Der Slogan des Star Wars Tags: May the 4th be with you,

May the 4th Be With You: świętujemy Dzień Gwiezdnych Wojen

To już dziś – Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen! Fani z całego świata będą mogli celebrować tę kultową sagę i swoich ulubionych bohaterów. Jak obchodzony jest ten dzień i jakie atrakcje czekają na nas w tym roku? Tego dowiesz się w tym artykule!

Gwiezdne Wojny – jak to wszystko się zaczęło?

„Niech moc będzie z Tobą” – nie trzeba być znawcą Gwiezdnych Wojen, aby znać to kultowe hasło. Ale co dokładnie te słowa mają wspólnego z Dniem Gwiezdnych Wojen? Podobno 4 maja 1979 roku, dwa lata po premierze pierwszego filmu z popularnej serii, jedna z brytyjskich gazet sparafrazowała to zdanie, aby pogratulować ówczesnej premier Margaret Thatcher zwycięstwa w wyborach. Ta znana na całym świecie fraza “May the Fource be with you” została przekształcona w “May the Fourth Be With You” i uznana za narodziny Dnia Gwiezdnych Wojen.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Od tego czasu fani Gwiezdnych Wojen co roku 4 maja celebrują tę serię filmową z gatunku science-fiction, organizując imprezy dla fanów, pokazy filmów czy konkursy kostiumowe.

Wskazówka: Planujesz wieczór filmowy z sagą Gwiezdnych Wojen? Mamy dla Ciebie kilka ciekawych porad.

Dzień Gwiezdnych Wojen w Polsce

Saga Gwiezdnych Wojen ma swoją wierną rzeszę fanów również w Polsce. W tym dniu organizowane są liczne imprezy i wydarzenia w całym kraju, między innymi: parady i gry w terenie, pokazy filmów i gier komputerowych, słynne walki na miecze świetlne, konkursy wiedzy na temat sagi, a nawet specjalne oferty w sklepach, tak jak na przykład w salonie LEGO.

Galaktyczny dźwięk w smukłej formie: soundbary marki Teufel

CINEBAR DUETT “2.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Die beiden Star Wars Charaktere Yoda und The Mandalorian lesen zusammen im Bett ein Buch.
Dzień Gwiezdnyvch Wojen można spędzić również tak

THX, George Lucas! Format dźwięku, który ustala zupełnie nowe i międzygalaktyczne standardy

Za co chcielibyśmy podziękować George’owi Lucasowi? Otóż “THX” nie jest popularnym skrótem od słowa “Thanks”, lecz jest to akronim od Tomlinson Holman Experiment. Historia związana z tym formatem dźwiękowym rozpoczęła się w latach 80-tych: w czasach, gdy dźwięk kinowy był jeszcze oddalony o galaktyki od dobrze znanego nam dźwięku przestrzennego, a brzmienie filmów odtwarzanych w kinie z powodu braku standardów dźwiękowych było raczej przeciętne.

Dla George’a Lucasa i jego inżyniera dźwięku Tomlinsona Holmana było to nie do zaakceptowania, gdyż oboje chcieli, aby wykorzystane w Gwiezdnych Wojnach efekty dźwiękowe brzmiały świetnie również w kinowych salach. Właśnie dlatego opracowali oni system standardów dla kin, który stawiał wymagania zarówno w zakresie technologii odtwarzania, jak i akustyki pomieszczenia. Po długim procesie rozwoju powstał certyfikat THX, który w tamtych czasach był istną rewolucją.

Standard dźwięku THX może pochwalić się bardzo wysokimi parametrami, takimi jak niezwykle wysoka dynamika i poziomy bez żadnych zniekształceń, które gwarantują szczegółową reprodukcję dźwięku. Liniowa charakterystyka częstotliwościowa umożliwia również uzyskanie bardzo szerokiego spektrum częstotliwości – wszystko po to, aby uzyskać naturalne i zrównoważone brzmienie.

Wskazówka: Planujesz wieczór filmowy z serią Gwiezdnych Wojen? W takim razie ten artykuł może Ci się przydać.

Systemy kina domowego Teufel z certyfikatem THX

system-4-thx
Prawdziwe kino w Twoim salonie? To możliwe z SYSTEM 4 THX firmy Teufel

SYSTEM 4 THX – Ten system kina domowego 5.1 z certyfikatem THX Compact zapewnia międzygalaktyczną wydajność dźwięku i gęsią skórkę. Zestaw ten sprawdzi się szczególnie w małych i średnich pomieszczeniach (30 m²).

SYSTEM 6 THX „5.2-Set” – Wysokiej klasy system kina domowego z certyfikatem THX Select, który zapewnia maksymalną wydajność dźwięku. Zestaw ten nadaje się również do większych pomieszczeń. Zainspiruj się niesamowitym brzmieniem tego systemu, który przeniesie Cię do zupełnie innej galaktyki. Niech Moc będzie z Tobą!

Odkryj inne produkty z certyfikatem THX w sklepie Teufel!

Inne systemy dźwiękowe w naszym sklepie

ULTIMA 40 SURROUND + DENON X2800H DAB “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

THEATER 500 SURROUND + DENON X3800H DLA DOLBY ATMOS “5.1.2”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Ciekawostki dotyczące Gwiezdnych Wojen

Masz ochotę na jeszcze więcej międzygalaktycznej wiedzy? Poniżej prezentujemy cztery ciekawostki związane z sagą Gwiezdnych Wojen:

  1. Dzień Gwiezdnych Wojen na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? W 2015 roku astronauci znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przesłali niespodziewaną wiadomość: pokazali w niej swoje zdjęcie z postaciami z Gwiezdnych Wojen w tle i życzyli wszystkim ludziom na Ziemi szczęśliwego Dnia Gwiezdnych Wojen. Całkiem fajna akcja, prawda?
  2. W Toronto w Kanadzie Dzień Gwiezdnych Wojen obchodzony jest regularnie od 2011 roku. W 2014 roku dzień ten został oficjalnie uchwalony przez kanadyjski rząd.
  3. Sam George Lucas nigdy nie uznał 4 maja za święto Gwiezdnych Wojen, choć często był o to pytany w wywiadach. Jego zdaniem jest to uroczy gest ze strony fanów.
  4. I jeszcze jedna ciekawostka dotycząca George’a Lucasa! Czy wiesz, że na początku swojej kariery reżyserskiej miał on również związek z Berlinem? W 1965 roku jako ówczesny student szkoły filmowej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (Los Angeles) zrealizował eksperymentalny film o niemieckim tytule Freiheit (Wolność), w którym młody człowiek próbuje pokonać mur berliński.
Zdjęcie tytułowe: Krupadeluxe (Krupadeluxe), Star Wars Day May The Fourth. Źródło: Wikimedia Commons. Licencja: CC BY-SA 3.0. Zdjęcie 1: ©Din Djarin. Unsplash. Unsplash License

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.