Inspiracje na alternatywne pakowanie prezentów

Prezenty kojarzymy zazwyczaj z czymś pozytywnym. Obdarowana przez nas osoba cieszy się z poświęconej jej uwagi i z pięknego oraz pożytecznego prezentu, a szczera radość i zadowolenia tej osoby od razu wywołuje uśmiech na naszych twarzach. Szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia wiele osób coraz krytyczniej spogląda na tony papieru ozdobnego z powłoką wykonaną z błyszczącej folii lub brokatu, plastikowe kokardy czy też taśmy klejące w nieskończonych ilościach. Czy na prawdę jest to nam potrzebne? Jeśli poszukujesz pomysłów na alternatywne pakowanie prezentów, to dobrze trafiłeś!

Papier do pakowania jako alternatywa dla papieru ozdobnego

Przejście z klasycznego i kolorowego papieru ozdobnego na szary papier do pakowania nie wymaga wiele wysiłku. Produkcja tego rodzaju papieru zużywa mniej wody i energii oraz nie wykorzystuje pierwotnych włókien drewna. Inną zaletą jest bardzo korzystna cena i to, że nie trzeba szukać odpowiednich motywów na każdą okazję.

Packpapier als nachhaltige Geschenkverpackung
Szary papier do pakowania można indywidualnie spersonalizować

Owinięty zwykłym, grubym sznurkiem prezent od razu wygląda świąteczniej. Ponadto masz wiele możliwości personalizacji każdego prezentu. Oto kilka pomysłów:

  • Napisz życzenia lub namaluj coś: napisz krótką wiadomość, udekoruj papier punktami, gwiazdkami czy też figurami geometrycznymi, namaluj choinkę, świeczkę urodzinową lub kwiaty.
  • Taśmy dekoracyjne: kolorowe taśmy dekoracyjne – nazywane również Washi Tape – są bardziej przyjazne środowisku niż zwykła taśma klejąca z tworzywa sztucznego. Poza tym możesz wybrać odpowiedni motyw taśmy dekoracyjnej, idealnie pasujący do określonej okazji.
  • Dekoracja naturalnymi materiałami: zamocuj gałązkę rozmarynu, drzewa iglastego, gałązkę z owocami, ususzonymi lub świeżymi kwiatami, jesiennymi listkami lub innymi naturalnymi ozdobami, które znajdziesz podczas spaceru.
  • Stemple: stemple są dostępne w sklepach pod dostatkiem. Możesz sięgnąć po świąteczne motywy, kwiaty czy też literki do ozdobienia prezentu. Majsterkowicze mogą również stworzyć sprawdzone stemple z ziemniaków.
  • Zawieszki wykonane z masy solnej: bardzo proste do wykonania są zawieszki z masy solnej. Do wykonania masy musisz wymieszać tylko mąkę, wodę i sól. Masę możesz dobrowolnie udekorować.

Również bez opakowania wyglądają świetnie: produkty marki Teufel

Opakowanie jako część prezentu

Opakowanie prezentu jest przyjazne środowisku szczególnie wtedy, gdy jest ono częścią prezentu. W myśl japońskiej tradycji Furoshiki możesz użyć ładnej chusty i elegancko ją zawinąć. Prezent możesz również owinąć w szal, ręczniczek, fartuch kuchenny, wsadzić w skarpetkę lub torbę z włókna jutowego. Jeśli dokładne składanie, zginanie, zawijanie papieru i wiązanie kokardy podczas pakowania prezentów to dla Ciebie istna udręka, ten pomysł z pewnością Ci się spodoba: zapakuj prezenty w drewnianej skrzyni lub plecionym koszyczku z włókna jutowego lub łyka. Taka propozycja jest świetnym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy chcesz podarować kilka małych prezentów.

Jeśli jednak wierzysz w swoje umiejętności zawijania i pakowania prezentów, poniższy filmik pokazuje podstawową technikę Furoshiki:

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Recykling: skorzystaj ze starych opakowań

Recykling jest bardzo przyjazny środowisku – w końcu nie trzeba produkować niczego nowego, tylko możemy skorzystać z tego, co posiadamy. Również w przypadku opakowań do prezentów możemy wykorzystać rzeczy, które już mamy w swoim domu. Zawiń prezenty w gazetę, stare mapy, nuty, strony z komiksów czy też skrawki tapety. Świetnym rozwiązaniem są również wielkoformatowe kartki z kalendarza. Możesz również zrobić srebrne zawieszki do prezentów z wieczka od jogurtu lub złote zawieszki z wnętrza opakowania po pralinkach.

Nawet jeśli chcesz zapakować małe, nieporęczne czy też delikatne prezenty, nie musisz sięgać po gotowe kartony ozdobne dostępne w sklepach. Stare pudełka po butach, blaszane pojemniki po ciastkach lub herbacie, rozcięte opakowanie płatków śniadaniowych, a nawet rolki papieru toaletowego czy też stare słoiki świetnie nadają się jako opakowanie do prezentów.

Materialien zum Geschenk einpacken
Sznurek, skrawki papieru, ususzone kwiaty: świetnie sprawdzą się jako przyjazne środowisku opakowanie do prezentów

Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno nowego papieru ozdobnego, gdyż nie chcesz rezygnować z kolorowych wzorów, możesz sięgnąć po jego ekologiczną wersję. W sklepach dostępny jest już przyjazny środowisku papier ozdobny wykonany z przetworzonego papieru. Dostępna jest nawet taśma klejąca z przetworzonego tworzywa sztucznego. Świadomie robienie zakupów robi różnicę.

Papier ozdobny – reaktywacja

Kupiony czy też samodzielnie zrobiony: papier ozdobny może byc używany wielokrotnie, tak samo jak kokardy, które wystarczy ponownie zwinąć i wyprasować. Również torebki prezentowe, w których otrzymujemy na przykład wino, mogą być używane wiele razy. To samo tyczy się ozdobnych zawieszek. Warto przechowywać wszystkie opakowania, które nie są porwane czy uszkodzone.

Bezpiecznie zapakowany

Kopfhörer SUPREME ON liegend auf Rucksack deuter x Teufel UP BERLIN
Produziert aus recycelten Materialien: Die Produkte aus der Serie deuter x Teufel

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o produkcji torby i plecaka deuter x Teufel, przejdź do interesującego wywiadu z projektantką firmy deuter Maren Peper.

Pasujące produkty firmy Teufel

Zdjęcie tytułowe: ©freestocks. Unsplash Lizenz. Źródło: Unsplash.

Zdjęcie 1: ©Nathan Lemon. Unsplash Lizenz. Źródło: Unsplash.

Zdjęcie 2: ©Debby Hudson. Unsplash Lizenz. Źródło: Unsplash.

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.