Połączenie AUX i Co. – co oznaczają złącza we wzmacniaczach

W dzisiejszych czasach kino domowe i technologia Hi-Fi nie są już tak trudne do zrozumienia dla laika, jak 20 czy 30 lat temu. Zwłaszcza rozpowszechnienie prostej w obsłudze technologii cyfrowej ułatwia wiele rzeczy – jednakże tył wzmacniacza lub amplitunera AV lub kompaktowego systemu może być dla niektórych dosyć kłopotliwy.

Znajdują się tam liczne złącza, których znaczenie i zastosowanie nie jest od razu widoczne. Ale jak tylko poznasz podstawowe pojęcia, wszystko będzię się wydawało o wiele prostrze. Ponadto, mając trochę dodatkowej informacji, mogą pojawić się zupełnie nowe możliwości: na przykład, gdy zauważysz, że mogłeś już dawno podłączyć stary magnetofon do zestawu stereo.

Połączenie AUX (wejście i wyjście)

Interfejsy o nazwie AUX (angl. „auxiliary”) były pierwszymi interfejsami w historii i nadal są często używane. Krótko mówiąc, są to analogowe wejścia lub wyjścia audio, do których można podłączyć dowolny odtwarzacz lub urządzenie.

Może to być stary magnetofon kasetowy, aby odtworzyć dawno nieużywane muzyczne skarby lub nowoczesne urządzenie odtwarzające, takie jak odtwarzacz MP3 lub smartfon.

Najczęściej spotykane są połączenia AUX w formacie cinch/RCA. Często można również znaleźć złącza mini-jack. Przewód adaptera, jak pokazano na poniższym zdjęciu, działa jak adapter pomiędzy mini jack i cinch/RCA.

Aux Kabel
Adapter mini-jack w formacie cinch/RCA

Wyjścia AUX są również często spotykane w formacie cinch. Tutaj podłącza się zewnętrzne urządzenia nagrywające lub aktywne głośniki. Z tyłu amplitunera jest zwykle oddzielne wyjście dla subwoofera, które jest często oznaczone jako „Sub out” i podłączane za pomocą monofonicznego kabla cinch.

Podłączenie gramofonu do systemu – z jakim kablem?

Podłączenie gramofonów jest zwykle bardziej skomplikowane. Teoretycznie można je podłączyć do wzmacniacza bez specjalnych kabli, ale nie mamy gwarancji, że to faktycznie będzie działać.

Często sygnał z urządzeń jest zbyt słaby, przez co użytkownicy nowoczesnych wzmacniaczy mogą usłyszeć tylko kilka cichych dźwięków – jeśli w ogóle.

Rozwiązaniem jest przedwzmacniacz. Może być zintegrowany w samym gramofonie lub może być częścią wzmacniacza.

Jeśli przedwzmacniacz znajduje się w gramofonie, bez problemu można skorzystać ze złącza AUX wzmacniacza. Jeśli jest wbudowany we wzmacniaczu, to oprócz wejścia AUX znajdziemy tak zwane wejście PHONO, przez które trzeba podłączyć gramofon bez zintegrowanego przedwzmacniacza. Jeśli ani wzmacniacz, ani gramofon nie mają zintegrowanego przedwzmacniacza, trzeba używać wzmacniacza gramofonowego.

Pasujące produkty Teufel

THEATER 500 KOMBO VINYL 250

THEATER 500 KOMBO VINYL 250

5099,00 zł6899,00 zł
THEATER 500 KOMBO

THEATER 500 KOMBO

4599,00 zł6499,00 zł
Ultima 40 Kombo Power Edition

Ultima 40 Kombo Power Edition

4849,00 zł5299,00 złW różnych kolorach

„Line In” z różnymi nazwami

Niektórzy producenci powodują zamieszanie używając wielu różnych nazw wejść audio w swoich urządzeniach. Znajdują się wtedy na wzmacniaczu wejścia audio oznaczone terminami „Line In”, „CD” lub „Tuner”. Ale nie martw się: wszystkie te wejścia są w zasadzie złączami AUX, z wyjątkiem tylko wspomnianego wejścia phono. Te różne nazwy służą przede wszystkim do uporządkowania poszczególnych urządzeń. Możesz więc później szybko przełączyć się na odpowiedni kanał i wybrać dokładnie to urządzenie, które znajduje się na odpowiednim wejściu.

Cyfrowi przedstawiciele

Większość wejść audio i wszystko to, co opisaliśmy do tej pory w tym artykule, to złącza analogowe. Ale istnieją też – szczególnie w przypadku obecnych wzmacniaczy – cyfrowe wejścia audio. W tym przypadku jest to wejście dla kabla koncentrycznego COAX i wejście TOSLINK (Optical):

Do cyfrowych wejść audio nie mogą być podłączone urządzenia analogowe tylko odtwarzacze z wyjściami cyfrowymi. Dlatego wejście to nie nadaje się do użytku z odtwarzaczem MP3 lub jakimkolwiek innym analogowym urządzeniem źródłowym. Ale nadają się za to dla wszystkich odtwarzaczy cyfrowych, takich jak konsola do gier. Są one zwykle podłączone przez HDMI, ale można również użyć kabla TOSLINK (Optical). Nawet ci, którzy zainstalowali wysokiej jakości kartę dźwiękową w swoim komputerze, zwykle znajdą tam wyjście TOSLINK (Optical) lub wyjście koncentryczne COAX. W takim wypadku jest to zazwyczaj najlepszy sposób podłączenia komputera do wzmacniacza.

Przejdźmy do szczegółów: Impaq 8000 odtwarzacz Blu-ray

Amplituner AV DENON AVR-X1800H DAB

DENON AVR-X1800H DAB: Wraz z amplitunerem AV DENON AVR-X1800H DAB, który zapewnia rozdzielczość obrazu do 8K, Twój system kina domowego osiągnie nowy dźwiękowy poziom. Ten amplituner, który pasuje również do systemów kina domowego Dolby Atmos, pozwala poczuć dźwięk wszystkimi zmysłami w średniej wielkości pomieszczeniach.

Pasujące akcesoria firmy Teufel

Wniosek: złącze AUX jest zazwyczaj Twoim najlepszym przyjacielem

To, co na pierwszy rzut oka brzmi skomplikowanie, po wyjaśnieniu kilku podstawowych terminów okazuje się znacznie prostsze niż przypuszczaliśmy.

  •  Złącze AUX jest w zasadzie zwykłym wejściem audio.
  •  Który kabel pasuje do którego wejścia AUX zależy od urządzenia.
  • Pomimo kilku różnych nazw dla tego wejścia audio, chodzi mniej więcej o to samo.
  • Tylko cyfrowe wejścia audio, takie jak złącze TOSLINK (Optical), są nietypowe i mogą być połączone tylko przez urządzenia z odpowiednim złączem.
  • Dla szybkiego “Plug & Play” z odtwarzaczem MP3 lub komputerem, najlepsze jest jednak złącze analogowe.

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.