Słuchawki Bluetooth działające z telewizorem: Tak to działa

Słuchawki Bluetooth pozwalają na swobodę ruchu i komfort słuchania dzięki bezprzewodowej transmisji dźwięku. Nic dziwnego, że nie chcesz rezygnować z tego komfortu również podczas oglądania telewizji.

Teoretycznie jest to całkiem proste: załóż słuchawki Bluetooth, a następnie podłącz do nich swój telewizor lub Smart TV, system audio, a nawet komputer – i gotowe! W końcu wszystkie urządzenia obsługują Bluetooth. Jednak po zakupie często pojawia się frustracja, ponieważ słuchawki Bluetooth wydają się być nieodpowiednie do danego telewizora i dlatego nie ma możliwości ich połączenia. Wyjaśniamy, jakie mogą być tego przyczyny i w jaki sposób możemy uzyskać transmisję bezprzewodową.

Tutorial Teufel w serwisie YouTube

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Dlaczego słuchawki Bluetooth nie działają z telewizorem?

Aby znaleźć powód, przyjrzymy się krótko technicznym właściwościom Bluetooth:

Bluetooth został początkowo opracowany do wzajemnego przesyłania danych z dwóch komputerów. Na przykład, możliwe było przeniesienie utworu MP3 z jednego urządzenia do drugiego – ale bez bezpośredniego wyjścia dźwiękowego przez głośniki, ponieważ transfer danych odbywał się z pamięci do pamięci.

Ale poza popularnym transferem danych przez Bluetooth, istnieje również transfer audio przez Bluetooth, który w przeciwieństwie do transferu danych, nie działa automatycznie w obu kierunkach. W przypadku dźwięku Bluetooth należy uwzględnić kierunek transmisji, ponieważ działa on zgodnie z zasadą nadajnik-odbiornik. Jedno urządzenie transmituje, drugie odbiera. Interfejs Bluetooth nie jest wyposażony w nadajnik dla sygnałów dźwiękowych. Wręcz przeciwnie: większość producentów do tej pory oszczędzała na nadajniku. Wystarczyło, aby móc wysłać coś ze swojego smartfona do telewizora – na przykład zdjęcia. Jednakże większość telewizorów, która była i jest nadal produkowana od 2018 roku, może bezproblemowo połączyć się z Bluetooth.

Nie każdy telewizor może wysyłać sygnały audio przez Bluetooth

Słuchawki REAL BLUE NC
Słuchawki Bluetooth, takie jak REAL BLUE NC, wymagają telewizora z funkcją transmisji Bluetooth do odbioru dźwięku z telewizora.

Co prawda większość telewizorów Smart lub systemów audio oferuje odbiór dźwięku przez Bluetooth, ale nie potrafią one go wysyłać przez Bluetooth. Słuchawki Bluetooth, jako system odtwarzający, muszą oczywiście odbierać dźwięk, w przeciwnym razie następuje cisza.

Pytanie nie brzmi zatem: “Które słuchawki Bluetooth są odpowiednie dla mojego telewizora”, ale: “Czy mój telewizor ma zintegrowany interfejs Bluetooth, dzięki któremu może wysyłać dźwięk? Niestety, logo Bluetooth na opakowaniu lub w instrukcji obsługi telewizora podaje tylko niedokładne informacje na ten temat.

Słuchawki bezprzewodowe Teufel

Szybka pomoc: Łatwe zainstalowanie nadajników Bluetooth

Jeśli właśnie teraz masz problem z nowymi słuchawkami Bluetooth i telewizorem, które nie mogą się połączyć, ratunek jest w zasięgu ręki: brakujący nadajnik Bluetooth może być zamontowany za niewielką cenę.

Nadajnik bluetooth
Nadajniki Bluetooth szybko tworzą połączenie między słuchawkami Bluetooth a telewizorem.

W sklepach specjalistycznych dostępne są różne rodzaje tych zewnętrznych nadajników Bluetooth. Podłączenie jest zawsze takie samo: Jeśli urządzenie wyjściowe (np. telewizor lub system audio) ma wolne wyjście audio, np. wyjście słuchawkowe, można tam podłączyć adapter. Adapter, który wcześniej był podłączony do słuchawek przez Bluetooth, przesyła sygnał dźwiękowy z telewizora do słuchawek. Zasada działania jest podobna do korzystania z bezprzewodowego zestawu słuchawkowego ze stacją bazową.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie dodatkowego zewnętrznego nadajnika Bluetooth

 • Opóźnienie: Super irytujące jest to, gdy dźwięk nie jest odtwarzany synchronicznie z filmem lub programem multimedialnym. Może to wynikać z faktu, że sygnał dźwiękowy jest konwertowany (kodowany/dekodowany) kilka razy w drodze z telewizora do słuchawek i są to procesy, których niektóre nadajniki Bluetooth nie są w stanie konwertować wystarczająco szybko. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na czas opóźnienia transmisji dźwięku.
 • Multi-Pair: Jeśli chcielibyście obejrzeć film we dwoje, prawdopodobnie nie będzie to możliwe przy użyciu jednej pary słuchawek. W takim przypadku należy rozejrzeć się za nadajnikami Bluetooth, które potrafią jednocześnie zapewnić odbiór sygnału dla dwóch par słuchawek.

Swoboda beztroskiej słuchania muzyki dzięki słuchawkom Bluetooth firmy Teufel

Słuchawki Teufel REAL BLUE również posiadają Bluetooth.

Więcej słuchawek Teufel

Podsumowanie: Działanie słuchawek Bluetooth z telewizorem jest prawie zawsze możliwe

    • Nawet jeśli Twój telewizor posiada logo Bluetooth, nie oznacza to automatycznie, że może on wysyłać sygnały dźwiękowe do Twoich słuchawek przez Bluetooth.
    • Dzięki nadajnikowi Bluetooth można dodatkowo wyposażyć telewizor i przesyłać sygnał dźwiękowy bezprzewodowo.
    • Nadajniki Bluetooth mogą być zazwyczaj podłączone do telewizora przez gniazdo słuchawkowe w telewizorze, są one małe i kompaktowe.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.