Dolby Atmos – trójwymiarowość dźwięku

Ogromny wybór filmów, prosta realizacja i znakomity dźwięk – w ostatnich latach standard Dolby Atmos podbił serca fanów kina domowego. Różnica w stosunku do poprzednich systemów dźwięku surround polega na tym, że dźwiękowe efekty wysokości są odtwarzane w sposób realistyczny. W tym celu systemy Atmos są wyposażone w dodatkowe głośniki EFFEKT. Można je zamontować na suficie, jednakże istnieje również inna metoda uzyskania wymiaru wysokości dźwięku.

Wskazówka: Liczba głośników sufitowych jest podawana na trzecim miejscu. Zestaw 5.1 z dwoma głośnikami sufitowymi będzie wtedy oznaczony jako system 5.1.2.

Od wielkiej obietnicy po standard dźwięku

Pierwsze systemy Atmos pojawiły się na rynku w 2014 roku. Producent amplitunerów AV Onkyo rozpoczął jako pierwszy stosowanie tego standardu w swoich produktach. Już wtedy mówiło się o tym, że Atmos będzie największą innowacją w obszarze kina domowego od czasu wprowadzenia na rynek systemów surround w latach 80-tych. Nie jest więc niespodzianką, że standard dźwięku 3D szybko odniósł sukces, do którego przyczyniła się najprawdopodobniej jego łatwa integracja.

Najważniejsze wymagania dla standardu Dolby Atmos:

Liczba płyt Blu-ray ze ścieżką dźwiękową Dolby Atmos stała się w międzyczasie bardzo pokaźna. Ponadto, na platformie streamingowej Netflix dostępne są niektóre filmy z dźwiękiem Dolby Atmos – oczywiście po spełnieniu określonych wymagań.

Technologia Dolby Atmos jest od pewnego czasu stosowana w wielkich kinach komercyjnych. Jednakże nawet tam standard ten nie jest rozpowszechniony na wielką skalę – lista kin w Polsce ze standardem Dolby Atmos.

Dźwięk obiektowy zamiast kanałowego – technologia kryjąca się za Dolby Atmos

W przeciwieństwie do swoich poprzedników, Dolby Atmos działa nie tylko kanałowo, ale także z tak zwanymi obiektami dźwiękowymi. W „starych” standardach Dolby dla systemów 5.1 lub 7.1 ścieżka dźwiękowa była dokładnie miksowana dla dostępnych sześciu lub ośmiu kanałów. Każdemu kanałowi, tzn. głośnikowi przyporządkowano własną informację audio. Jeśli dźwięki eksplozji widocznej po lewej stronie ekranu powinien rozbrzmiewać także po lewej stronie, przednie i tylne głośniki po lewej stronie muszą otrzymać odpowiednie dane audio.

To ograniczyło możliwości producentów kina domowego, gdyż mogli oni zastosować tylko określoną liczbę głośników. Z kolei standard Dolby Atmos może funkcjonować tak samo z zestawem przynajmniej ośmiu głośników (5.1.2), a także maksymalnie z 64 kanałami. Zawdzięczamy to obiektom dźwiękowym.

Schwarze Atmos Lautsprecher auf dem Säulen-Lautsprecher Ultima 40
Głośnik Teufel Theater 500 w połączeniu z głośnikiem sufitowym REFLEKT

Gdy producenci tworzą film w standardzie Dolby Atmos, mogą oni przestrzennie przedstawić wymienione obiekty dźwiękowe bez konieczności przywiązywania się do konkretnego kanału. Eksplozja po lewej stronie ekranu jest zatem definiowana jako dźwięk dochodzący z określonej pozycji po lewej stronie. Fundamentem lub tak zwanym tłem dźwiękowym jest w dalszym ciągu klasyczna konfiguracja 5.1/7.1.

Integracja Dolby Atmos w zestawie kina domowego

Zestawy kina domowego Atmos łączą z reguły systemy 5.1 lub 7.1 z dodatkowymi głośnikami, które zapewniają uzyskanie wymiaru wysokości. Ustawienie głośników surround pozostaje jednak bez zmian. Dodatkowe głośniki sufitowe mogą być zamontowane na suficie lub umieszczone na głośnikach przednich lub surround.

Pomysł, aby nie montować głośników Atmos na suficie, wydaje się na początku dosyć nielogiczny – przecież efekty dźwiękowe powinny brzmieć tak, jakby dochodziły do naszych uszu z góry. Tajemnicą tej metody jest celowe wykorzystywanie promieniowania fal dźwiękowych. Głośniki Atmos są ustawione w kierunku sufitu i tak skonfigurowane, aby efekty dźwiękowe dochodziły do słuchacza z góry.

Dolby Atmos jako standard jest kompatybilny wstecznie i może być odtwarzany także przez powszechnie stosowany system 5.1 – tylke że bez odpowiednich sygnałów dla głośników sufitowych.

Wysokie loty z dźwiękiem Teufel i Dolby Atmos

Teufel gwarantuje szeroki wybór gotowych do gry systemów Atmos lub zestawów do rozbudowy dla Twojego obecnego systemu dźwięku surround:

  • Teufel Reflekt: Twój stary system nadal działa, ale nie obsługuje Dolby Atmos? W takim razie głośniki REFLEKT to odpowiednie rozwiązanie. Te głośniki odtwarzają prawdziwy dźwięk 3D i mogą być umieszczone na przykład na Twoich kolumnach. Ponadto dostępne są także głośniki satelitarne Atmos ze zintegrowanym uchwytem ściennym, które mogą być także zastosowane jako głośniki tylne – prawdziwy multitalent.
  • Ultima 40 Surround All-In Edition “5.1.2-Set”: Gotowy do gry kompletny system Dolby Atmos wraz z amplitunerem AV Denon AVR-X2700H DAB, legendarnym systemem kina domowego ULTIMA 40 Surround, subwooferem T 10, parą głośników REFLEKT Dolby Atmos, projektorem Benq W2700 i odtwarzaczem Blu-ray Panasonic DP-UB824 dla najlepszego doświadczenia kinowego.
  • ▶ Nasze zestawy kina domowego znajdziesz w tym podglądzie: zestawy Dolby Atmos, 5.1, 7.1

ULTIMA 40 SURROUND AVR DLA DOLBY ATMOS “5.1.2”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

System 6 THX AVR Dolby Atmos “5.2.4” + Benq W5700

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

SYSTEM 6 THX AVR DLA DOLBY ATMOS “5.2.4-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie

  • Dolby Atmos jest standardem audio do odtwarzania dźwiękowych efektów wysokości, który jest stosowany w zestawach kina domowego i wielkich kinach komercjalnych.
  • Dźwiękowe efekty wysokości są odtwarzane przez głośniki sufitowe lub przez głośniki promieniujące dźwięk do góry
  • Aby uzyskać dźwięk Atmos, zestaw głośników i amplituner muszą obsługiwać standard Atmos. Ponadto, ścieżka dźwiękowa i film muszą być stworzone w formacie Atmos.
  • Dźwięk Atmos jest dostępny nie tylko na płytach Blu-ray: również platformy streamingowe, takie jak Netflix, oferują odpowiednie filmy.

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.