Jak poprawnie wyczyścić słuchawki?

Słuchawki towarzyszą nam praktycznie każdego dnia. Dzięki nim możemy słuchać naszej ulubionej muzyki zawsze i wszędzie. Aby działały one jak najdłużej, powinniśmy o nie dbać i od czasu do czasu również wyczyścić. Temat, który wydaje się być skomplikowanym, zwłaszcza w przypadku słuchawek dokanałowych i słuchawek, w których nie widzimy wszystkich elementów. Czyszczenie i pielęgnacja słuchawek dokanałowych oraz innych modeli samo w sobie wcale nie jest takie trudne. Jak powinniśmy czyścić nasze słuchawki, dowiecie się w tym artykule.

Skąd właściwie biorą się zanieczyszczenia w słuchawkach?

Zanieczyszczenia dotyczą każdego typu słuchawek, ale to właśnie słuchawki dokanałowe są szczególnie podatne na wszystkie możliwe zabrudzenia. Najczęściej mamy do czynienia z woskowiną uszną, bakteriami i innymi zanieczyszczeniami. W słuchawkach z pałąkiem raczej nie znajdziemy woskowiny usznej, jednakże w lato często pojawia się na nich pot.

Po dłuższym użytkowaniu bez czyszczenia słuchawki stają się niezwykle brudne i lepkie. Konsekwencją zaniedbania słuchawek jest nie tylko ich niehigieniczny wygląd, ale również znaczne ograniczenie komfortu noszenia oraz jakości dźwięku. W najgorszym wypadku słuchawki dokanałowe całkowicie odmówią posłuszeństwa i przestaną działać. Właśnie dlatego powinniśmy od czasu do czasu wyczyścić nasze słuchawki.

Jak poprawnie czyścić różnego typu słuchawki?

Wymagania dotyczące czyszczenia różnego typu słuchawek

Szczególnie w przypadku drogich i wysokiej jakości słuchawek jest to bardzo irytujące, gdy na skutek zabrudzenia nasze słuchawki psują się i brzmią gorzej. Jeśli chodzi o czyszczenie i pielęgnację, dla każdego typu słuchawek obowiązują podobne wymagania. W żadnym wypadku nie powinniśmy używać wody oraz agresywnych chemikaliów w pobliżu technicznych produktów, gdyż mogą one uszkodzić materiał i zazwyczaj przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Dotyczy to wszystkich typów konstrukcji, a nawet wodoodpornych słuchawek. Nawet ich zaawansowana technologia nie przetrwa czyszczenia pod bieżącą wodą.

Teufel MOVE BT zawiera zestaw do czyszczenia słuchawek

Jako środek do czyszczenia słuchawek możemy zastosować suchy i czysty ręcznik, patyczki do uszu, wykałaczkę, lekko sprężone powietrze, zimne powietrze suszarki do włosów lub po prostu dmuchanie. Do wyczyszczenia miękkich silikonowych wkładek w słuchawkach możesz zastosować letnią wodę z mydłem lub bez. Przy tym należy pamiętać, aby trzymać części elektroniczne z dala od wody. Dokładny proces czyszczenia zależy w dużej mierze od rodzaju budowy słuchawek, czyli od tego, czy mamy do czynienia ze słuchawkami dokanałowymi, nausznymi czy wokółusznymi.

Produkty pasujące do tego artykułu:

Czyszczenie słuchawek dokanałowych

Ponieważ szybkie zanieczyszczanie się słuchawek dokanałowych jest producentom bardzo dobrze znane, wymiennie wkładki silikonowe są zazwyczaj dołączone w zestawie lub znajdują się pojedynczo w sprzedaży. Kto jednak nie chce ciągle kupować nowych wkładek, może spróbować samemu delikatnie wyczyścić słuchawki dokanałowe.

Samodzielne czyszczenie słuchawek? To proste!

Do tego celu należy zdjąć adaptery silikonowe, które są najbardziej narażone na zabrudzenia przez woskowinę uszną, a następnie wyczyścić je delikatnie wodą z mydłem. Uporczywy brud można usunąć za pomocą patyczka do uszu lub wykałaczki. Należy jednak uważać, aby podczas tej czynności nie uszkodzić materiału. W przypadku droższych słuchawek do zestawu często dołączone są odpowiednie środki do pielęgnacji i czyszczenia, które możesz zastosować bez żadnych obaw o uszkodzenie materiału. Następnie należy wytrzeć słuchawki suchą ściereczką lub ręcznikiem już bez używania chemikaliów czy wody z mydłem.

Lekko wilgotna ściereczka jest również dobrym rozwiązaniem. Jeśli nawet drobne pory kratki są zatkane przez woskowinę uszną, możesz spróbować usunąć zabrudzenia poprzez przedmuchiwanie słuchawek. W przeciwnym razie pomocne może się okazać lekko sprężone powietrze lub zimne powietrze suszarki do włosów. Jeśli to również nie pomoże, przyklej kawałek taśmy klejącej i spróbuj oderwać przylegający brud razem z taśmą. Jeśli wszystkie części zostały solidnie wyczyszczone, a wkładki silikonowe porządnie wysuszone, możesz je ponownie umieścić na słuchawkach.

Czyszczenie słuchawek dokanałowych nie jest zatem tak skomplikowane, na jakie wygląda. Aby zapobiec zanieczyszczeniom, możesz ostrożnie wytrzeć słuchawki czystą i suchą ściereczką po każdym dniu ich użytkowania.

Czyszczenie słuchawek z pałąkiem

Niezależnie od tego, czy słuchawki leżą na uchu czy je w pełni zamykają, czyszczenie słuchawek z pałąkiem odbywa się w zasadzie tak samo, jak w przypadku słuchawek dokanałowych. W wielu modelach słuchawek nauszniki można łatwo zdjąć, a następnie wyczyścić na mokro. Jeśli jednak jest to niemożliwe, należy ostrożnie wytrzeć słuchawki suchą lub lekko wilgotną ściereczką. Zaletą słuchawek z pałąkiem jest przede wszystkim brak zbierającej się woskowiny usznej.

Mann trägt Gaming-Headset und ballt die Faust.

Podczas gdy słuchawki dokanałowe mają bezpośredni kontak z uchem, słuchawki z pałąkiem nie mają go prawie wcale. Z tego powodu można je łatwiej wyczyścić. Z reguły nie potrzebujemy do tego ani wody, ani mydła. Jeśli możesz zdjąć nauszniki i wyczyścić je na mokro, powinieneś je potem dobrze wysuszyć, tak jak w przypadku słuchawek dokanałowych, zanim ponownie zamocujesz je do pałąka. Jak już wcześniej wspomniano, dotyczy to również słuchawek wodoodpornych. W przypadku słuchawek z pałąkiem powinieneś dodatkowo zwrócić uwagę na instrukcję czyszczenia słuchawek, gdyż może się ona trochę różnić od odpisanych tutaj czynności.

Radio i produkty streamingowe marki Teufel

 • Radio 3sixty: dzięki naszemu kompaktowemu radiu cyfrowemu możesz odtwarzać wszystkie stacje, na jakie tylko mach ochotę. Nieważnie, gdzie go postawisz: Radio 3Sixty gwarantuje zawsze perfekcyjny dźwięk przestrzenny
 • Teufel One M: W małym ciele tkwi olbrzymie brzmienie: dzięki streamingowi przez wi-fi i Bluetooth ten głośnik zapewni Ci zawsze i wszędzie pełny i mocny dźwięk. Wbudowany subwoofer, trójdrożny system z siedmioma przetwornikami i pasywnymi membranami gwarantuje wypełniającą całe pomieszczenie najlepszą jakość dźwięku.

Inne słuchawki marki Teufel:

Wszystkie porady w skrócie

 • Czyszczenie słuchawek dokanałowych i słuchawek z pałąkiem jest bardzo podobne
 • Słuchawki dokanałowe są znacznie częściej zabrudzone przez woskowinę uszną, dlatego wkładki silikonowe powinny być dokładnie wyczyszczone za pomocą wilgotnej ściereczki i środka czyszczącego.
 • Elektroniczne części nie powinny mieć żadnego kontaktu z wodą.

Dzięki tym poradom możesz w bardzo łatwy i szybki sposób wyczyścić Twoje słuchawki. Podziel się również Twoimi doświadczeniami i poradami dotyczącymi czyszczenia słuchawek w komentarzu poniżej.

Dzięki czystym słuchawkom możesz optymalnie słuchać Twojej muzyki

Najnowszy artykuł

 1. Bartosz
  05. Oct. 2022, 18:15

  co do czyszczenia słuchawek dokanałowych, to porady są mało pomocne, ponieważ usuwając woskowinę przy pomocy wykałaczki- tylko wetknięty ja głębiej, a przydałoby się coś co pozwoli ja rozpuścić i wypłukać ze słuchawki.

  • Redakcja Bloga Teufel
   06. Oct. 2022, 13:52

   Cześć,
   dziękujemy za Twoją opinię. Nasze wskazówki dotyczące czyszczenia słuchawek mają być tylko propozycją. Przy czyszczeniu słuchawek dokanałowych za pomocą wykałaczki chodzi jedynie o to, aby delikatnie usunąć i zebrać woskowinę oraz zabrudzenia, nie wpychając ich głębiej. Do tego celu można również użyć patyczków do ucha. Jeśli masz jakieś inne propozycje dotyczące czyszczenia słuchawek dokanałowych, chętnie zamieścimy je w naszym artykule.
   Pozdrawiamy :)

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.