Rodzaje słuchawek: różnice między słuchawkami wokółusznymi, nausznymi i dousznymi 

W metrze, przy biurku, podczas joggingu, na kanapie – słuchawki towarzyszą nam obecnie niemal wszędzie. Rodzaj słuchawek i ich konstrukcja powinny pasować do odpowiedniego obszaru zastosowania i gustu muzycznego użytkownika, tak aby mógł on cieszyć się najlepszymi wrażeniami dźwiękowymi przez cały czas. Konstrukcja słuchawek wpływa na przykład na promieniowanie fal dźwiękowych, komfort noszenia i odtwarzanie muzyki. Wyjaśniamy jakie rodzaje słuchawek najlepiej pasują do danego typu użytkownika. 

Słuchawki douszne – wersja mobilna 

Słuchawki douszne to najmniejszy typ słuchawek. Te słuchawki bez pałąka sprawdzą się idealnie, gdy jesteś w ruchu. Nawet podczas biegania te małe słuchawki, które szczelnie zamykają przewód słuchowy, zwykle dopasowują się do ucha. Kompaktowa konstrukcja wkładek dousznych jest możliwa, gdyż odległość między membraną słuchawek a uchem wewnętrznym jest bardzo mała. W związku z tym niewielka ilość energii i niewielkie ruchy membrany są wystarczające do osiągnięcia głośności, która jest łatwo wyczuwalna dla słuchacza. 

Kolejną zaletą “dousznej wersji” słuchawek jest dobra izolacja przed hałasem zewnętrznym. Należy jednak pamiętać, że słuchawki douszne muszą być prawidłowo włożone do ucha i być dobrze dopasowane do przewodu słuchowego, ponieważ tylko wtedy będą go uszczelniać. W przeciwnym razie dźwięk wydostanie się na zewnątrz. 

Słuchawki douszne, takie jak AIRY TWS 2, są idealne do podróży ze względu na ich niewielki rozmiar.

A co z jakością dźwięku? To zależy: Słuchawki douszne, które są dostępne jako akcesoria do niedrogich smartfonów, często nie są szczególnie dobre. Ale świetny dźwięk można również uzyskać w małej przestrzeni słuchawek. Dzięki wysokiej jakości produktom, nawet małe przetworniki są w stanie odtworzyć cały zakres częstotliwości. Zamknięty system, który jest tworzony w uchu, ma szczególną zaletę: silny bas może być wytwarzany przy niskim ugięciu membrany. 

Słuchawki douszne marki Teufel

AIRY TWS 2

AIRY TWS 2

449,00 złW różnych kolorach
MOVE PRO

MOVE PRO

369,00 zł599,00 zł
AIRY TWS 2

AIRY TWS 2

449,00 złW różnych kolorach

Leżą lub otaczają Twoje ucho – słuchawki nauszne i wokółuszne 

Drugi rodzaj to słuchawki z pałąkiem na głowę. Nie są one wkładane do przewodu słuchowego, lecz leżą na uchu lub je otaczają. Słuchawki pałąkowe można podzielić na nauszne i wokółuszne

Słuchawki nauszne: Nausznik leży na uchu. Słuchawki te są zazwyczaj lekkie. W zależności od konstrukcji i budowy anatomicznej, słuchawki mogą nie przylegać do ucha, przez co mogą się czasami przesuwać. Ponadto w niektórych słuchawkach nausznych dźwięk przedostaje się na zewnątrz. 

Słuchawki wokółuszne: Duży nausznik otacza i zamyka całe ucho. W rezultacie słuchawki te są cięższe. Większa powierzchnia styku ma pozytywny wpływ podczas długotrwałego noszenia, ponieważ nacisk na ucho jest lepiej rozłożony. Ponieważ słuchawki wokółuszne przylegają do ucha, hałas otoczenia jest lepiej tłumiony, a muzyka nie powinna przeszkadzać osobie siedzącej obok. 

Słuchawki z pałąkiem czy douszne – czy rozmiar ma znaczenie w przypadku słuchawek? 

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Producentom wysokiej jakości słuchawek udaje się uzyskać doskonały dźwięk w obu typach słuchawek. Konstrukcja słuchawek dousznych i modeli z pałąkiem na głowę ma pewne szczególne cechy. Pod względem dźwięku, słuchawki douszne są najlepsze w niskich zakresach częstotliwości. Siła ta jest szczególnie widoczna w utworach hip-hopowych i popowych, w których często dominują basy. 

Słuchawki nauszne i wokółuszne uzyskują wysokie wyniki, jeśli chodzi o wytwarzanie przestrzennie zróżnicowanego dźwięku. Jednym z powodów jest to, że fale dźwiękowe przemieszczają się w małżowinie usznej przed wejściem do przewodu słuchowego, podobnie jak w przypadku naturalnej percepcji słuchowej. Ma to szczególnie pozytywny wpływ podczas słuchania nagrań koncertowych, a także nagrań jazzowych i muzyki klasycznej. Odtwarzanie głosu brzmi również bardziej naturalnie, gdy między membraną a małżowiną uszną znajduje się powietrze, jak ma to miejsce w przypadku słuchawek nausznych i wokółusznych. 

Co jest zdrowsze: słuchawki douszne czy nauszne lub wokółuszne? 

Słuchawki są szkodliwe tylko wtedy, gdy są używane nieprawidłowo lub przy zbyt wysokiej głośności przez zbyt długi czas. Ryzyko to jest bardziej prawdopodobne w przypadku słuchawek dousznych, które znajdują się bezpośrednio w przewodzie słuchowym. Słuchawki nauszne i wokółuszne są zatem zdrowsze. Jeśli jednak regulujesz głośność poniżej 85 dB, prawidłowo nosisz słuchawki douszne i od czasu do czasu je zdejmujesz, gdy używasz ich przez długi czas, nie masz się czym martwić. 

Który typ słuchawek jest najlepszy do słuchania muzyki? 

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju muzyki chcesz słuchać i w jakim otoczeniu. Na przykład słuchawki z redukcją szumów ANC są idealne w hałaśliwym otoczeniu. Słuchawki douszne zapewniają mocne basy, co jest szczególnie przydatne podczas słuchania muzyki w trakcie uprawiania sportu. Słuchawki wokółuszne pokazują swoje mocne strony szczególnie pod względem przestrzenności i dlatego najlepiej nadają się do świadomego słuchania muzyki. 

Wskazówka: Chcesz dowiedzieć się więcej i uzyskać przegląd wszystkich produktów i typów słuchawek w ofercie Teufel? W takim razie zajrzyj do naszego sklepu online. Znajdziesz tam informacje o wszystkich modelach słuchawek i dowiesz się więcej o różnych typach słuchawek i ich funkcjach, takich jak Bluetooth aptX i redukcja szumów. 

Różnorodność słuchawek w sklepie Teufel 

Frau und Mann im Freien tragen jeweils Over-Ear-Kopfhörer REAL BLUE PRO von Teufel
Słuchawki wokółuszne zapewniają mobilny dźwięk bez kompromisów: REAL BLUE PRO firmy Teufel 

REAL BLUE PRO: Słuchawki REAL BLUE PRO zapewniają niewiarygodnie głęboki bas. Nie jest on sztucznie uwypuklony, lecz bardzo precyzyjny. Również tony średnie i wysokie są odtwarzane z niezwykłą precyzją. Ponadto REAL BLUE PRO zapewnia bardzo wysokie poziom głośności przy niskim poziomie zniekształceń. 

SUPREME ON: Stworzone i opracowane w Berlinie słuchawki SUPREME ON stawiają poprzeczkę dla innych bezprzewodowych słuchawek nausznych bardzo wysoko. A dźwięk? Po prostu świetny: głęboki i wyrazisty bas, znakomite rozumienie mowy oraz jedwabiste i szczegółowe tony wysokie. 

AIRY TWS 2: Popularny dźwięk AIRY TWS został ulepszony w następnej generacji o nazwie AIRY TWS 2: liniowe przetworniki HD są teraz prawie dwukrotnie większe i mają średnicę 10 mm, a wydajność basów i rozdzielczość zostały znacznie ulepszone. AIRY TWS 2 odtwarzają żywiołowy dźwięk dla Twoich uszu. 

Inne słuchawki Bluetooth marki Teufel:

SUPREME ON

SUPREME ON

599,00 zł689,00 złW różnych kolorach
SUPREME ON

SUPREME ON

599,00 zł689,00 złW różnych kolorach
REAL BLUE PRO

REAL BLUE PRO

1149,00 zł1649,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie: mocne strony poszczególnych typów słuchawek 

  • Słuchawki można podzielić na douszne, nauszne i wokółuszne
  • Funkcjonalne zalety słuchawek dousznych to ich niewielki rozmiar i dobre dopasowanie do przewodu słuchowego. Są dobrym wyborem podczas uprawiania sportu. 
  • Jeśli chodzi o dźwięk, mocne strony słuchawek dousznych leżą przede wszystkim w zakresie basów – jest to szczególna zaleta w przypadku utworów hip-hopowych i popowych. 
  • Słuchawki nauszne i wokółuszne mają pałąk i leżą na uszach lub otaczają małżowinę uszną. 
  • Reprodukcja dźwięku jest bardziej przestrzenna i naturalna w przypadku słuchawek nausznych i wokółusznych. Ma to szczególnie pozytywny wpływ na reprodukcję głosu, ścieżek dźwiękowych 3D oraz muzyki klasycznej i jazzowej. 

Za duży wybór produktów? Nasz poradnik dźwiękowy w zaledwie kilku krokach pomoże Ci znaleźć odpowiedni produkt:   

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.