekspertów jest zdania, że dobry mostek kablowy mógłby mieć zauważalny wpływ na poprawę dźwięku – w tym wypadku mowa o znacznej poprawie dźwięku, o bardziej wyrazistych tonach wysokich i mocniejszych tonach średnich. Rynek mostków kablowych hi-fi dowodzi, że takie opinie nie biorą się znikąd. Są one mianowicie dostępne w wielu różnych kształtach i przedziałach cenowych. W przypadku kabli hi-fi, a szczególnie mostków kablowych cena nie zna żadnych granic.

Zestawy kina domowego Teufel

ULTIMA 40 SURROUND AVR DLA DOLBY ATMOS “5.1.2”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

THEATER 500 SURROUND AVR “5.1-Set”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Połączenie Bi-Amping – wzmacniacz tylko do odtwarzania basów?

Inną metodą, która również polega na rozdzieleniu częstotliwości, jest Bi-Amping. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tutaj o zastosowanie dwóch wzmacniaczy w jednym systemie hi-fi. Przy tym nie chodzi tutaj o oddzielne stosowanie przedwzmacniacza i końcówek mocy, lecz o to, że każdy zakres częstotliwości ma przypisany swój własny wzmacniacz – takie rozwiązanie jest nazywane połączeniem Bi-Amping w konfiguracji poziomej.

Bi-Amping w konfiguracji poziomej

W praktyce oznacza to, że wymagane są dwa wzmacniacze stereo oraz możliwość rozdzielenia różnych zakresów częstotliwości przed końcówką mocy. Do tego celu potrzebny jest przedwzmacniacz lub specjalna zwrotnica, tak zwana zwrotnica aktywna. Zwyczajna zwrotnica, która jest wbudowana w konstrukcji głośnika, w tym przypadku nie zadziała. Zwrotnica aktywna posiada najczęściej różne możliwości ustawień i może rozdzielić częstotliwości na maksymalnie cztery różne kanały.

Z takiego rozwiązania korzystają nieliczni w swoich salonach. Jednakże w przypadku dużego systemu nagłośnieniowego ta metoda jest bardzo często stosowana. Puryści hi-fi sa jednak bardziej skłonni do zastosowania wyżej opisanego połączenia Bi-Amping w konfiguracji poziomej z przedwzmacniaczem lub zwrotnicą aktywną. W porównaniu z połączeniem Bi-Wiring ta metoda nie jest szczególnie rozpowszechniona, co niewątpliwie ma związek z wysokimi kosztami.

Połączenie Bi-Amping w konfiguracji pionowej

Inną metodą jest połączenie Bi-Amping w konfiguracji pionowej. W tym przypadku nie każdy zakres częstotliwości ma swój własny wzmacniacz, lecz każdy głośnik.

Zwei Standlautsprecher Teufel Theater 500
Głośniki Theater 500 Stereo zapewniają najlepszy dźwięk – również bez połączenia Bi-Wiring.
  • Theater 500: potężne kolumny THEATER 500 stanowią także mocny dźwiękowy fundament do Twojego salonu – wraz z powszechnie stosowaną metodą połączenia. Przetestuj na własnych uszach, czy niezwykle głębokie basy i szczegółowe odtwarzanie przestrzeni wymagają ulepszenia.
  • Theater 500S: Wolisz dźwięk w mniejszym rozmiarze? Małe i poręczne głośniki THEATER 500S z systemem dwudrożnym gwarantują niezwykle potężny dźwięk.

Inne interesujące produkty marki Teufel

Podsumowanie: Wszystko jest kwestią wiary

Chociaż w przypadku metody połączenia Bi-Wiring i zastosowania wysokiej jakości mostków kablowych nie można stwierdzić słyszalnych różnic w obrazie dźwiękowym, wielu ekspertów jest zdania, że mogą one poprawić jakość brzmienia. Tem fenomen sugeruje zatem, że wrażenia dźwiękowe nie zawsze można wyjaśnić za pomocą naukowych faktów. Być może w tym przypadku wyjątkowo nie należy ufać nauce, lecz własnych uszom.

Nierozsądnym byłoby przyjąć, że takie działania w zasadzie nic nie wnoszą. Można by się jedynie kłócić o to, czy jest to naprawdę duża poprawa dźwięku. Dlatego zdanie przeciwników mostków kablowych i metody połączenia Bi-Wiring jest tutaj jak najbardziej zrozumiałe. W końcu takie rozwiązanie kosztuje sporo pieniędzy, a przede wszystkim metoda połączenia Bi-Amping jest bardzo droga. Tak więc po raz kolejny musisz sam zdecydować, czy chciałbyś zainwestować w niewielką, ale dobrą poprawę dźwięku.

Zdjęcie tytułowe : ©miles_away, określone prawa zastrzeżone. Źródło: Wikimedia Commons

Najnowszy artykuł

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.