Kable audio – dowiedz się, co pasuje do czego

Mówiąc o kablach audio często używa się terminów kable typu jack, kable koncentryczne i kable RCA. Zazwyczaj jednak te określenia wprowadzają jeszcze więcej zamieszania. W końcu odnoszą się one w pierwszej kolejności tylko do struktury kabli lub połączeń wtykowych, a nie do konkretnych typów kabli audio. W tym artykule spróbujemy rozwiać wszelkie kablowe wątpliwości .

Trzy podstawowe terminy z dziedziny kabli

Kable typu Jack: Wielkość i przeznaczenie wtyczek jack różni się w zależności od konstrukcji – można je rozpoznać po różnej liczbie plastikowych pierścieni na nasadzie przyłącza wtykowego. Tego rodzaju kable są zwykle używane do przesyłania analogowych sygnałów mono i stereo z odtwarzacza do głośników lub słuchawek. Prawie każdy z nas podłączał już kiedyś 3,5 mm kabel jack słuchawek do odpowiedniego wyjścia w smartfonie, notebooku lub systemie stereo. Kabel Jack może być również wykorzystywany do transmisji sygnałów optycznych (poprzez TOSLINK).

Kable RCA: Wtyczki Cinch lub RCA są również szeroko stosowanym typem połączenia wtykowego dla kabli audio. W przeciwieństwie do wtyków jack, sygnały analogowe są przesyłane za pomocą dwóch kabli RCA lub kabla Y-Cinch z dwoma złączami. Wtyczka dla prawego kanału jest czerwona, dla lewego kanału biała lub czarna. Wtyczki RCA mogą również przesyłać sygnały cyfrowe. Zarówno analogowe jak i cyfrowe wtyki RCA są używane w połączeniu z kablami koncentrycznymi.

Kabel audio z wtyczką RCA do sygnałów stereo
Kabel audio z wtyczką RCA do sygnałów stereo

Kable koncentryczne: Złącza RCA stanowią w dziedzinie audio połączenie kabli o architekturze koncentrycznej. “Coaxial” oznacza, że kabel składa się z wewnętrznych i zewnętrznych przewodników, które są od siebie odizolowane. Sygnał analogowy lub cyfrowy przepływa przez wewnętrzny przewód. Decydującą różnicą pomiędzy kablami koncentrycznymi dla sygnałów analogowych i cyfrowych jest tzw. impedancja (rezystancja). Sygnały cyfrowe wymagają rezystancji o wartości 75 omów. Analogowe kable koncentryczne potrzebują za to już tylko 50 omów.

Kable i wtyczki audio w sklepie Teufel Shop

Przegląd najważniejszych kabli audio

 • Kable Jack 3,5 mm: Kable Jack – zazwyczaj z 3,5 milimetrowymi wtyczkami – przesyłają analogowe sygnały mono lub stereo w domowym sprzęcie audio. Kable Jack mogą również przekazywać sygnały z mikrofonów i inne zewnętrzne sygnały. Odpowiednie wejścia do karty dźwiękowej są zwykle nazywane “line-in” lub “gniazda dla słuchawek line-out”.
 • Analogowy kabel koncentryczny (RCA): Kable te są głównie używane do przesyłania analogowych sygnałów stereofonicznych. Możliwe jest również okablowanie systemu 5.1 za pomocą analogowego zestawu RCA 5.1. Może to być przydatne na przykład wtedy, gdy chcesz podłączyć odtwarzacz Blu-ray do starszego amplitunera AV bez interfejsów HDMI.
 • Cyfrowy kabel koncentryczny: Cyfrowy kabel koncentryczny umożliwia przesyłanie cyfrowych sygnałów stereofonicznych i wielokanałowych z odtwarzacza źródłowego do wzmacniacza. Działa on w połączeniu z tzw. interfejsem SPDIF. Jedyna wada: szybkość transmisji nie jest wystarczająca dla wysokiej rozdzielczości lub nieskompresowanych formatów audio, takich jak Dolby True HD.
Cyfrowy kabel koncentryczny o długości 1,5 m
 • TOSLINK: Kable TOSLINK, podobnie jak cyfrowe kable koncentryczne, są podłączone do interfejsu SPDIF. Sygnał nie jest jednak przesyłany za pomocą impulsów elektrycznych, lecz za pomocą sygnałów świetlnych. Dlatego też te kable audio różnią się od kabli koncentrycznych swoją budową i połączeniem wtykowym. Ogromna zaleta transmisji optycznej: sygnał jest prawie odporny na zakłócenia.
 • Kable XLR: Kable XLR są rzadko spotykane w sektorze kina domowego, ale są tym bardziej popularne w technologii studyjnej, na przykład w mikrofonach studyjnych. Sygnały analogowe są zazwyczaj przesyłane za pomocą trójpinowego połączenia wtykowego.
 • HDMI: Interfejs audio/wideo jest miarą wszystkiego w nowoczesnym kinie domowym. Zalety: duża przepustowość, mała ilość kabli oraz mała podatność na zakłócenia.

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat podłączania kabli głośnikowych.

Kablowi artyści – zestawy kabli audio firmy Teufel

Zestaw kabli 5.2 do kina domowego "Performance"
Zestaw kabli 5.2 do kina domowego “Performance” jest idealny dla systemów o wysokiej wydajności
 • Zestaw kabli stereo 2.0 “Performance”: Wszystko, czego potrzebujesz do wywoływania wibracji w głośnikach, znajduje się w tym zestawie. Oprócz kabla głośnikowego 2.0, zestaw zawiera również wtyki bananowe i kolce dla optymalnego odsprzężenia głośników.
 • Zestaw kabli dla kina domowego „5.1” : Zestaw kabli Advantage jest polecany do systemów kina domowego, w których praktyczność i ekonomiczność stoją na pierwszym miejscu.

Inne akcesoria głośnikowe firmy Teufel

Podsumowanie: przegląd kabli audio dzięki trzem podstawowym terminom

 • Podczas gdy kabel jack i kabel RCA oznaczają połączenia wtykowe, kable koncentryczne odnoszą się do specyficznej struktury kabla.
 • Kable koncentryczne ze złączem RCA mogą przesyłać zarówno analogowe, jak i cyfrowe sygnały audio.
 • Kable z wtyczką jack są stosowane w urządzeniach mobilnych (smartfony) oraz do wejścia i wyjścia kart dźwiękowych.
 • Zarówno optyczne kable TOSLINK, jak i analogowe kable koncentryczne współpracują z interfejsem SPDIF.

Najnowszy artykuł

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.