Przegląd adapterów audio

Adaptery audio służą nam pomocą, gdy nie możemy bezpośrednio podłączyć odtwarzacza z systemem dźwiękowym. Powody niekompatybilności pojedynczych komponentów audio mogą być różnorodne: czasami wzmacniacze lub słuchawki są znacznie starsze niż odtwarzacze lub niezbędne złącza są po prostu już zajęte. Ponadto, wiele standardów złączy zostało ulepszonych. W większości przypadków adaptery audio mogą pomóc.

Adapter audio do wtyczki jack i cinch

Kable audio z wtyczkami typu cinch i jack są od lat powszechnie stosowane w branży audio. W przeciwieństwie do innych rodzajów sygnałów, elektrycznie przenoszony sygnał analogowy posiada pewną zaletę: można go łatwo powielić bez obawy o utratę jakości. Odbywa się to za pomocą adapterów typu Y i wielu rozdzielaczy, które są po prostu podłączone do odpowiedniego wyjścia. Poniżej prezentujemy przegląd niektórych analogowych adapterów audio:

  • ➥ Podwójny lub wielokrotny adapter do wyjść jack: za pomocą rozdzielacza sygnału można na przykład wyprowadzić sygnał kablowy dla dwóch par słuchawek na smartfonie lub na odtwarzaczu MP3.
  • ➥ Adapter lub kabel typu Y do wyjścia mono cinch w stereo: ten wariant pojawia się przykładowo podczas podłączania subwoofera do wzmacniacza. Dzięki odpowiedniemu adapterowi lub kablowi typu Y jest możliwe podłączenie wzmacniacza z wyjściem Mono-Sub-Out do subwoofera z dwoma wejściami.
  • ➥ Adapter audio do stereo cinch (RCA) na złącze jack 3,5 mm: dzięki tym adapterom można połączyć notebooki, smartfony i inne urządzenia źródłowe z gniazdem jack do wzmacniacza lub amplitunera AV dzięki gniazdku jack.
  • ➥ Adapter do USB na złącze jack: od pojawienia się iPhone 7 adaptery USB typu C lub Apple Lightning na złącze jack stały się ważniejsze niż kiedykolwiek. Dzięki tym przejściówkom słuchawki z wtyczką jack są również wtedy używane, gdy odtwarzacz posiada tylko port USB typu C.
Y-Adapter für Klinkenstecker
Adapter typu Y do wtyczki jack

Adaptery audio do złącza S/PDIF

Przez długi czas najważniejszym standardem do przesyłania cyfrowych danych audio był S/PDIF. Ta technologia złączy obsługuje dwa różne połączenia kablowe lub wtykowe: TOSLINK i cyfrowy koaksjalny. Również dla TOSLINK oferowane są adaptery audio w znanego rodzaju konstrukcji Y. W przeciwieństwie do elektrycznie przesyłanych sygnałów ze złącza cinch i jack, optycznie przesyłany sygnał TOSLINK nie może być powielony.

Adapter TOSLINK typu Y jest zawsze zwrotnicą. Dzięki niej nie trzeba przekładać żadnych kabli we wzmacniaczu, gdy nie ma wystarczającej ilości wolnych gniazd TOSLINK. Adapter nie może jednak zasilać dwóch urządzeń jednocześnie w sygnał świetlny.

Jeśli chcemy pierwotnie cyfrowo wyprowadzony sygnał audio przesłać do analogowego gniazdka cinch, zwykły adapter nie wystarczy. W takim wypadku tak zwany konwerter musi przetworzyć sygnał cyfrowy na analogowy. Podobnie jest w przypadku adaptera cyfrowo koaksjalnego na TOSLINK. Wprawdzie oba warianty kablowe i wtykowe współpracują ze złączem S/PDIF, ale w jednym wypadku sygnał jest przesyłany elektrycznie, a w drugim optycznie. W związku z tym niezbędny jest również adapter.

Głośniki stereo Teufel

Problemy z adapterem audio TOSLINK na złącze jack

Zamieszanie pojawia się niekiedy w przypadku adapterów z wtyczką jack i prostokątnym gniazdkiem TOSLINK. Inaczej niż możnaby przypuszczać, taki adapter nie zamienia analogowego sygnału z wyjścia jack na cyfrowy sygnał świetlny – do tego potrzebny jest wcześniej wspomniany konwerter. Adaptery do złącza jack na TOSLINK są właściwie przydatne tylko wtedy, gdy urządzenie źródłowe może wysłać sygnał optyczny. Takie gniazdka do złączy S/PDIF na jack można znaleźć przede wszystkim w notebookach lub komputerach stacjonarnych.

Adapter Bluetooth marki Teufel – bezprzewodowa alternatywa

Angeschlossener Audio-Adapter für Bluetooth BT Link
Podłączony Adapter Bluetooth BT Link. Zasilanie odbywa się przez USB.
  • Teufel BT Link Adapter Bluetooth: W Twoim systemie brakuje wejść? Dlaczego by więc całkowicie nie zrezygnować z kabli? Adapter Bluetooth BT LINK sprawia, że jest to możliwe! Działa on jako odtwarzacz i jest po prostu podłączony do wzmacniacza za pomocą złącza jack. Aby Twój system nie stracił na jakości dźwięku, adapter obsługuje kodek Bluetooth aptX.

Podsumowanie: Adaptery audio umożliwiają proste rozwiązania do przesyłania sygnałów analogowych

  • Adapter audio do wtyczek jack i cinch umożliwiają powielanie sygnałów analogowych bez utraty jakości dźwięku.
  • Adapter typu Y do gniazd mono na stereo cinch służą do tego, aby podłączyć subwoofer i odtwarzacz do wzmacniacza.
  • Połączenie między cyfrowym złączem S/PDIF a analogowym złączem jest możliwe tylko dzięki konwerterowi analogowo-cyfrowemu.
  • Do połączenia między obiema metodami transmisji S/PDIF TOSLINK i cyfrowej koaksjalnej niezbędny jest konwerter.
Zdjęcie1: ©FranckinJapan, określone prawa zastrzeżone. Źródło: Pixabay

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.