Technologie Audio: Tryb transparentny w słuchawkach Noise Cancelling

REAL BLUE NC są jednymi z naszych najpopularniejszych słuchawek wokółusznych, które w nowej wersji zostały ulepszone o najnowsze technologie – również w zakresie Noise Cancelling. Oprócz hybrydowej redukcji hałasu, nowa generacja słuchawek REAL BLUE NC oferuje tryb transparentny, tak jak słuchawki douszne REAL BLUE TWS. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej funkcji.

Dlaczego tryb transparentny jest przydatny?

Tryb transparentny jest dla nas sensownym uzupełnieniem słuchawek z technologią ANC, czyli z aktywną redukcją szumów i hałasów. W sytuacjach, w których całkowicie zanurzamy się w muzyce lub podcaście i zapominamy o całym świecie, tryb transparentny może nam nawet uratować życie. Ta funkcja dba o to, aby pewne hałasy otoczenia były w dalszym ciągu słyszalne. Zmniejsza to nie tylko możliwość przegapienia połączenia przychodzącego lub dobijającego się do drzwi kuriera, ale jest również szczególnie ważne, gdy nie siedzimy w domu na kanapie, tylko spędzamy czas na świeżym powietrzu. Gdy ten tryb jest aktywny, zewnętrzne hałasy otoczenia nie są całkowicie tłumione. Tryb transparentny ułatwia również obsługę słuchawek, ponieważ nie musimy ich ciągle zdejmować, aby porozumiewać się z innymi. Jest to praktyczne nie tylko podczas płacenia w supermarkecie czy na ławce w parku. Technologia trybu transparentnego różni się trochę w zależności od producenta, jednakże sposób działania opiera się na tej samej zasadzie.

W nowej wersji ze zintegrowanym trybem transparentnym: REAL BLUE NC

Tryb transparentny: charakterystyka i sposób działania

Ponieważ większość słuchawek posiada dobrą, pasywną redukcję hałasów, tłumią one również dźwięki zewnętrzne, jak na przykład dzwonek rowerowy. Może to mieć oczywiście nieprzyjemne konsekwencje dla innych i dla nas samych. Z pomocą śpieszy tutaj tryb transparentny, który wzmacnia dźwięki zewnętrzne za pomocą znajdujących się na zewnątrz słuchawek mikrofonów. Tryb transparentny, określany również jako Transparency Mode, sprawia, że użytkownicy słyszą dźwięki otoczenia również wtedy, gdy noszą oni słuchawki z technologią Noise Cancelling.

Również słuchawki douszne REAL BLUE TWS 3 posiadają ANC (aktywną redukcję hałasów) i tryb transparentny

Odkąd w 2019 roku konkurencja wprowadziła na rynek po raz pierwszy tryb transparentny, wzrosła popularność i akceptacja tego trybu. Już tylko dwa lata później ta funkcja jest integrowana w produktach wielu innych producentów.

Słuchawki REAL BLUE NC z bliska

Podstawą każdych słuchawek jest dźwięk pasywny

Christoph Karnop, inżynier akustyk w firmie Teufel, opowiada w wywiadzie z Redakcją Bloga Teufel o szczególnym akustycznym opacowaniu słuchawek REAL BLUE NC, o znalezieniu odpowiedniej pozycji mikrofonu oraz o trybie transparentnym.

Redakcja Bloga Teufel: Cześć Christoph, dziękujemy za możliwość przeprowadzenia wywiadu. Jak długo trwał proces tworzenia nowej generacji słuchawek REAL BLUE NC?

Christoph: Cały proces tworzenia i projektowania słuchawek zajął nam dwa pełne lata.

Słuchawki REAL BLUE NC w kolorze Pearl White

Redakcja Bloga Teufel: Co było szczególnie ważne podczas tworzenia tych słuchawek?

Christoph: Słuchawki REAL BLUE NC mają wiele różnych zastosowań, są bardzo zmienne i świetnie dopasowują się do stawianych im wymagań. Połączenie tego wszystkiego było z pewnością jednym z największych wyzwań, gdyż niektóre z wymagań często wykluczają się wzajemnie. Aby szczególnie podkreślić jedną rzecz, pracowaliśmy bardzo długo nad pasywnym dźwiękiem tych słuchawek, czyli gdy słuchawki są wyłączone i są podłączone do źródła dźwięku za pomocą kabla.

Gdy przyjrzymy się obecnym słuchawkom z technologią ANC na rynku, szybko zauważymy, że podstawa słuchawek, czyli pasywny dźwięk, jest bardzo często zaniedbywany, ponieważ polegamy na aktywnej korekcji dźwięku poprzez DSP. Jeśli jednak ta podstawa funkcjonuje prawidłowo, wiele rzeczy staje się łatwiejszych. Dlatego nie musieliśmy dopracowywać dźwięku w trybie aktywnym, co wyraźnie poprawia światową jakość słuchawek. Pozwala to również użytkownikom na korzystanie ze słuchawek przy rozładowanej baterii, zapewniając przy tym doskonałe wrażenia dźwiękowe.

Wskazówka: Dowiedz się więcej o słuchawkach z kodekiem DTS:X.

Szczegółowe badania są kluczem do znalezienia optymalnej pozycji mikrofonu

Aby osiągnąć najlepszą wydajność technologii ANC, przeprowadziliśmy szczegółowe badania w celu znalezienia optymalnej pozycji mikrofonu w naszych słuchawkach. Istotą naszej pracy było osiągnięcie takiej samej wydajności we wszystkich możliwych kątach padania dźwięku. Hałasy i szumy docierają do nas z każdego miejsca. Słuchawki ANC muszą uwzględnić ten fakt.

Przycisk ANC na słuchawkach REAL BLUE NC

Redakcja Bloga Teufel: Czy istnieje jakieś określone strojenie dźwięku, według którego słuchawki REAL BLUE NC zostały stworzone?

Christoph: Te słuchawki od samego początku zostały stworzone tak, aby nie brakowało w nich basów, a jednocześnie, aby odtwarzały szczegółowy i przejrzysty dźwięk. Generalnie chodzi o to, aby nie zabarwiać brzmienia muzyki, a zarazem musimy od samego początku zwiększyć częstotliwość w zakresie basów, aby dorównać dźwiękowi odtwarzanemu przez głośniki i naturalnym źródłom dźwięku.

Szczególnym aspektem podczas strojenia mechanicznych i akustycznych komponentów jest stworzenie spójnego pola dźwiękowego. Jest to ważne dla technologii ANC oraz dla trwałych doświadczeń muzycznych. Zakres niskich tonów jest szczególnie narażony na zmieniające się warunki, takie jak kształt głowy, włosy, noszenie okularów oraz na ruchy. Ton średniotonowy i wysokotonowy jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o ocenę naturalności i jakości dźwięku. Czystość dźwięku i szczegółowe odtwarzanie w słuchawkach z rodziny REAL BLUE poprawiliśmy dzięki specjalnej warstwie membrany, a redukcja wąskopasmowych rezonansów tworzy przejrzystość i wzmacnia naturalność dźwięku.

Słuchanie muzyki z tryb transparentnym

Redakcja Bloga Teufel: Nowe słuchawki REAL BLUE NC posiadają „Tryb transparentny”. Czym różni się ten tryb w porównaniu z innowacjami innych producentów? Czy działa on na tej samej zasadzie?

Christoph: Pasywna redukcja hałasów otoczenia, której doświadczamy podczas noszenia słuchawek bez włączonej technologii ANC, odpowiada filtrowi dolnoprzepustowemu. To znaczy, że niskie częstotliwości docierają bez żadnego problemu do naszych uszu, podczas gdy wysokie częstotliwości są już bardzo zredukowane. Gdy dodatkowo w technologii ANC stłumione zostają również niskie częstotliwości, w trybie transparentnym zostają celowo nagrane sygnały o wysokiej częstotliwości przez mikrofony i tak wzmocnione są one odtwarzane przez przetwornik.

Zasada działania trybu transparentnego u wszystkich producentów jest mniej więcej taka sama. Sposób strojenia dźwięku może się jednak różnić. Teufel wybrał tutaj możliwie neutralny charakter brzmienia. Celem było usłyszenie wszystkich hałasów zewnętrznych w słuchawkach tak, jakbyśmy w ogóle nie mieli założonych słuchawek. Najlepiej można to sprawdzić poprzez barwę dźwięku mówiącej osoby. Tutaj słychać wyraźne różnice pomiędzy producentami: od charakterystycznego dźwięku telefonicznego aż po „możliwość usłyszenia pełzających mrówek w lesie”. Oczywiście oba te przykłady są przesadzone. W tym wypadku Teufel sięgnął po złoty środek.

Douszne, nauszne, True Wireless: słuchawki w sklepie internetowym Teufel

REAL BLUE

REAL BLUE

599,00 zł789,00 złW różnych kolorach
AIRY SPORTS TWS

AIRY SPORTS TWS

549,00 zł689,00 zł
REAL BLUE + System audio Bluetooth FeinTech

REAL BLUE + System audio Bluetooth FeinTech

749,00 zł949,00 złW różnych kolorach

Słuchawki sprawdzające się w każdej sytuacji

Redakcja Bloga Teufel: Czy istnieją gatunki muzyczne, które szczególnie dobrze współgrają z tymi słuchawkami?

Christoph: Te słuchawki nadają się dla słuchaczy o szerokim i różnorodnym spektrum zainteresowania. Jakość dźwięku jest we wszystkich trybach bardzo podobna: z wyłączonymi trybami i z podłączonym kablem, z włączonymi trybami i bez kabla oraz z włączonym Bluetooth i ANC. Te słuchawki sprawdzą się podczas pracy zdalnej w domu, w podróży oraz podczas odsłuchiwania kolekcji płyt winylowych. Nie da się dokładnie sprecyzować każdego gatunku muzycznego. Teufel testuje wszystkie gatunki, a rezultatem jest pewnego rodzaju kompromis, który powstaje z całego wrażenia dźwiękowego.

Nowoczesne produkcje pop na pewno są trochę lepiej odtwarzane w słuchawkach REAL BLUE NC, podczas gdy muzyce Indie mogą się zdarzyć błędy podczas miksowania dźwięku. REAL BLUE NC są słuchawkami, które próbują dopasować się do każdej sytuacji życiowej i każdego zastosowania. Istnieje również możliwość dopasowania dźwięku do naszych osobistych preferencji w aplikacji (przyp.red.: Aplikacja Teufel Headphones), która pełni bardzo ważna funkcję. Widzimy coraz częściej, że każdy z nas ma inny gust muzyczny podczas regulacji dźwięku w słuchawkach. Nawet automatyczna kalibracja nie jest w stanie w stu procentach trafić w nasze osobiste preferencje. Regulację dźwięku powinniśmy przeprowadzić samodzielnie. Teufel stworzył do tego celu odpowiednie narzędzie.

Redakcja Bloga Teufel: Drogi Christophie, dziękujemy za wywiad.

Sprawdź już teraz słuchawki REAL BLUE NC w naszym sklepie internetowym Teufel

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.