TOSLINK: podłączenie kabla optycznego

Tym wpisem odpowiadamy na pytanie jednego z czytelników dotyczące artykułu na temat złączy AUX i Co. Przedstawiliśmy w nim ważne interfejsy, które można znaleźć we wzmacniaczach i innych urządzeniach z obszaru Hi-Fi i kina domowego. Standard TOSLINK został tam wprawdzie wymieniony, ale nie do końca sprecyzowany. Stąd uzasadnione pytanie czytelnika: „Co to jest kabel TOSLINK?”

Kable optyczne: klasyk w obszarze audio

TOSLINK jest szeroko stosowaną metodą transmisji cyfrowych danych audio za pomocą impulsów świetlnych. Nazwa składa się z nazwy firmy „Toshiba” i „Link”. Japońskie przedsiębiorstwo elektroniczne opracowało tę metodę transmisji optycznej już na początku lat 80-tych. Od tego czasu firma ta ugruntowała swoją pozycję wśród wszystkich producentów audio. Światłowód zainstalowany w kablu wysyła impulsy, które są przetwarzane jako kod binarny w urządzeniu odbiorczym. Impuls świetlny odpowiada jedynce (1), brak impulsu świetlnego odpowiada zeru (0).

Złącza TOSLINK można znaleźć między innymi w odbiornikach, wzmacniaczach, telewizorach, odtwarzaczach CD i komputerach. Kabel TOSLINK jest używany w procesach transmisji optycznej, stąd nazwa „kabel optyczny”. Typ złącza używany w sektorze audio jest również nazywany kodem F05.

W praktyce kable TOSLINK funkcjonują prosto i solidnie. Prostokątny koniec kabla jest podłączany do odpowiedniego gniazda. Dużą zaletą tego standardu jest niska czułość na zakłócenia. Błędne uziemienie i wynikająca z niego pętla masy, jak w przypadku kabli typu jack, tutaj nie występują. Oprócz standardowej wersji wtyczek dostępne są również tzw. mini wtyczki TOSLINK. Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak wtyczki jack o rozmiarze 3,5 mm. Warunkiem koniecznym jest jednak gniazdo jack, które może przetwarzać optyczny sygnał cyfrowy. Szczególnie w laptopach wejścia jack i mini TOSLINK są niekiedy połączone w jednym gniazdku. W przypadku adapterów możliwe jest podłączenie standardowej wtyczki do wejścia mini TOSLINK.

Wspaniałe urządzenia audio marki Teufel

ROCKSTER AIR 2 + Shure PGA58

ROCKSTER AIR 2 + Shure PGA58

3199,00 zł3699,00 zł
CINEBAR LUX Surround Ambition "5.1-Set"

CINEBAR LUX Surround Ambition "5.1-Set"

5499,00 zł6899,00 złW różnych kolorach
ULTIMA 40 Surround Wireless "5.1-Set"

ULTIMA 40 Surround Wireless "5.1-Set"

5099,00 zł5999,00 złW różnych kolorach

HDMI jest coraz częściej i chętniej stosowane, ale nikt nie powinien ogłaszać końca TOSLINK: ten standard transmisji optycznej nadal cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników i producentów. Jednak ze względu na dzisiejsze znaczenie większej ilości danych mogą pojawić się pewne ograniczenia. Podobnie jak cyfrowe kable koncentryczne, TOSLINK bazuje na interfejsie SPDIF. W sektorze kina domowego i Hi-Fi przez długi czas był on niedościgniony ze względu na stosunkowo dużą szybkość transmisji danych i możliwość przesyłania danych wielokanałowych.

W nowszych formatach HD surround, takich jak Dolby True HD i DTS-HD, SPDIF wykazuje pewne ograniczenia pod względem przepustowości. Jednak do przesłania formatów stosuje się tzw. downmix, co prowadzi do obniżenia jakości prawdziwego dźwięku HD.

W przypadku HDMI nie ma takich ograniczeń. To oraz fakt, że HDMI transmituje zarówno dane audio jak i wideo za pośrednictwem tylko jednego kabla, może spowodować, że producenci całkowicie zrezygnują z zastosowania wejść TOSLINK. Jednym z przykładów jest Set-Top-Box firmy Apple, w którym nie można używać kabla optycznego już od czwartej generacji. Jeśli chcesz podłączyć takie urządzenie do systemu Hi-Fi, aby słuchać muzyki, będziesz miał duży problem, jeśli odbiornik lub wzmacniacz nie obsługuje HDMI. Rozwiązaniem mogą być tzw. rozdzielacze HDMI (HDMI-Audiosplitter). Przygotowują one dane audio dla takich standardów jak SPDIF lub Cinch/RCA.

Zawsze prawidłowo podłączony z akcesoriami Teufel

Optyczny kabel audio z interfejsem TOSLINK

Optyczny kabel cyfrowy: za pomocą tego kabla cyfrowego można podłączyć odtwarzacz audio do amplitunera, wzmacniacza lub innego urządzenia wyposażonego w interfejs TOSLINK.

Zestaw kabli kino domowe 30m² Advantage C3535S”: mamy dla Ciebie niedrogi zestaw kabli, dzięki któremu możesz podłączyć subwoofer oraz wszystkie głośniki rozmieszczone w Twoim salonie. Do tego wystarczy 30 metrów kabla i 2,5 metra odległości do subwoofera.

Więcej produktów z naszego sklepu

STEREO L 2

STEREO L 2

9199,00 złW różnych kolorach
ULTIMA 40 Surround + Denon X3800H dla Dolby Atmos

ULTIMA 40 Surround + Denon X3800H dla Dolby Atmos

10599,00 zł13999,00 złW różnych kolorach
SYSTEM 6 THX + DENON X3800H für Dolby Atmos "5.2.4-Set"

SYSTEM 6 THX + DENON X3800H für Dolby Atmos "5.2.4-Set"

16099,00 zł20499,00 złW różnych kolorach
  • TOSLINK to optyczna metoda przesyłania danych audio.
  • Metoda ta jest szeroko stosowana ze względu na stabilną transmisję i niską podatność na zakłócenia.
  • Kabel optyczny jest dostępny z prostokątnym standardowym złączem oraz jako kabel mini TOSLINK.
  • Przepustowość kabla TOSLINK nie jest wystarczająco duża, aby przesyłać formaty HD surround.
  • Jeśli wejścia TOSLINK nie są dostępne, pomocne mogą się okazać rozdzielacze (Splitter) HDMI.

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.