Tym wpisem odpowiadamy na pytanie jednego z czytelników dotyczące artykułu na temat złączy AUX i Co. Przedstawiliśmy w nim ważne interfejsy, które można znaleźć we wzmacniaczach i innych urządzeniach z obszaru Hi-Fi i kina domowego. Standard TOSLINK został tam wprawdzie wymieniony, ale nie do końca sprecyzowany. Stąd uzasadnione pytanie czytelnika: „Co to jest kabel TOSLINK?”
Kable optyczne: klasyk w obszarze audio
TOSLINK jest szeroko stosowaną metodą transmisji cyfrowych danych audio za pomocą impulsów świetlnych. Nazwa składa się z nazwy firmy „Toshiba” i „Link”. Japońskie przedsiębiorstwo elektroniczne opracowało tę metodę transmisji optycznej już na początku lat 80-tych. Od tego czasu firma ta ugruntowała swoją pozycję wśród wszystkich producentów audio. Światłowód zainstalowany w kablu wysyła impulsy, które są przetwarzane jako kod binarny w urządzeniu odbiorczym. Impuls świetlny odpowiada jedynce (1), brak impulsu świetlnego odpowiada zeru (0).
Złącza TOSLINK można znaleźć między innymi w odbiornikach, wzmacniaczach, telewizorach, odtwarzaczach CD i komputerach. Kabel TOSLINK jest używany w procesach transmisji optycznej, stąd nazwa „kabel optyczny”. Typ złącza używany w sektorze audio jest również nazywany kodem F05.
Kabel TOSLINK w praktyce
W praktyce kable TOSLINK funkcjonują prosto i solidnie. Prostokątny koniec kabla jest podłączany do odpowiedniego gniazda. Dużą zaletą tego standardu jest niska czułość na zakłócenia. Błędne uziemienie i wynikająca z niego pętla masy, jak w przypadku kabli typu jack, tutaj nie występują. Oprócz standardowej wersji wtyczek dostępne są również tzw. mini wtyczki TOSLINK. Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak wtyczki jack o rozmiarze 3,5 mm. Warunkiem koniecznym jest jednak gniazdo jack, które może przetwarzać optyczny sygnał cyfrowy. Szczególnie w laptopach wejścia jack i mini TOSLINK są niekiedy połączone w jednym gniazdku. W przypadku adapterów możliwe jest podłączenie standardowej wtyczki do wejścia mini TOSLINK.
Wspaniałe urządzenia audio marki Teufel
Czy HDMI może zastąpić TOSLINK?
HDMI jest coraz częściej i chętniej stosowane, ale nikt nie powinien ogłaszać końca TOSLINK: ten standard transmisji optycznej nadal cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników i producentów. Jednak ze względu na dzisiejsze znaczenie większej ilości danych mogą pojawić się pewne ograniczenia. Podobnie jak cyfrowe kable koncentryczne, TOSLINK bazuje na interfejsie SPDIF. W sektorze kina domowego i Hi-Fi przez długi czas był on niedościgniony ze względu na stosunkowo dużą szybkość transmisji danych i możliwość przesyłania danych wielokanałowych.
W nowszych formatach HD surround, takich jak Dolby True HD i DTS-HD, SPDIF wykazuje pewne ograniczenia pod względem przepustowości. Jednak do przesłania formatów stosuje się tzw. downmix, co prowadzi do obniżenia jakości prawdziwego dźwięku HD.
W przypadku HDMI nie ma takich ograniczeń. To oraz fakt, że HDMI transmituje zarówno dane audio jak i wideo za pośrednictwem tylko jednego kabla, może spowodować, że producenci całkowicie zrezygnują z zastosowania wejść TOSLINK. Jednym z przykładów jest Set-Top-Box firmy Apple, w którym nie można używać kabla optycznego już od czwartej generacji. Jeśli chcesz podłączyć takie urządzenie do systemu Hi-Fi, aby słuchać muzyki, będziesz miał duży problem, jeśli odbiornik lub wzmacniacz nie obsługuje HDMI. Rozwiązaniem mogą być tzw. rozdzielacze HDMI (HDMI-Audiosplitter). Przygotowują one dane audio dla takich standardów jak SPDIF lub Cinch/RCA.
Zawsze prawidłowo podłączony z akcesoriami Teufel
▶ Optyczny kabel cyfrowy: za pomocą tego kabla cyfrowego można podłączyć odtwarzacz audio do amplitunera, wzmacniacza lub innego urządzenia wyposażonego w interfejs TOSLINK.
▶ Zestaw kabli kino domowe 30m² Advantage C3535S”: mamy dla Ciebie niedrogi zestaw kabli, dzięki któremu możesz podłączyć subwoofer oraz wszystkie głośniki rozmieszczone w Twoim salonie. Do tego wystarczy 30 metrów kabla i 2,5 metra odległości do subwoofera.
Więcej produktów z naszego sklepu
Wniosek: kable TOSLINK zostaną w branży audio na dłużej
- TOSLINK to optyczna metoda przesyłania danych audio.
- Metoda ta jest szeroko stosowana ze względu na stabilną transmisję i niską podatność na zakłócenia.
- Kabel optyczny jest dostępny z prostokątnym standardowym złączem oraz jako kabel mini TOSLINK.
- Przepustowość kabla TOSLINK nie jest wystarczająco duża, aby przesyłać formaty HD surround.
- Jeśli wejścia TOSLINK nie są dostępne, pomocne mogą się okazać rozdzielacze (Splitter) HDMI.