Poradnik: jak poprawnie przetestować Dolby Atmos

Każdy, kto chociaż raz składał system kina domowego, zna ten moment, gdy głośniki są już ustawione i okablowane. Oczywiście chcemy jak najszybciej usłyszeć, jak gra nasz nowo zakupiony zestaw. Ale zanim włączymy pierwszy film, powinniśmy najpierw dokładnie przetestować system. Dotyczy to w szczególności technologii Atmos, gdyż dochodzą tam dwa dodatkowe kanały dźwięków wysokich. Wiele osób nigdy ich nie słyszało i nie wiedzą jak one brzmią. Dolby Atmos najłatwiej testować za pomocą specjalnych zwiastunów testowych. W tym artykule znajdziesz link do pobrania plików testowych Atmos.

Co jest ważne podczas testowania Dolby Atmos

Celem przeprowadzenia testu jest doprowadzenie wszystkich kanałów do odtwarzania dźwięku. Podczas testu jest sprawdzane po pierwsze, czy każdy głośnik może być w ogóle sterowany i po drugie, jak brzmi system „w naturalnym otoczeniu”. Każde pomieszczenie ma w końcu specjalne akustyczne wymagania – Atmos może brzmieć inaczej u Ciebie w domu niż w laboratorium odsłuchowym.

Nie wszystkie ścieżki filmowe i audio nadają się do takiego testu – w końcu filmy ze ścieżką dźwiękową Atmos nie są rzeczą oczywistą. W takich testach powinno przede wszystkim chodzić o prawdziwy dźwięk Atmos, w którym dźwięki wysokie występują również w dedykowanych do tego kanałach.

W zasadzie film z dźwiękiem Atmos mógłby również posłużyć do przetestowania dźwięków wysokich w systemie Atmos. Ale ma to też swoje wady: może minąć trochę czasu, zanim konstrukcja dźwięku obejmie zastosowanie głośników wysokotonowych. Znacznie lepiej sprawdzą się tutaj mieszane zwiastuny w systemie Atmos. W zwiastunach można bowiem w bardzo krótkim czasie odtworzyć wszystko to, co dotyczy wizualnej i dźwiękowej strony filmu.

Wskazówka: Oprócz głośników z technologią Atmos ważny jest także amplituner obłsugujący ten format dźwięku. Więcej informacji znajdziez w tym artykule.

Gdzie znajdę pliki do przeprowadzenia testów Dolby Atmos?

YouTube niestety nie nadaje się do przetestowania Dolby Atmos. A szkoda, gdyż są tam dostępne prawie wszystkie zwiastuny. Jednakże ta platforma nie odtwarza dźwięku przestrzennego surround – ani w konfiguracji 5.1 ani 7.1 ani nawet w 5.1.2.

Uwaga: tradycyjne ustawienie kina domowego składa się z pięciu głośników do przedniego obszaru, centrum i tylnego obszaru oraz z jednego subwoofera – dlatego też mówi się o systemie 5.1. W opisie ustawienia Atmos trzecia liczba określa ilość głośników sufitowych. Możliwe konfiguracje to 5.1.2 lub 7.1.4.

Nawet jeśli Youtube nie nadaje się do testowania Dolby Atmos, możemy zdobyć przeznaczone do tego pliki audio innym sposobem – są one dostępne w sprzedaży za niewielką kwotę na dysku Blu-ray, jeśli nie są one dołączone do amplitunera Atmos.

Ponadto istnieje możliwość pobrania plików testowych Atmos na komputer. Następnie możesz podłączyć system Atmos do Twojego komputera lub pobrać ten plik na pamięć zewnętrzną USB i odtworzyć go w odtwarzaczu Blu-ray, który powinien obsługiwać „USB Plug and Play”. Aby umożliwić odtwarzanie Atmos prosto z komputera, musisz najpierw zainstalować Dolby Access. Ta aplikacja jest jednakże dostępna dla kompiterów z systemem Windows 10.

Na tej stronie znajdziesz pliki testowe do przeprowadzenia testu Dolby Atmos. Tutaj znajdziesz inne testowe zwiastuny Atmos dla systemów Atmos 5.1 i 7.1.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Up in the Air – Dolby Atmos

 • Umieść nasze głośniki REFLEKT na głośniku przednim aby uzyskać dźwięk 3D

  Chcesz zmodernizować swój istniejący system do obsługi Dolby Atmos? Z głośnikami REFLEKT to prosta sprawa: wystarczy umieścić je na istniejących głośnikach podłogowych jako głośniki upfiring lub zamontować je na ścianie.

Amplitunery w sklepie Teufel

Najważniejsze fakty dotyczące testowania Dolby Atmos

 • Aby sprawdzić funkcjonowanie systemu Atmos, dostępne są specjalne zwiastuny do testowania
 • Dzięki plikom testowym Atmos głośniki wysokotonowe mogą być bezpośrednio sterowane
 • Testy Dolby Atmos są dostępne na dyskach Blu-ray lub jako pliki do pobrania

Powiązane artykuły

 1. KrzysztofKrawczykMemories
  23. Dec. 2020, 7:47

  Świetny artykuł, dzięki!

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.