Najważniejsze fakty dotyczące złączy wtykowych

Co mają ze sobą wspólnego Walkman, Discman i wiele smartfonów? Były i są podłączone do słuchawek i głośników za pomocą starego, dobrego gniazda jack. To analogowe złącze wtykowe jest używane od kilku dekad i prawie każdy z nas z niego korzystał. Chociaż niektórzy przewidywali jego rychły upadek, nadal jest to najczęściej stosowana technologia, aby podłączyć przenośne urządzenia odtwarzające do słuchawek. Poniżej przyjrzymy się bliżej różnym rozmiarom i konfiguracjom wtyczek jack.

Rozmiary wtyczek jack

Wtyczki jack o średnicy 3,5 mm są najbardziej powszechne. Występują one głównie w smartfonach, systemach audio i laptopach. Kilka lat temu mikro jack o średnicy 2,5 mm był również szeroko stosowany w słuchawkach i zestawach słuchawkowych; obecnie jest rzadko spotykany. Gniazdo 6,35 mm jest używane do podłączania gitar elektrycznych i innych instrumentów elektrycznych do wzmacniaczy. To gniazdo jest czasami używane również do podłączenia słuchawek do wysokiej jakości systemów hi-fi. Istnieją inne średnice wtyczek jack, ale ich zastosowanie jest ograniczone do niektórych obszarów, takich jak studia nagraniowe lub technologia wojskowa.

Wtyczka jack – podział pracy na małej przestrzeni

Grafik zur Klinkenstecker-Belegung
1: Tuleja; 2: Pierścień; 3: Nasadka; 4: Pierścienie izolacyjne

Z daleka można odnieść wrażenie, że wszystkie wtyczki jack są skonstruowane w ten sam sposób: Długa metalowa wtyczka z wycięciem na końcu – znanym również jako “nasadka” – która rozszerza się i zwęża się ku końcowi. Jednakże są to elementy, które nic nie mówią o konfiguracji wtyczki; liczba kolorowych pierścieni izolacyjnych na wtyczce może się różnić. Metalowe powierzchnie pomiędzy tymi pierścieniami służą jako bieguny lub styki dla różnych sygnałów.

2-biegunowa wtyczka jack dla sygnałów mono

Obszar powyżej pierścienia izolacyjnego jest odpowiedzialny za przesyłanie sygnału; dolny obszar (“tuleja”) jest odpowiedzialny za biegun uziemienia. Dwubiegunowa wtyczka jest również nazywana wtyczką TS, ponieważ składa się tylko z “nasadki” i “tulei” (ang. tip, sleeve). Na przykład gitara jest podłączona do wzmacniacza za pomocą gniazda mono. Jednak konstrukcja o średnicy 3,5 mm nie jest używana do przesyłania sygnałów audio do głośników. W tym celu wymagany jest dodatkowy biegun.

3-biegunowa wtyczka jack dla sygnałów stereo

Nasadka odpowiada za lewy kanał, a obszar pod górnym pierścieniem izolacyjnym za prawy kanał. Termin techniczny dla tego obszaru to “pierścień”. Przewód uziemiający znajduje się na tulei. Z tego powodu konstrukcja trójbiegunowa jest również znana jako wariant TRS – nasadka, pierścień, tuleja (ang. tip, ring, sleeve).

Słuchawki firmy Teufel

AIRY SPORTS

AIRY SPORTS

419,00 zł449,00 złW różnych kolorach
ZOLA

ZOLA

419,00 zł599,00 złW różnych kolorach
REAL BLUE NC

REAL BLUE NC

689,00 zł1099,00 złW różnych kolorach

4-biegunowa wtyczka jack dla sygnałów zwrotnych

Ze względu na rosnące wykorzystanie zestawów słuchawkowych, wtyczki jack tego typu stają się coraz bardziej powszechne. Oprócz kanałów stereo i bieguna uziemienia, istnieje jeszcze jeden kanał, który jest również nazywany “pierścieniem” (określany jako złącze TRRS). Oprócz sygnałów mikrofonowych, dodatkowy styk może również przesyłać inne dane audio. Co z kompatybilnością gniazd i wtyczek? Konwencjonalna wtyczka trójbiegunowa (TRS) jest również rozpoznawana przez gniazda zaprojektowane dla wtyczek czterobiegunowych (TRRS).

5-biegunowa wtyczka jack

Piąty biegun jest zwykle odpowiedzialny za dodatkową funkcję “redukcji szumów”. Podobnie jak czwarty kanał, przesyła on sygnały mikrofonowe. Słuchawki rozpoznają zewnętrzne hałasy i eliminują je za pomocą odpowiednich fal o przeciwnym sygnale.

Adapter do wtyczki jack

Wtyczki jack 3,5 mm można podłączyć do różnych gniazd audio za pomocą adapterów:

  • Wtyczka 6,35 mm: służy na przykład do podłączania słuchawek do niektórych interfejsów audio.
  • Złącze cinch/AUX: Kabel lub adapter AUX służy między innymi do podłączania odtwarzaczy MP3 do amplitunera AV.
  • Przez Bluetooth: Odbiorniki Bluetooth można podłączyć do wejść jack. Na przykład systemy audio można dodatkowo wyposażyć w technologię transmisji bezprzewodowej.
  • Złącze XLR: Standard połączenia analogowego stosowany głównie w technologii audio (np. w studiach nagraniowych).

Odkryj słuchawki marki Teufel

Ein Mann steht vor einem grünen Hintergrund und trägt einen roten Gaming-Kopfhörer.
Słuchawki gamingowe ZOLA firmy Teufel są wyposażone w starą, dobrą wtyczkę jack.

ZOLA: Ten zestaw słuchawkowy do gier zapewnia odpowiednie wrażenia dźwiękowe, ponieważ 40-milimetrowe przetworniki liniowe HD gwarantują mocne basy. Dzięki zintegrowanemu zestawowi słuchawkowemu możesz wygodnie rozmawiać z innymi graczami.

REAL BLUE NC w ogóle nie potrzebują kabla. Te słuchawki z redukcją szumów nie tylko zapewniają odpowiednie bity, ale także blokują rozpraszający hałas otoczenia. Dzięki temu możesz w pełni skoncentrować się na muzyce podczas podróży pociągiem.

▶ Także mikrofony można znaleźć w sklepie Teufel.

Słuchawki douszne, nauszne i wokółuszne firmy Teufel

REAL BLUE TWS 3

REAL BLUE TWS 3

689,00 złW różnych kolorach
ZOLA

ZOLA

419,00 zł599,00 złW różnych kolorach
ZOLA

ZOLA

419,00 zł599,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie: Liczba pierścieni dostarcza informacji o typach sygnałów

  • Wtyczka jack jest najczęściej używanym złączem do podłączania słuchawek do zewnętrznych odtwarzaczy.
  • Najpopularniejsze są wtyczki jack o średnicy 3,5 mm.
  • Pierścienie izolacyjne dzielą wtyczkę na różne bieguny.
  • 3-biegunowa wtyczka stereo przesyła dwa kanały audio i prowadzi linię uziemienia.
  • 4-biegunowe wtyczki znajdują się głównie w zestawach słuchawkowych, a 5-biegunowe w słuchawkach z redukcją szumów.
Zdjęcie tytułowe: ©Hernán Piñera Określone prawa zastrzeżone Źródło: Flickr
Zdjęcie 1: © Søren Peo Pedersen Określone prawa zastrzeżone Źróło: Wikimedia

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.