TOSLINK: podłączenie kabla optycznego

Tym wpisem odpowiadamy na pytanie jednego z czytelników dotyczące artykułu na temat złączy AUX i Co. Przedstawiliśmy w nim ważne interfejsy, które można znaleźć we wzmacniaczach i innych urządzeniach z obszaru Hi-Fi i kina domowego. Standard TOSLINK został tam wprawdzie wymieniony, ale nie do końca sprecyzowany. Stąd uzasadnione pytanie czytelnika: „Co to jest kabel TOSLINK?”

Kable optyczne: klasyk w obszarze audio

TOSLINK jest szeroko stosowaną metodą transmisji cyfrowych danych audio za pomocą impulsów świetlnych. Nazwa składa się z nazwy firmy „Toshiba” i „Link”. Japońskie przedsiębiorstwo elektroniczne opracowało tę metodę transmisji optycznej już na początku lat 80-tych. Od tego czasu firma ta ugruntowała swoją pozycję wśród wszystkich producentów audio. Światłowód zainstalowany w kablu wysyła impulsy, które są przetwarzane jako kod binarny w urządzeniu odbiorczym. Impuls świetlny odpowiada jedynce (1), brak impulsu świetlnego odpowiada zeru (0).

Złącza TOSLINK można znaleźć między innymi w odbiornikach, wzmacniaczach, telewizorach, odtwarzaczach CD i komputerach. Kabel TOSLINK jest używany w procesach transmisji optycznej, stąd nazwa „kabel optyczny”. Typ złącza używany w sektorze audio jest również nazywany kodem F05.

Kabel TOSLINK w praktyce

W praktyce kable TOSLINK funkcjonują prosto i solidnie. Prostokątny koniec kabla jest podłączany do odpowiedniego gniazda. Dużą zaletą tego standardu jest niska czułość na zakłócenia. Błędne uziemienie i wynikająca z niego pętla masy, jak w przypadku kabli typu jack, tutaj nie występują. Oprócz standardowej wersji wtyczek dostępne są również tzw. mini wtyczki TOSLINK. Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak wtyczki jack o rozmiarze 3,5 mm. Warunkiem koniecznym jest jednak gniazdo jack, które może przetwarzać optyczny sygnał cyfrowy. Szczególnie w laptopach wejścia jack i mini TOSLINK są niekiedy połączone w jednym gniazdku. W przypadku adapterów możliwe jest podłączenie standardowej wtyczki do wejścia mini TOSLINK.

Wspaniałe urządzenia audio marki Teufel

Czy HDMI może zastąpić TOSLINK?

HDMI jest coraz częściej i chętniej stosowane, ale nikt nie powinien ogłaszać końca TOSLINK: ten standard transmisji optycznej nadal cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników i producentów. Jednak ze względu na dzisiejsze znaczenie większej ilości danych mogą pojawić się pewne ograniczenia. Podobnie jak cyfrowe kable koncentryczne, TOSLINK bazuje na interfejsie SPDIF. W sektorze kina domowego i Hi-Fi przez długi czas był on niedościgniony ze względu na stosunkowo dużą szybkość transmisji danych i możliwość przesyłania danych wielokanałowych.

W nowszych formatach HD surround, takich jak Dolby True HD i DTS-HD, SPDIF wykazuje pewne ograniczenia pod względem przepustowości. Jednak do przesłania formatów stosuje się tzw. downmix, co prowadzi do obniżenia jakości prawdziwego dźwięku HD.

W przypadku HDMI nie ma takich ograniczeń. To oraz fakt, że HDMI transmituje zarówno dane audio jak i wideo za pośrednictwem tylko jednego kabla, może spowodować, że producenci całkowicie zrezygnują z zastosowania wejść TOSLINK. Jednym z przykładów jest Set-Top-Box firmy Apple, w którym nie można używać kabla optycznego już od czwartej generacji. Jeśli chcesz podłączyć takie urządzenie do systemu Hi-Fi, aby słuchać muzyki, będziesz miał duży problem, jeśli odbiornik lub wzmacniacz nie obsługuje HDMI. Rozwiązaniem mogą być tzw. rozdzielacze HDMI (HDMI-Audiosplitter). Przygotowują one dane audio dla takich standardów jak SPDIF lub Cinch/RCA.

 

Zawsze prawidłowo podłączony z akcesoriami Teufel

Optyczny kabel audio z interfejsem TOSLINK

Optyczny kabel cyfrowy: za pomocą tego kabla cyfrowego można podłączyć odtwarzacz audio do amplitunera, wzmacniacza lub innego urządzenia wyposażonego w interfejs TOSLINK.

Zestaw kabli kino domowe 25.1 30m² Advantage C3535S”: mamy dla Ciebie niedrogi zestaw kabli, dzięki któremu możesz podłączyć subwoofer oraz wszystkie głośniki rozmieszczone w Twoim salonie. Do tego wystarczy 30 metrów kabla i 2,5 metra odległości do subwoofera.

Więcej produktów z naszego sklepu

Wniosek: kable TOSLINK zostaną w branży audio na dłużej

  • TOSLINK to optyczna metoda przesyłania danych audio.
  • Metoda ta jest szeroko stosowana ze względu na stabilną transmisję i niską podatność na zakłócenia.
  • Kabel optyczny jest dostępny z prostokątnym standardowym złączem oraz jako kabel mini TOSLINK.
  • Przepustowość kabla TOSLINK nie jest wystarczająco duża, aby przesyłać formaty HD surround.
  • Jeśli wejścia TOSLINK nie są dostępne, pomocne mogą się okazać rozdzielacze (Splitter) HDMI.

 

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.