Słuchawki Bluetooth działające z telewizorem: Tak to działa

 

Słuchawki Bluetooth pozwalają na swobodę ruchu i komfort słuchania dzięki bezprzewodowej transmisji dźwięku. Oczywiste jest, że nie chcesz rezygnować również z tego komfortu podczas oglądania telewizji.

Teoretycznie jest to całkowicie proste: załóż słuchawki Bluetooth, a następnie podłącz do nich swój Smart TV, system audio lub nawet komputer – to wszystko. W końcu wszystkie urządzenia obsługują Bluetooth. Jednak po zakupie często pojawia się frustracja, ponieważ słuchawki Bluetooth wydają się być nieodpowiednie dla danego telewizora i dlatego nie ma możliwości połączenia. Wyjaśnimy, jakie mogą być tego przyczyny i w jaki sposób w tym przypadku można transmisję bezprzewodową osiągnąć.

Dlaczego słuchawki Bluetooth nie działają z telewizorem?

Aby znaleźć powód, przyjrzymy się krótko technicznym właściwościom Bluetooth:

Bluetooth został początkowo opracowany do wzajemnego przesyłania danych z dwóch komputerów. Na przykład, możliwe było przeniesienie utworu MP3 z jednego urządzenia do drugiego – ale bez bezpośredniego wyjścia dźwiękowego przez głośniki, ponieważ transfer danych odbywał się z pamięci do pamięci.

Ale poza popularnym transferem danych przez Bluetooth, istnieje również transfer audio przez Bluetooth, który w przeciwieństwie do transferu danych nie działa automatycznie w obu kierunkach. W przypadku dźwięku Bluetooth należy uwzględnić kierunek transmisji, ponieważ działa on zgodnie z zasadą nadajnik-odbiornik. Jedno urządzenie transmituje, drugie odbiera. Interfejs Bluetooth nie jest automatycznie wyposażony w nadajnik dla sygnałów dźwiękowych. Wręcz przeciwnie: większość producentów do tej pory oszczędzała na nadajniku. Wystarczy aby wysłać coś ze swojego smartfona do telewizora – na przykład zdjęcia.

Boom słuchawek Bluetooth najwyraźniej zaskoczył producentów Smart TV

Słuchawki REAL BLUE NC z bluetooth firmy Teufel
Słuchawki Bluetooth, takie jak REAL BLUE NC, wymagają telewizora z funkcją transmisji Bluetooth do odbioru dźwięku z telewizora.

Co prawda większość telewizorów Smart lub systemów audio oferuje odbiór dźwięku przez Bluetooth, ale nie potrafią one go wysyłać przez Bluetooth. Słuchawki Bluetooth jako system czysto odtwarzający muszą naturalnie dźwięk odbierać, ponieważ w przeciwnym razie występuje cisza.

Więc pytanie nie brzmi: “Które słuchawki Bluetooth są odpowiednie dla mojego telewizora”, ale: “Czy mój telewizor ma w ogóle zintegrowany interfejs Bluetooth, dzięki któremu może wysyłać dźwięk? Niestety, logo Bluetooth na opakowaniu lub w instrukcji obsługi telewizora podaje tylko niedokładne informacje na ten temat.

Słuchawki Bluetooth Teufel

 

Szybka pomoc: Łatwe doinstalowanie nadajników Bluetooth

Jeśli już stoisz przed problemem z nowymi słuchawkami Bluetooth i telewizorem, które nie mogą się połączyć, ratunek jest w zasięgu ręki: brakujący nadajnik Bluetooth może być zamontowany za niewielką cenę.

Nadajnik bluetooth
Nadajniki Bluetooth szybko tworzą połączenie między słuchawkami Bluetooth a telewizorem.

W sklepach specjalistycznych dostępne są różne rodzaje tych zewnętrznych nadajników Bluetooth. Podłączenie jest zawsze takie samo: Jeśli urządzenie wyjściowe (np. telewizor lub system audio) ma wolne wyjście audio, np. wyjście słuchawkowe, można tam podłączyć adapter. Adapter, który wcześniej był podłączony do słuchawek przez Bluetooth, następnie przesyła sygnał dźwiękowy z telewizora do słuchawek. Zasada działania jest podobna do korzystania z bezprzewodowego zestawu słuchawkowego ze stacją bazową.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie dodatkowego zewnętrznego nadajnika Bluetooth

 • Opóźnienie: Super irytujące jest, gdy dźwięk nie jest zsynchronizowany z filmem lub programem multimedialnym. Może to wynikać z faktu, że sygnał dźwiękowy jest konwertowany (kodowany/dekodowany) kilka razy w drodze z telewizora do słuchawek i są to procesy, których niektóre nadajniki Bluetooth nie są w stanie konwertować wystarczająco szybko. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na czasy opóźnienia.
 • Multi-Pair: Jeśli chcielibyście obejrzeć film we dwoje, prawdopodobnie nie będzie to możliwe przy użyciu jednej pary słuchawek. W takim przypadku należy rozejrzeć się za nadajnikami Bluetooth, które potrafią jednocześnie zapewnić odbiór sygnału dla dwóch par słuchawek.

Mała rada przed zakupem słuchawek Bluetooth do telewizora: Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy słuchawki nauszne, wokółuszne, czy douszne są dla Ciebie najlepsze, powinieneś przeczytać ten artykuł.

Swoboda beztroskiej słuchalności dzięki słuchawkom Bluetooth firmy Teufel

Słuchawki Teufel REAL BLUE
Słuchawki Teufel REAL BLUE również posiada Bluetooth.
  • REAL BLUE: Najlepszy dźwięk
   bez irytujących kabli i z dużą wygodą noszenia? REAL BLUE oferuje Ci wszystko. Jest on
   otaczający uszy, łatwy do noszenia i wygodny w obsłudze za pomocą przycisków dotykowych na słuchawce.
  • MOVE BT: Wolisz słuchać na kanapie ze słuchawkami dousznymi? Wtedy MOVE BT jest właśnie dla ciebie: Haczyki siedzą wygodnie i bezpiecznie w uchu. Ich niewielkie rozmiary również nie wpływają na dźwięk. Zrzuć się na kanapę i bez splątanych kabli słuchaj tylko tego, czego chcesz.
  • Nasze słuchawki Bluetooth – na pierwszy rzut oka.

Więcej słuchawek Teufel

Podsumowanie: Działanie słuchawek Bluetooth z telewizorem jest prawie zawsze możliwe

    • Nawet jeśli Twój telewizor posiada logo Bluetooth, nie oznacza to automatycznie, że może on wysyłać sygnały dźwiękowe do Twoich słuchawek przez Bluetooth.
    • Dzięki nadajnikowi Bluetooth można ulepszać telewizor i przesyłać sygnał dźwiękowy bezprzewodowo.
    • Nadajniki Bluetooth mogą być zazwyczaj podłączone do telewizora przez gniazdo słuchawkowe w telewizorze, są małe i nie rzucające się w oczy.

Powiązane artykuły

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.